Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

34 minuta ranije, Majda said:

Danas niko ne pravi prvo algoritam

Упецао сам се! :D

Невезано за тему, ово ми је вечита патња у индустрији.

У вези са темом, ово ми је веома интересантно, нарочито ако се може везати директно I2S везом, са, рецимо, RPi4? :)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, InSides said:

Упецао сам се! :D

Невезано за тему, ово ми је вечита патња у индустрији.

У вези са темом, ово ми је веома интересантно, нарочито ако се може везати директно I2S везом, са, рецимо, RPi4? :)

ha ha znaci tako?

Moze sa bilo kojim izvorom digitalnog I2S busa. Ima i 3 ulaza koji se selektuju jumperima ili prostim logickim sledom mislim 3 bita.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

ha ha znaci tako?

Сигуран сам да можеш замислити израз мога лица када сам пре неколико година сео са групом програмера да им објашњавам нови процес и почео да цртам блок дијаграм...

...прво питање је било "шта означава тај ромб"?

Како нисам угинуо на лицу места.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, InSides said:

...прво питање је било "шта означава тај ромб"?

ne mogu da verujem. ha ha. pa m i nismo prvo polugdiste ni pisali programe samo radili algoritme. i dalje tokom godina nismo ni prestajali da ih radimo. Vidim ni u osnovnoj skoli iz kao "tehnickog" odmah kao pisu program. Ne znaju ni sta je algoritam...

Dobro ali ipak programi su se promenili i nekako mi se cini da imaju neku blagu strukturu algoritma? Pa je onda mozda i logicno bilo da se taj deo pomalo zaobidje?

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SuperFi said:

moj smer u srednjoj se zvao matematicko-programerski saradnik. I ja sam ih se nacrtao...

Nego @Majda probaj sa jlsounds umesto Amanero. 

A znaci tako :)

Generalno Xmos je OK ali skoro uvek deluje "ostro" i digitalno. Bez obzira na kvalitet master clockova. I osetno se vise greje. Ja moram da ih modfikujem uvek. Greju se chipovi pa mora da ide hladnak na njih a greju se i napajanja posto vise trose energije... Gde je manja dimenzija a povecana potrosnja koja rezultira vecom termalnom disipacijom, zvuk je uvek vise "digitalan". Neko moje vidjenje na osnovu neposrednih slusnih proba. Imam i super saradnju sa Amanerom, sve mi uradi kako predlozim (samo nece da isprvi firmware...) Ali u principu moze da se ide i sa 2 USB interfejsa?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je od svih tih USB interfejsa HiFace prva verzija, beli najbolje zvucao. ALI problem sa driverima, ostavili mac osx korisnike na cedilu, verovatno i win korisnike, stavili step up trafo na digi SPDIF umesto da "smanje" na standard sa 3.3V na +-0.25V oni povecali na TTL nivo. Posle presli na XMOS i tu se ubrzo zavrsila cela prica... Iako ogranicen do 192KHz i bez PCM busa koji se mrao izvoditi naknadno, taj prvi HiFace je imao unutra memorijsi chip koji je izigravao ili bio stvarni FIFO... Imam jedan i bas cu da probam ne nekom novijem mac OSX-u da li ce da prihvati poslednje drivere koji su radili na prethodnim osx-ovima...

Link to comment
Share on other sites

To je neka matora generacija XMOSa. 2 zadnje generacije (U8 i X2xx) sto se drajvera tice bi trebalo da su USB Audio Class 2, tako da nema problema na Macu, Win 10 (od neke matore verzije pa nadalje), za Linux nisam siguran.

Ovo za pouzdanost i zagrevanje, ne znam sta da kazem, nisam cuo primedbe na pouzdanost XMOSa, a nisam ni vidjao hladnjake, mada ne tvrdim da neko nije stavljao.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, garson said:

To je neka matora generacija XMOSa. 2 zadnje generacije (U8 i X2xx) sto se drajvera tice bi trebalo da su USB Audio Class 2, tako da nema problema na Macu, Win 10 (od neke matore verzije pa nadalje), za Linux nisam siguran.

Ovo za pouzdanost i zagrevanje, ne znam sta da kazem, nisam cuo primedbe na pouzdanost XMOSa, a nisam ni vidjao hladnjake, mada ne tvrdim da neko nije stavljao.

