Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

On 10.4.2020. at 13:45, Majda said:

Sklopio sam jezgra i izmerio korake. Ukupni otpor namotaja, (zica 1.3mm) oko 0.2oma. Ukupna induktivnost oko 25Hy. Veoma se sve poklapa sa proracunima. Na grafiku su oba primerka i vrlo dobro se poklapaju koraci. Danas posle 17h povezujem...

 

L-att steps.jpg

Bravo jos jednom. Skoro savrseni koraci po 2db.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, prophet said:

Bravo jos jednom. Skoro savrseni koraci po 2db.

Pre nekoliko meseci postavio u skretnicu - sve mnogo bolje radi. Moze da se napravi posebno i za centralni driver naravno gde ima potrebe za atenuacijom. Ali kod HF-a u 99.8% ima potrebe a kompresionim jedinicama i ako su jos u horni to su uglavnom velike atenuacije i jednostavno mora doci ovaj tip kola. Ne vredi sa otporima u bilo kojoj verziji. Kupovni su skupi ALI rade posao. i imaju korake uglavnom od po -1db cak do -15db. Ovaj par kupovnih L-att kojwe sam prbao je oko 350-400EU. Japansli su skuplji i idu do 700-800EU za par.

U skoro svim ranijim kabinetima je postojao ovaj tip atenacije Klipsch, Altec, Tannoy i drugi. ALI su prigusnice male, malo telo, tanka zica. Jednostavno samo neki minimum da ne kazem lose. Ljudi uglavnom menjaju te fabricke ovim custom, masivnijim i boljim.

Link to comment
Share on other sites

Indukcioni motori se normalno pomalo i greju. Ovaj je blaze topao i u fenomenalnom stanju. Ali rekoh ipak da ostavim neku protok vazduha kod motora posto ce biti u kutiji? I zbog simetrije i sa druge strane. A i da umanjim efekat zatvorene kutije. Mada ce kutija biti sigurno otovorena na naekom delu i na dnu?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Od proslog leta :( ali rekoh da postavim... Dislretni dac moduli. Automatski prepoznaju i konvertuju i DSD. I2S sekcija je ustvari dupla na svakoj PCB su 2 identicna R2R 24bit konvertera tako da se tolerancija upotrebljenih otpota "smanjuje" za neki broj N dodatno... Za DSD je 1 X 32 bita ali tu tolerancija nije od znacaja... Za balansiranu verziju to bi bilo 4 konvertera po kanalu.

Ovo je samo dac modul bez digitalnog interfejsa i analognog izlaza. Cak i pri ovim vecima sampling rejtovima ne trosi previse struje, pa mozda uradim i na baterije? One LifePO su super. Nisam testirao posto nemam upsempler za vise od 7xxKHz ali mislim da moze da ide "beskonacno". do nekih nekoliko MHz SR-a, sto je besmisleno jer ne postoji materijal koji bi cak ni sa 8X oversamplingom dosao do te granice. Mislim da je tolerancija otpora i omska i termalna 0.05% nisam siguran, uglavnom proverio na -60db digitalnog nivoa i na slusanju i na merenju nema izoblicenja. Onaj iz prethodnih postova je sa 1% tol. I na -60db se cuju izoblicenja. Podesio sam kao prva 2 MSB-a trimerima ALI to ne resava u potpunosti problem. vec samo oko 60-70% donosi bolje rezultate. Zakljucak je da se ne moze podesiti tolerancija posto reaguje i na temperaturu. Jednostavno moraju biti otpori sto manje totalne tolerancije... :( a to znaci osetno skuplji i teze nabavljivi...

Ima 2 napajanja posebno za digitsalnu sekciju i posebno za analognu. Izmerio potrosne pri razlicitim SR-a obe sekcije. Analogna sekcija se ne menja previse bez obzira na SR samo blaze povecanje potrosnje sa povecanjem SR-a, dok digitalna sekcija drasticno menja potrosnju od oko 8-9mA za 44.1KHz do 36-38mA za 384KHz. Ali se nista ne greje... :)

002.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SuperFi said:

@Majda to je tvoja konstrukcija? Ili neki gotovi moduli? Ako se ne varam to je nesto slicno sa Holo dacom?

 

518holo.ins2.jpg

Nije moja konstrukcija ali kada bih radio sa procesorom ne verujem da bi drugacije i uradio... Sada svi prave te module sa procesorom koji pripremi signal a posle ga salju na logicka prekidacka kola i dalje na R2R ladder net. Razlikuju se po tome sto prvih nekoliko bitova moze da bude razvijeno u thermometar kod a ostali idu normalno. Ili da nema termometar koda i da svi bitovi idu na prekidace pa na r2r net. Ovaj nema termometar kod. Ali ima DSD opciju i neverovatno brzo prepoznaje DSD i prebacuje PCM/DSD bez ikakvih klikova. Barem sa ovim xmos interfejsom ispred, ne mora da znaci da ce i sa drugim recimo amanero interfejsom prebacivati bez klikova?

Principijelno je sve to isto. Nacrtacu kasnije koje su verzije i karakteristike za sve te diskretne dacove i objasniti kako da se prepozna sa fotografije koje su koncepcije u pitanju...

Paradoksalno je da recimo kod mene na ovoj plocici Xilinx procesor ima vise procesorske snage (koja mu nije potreban za ove operacije) nego ceo sistem za apolo... A kosta 6-7 dolara...

