Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

Evo da postavim par fotografija nekog stanja od pre jedno godinu dana.

Izvor - za sada samo digitalni Mac mini.

Dac - hand made diskretni dac, diskretni DSD, tranutno radi 2xTDA1541A dual mono, bal/se. JFET output.

Ampovi - Quad II

Zvucnici - Hand Made na bazi RCA, Westrex, Iskra

Ostalo - Mrezni filter, kablovi Hand made.

Preamp za sada nemam, koristim pasivno LDR potove i tranutno neke profi vintage "reglere".

 

U perspektivi, tube preamp, gramofon pogon Lenco duble decker, Rucica EMT 927, Glave: razlicite.

I SE tube ampovi kao i tube riaa PPP

za sada samo fotka iz radionice stalka sa centralnim zvucnikom i hornama. Ostatak kasnije...

IMG_0421_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, retka je privilegija videti poneki od ovih drajvera a kamoli sve na jednom mestu. Na stranu ekskluzivitet, odlično odabrani i uklopljeni drajveri za ovaj koncept. Zvučno svakako jedan od najboljih ako ne i ponajbolji sistem za kućno slušanje. Bez falš bojenja, shoutinga i ostalih nepoželjnih manifestacija. 

Ima skoro 10 godina kako pratim razvoj istog. Od U-frame kombinacije sa Westrex basovima i RCA LC-1A kao centralnim Westrex 2390A sa lenses pa sve do ove iteracije koja je pretpostavljam konačna. Zatim sa LDR, SATI TVC i ne pamtim više imena TVC-ova koje smo slušali, preko EMT 930 gramofona sa čini mi se 929 ručkom i nekoliko različitih glava ( DECCA London, EMT, Benz, Neumann DST...).

DAC-ova je bilo pregršt uglavnom jako skupih, ali meni su se uvek boljim pokazali DAC-ovi koje je @majda pravio.  I to značajno.

Quad II odlično radi u ovom sistemu i preporučio bih skepticima da nekad poslušaju šta znači cevna tehnologija od 10-ak vati.

Sistem je toliko dobar da pokazuje ne samo razlike između pojedinih snimaka već i razlike između tehnologija upotrebljenih prilikom snimanja.

Sa nestrpljenjem očekujem Majdinu izvedbu cevnog preampa, mono blokova i RIAA-e. Kao i Lenco double-decker.

Uglavnom da nismo tu gde jesmo i da je sistem sastavio recimo Oswald Mills ili neko od japanaca cena istog bi bila sumanuto visoka. A sumnjam da bi ga sonično dostigli. 

Kurioziteta vezanih za drajvere ima na pretek ali o njima ću sa Majdom kada se budemo videli.

Dodao bih na kraju da iza njega stoji ogromno iskustvo, znanje i rad zasnovam na u praksi proverenim činjenicama kako sa novim tako i sa istorijski značajnim tehnologijama i konstrukcijama. I besprekorno istreniranom sluhu. Dugo vremena smo jedan drugom bili korektivni par ušiju. Tog vremena se uvek rado sećam i pamtiću ga dok sam živ.

Čovek od koga se može mnogo naučiti.

Očekujem nastavak željno.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SuperFi said:

Imao sam zadovoljstvo da cujem majdin sistem. Sta reci, verovatno jedan od najboljih sistema sto sam ikada cuo i svakako jedan od 3 najekskluzivnija koje sam video. Kompletno unikatan i jedinstven sistem!

:klanjanje

Ti si slusao staru verziju. Ova malo bolje radi. (Ne smem ni da kazem kada si poslednji put bio do mene... Neka neka.)

Upravo ovih dana pakujem skretnicu u kutiju. Onaj haos od zica me je toliko nervirao da ne mogu da opišem. Ako se nisam negde prešao pri sklaanju trebalo bi da je OK...

Link to comment
Share on other sites

Quad je OK ali ipak mora SE amp tu... :)

Ovako otprilike sada stoje u prostoru. Ovo su stare fotke, nove saljem kada povezem skretnicu.

Inace mogu reci da Karlson horna odlicno rasprskava, pode neverovatno velikim uglom. Nema "Jet", koji postoji kod drugih tipova horni. Bas kao sto je i navedeno u dokumentima ing. Karlsona davnih pedesetih godina. :)

Bilo mi je bitno da zvucnici mogu da se postave i skroz do zida. Znam da je pomalo neverovatno ali nema "boominga". Verovatno zbog toga sto su LF jedinice postavljene simetricno u odnosu na pod i plafon a po sredini visine sobe. Sve je postvljeno u odnosu na sredinu visine sobe. Tako da zvuk dolazi blago odozgo, a ne odozdo ispod linije ušiju i glave.