Znam ja koristim najnovije XMOS (ne secam se tacno oznake) i nema niakavih problema sto se tice konekcije, drivera prepoznavanja. A nisam primetio ni neke probleme pri radu? Ovo sve za OSX za win nisam nesto preterano testirao ali posle instaliranih drivera i win radi u tom smislu vrlo doro sa xmos-om. To su ovi chipovi novije generacije koji nemaju klasicne nozice sa strane nego su pinovi dole. Po tome se prepoznaju. I po grejanju :(  i imaju invertovan master clock - nista strasno, rade...

Link to comment
Share on other sites

Isprobao povrsno prebacujuci esme razlicitog SR-a i razlicita 2 DSD formata. Za sada sam sto se toga tice super zadovoljan u odnosu na prethodne probleme bas sa mute/dsd/sr signalima.

Sa Amanero interfejsom i audirvana playerom Ipak ima nekog minimalnog i skoro random "klika" ne uvek i mislim da zavisi od toga kakav je pocetak pesme? I na kojoj SR F stoji sistem pre pokretnja programa. Sa Xmos interfejsom skorto da nema uopste nikakvih klickova. Ali zavisi i od toga da li se pesma prvo stopira ili se samo klikne na sledecu. Ali u svakom slucaju mnogo manje nego na mom prethodnom na kojem je to regulisano delimicno eksternim kolom. Stari je i osx na ovom laptopu koji koristim u radionici mislim da je snow leopard tako nesto... Praistorijski. Probaci i na novijim OSX ovima. Pomaze i kada se latency nesto u cezi sa pocetkom pesme postavi na vecu vrednost u sekundama. I to je znak da je neki glitch sa soft playerima...

Posto sa 2 razlicita interfejsa daje u ovom smislu razlicite rezultate sigurno je problem negde na potezu sotplayer-interfejs. DAC modul reaguje nezavisno i iskljucivo na osnovu toga sta prvo dobije od interfejsa a ovaj od playera.

Provericu i sa drugim playerima ja u principu nesto i ne koristim ovu audirvanu sem za neke testove.

 

Link to comment
Share on other sites

Mogu naravno da "otvorim" firmware ali necu da "prckam" i da se mesam coveku u rad. I ovako je vrlo dobar. Uz odredjene intervencije. Planiram da napravim za njega neki shield pa samo da se ubaci. Novo kruzenje master clockova napajanja i drugogih stvari pa i ta regulacija pcm/dsd da se koriguje.

Ali to prvensveno zavisi od soft playera.

Link to comment
Share on other sites

Nisam jednostavno moga da odolim - nanjdem jedan komad naa ebayu juce sasvim slucajno. Isti kao jedan koji vec imam. Ima ih u neke 3 boje. I tesko je bilo naci match. A i da je u originalnom stanju. Malo su podivljali sa cenama jedino...

U principu mi nesto i nije potreban, rekoh hajde da napravim stereo par :). Ovaj jedan sto vec imama je bio u Westen Electric Westrex-ovom studio monitor aktivnom kabinetu. Vrlo dobro zvuci. Za jedan P-P amp :) . Klasican Ultralinear design. Ogromni i mrezni trafo i izlazni trafo za svega 2 x EL84 u izlaznom stepenu. n Nisu veliki uopste.

 

Leak TL12+.jpg

Leak TL12+ schematic.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da. I ja sam bio pomalo iznenadjen vrlo solidnim zvukom. Ali verovatno je za to "odgovoran" taj robusni i u isto vreme kompaktan dizajn? I Ultralinear rezim rada. Rekao bih da je primarno ovaj model izradjivan kao neki otvoreni modul za ugradnju gde je potrebno? Sve je predimenzionirano nema grejanja drugih elemenata sem cevi i izabrane su manje izlazne cevi koje se za nijansu manje greju. Tako da je amp mogao biti i u nekim vecim zatvorenim sistemima? Eksterni POT i eksterni ON/OFF prekidac. Nema cak ni poklopac odozdo, pa ni neke male nogice/odstojnike. Samo metalne kao selne za fiksiranje...

Jedino sto nervira je osetljivost. Mislim da je 0.25V za punu snagu. Ali to je karakteristicno zaskoro sve ranije modele. Nije mi jasno zbog cega? I tada je standard bio za cevne power ampove oko 2Vp-p ulaznog signala. narocito za mono blok verzije i verzije bez ulaznog pota. Mislim da je jedini Quad (mozda i jos poneki) to postovao za izlazne ampove.

