Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

Sve je to u nasem oku i smislu za estetiku.  Ako se sklope oke radi lakseg ulaska u dozivljaj ( Hiroyasu Kondo je to praktikovao ) ili slusa u mraku...

Nisam video sistem ( svojim okama ) ali jesam video aparate u drvenim kucistima ( metalne kutije oblozene furnirom ).

Mogu reci da ( meni ) izgledaju mnogo lepse u stvarnosti nego na fotografijama.

Kutije su lepo furnirane i odlicno izvedene ( npr spojevi na coskovima su profi ), kod clana foruma video sam sistem uradjen sa ovakvim aparatima na drvenoj polici i to je sve zajedno davalo utisak diskretne elegancije.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, miletrosak1959 said:

Zasto su coskovi stola dampirani,zar toliko uticu na zvuk.

Klinac tu puzi okolo i gura taj stol pa da se ne udari na te spiceve od astala... Nisam stigao da kupim one fensi plasticne...

Nije to toliko veliko, osnova ovih sto stoje jedan na drugom u uglovima je 50 ili 51cm x 51cm, ovi pored na nosacima su jos uzi. Napravio sam najmanje moguce kabinete za date drivere. HF jedinice su jako velike i ima mozda samo 1cm prostora unutra...

U principu trebalo bi da ide veci kabinet za centralni driver ALI imam vec jos neka 2 Western Electric drivara u kutijama iste sirine i istog materijala tako da sam predvideo da mogu da udju u stalak i da se u nekom momentu to eventualno zvucno isproba?

Bukvalno sve povrsine gde dolaze driveri ili portovi su mobilne tako da za 5 min mogu zameniti drivere ako je potrebno a bez pomeranja kabineta...

Mozda je malo veci kontrast sa tim crnim platnom ALI veruj mi nisam mogao i ono lepo braonkasto vintage platno, koje jeste bolje, da porucujem iz inostranstva. Na stranu to sto je oko vise od 100eu m2. A to bi povuklo da dalje moram promeniti i bolju ovih crnih matica za rucno zasrafljivanje drivera. Naravno posto ne postoje od nekog lepog bakelita recimo, to onda mora custom da se uradi. Nije toliko novac u pitanju nego vreme - to sve traje i otegne se do u beskonacnost. Ja sam ova 4 kabineta napravio za 2 nedelje ili manje komplet. Furniranje bi mi uzelo jos nedelju dana ili vise posto nemam preteranog iskustva sa tako velikim povrsinama... Tako da sam ostavio prirodnu boju sper ploce od punog drveta.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, miletrosak1959 said:

Bilo bi lepo da je to ta vrsta dampinga ali ako bolje pogledas to je lepljiva traka za pakete.

izgubili se ti zastitnici za uglove namestaja i za stekere za struju pre 11 godina... Sada kao da smo ponovo "novi" roditelji. Sve pozaboravljali, sta da ti kazem... :bacanje

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nackom said:

Da se javim pošto sam prozvan :)
Proveli sa Majdom juce 2 prijatna sata slusajuci njegov sistem. Prvo da napomenem da je ceo sistem osim izvora (Mac Mini) i izlaznih pojacala delo Majdinih ruku.
Prvi utisci su bili neobicni. Ispred mene je bukvalno bio jedan svucni zid, koji se retko cuje.
Velicina zvuka, zvucna slika je ogromna. Nije da nisam naviknut na zvuk velikih zvucnika, i sam konzumiram velike zvucnike vec godinama, medjutim ovo je stvarno vece od svega sto sam do sada slusao. U sistemu rade 10 drajvera!

Zvuk je vrlo prijatan, a u isto vreme analitican i detaljan. Vrlo muzikalno. Bass je topao a brz i precizan.
Ima tu neku dozu stare skole zvuka sa izuzetnom muzikalnoscu i prijatnoscu...

Sve u svemu vrlo lepo slusno iskustvo i pohvale za Majdu na koncipiranju sistema.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Hvala na poseti. :unsure: bilo je bas dobro a i nismo se dugo videli.