Po karakteru zvuka slican onom mom koji sam pravio medjutim moj sa otporima od 1% tolerancije ima 0.5% izoblicenja a kod ovog sa otporima 0.05% tolerancije izoblicenja na 3 decimale...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, prophet said:

Ali da budem iskren meni se mnogo dopalo i sa većom tolerancijom. Koliko to ima uticaja u real life upotrebi?

Ima mnogo uticaja. Cuje se jednostavno i nervira. Mislim ne cuje se non stop ali na onim vrlo tiho snimljenim deonicama -60db se "cuje" kao digitalna distorzija. Tako sam i pokusavao da podesim "na uvo" prva 2 MSB-a i to uspeva ALI SAMO na toj i temperaturi. Brzo se razdesi i od podesavanja ostane 50%... Naravno da se ne moze trimovati a ni grejanje laddera sa trimerima nije resenje... Jedino resenje - specijalni otpori male tolerancije. Prvo sto sam kod ovih proverio je to - signal na -60db ili manje i uvo na zvucnik. Posle toga merenja :)

Ima i drugih cisto "softveskih" resenja u polju logickih kola, bez manipulacije digitalnim podacima.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se u svim tim dacovima koriste samo zbog velikog broja outputa (nogica) sa kojih posle ide dalje na logicke prekidace? Taj chip tu sluzi samo prvenstveno kao shift registar koji od seriskog formata podataka pravi paralalni. Dobro i prepoznaje recimo tip podataka itd itd. Kriva potrosnje raste eksponencijalno dok sampling rejt raste linearno. To nije velika potrosnja i za napon od 3.3V ne priozvodi znacajnu disipaciju cak ni za najvece SR-a. Medjutim sigurno vi se grejao sa oversamplingom recimo pesma u originalu snimljena 384KHz i ida na 8X SR = 3072 KHz...

I jednostavno mora neki pasivni filter na izlazu da se koristi. Vec sam uradio nekoliko otaje da probam (poslusam i izmerim sta mogu...)

 

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Majda said:

 Ali ima DSD opciju i neverovatno brzo prepoznaje DSD i prebacuje PCM/DSD bez ikakvih klikova. Barem sa ovim xmos interfejsom ispred, ne mora da znaci da ce i sa drugim recimo amanero interfejsom prebacivati bez klikova?

Ipak ima klikova kad prebacuje DSD/PCM ili obrnuto. Nista strasno ali ima.:) Doduse za najnoviji May DAC naglasavaju da su to jos poboljsali, tako da se mozda i ne primeti.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, garson said:

Ipak ima klikova kad prebacuje DSD/PCM ili obrnuto. Nista strasno ali ima.:) Doduse za najnoviji May DAC naglasavaju da su to jos poboljsali, tako da se mozda i ne primeti.

Ovo je samo modul nije kompletan uredjaj. I naravno da sam morao kao i 99% drugih stvari da ga modifikujem...

Kod mene nema klikova. Ni pri promeni PCM/DSD ni pri promeni SR-a? :)  Barem nema sa Xmos interfejsom. Medjutim videcu kako ce biti sa Amanero interfejsom.

Nema ni offset napona na modulu koji ne radi. Na primer kada ide PCM signal DSD  offset je 0V i obrnuto... Inace offst DC kod diskretnih R2R ladder uredjaja mora da bude tacno 1/2 napona napajanja.

U sustini svodi se na promenu 2 reda u kodu. Danas niko ne pravi prvo algoritam kao sto smo mi radili 85-te seste u matematickoj, svi odmah pisu kod. :(

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, garson said:

Jasno, ja sam mislio na Holo Audio DAC sa slike gore (sa XMOSom), doduse to je stariji model. Mada ne znam koliko zavisi i od interfejsa (XMPOS ili Amanero), posto se klikovi javljaju i kad se koristi I2S ulaz. A pri promeni SRa je sve ok, nema klikova.

Kod amanera je problem u kodu koji odredjuje vreme kada se pojavljuje signal na izlazima za indikaciju DSD-a i za Promenu SR-a koji ide na MUTE output. I koliko traje ta indikacija - traje suvise kratko. I ta 2 indikatora nisu uskladjena kako bi trebalo da bude. I to sam molio mesecima coveka da promeni samo vremensku konstantu - dva tri broja u kodu, i ne vredi pa ne vredi...

Na prethodnom diskretnom dacu ovde u temi sam delimicno eksterno to uspeo da korigujem modulom sa logickim kolima, pa onda digitalno izolovao te signale i upotrebio ih kasnije za Enable/Disable dalje u posbnim sklopovima za PCM / DSD module.

Medjutim ovim modulima sa CPLD-om ili vec cim, nije potrebna logicka informacija koji je format u pitanju vec sami to prepoznaju. Izuzetno "komplikovana" operacija isto 2 reda u firmware-u. I2S latch signal uvek ide 1 bit clock pre MSB-a. To znaci da je UVEK kada se menja latch, a menja se 2XSR u sekundi sledeci bit O. Posle tog O bita ide MSB... Kod DSDa nema uopste Latch linije vec su u toj fizickoj vezi podaci za desni kanal. Bit clock je isti u oba slucaja... To znaci da postoji sansa da se u jednoj sekundi detektuje 88K puta da li je DSD ili je PCM. NAravno samo je potrebno 1 ili 2 puta u sec to proveriti firmwareom...

Ja koristim primarno Amanero (ali modifikovan) zato zto je ultra pouzdan i radi isto dobro na svim operativnim sistemima. A za OSX mu nisu potrebni nikakvi dodtni driveri. Mislim ni za Lin? Ali ne vredi kompjuterasi nista nece da poslusaju stare programere... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...