Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

12 hours ago, Majda said:

Stare su mi ulazne EF86. I od njih jako zavisi kvalitet zvuka. Naparavio sam probu pre neki dan sa novim 4 x EF86 - nebo i zemlja. Drugo u ovaj pot sam stavio neuparene LDR elemente (da ne trosim bezveze uparene ako ne budem bio zadovoljan.).

Izvinite a gde se uklapaju 4 x EF86...  sta cu kad sam radoznao kao macka pa moram da pitam.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, prophet said:

To je bio nanocrystalline torrid auto volume transformer ?

pitaj boga sta su koristili? To sto im je lonce kruznog oblika je zbog toga sto se najlakse formira taj oblik na presi?

Koristili su najverovatnije neki koji se danas proizvode sa dalekog istoka. Mislim da nema vise onih starih odlicnih materijala koje je recimo koristio Siemens, Neumann, TFK. I to su po pravilu M lamele. Izuzetno tanke bukvalno kao list papira. Imam neku kolicinu tih lamela i to cuvam za MC step up i za Grid Choke. I tesko je naci vece lamele sa vecim prozorom da moze komotnije da se mota, deblja zica, bogatija izolacija, izolacioni oklopi itd. Najveci problem su te lamele...

Mislim da i osetno bolje zvuce ti old school materijali nego ovi danas. Nanokristal je nekako preostar, malo mozda nepotrebno pre detaljan u gornjem delu spektra, a donji melo zamuti? nemam pojma povrsni utisci...

Danas se od tih visoko permebilnih materijala mogu nabaviti ti koje si spomenuo, ili slicni. ALI su uglavnom u obliku toroidnih jezgara ili C/U jezgra. Nema vise one klasike... JBG.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Krca44 said:

Izvinite a gde se uklapaju 4 x EF86...  sta cu kad sam radoznao kao macka pa moram da pitam.

Quad II ima 2 x EF86 po kanalu, koje su u ulaznoj sekciji. PRobao ruske mesh plate i dobro mere u test point tackama na shemi, a cini mi se i da solidno rade. Koliko sam mogao da procenim za 10-15 min slusanja. Isprobao sam i drugi kvartet EF86 isto PHI ali mozda malo manje istrosene i one su zvucale bolje od mog seta.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos par fotofrafija unutrasnjosti ovih centralnih kabineta.

Isproban koncepti u kakvom takvom obliku.

- Acoustically Damped Enclosure (by Turner-Hartley kasnije Philips)

- Acoustically Resistance unit (by Jordan/Goodmans)

Na merenjima potvrdjeno ono sto se i tvrdi u papitima i dokumentaciji...

 

001.JPG

002.JPG

003.JPG

004.JPG

005.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ovakp izgleda ARU, na osnovu nekih podataka i fotografija. Inace nema preciznih uputstava za gradnju.

Ovu komoru izmedju dust kapa i valjka magneta sam zatvorio. Ing Altman u Mother of tone ima neka iskustva o tome. Ujedno ocistio magnetne procepe.

Ovo je bio osetljiv proces posto Alnico ne trpi udarce tako dobro kao temperaturu. Pa sam veoma lagano blankirao mesto za rupu.

010.JPG

011.JPG

012.JPG

013.JPG

Link to comment
Share on other sites

Majda sta mislis , ima li smisla uraditi vesanje na iskrama od mekane koze , kao Rulit , a eno mnogi ga kopiraju , i izgleda da to radi . Iskrino vesanje je jako tvrdo , pitanje da li je potencijal tog drajvera iskoriscen u potpunosti. I takav siroki drveni cep stavlja i Fertin , i interesantno , kada su mu povecali precnik  i velicinu  i prikazali to , mnogo mu veca disperzija i cistiji i jasniji gornji spektar , ima to okaceno na YT.

Link to comment
Share on other sites

Ima sigurno. Po mom misljenu a i na osnovu merenja Vesanje je jedan od nekoliko mogucnih problema. Ja sam pokusao da ga delimicno resim ovim dampingom. Trebalo bi to uraditi i sa unutrasnje strane. Kao sto je to nekada radjeno na pojedinim jedinicma... Ruilt nije to prvi uradio... Imao sam nekoliko field coil drivera TFK bas sa koznim vesanjem. Isto tako su sudeci prema fotografijama izgledla kao kod Ruilta.

Nije samo vesanje u pitanju. I centrator je krut. Kvalitetan i odlican, ALI pretvrd.

Korpa i sto treba da se modifikuje a najbolje bi bilo napraviti novu.

Vedsanje od koze je dobro ALI je tesko napraviti "bubrege", Onako ravno kako rade - NIJE dobro. Tako se radilo na samim pocecima tek da nesto drzi membranu...

Jedno od resenja moze biti i premaazivanje postojeceg vesanja onom masom koju koristi Altec ili koju su koristili WE na driverima sa papirnim vesanjem. Ona crna gumasta masa? Ali tako da ne prelazi prsten do membrane. I da nipost ne ulazi u povrsinu membrane. Na taj nacin se kasnije moze odrezati i zameniti platnenim kasnije.

Ipak je najbolje tretirano platneno vesanje ILI rebrasto kozno koje se izuzetno tesko nalazi.

Nije jednostavno izvesti to sve a da se zadrzi mobilna struktura elemenata. Da nijedan element ne bude zalepljen kao sto je i u originalu, vec da se ceo pokrretni mehanizam moze izvaditi. Ali je moguce uraditi.