Nije bas sve bilo tip top, stare su mi ulazne cevi EF86 na Quad II, potrebno ih je zameniti sve 4 na oba mono bloka. A i nisam "vratio" mirnu struju izlaznih cevi na oko 65mA po cevi. ranije su mi na toj poziciji bile 6550, a sada su KT88 sa oko 45mA po cevi sto je manje od predvidjenog rezima rada, ali cevi rade duze ;) ipak malo losijef zvucnog rezultata. U originalu su bile KT66 GEC imao sam ih pre 100 godina i vrlo dobro su radile tu. Opet sa originalnom vrednosti biasing otpora od 180oma... A mozda su najbolje radile 6L6WGT vojna verzija koja trpi malo vece vrednosti napona koji su u ampu prisutni, ALI sam za par godina uspeo da ih spalim jednostavno su se istrosile. Glupo mi bilo da stucam jos 4 kom novih... Kabineti za LF po mom misljenu su mozda predampirani i trebalo bi izvaditi deo damping materijala? Mislim to ovako po secanju posto sam davno napravio jedan par istih kabineta sa istim driverima, isto pojacalo ih je vozilo i morao sam izvaditi deo dampinga. Secam se toga.

DAC koji smo slusali je 2 x TDA1541A dual mono parallel SE, Riv, JFET izlaz. ALI ne u I2S modu nego u onom formatu Time Simoultaneous. To je prvobitni PHI format pod kojim radi i TDA1540. Jednostavno meni osetno bolje radi taj format? Ne znam u cemu je fora.

Interkonekt kablovi hand made, rca konektori prosecni ili losi.

Ovaj debeli uredjaj na dnu je veliki stedni transformator posle kojeg dolazi power fiter. Poslacu fotke kasnije

...

Ima tu jos mnogo posla. Recimo ono sto se moze uraditi brzo je da se instalira novija verzija OSX-a posto su se pojavili neki novi playeri koji, probao sam, zvuce bolje od Decibel playera koji smo slusali.

Onda bi trebalo napraviti klasicno napajanje za mac mini i to je pain in the ass zbog jednog malog 9pinskog specificnog kabla koji se nalazi unutra i povezuje switch napajanje dalje sa plocom. Ne "sakati" mi se originalni... Na osnovu konkretnih proba klasicno napajanje je znatno bolje i znacajno se "cuje", ima specifican zvucni pecat.

O preampu da i ne govorim. Naravno cevni DHT i dual mono. Moguce ga je spakovati u standardne dimenzije.

Pa onda Single ended malo vece snage...

I naravno gramofonski deo - neizostavno

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Majda said:

Hvala na poseti. :unsure: bilo je bas dobro a i nismo se dugo videli.

Nije bas sve bilo tip top, stare su mi ulazne cevi EF86 na Quad II, potrebno ih je zameniti sve 4 na oba mono bloka. A i nisam "vratio" mirnu struju izlaznih cevi na oko 65mA po cevi. ranije su mi na toj poziciji bile 6550, a sada su KT88 sa oko 45mA po cevi sto je manje od predvidjenog rezima rada, ali cevi rade duze ;) ipak malo losijef zvucnog rezultata. U originalu su bile Quad II imao sam ih pre 100 godina i vrlo dobro su radile tu. Opet sa originalnom vrednosti biasing otpora od 180oma... A mozda su najbolje radile 6L6WGT vojna verzija koja trpi malo vece vrednosti napona koji su u ampu prisutni, ALI sam za par godina uspeo da ih spalim jednostavno su se istrosile. Glupo mi bilo da stucam jos 4 kom novih...

DAC koji smo slusali je 2 x TDA1541A dual mono parallel SE, Riv, JFET izlaz. ALI ne u I2S modu nego u onom prvobitnom formatu Time Simoultaneous. To je prvobitni PHI format pod kojim radi i TDA1540. Jednostavno meni osetno bolje radi taj format? Ne znam u cemu je fora.

Interkonekt kablovi hand made, rca konektori prosecni ili losi.

Ovaj debeli uredjaj na dnu je veliki stedni transformator posle kojeg dolazi power fiter. Poslacu fotke kasnije

...

Ima tu jos mnogo posla. Recimo ono sto se moze uraditi brzo je da se instalira novija verzija OSX-a posto su se pojavili neki novi playeri koji, probao sam, zvuce bolje od Decibel playera koji smo slusali.

Onda bi trebalo napraviti klasicno napajanje za mac mini i to je pain in the ass zbog jednog malog 9pinskog specificnog kabla koji se nalazi unutra i povezuje switch napajanje dalje sa plocom. Ne "sakati" mi se originalni... Na osnovu konkretnih proba klasicno napajanje je znatno bolje i znacajno se "cuje", ima specifican zvucni pecat.

O preampu da i ne govorim. Naravno cevni DHT i dual mono. Moguce ga je spakovati u standardne dimenzije.

Pa onda Single ended malo vece snage...