Da sve bude jos cudnije i danas se prave izlazni ampovi sa tako malom ulaznom osetljivosti...

Link to comment
Share on other sites

Apsolutna zvezda medju velikim devojkama - Direct Heat Triode 851 (GL-851) :) Americka cev. Mislim da ne postoji ruski ekvivalent za ovu cev?

750W max dozvoljena anodna disipacija. Ova trioda je ogromnih dimenzija i izuzetno kvalitetne izrade. Trajna je i pouzdana a u audio ampovima ce raditi sa 500-550W vecno... Izuzento je linearna i ima veliko pojacanje. Vece od drugih big girls DHT cevi. Tako da joj je potrebno svega 160V p-p ulaznog signala za snagu 150W cca i oko svega 2% totalnih izoblicenja pri MAX snazi a skoro pa BEZ 3, 4, i 5 izoblicenja harmonika. I BEZ ulazenja u A2 mod, region pozitivnih prednapona i struja resetke. Vecina tih monster ampova ustvari navodi MAX snagu SA ulazcima signala u pozitivne prednapone i A2 klasu rada i to nije korektna informacija...

I to je ono sto cini ogromnu razliku izmedju bilo kojih 150W dobijanih na drugi nacin... Za oko 45-50W totalna izoblicenja padaju na ispod neverovatnih 0.9% ili cak manje. A tih 45W ne moze da se izdrzi na zvucnicima bilo kojie osetljivosti. Pod uslovom da ih ne pokida.

Postoji ne mala verovatnoca da se moze naci cev koja bi u SE verziji bila ulazna cev i zadovoljila potrebe drivera za 851. Tako da se moze napraviti amp od svega 2 stepena. 2cevi u audio mopdulu i 2 single ispravljacice na primer vise nego dovoljne 3B28. Ukupno 4 cevi po kanalu... Cak je i napon napajanja manji ili slican nego kod drugih prevelikih cevi. Izlazni transformator veoma izvodljiv za pun opseg.

Medjutim ove cevi se tesko nabavljaju i nisu siurno jeftine. Ali i pored toga ima izvedenih pojacala sa ovim cevima. Malo cu da proanaliziram i da dam podatke za izlazni trafo i za driver u sledecim postovima.

 

851 colour.jpg

851 amp inside.jpeg

851 amp.jpeg

851 150W settings.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nije bas sveze ali da postavim:

Dole ovo belo je Dual mono preamp sa SATRI_IC modulima. Ulaz i izlaz iz SATRI-ja JFET buferi Izlaz Western electric interstage tafoi. Izlazi balansirani i SE. Blue alps pot. Bakoon Project je vrlo solidno uradio ove SATRI-IC module. Zvuj odlican narocito u donjem delu spektra. Vazdusasto i prirodno. Odanos poajcanja oko 1:7.5 i vise nego dovonjno. Nema nijedan C na putu signala. Jednostavno u ovoj mojoj topologiji nije bilo potrebe. Napajnje Diskretno, shunt regulator na kraju kod SATRI-IC modula i buffera. Custom trafoi. Sve duplo.

Gore 2 dual mono DAC-a sa TDA1540. Receiver CS8414. Sve point to point, diskretna napajanja bez feedbacka. Shunt end regulatori. Ponudio da napravim Tube analog izlaz medjutim preusmeren ka CFA OP. Uradio sa AD811 koji se neverovatno greje bez hladnjaka ali zvuk izvanredan. Neutralan i prirodan. mislim da je obosolete part i definitivno je bolje radio od AD861 i drugih specificnih OP ampova. A na merenjima manja izoblicenja .

Na vrhu Shigaraki clone transport. SPDIF reckloking, sa vrlo solidnim 33,xxxMHz master clockom, 3 SPDIF nezavisna izlaza 2 galvanski odvojena Pulse HF transformatorima. 16,xxxMHz izveden sa SPDIF kondicionera i prosledjen na maticnu plocu transporta a cristal koji je od tad obavljao tu ulogu otkacen.

Na slici nedostaje jos jedan Dual mono combo u jednoj kutiji TDA1541 dac, JFET analog end. Ne stigoh da fotografisem.

Endoskeleti od 2mm pocinkovanog celika i plastificirani. Nema niakakvih vibracija posto su oblozeni brezovim sperom (6mm)

IMG_4931a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...