Ja sam za sada veoma zadovoljan ovim lajt modifikacijama koje sam izveo. A bez sakacenja osnovne strukture. Ovaj Mesh potato style se pokazao jako dobar. Sa 3-4 kruga ispred membrane :) Neka skedeca verzija bi trebalo da ima i rupice.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, milovan1963 said:

 I takav siroki drveni cep stavlja i Fertin , i interesantno , kada su mu povecali precnik  i velicinu  i prikazali to , mnogo mu veca disperzija i cistiji i jasniji gornji spektar , ima to okaceno na YT.

Da tacno.  To je radio prvi Lowther sa onim njihovim pecurka phase plugom. Ali to je za one najvise Fo. Iskra ne moze da ide tako visoko. Veca je masa membrane i ostali parametri... Ona pokusava to radi ali ne ide pa dolazi do nekog sustanja. I to je potrebno otkoniti zapusavanjem komore i mesh potato mrezicama ispred  centra membrane. Suprotno od onoga sto je primenjeno za lowther i fertin.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Majda said:

Jedan od osnovnih problema sa ovim driverom je to sto je to ustvari 14in. Kopija Semens Klang film kL.L405 14in modela

Siguran sam da ima vrlo zanimljiv ton. Ako postoji problem sa vesanjem, ne znam da li tu moze da ide sundjerasto. Moje neko iskustvo sa drajverima sa sunderastim vesanjem Lowther, JBL  da su odlicni za vrlo tiho slusanje. Znate ono slusanje u pozdini, citas knjigu nesto radis, pa ti je merak da cicka u pozdini. Platneno i gumasto na tihom slusanju zvuci mrtvije, valjda sto je za neku velicinu tvrdje.

Link to comment
Share on other sites

Da znam za taj efekat. <<recimo slicno je kod mene sada na malim nivoima cuje se skoro ceo opseg. Ne bih stavljao ni sunjdjerasto ni gumeno.zbog toga sto bih ostavio prvi prsten do membrane. Ne bih ga sekao nikako. A onda ta 2 tipa vesanja ne mogu da se montiraju ako postoji prsten ispred. traze ravnu povrsinu. Ako se isece originalni prsten do membrane ona se tu slabi a ni natapanje lepkom o tom obodu ne pomaze.

Ako uopste budem nesto tu radio prvo cu da pokusam da pronadjem tu Altec crnu smesu kojom su oni i WE premazivali papirna vesanja. Ali isto necu mazati prvi prsten. Mozda moze da se napravi od onog lepka za miseve. Centrator je veci problem i mislim da se moze napraviti u leptir stilu. Za sada mi vrlo dobro to radi sa svega 6db blazima skretanjem odozgo o odozdo i jednim RL kolom.

Inace primarni karakter odredjuje i ti sto je to Underhang tip coila i to za po 0.5mm sa svake strane u odnosu na debljinu polne ploce.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, hifista said:

Siguran sam da ima vrlo zanimljiv ton. Ako postoji problem sa vesanjem, ne znam da li tu moze da ide sundjerasto. Moje neko iskustvo sa drajverima sa sunderastim vesanjem Lowther, JBL  da su odlicni za vrlo tiho slusanje. Znate ono slusanje u pozdini, citas knjigu nesto radis, pa ti je merak da cicka u pozdini. Platneno i gumasto na tihom slusanju zvuci mrtvije, valjda sto je za neku velicinu tvrdje.

e da , sad si me podsetio na jednu temu koja bese ovde ima nekoliko god., a to je koja kutija - drajver , ima bas na tihom slusanju...Citava ujdurma , te zavisi od zvucnika , vesanja , efikasnosti , ovog onog, ali niko nije  mogao reci da jbl nema tu punocu, voluminoznost basa i na tiho . Mislim na bar 12 ili 15" baseve . Eto , da se prisetimo , a da se ne otvara pandorina kutija. 

Link to comment
Share on other sites

Nisam mogao da izdrzim jednostavno :heat.

Pre par nedelja nabavio 4 velike elipse (18 x 34 cm). U fenomenalnom stanju. To mi je bilo bitno inace i ne bi ni uzimao... Kao da su juce napravljeni. Za sada proverio DC i svi tacni u decimalu :) Mislim da je to Isophon model 1834/25? Tako ga vode nezvanicno, mada nisam uspeo da pronadjem taj model u Isophon katalozima? To je Isophon pravio custom za kabinete ovih drugih brandova, Braun, TFK itd. Mislim da su ovo najveci evropski elipsoidni driveri? Jako dobro zvuce, onako samo na "golo" u akustickom kratkom spoju. Cak mogu primiti i malo vise snage posto su oko 8W (max 15W) sto znaci ako idu recimo serijski (za 8 oma) to je negde oko 15W komotno. Vec sam isprobao, i ne krljaju pri vecim snagama kao Sabe recimo, a isto su neverovatno muzikalni (ako postoji uopste takav termin). Nisu previse efikasni rekao bih sigurno ne preko 95db?

Napravio sam 2 rezervne prednje ploce za one moje skalamerije tako da cu isprobati prvom prilikom. Nego se namucih oko montaze... Prevelike rupe pa sam morao napraviti drvene podloske odozgo za na korpu.

IMG_4201 copy.JPG

IMG_4204 copy.JPG

IMG_4223 copy.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...