I naravno gramofonski deo - neizostavno

Davno sam imao Quad II sa njegovim preampom 22.EF86  sam koristio Mullard a  sem GEC KT 66,koristio sam KT 66 GOLDEN LION,UPARENE SA POTPISANIM SERTIFIKATOM koje su najbolje svirale ali su i onda bile jako skupe.Unekom periodu sam probao i ELECTRO HARMONIX  mislim 5581 ali su izdrzale samo 6 meseci.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krca44 said:

Sve je to u nasem oku i smislu za estetiku.  Ako se sklope oke radi lakseg ulaska u dozivljaj ( Hiroyasu Kondo je to praktikovao ) ili slusa u mraku...

Nisam video sistem ( svojim okama ) ali jesam video aparate u drvenim kucistima ( metalne kutije oblozene furnirom ).

Mogu reci da ( meni ) izgledaju mnogo lepse u stvarnosti nego na fotografijama.

Kutije su lepo furnirane i odlicno izvedene ( npr spojevi na coskovima su profi ), kod clana foruma video sam sistem uradjen sa ovakvim aparatima na drvenoj polici i to je sve zajedno davalo utisak diskretne elegancije.

Imam utisak da je bole kada metal dolazi na drvo. Nekao kao da sve manje zvoni? U svim uredjajima. Za taj unutrasnji skelet koristim obican pocinkovani celik od 2mm debljine. Nekoa mi to najcistije. Mada je najbolje kada je to recimo onaj pojacani vojni aluminijum od 6mm tako da se mogu urezati i navoji za srafove ili ne daj boze bakar. Nekoliko puta mi je @Leonardo za neke custom uredjaje to savrseno uradio. Sve savrseno pasuje, konektori i hardware se montiraju kao saucesce... I to je bio pre svega odmor za sklapanje :wub: a zavrtajne onih profi imbus srafova mala terapija...

BTW recimo Altman isklucivo koristi drvo kao nosac i potpuno eliminise efekat kutije. Ja nekako uklopim malo vece rupe za hladjenje i na taj nacin smanjujem efekat kutije... Ima i drugih koji koriste drvo u izradi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, miletrosak1959 said:

Davno sam imao Quad II sa njegovim preampom 22.EF86  sam koristio Mullard a  sem GEC KT 66,koristio sam KT 66 GOLDEN LION,UPARENE SA POTPISANIM SERTIFIKATOM koje su najbolje svirale ali su i onda bile jako skupe.Unekom periodu sam probao i ELECTRO HARMONIX  mislim 5581 ali su izdrzale samo 6 meseci.

Pa onda znas tacno o cemu se radi... Mislim da imam jos uvek neki par Golden Dragon-a. Medjutim malo su sabili taj dizajan u Quadu tako da ne mogu da stanu jednostavno ove nove verzije koje su debele. Preblizu su cevi ili uopste fizicki ne mogu da se uglave...

Inace taj Quad cevni preamp je bas solidan. Ako se ne varam ima 9 ili vise preseta za razlicite Phono korektivne standarde i TFK i amricki RIAA i DECA itd itd... :thumbsup2 Za kolekcionare ploca eldorado - pritiskom na dugme se izabere ona korekcija sa kojom je i ploca snimljena. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dobro vece

Bio sam danas kod Majde u gostima i mogu reci da sam pozitivno iznenadjen kako svira citav sistem.

Veliki cist zvuk, kao sto je napisao kolega na prethodnim stranama a s obzirom na 4x15" basa, nimalo bas booma sa jos vecim iznenadjenjem kako sve komponenete u sistemu leze zajedno, posebno Quad II mono pojacala i njihova saradnja sa zvucnicima jesu mali shok & misterija.

 

Link to comment
Share on other sites

@Krca44 hvala na poseti.

Pa i ja sam pomalo iznenadjen koliko u Quad II modelu ulazne cevi (EF86) imaju vaznu ulogu. Mozda vise uticu na zvuk od izlaznih cevi? Pre par dana sam zamenio 2 para ulaznih cevi EF86 PHI koje su ocigledno bile stare. Nisu ni po mernim tackama pokazivale dobre rezultate, ali kako tako to je radilo... Nisam mogao kod nas da nadjem druge, a da su nove, sem ruske verzije EF86. (Ne secam se sada tacno koja je njihova oznaka, mogu proveriti kasnije). Ali sasvim se promenio zvuk na ocigledno bolje. Nisam stigao da premerim Test Point-e ulazne sekcije ampa...

Razlika je jos i da su bili postavljeni WE Lensovi umesto Karlson horni. Moram isprobati ponovo sa K-hornama...

"sistem" i dalje ne-kompletan nema gramofonskog dela, nema preampa, prirucni kablovi

- Izvor Mac Mini, player Decibel

- dac 2 x TDA1541A dual mono, (Time Simultaneous format, SE JFET output), Xmos USB interface.

- pasivni pot LDR 10K cca.

- Ampovi Quad II, ruske EF86, KT88 izlazne

- Zvucnici u konfiguraciji skretnice 12db/oct LF, 6db/oct CENTRAL, 6db/oct HF (bez atenuacije)

(Slusali smo mnogo razlicitog materijala ne secam se svega Krca44 mozda moze da navede tacnije.)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Majda said:

dac 2 x TDA1541A dual mono, (Time Simultaneous format, SE JFET output), Xmos USB interface.

Nisam naveo DAC, bez njega ne bilo muzike  :D

Isla je razna muzika, nesto sto sam namenski krenuo da ubacujem na usb stapic, samo nisam sortirao, od jazza pa do elektronike, Billie Jean, Leon Parker, Darcy James, Pieranuzi, Grace Jones, Metro Area..

Iznenadilo me je koliko je muzika ritmicna posto sam primetio da mi noga sama krece u cupkanje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

@Krca44 hvala na poseti.

Pa i ja sam pomalo iznenadjen koliko u Quad II modelu ulazne cevi (EF86) imaju vaznu ulogu. Mozda vise uticu na zvuk od izlaznih cevi? Pre par dana sam zamenio 2 para ulaznih cevi EF86 PHI koje su ocigledno bile stare. Nisu ni po mernim tackama pokazivale dobre rezultate, ali kako tako to je radilo... Nisam mogao kod nas da nadjem druge, a da su nove, sem ruske verzije EF86. (Ne secam se sada tacno koja je njihova oznaka, mogu proveriti kasnije). Ali sasvim se promenio zvuk na ocigledno bolje. Nisam stigao da premerim Test Point-e ulazne sekcije ampa...

Razlika je jos i da su bili postavljeni WE Lensovi umesto Karlson horni. Moram isprobati ponovo sa K-hornama...

"sistem" i dalje ne-kompletan nema gramofonskog dela, nema preampa, prirucni kablovi

- Izvor Mac Mini, player Decibel

- dac 2 x TDA1541A dual mono, (Time Simultaneous format, SE JFET output), Xmos USB interface.

- pasivni pot LDR 10K cca.

- Ampovi Quad II, ruske EF86, KT88 izlazne

- Zvucnici u konfiguraciji skretnice 12db/oct LF, 6db/oct CENTRAL, 6db/oct HF (bez atenuacije)

(Slusali smo mnogo razlicitog materijala ne secam se svega Krca44 mozda moze da navede tacnije.)

Probaj da nadjes MULLARD EF86 meni su najbolje bile na toj poziciji.

Link to comment
Share on other sites

Ima ih na ebayu sada gledam.Ima mnogo lisitinga za EF86, vec upotrebljavanih i kao izmerenih cevi. To je velika kocka za kupiti...

Mullard su tipicno oko 40eu kom. I uglavnom su u paru tesko se nalaze 4 kom iz iste serije. Slicno izgledaju kao malo skuplje Marconi. Mrezaste anode...

Meni se "na oko" najvise dopadaju Genelex ili Gec.Sa plavim markicama... Ali cena 250-400 za par. Taj tip je i najskuplji.

Mislim da su Siemens od ovog nemca, iz velike serije potpuno nove i u originalnim pakovanjima najbolji izbor oko 20 za kom. Jedino sto nisu "Mesh". A imao sam i TFK EF806S sa klasicnom anodom, kao i FIVRE isto klasicne anode, i stekao sam utisak da u Quad II slucaju, bolje rade PHI sa mrezastim anodama?

https://www.ebay.com/itm/EF86-6CF8-6267-6BK8-CV2901-Siemens-Military-tube-Rohre-NOS-NEW-NEU/333054433494?hash=item4d8b9758d6:g:OvUAAOSwODFcWGB7:rk:25:pf:0

Na toj poziciji u Quad ampu,  po originalnoj konfiguraciji, EF86 ne trosi uopste neku veliku struju i nove cevi ce raditi godinama. Sigurno 5-10 godina.

Poznanik mi je rekao da po njegovom misljnju tu rade najbolje EF80, ALI imaju drugaciji raspored nogica i potrebno je izvrsiti rekonfigutaciju pinova. Sto mozda nije losa ideja, zbog toga sto sam primetio da ta noval podnozja i nisu bas nekog svemirskog kvaliteta? Jednostavno su malo plitki ulazi za pinove cevi. Nekako je prekratak hod? U odnosu na druga podnozja.

(Planiram da zamenim ta podnozja boljim. Ako uspem da nadjem takva da se poklapaju rupe za montazu. Ne bih da busim i unistavam originalnu sasiju...)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, neskor said:

imam ja negde tih novih ef86 vise vrtsta od mojeg bivseg Quad II

svrati ;)

E super ionako se nismo dugo videli.

(BTW pre neki dan slusao kod pozananika novi model NAT SE ampa sa izlznom GMI-83V. Vrlo dobro do odlicno radi. Onako na blic. Nije sto sam slab na SE ali stvarno. Korisne snage - i previse...)

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina nesto sam istrazivao po internetu povodom EF86 za moj Siemens radio ( mislim da je jos uvek originalna Siemens cev u njemu ) i dosao do podataka da su u pocetku motane "obicne" resetke a da se kasnije preslo na posebno motane "guste" resetke ( izvinjavam se ne mogu da se setim tacnih strucnih izraza za resetke ).  Pa su od onda sve EF86 imale te bolje resetke.

Link to comment
Share on other sites

Sigurno. (Mada danas nabavljamo ono sto je dostupno. Nema previse biranja...)

Izmerio sinoc struje kroz ulazne cevi u kolu i skoro 100% kao po shemi (2.2V). Ostale vrednosti isto solidne... Ove ruske EF86 sigurno nisu "najbole na svetu" ali su vise nego prihvatljive.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Sigurno. (Mada danas nabavljamo ono sto je dostupno. Nema previse biranja...)

Izmerio sinoc struje kroz ulazne cevi u kolu i skoro 100% kao po shemi (2.2V). Ostale vrednosti isto solidne... Ove ruske EF86 sigurno nisu "najbole na svetu" ali su vise nego prihvatljive.

 

Ti bi bar trebao da znas da nije samo stvar u struji koja prolazi kroz cev nego u filigranskom radu ,pogotovo kod resetke i zato neke cevi sviraju mnogo bolje od drugih ali daj sta das.DAL JE PRIHVATLJIVO DOVOLJNO DOBRO.Saving the world from Ordinary ZAR NE.

Link to comment
Share on other sites

Mile, kod EF86 se ne vidi unutrasnja struktura. Anoda okruzuje citav sklop... A i da se vidi nemoguce je sa sigurnoscu utvrditi kakvi su materijali u pitanju? Sto je mozda jos i vaznije od filigranskog rada.

Nema potrebe preterivati. Da imam ili da mogu bez nekog veceg maltretiranja da nabavim Mullard ili neki poznatiji brand sigurno bih probao. Vec sam imao na toj poziciji i TFK i FIVRE itd...

Cevi sam izmerio direktno u elektricnom kolu. Vrednosti se poklapaju sa onim koje je dao proizvodjac pojacavaca. Kada se uporede sa podacima za zadatu cev, dobijaju se logicni rezultai. (To su prave vrednosti a ne one na test uredjajima.)

Meni su ovi ruski primerci zvucno bolji od starog PHI kvarteta koji je bio potrosen. Za one koji su gadljivi na ruske cevi, ima i drugih proizvodjaca po prodavnicama na internetu pa neka svako bira prema sopstvenom ukusu i dubini dzepa, sta mu odgovara :).

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Mile, kod EF86 se ne vidi unutrasnja struktura. Anoda okruzuje citav sklop... A i da se vidi nemoguce je sa sigurnoscu utvrditi kakvi su materijali u pitanju? Sto je mozda jos i vaznije od filigranskog rada.

Nema potrebe preterivati. Da imam ili da mogu bez nekog veceg maltretiranja da nabavim Mullard ili neki poznatiji brand sigurno bih probao. Vec sam imao na toj poziciji i TFK i FIVRE itd...

Cevi sam izmerio direktno u elektricnom kolu. Vrednosti se poklapaju sa onim koje je dao proizvodjac pojacavaca. Kada se uporede sa podacima za zadatu cev, dobijaju se logicni rezultai. (To su prave vrednosti a ne one na test uredjajima.)

Meni su ovi ruski primerci zvucno bolji od starog PHI kvarteta koji je bio potrosen. Za one koji su gadljivi na ruske cevi, ima i drugih proizvodjaca po prodavnicama na internetu pa neka svako bira prema sopstvenom ukusu i dubini dzepa, sta mu odgovara :).

 

Slazem se da je danas teze nabaviti dobre cevi nego pre 30god.ali da  razlike ima....

Evo uporedite na izgled kako su uradjene ove dve lampe i jasno je koja je bolja.

1008-2.jpg

EF86_mul1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...