Medjutim mislim da sam alo predampirao LF kabinete pa cu to morati da probom korigujem.

002.jpg

003.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Bujodrag said:

 

10 godina?  :o

 

A ja moj sistem sastavio za pet.I evo, ne menjam ga već šest godina.

Je l to znači da je bolji? :P ;)

 

Pozdrav i veselo ti bilo prophete. 

Provedosmo jedno lepo popodne Majda, ti ja kod mene slušajući tvoje horne. Voleo bih da  ponekad ponovimo to druženje. :thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bujodrag said:

 

10 godina?  :o

 

A ja moj sistem sastavio za pet.I evo, ne menjam ga već šest godina.

Je l to znači da je bolji? :P ;)

 

Pozdrav i veselo ti bilo prophete. 

Slusao sam razlicite zvucnike za svo to vreme. Prosle godine mi nesto dunulo kao hajde da napravim i isprobam ove stvari na bazi starih koncepata. (Ubrzo sam se pokajao. ali rekoh kad sam zapoceo ima da zavrsim taj hardware)... I mislim da su to ljudi bas dobro sto bi rekao Rudjer Bošković - Ishitrili (izmislili) :)

U ovom slucaju izvedene zamisli:

Pol Voigt - Folded Voigt cabinet ili TQWT

Karlson - horne

Jordan - Acoustical Resistance Units

Hartley, Turner - Acoustically Damped Enclosure.

Postaviću tamo na DIY forumu fotke pa pogledajte preko linka?

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Majda said:

Bilo mi je bitno da zvucnici mogu da se postave i skroz do zida. Znam da je pomalo neverovatno ali nema "boominga". Verovatno zbog toga sto su LF jedinice postavljene simetricno u odnosu na pod i plafon a po sredini visine sobe. Sve je postvljeno u odnosu na sredinu visine sobe. Tako da zvuk dolazi blago odozgo, a ne odozdo ispod linije ušiju i glave.

Medjutim mislim da sam alo predampirao LF kabinete pa cu to morati da probom korigujem.

 

Bas je čist i voluminozan sa jasno razdvojenim događajima. Jednom rečju fenomenalan.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, prophet said:

Bas je čist i voluminozan sa jasno razdvojenim događajima. Jednom rečju fenomenalan.

KOliko se secam, na prethodnim kabinetima koje sam davno imao, a istih su dimenzija, za nijansu je isao dublje, i nekako vazdusastije. Ali isto sam morao da malo odvadim dampinaga cini mi se. Ipak je potrebno malo korigovati software. A i u quadovima su tada bile KT66 a sada su KT88, ko ce ga znati.

Evo dimenzija kabineta i neki kao predvidjeni odziv, sa tim sto su kod mene, otkaceni HF driveri a LF driver je rezan na -6db 12db/oct. oko 120Hz. Tu sam napravio i 2 preseta posto sam sa te velike zavojnice izveo 2 vrednosti za oko 120Hz i oko 150Hz. 

 

 

blueprint.jpg

response_folded_voigt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast za temu i još više za radove. Dolazim da čujem ovaj neverovatan koncept čim prije i nudim SE na test, samo da nađemo dvojicu jačih al da nisu mnogo pametni da to ponesu. Meni odletos sjebana leva ruka i ne mogu da je koristim za teže o čašice za rakiju.

Taj Karlson difuzor mi je misterija, ne mogu da zamislim kako to svira.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, anubisgrau said:

Svaka čast za temu i još više za radove. Dolazim da čujem ovaj neverovatan koncept čim prije i nudim SE na test, samo da nađemo dvojicu jačih al da nisu mnogo pametni da to ponesu.

Nadjite dvojicu jacih a ja se javljam kao slabiji da se zavlacim u kutije i vadim ispunu po potrebi.

:D

Link to comment
Share on other sites

slušao Majdin sistem u nekoj od međufaza izrade (čini mi se da je onda nešto čačkao oko skretnice). Grozni je tvrdio da je pre čačkanja sviralo bolje, mada je meni i ovako sviralo odlično.

ukratko: neverovatno mali broj aktivnih komponenti na putu signala, zvučnici izgledom kao iz stripa sa Flash Gordonom meni nelepi za oči koje su navikle na gracioznost i prefinjenost Tannoy-kutija. :)

m e đ u t i m : u sobi, koja je sve, samo ne pogodna da bude slušaonica, sa zvučnicima koji su postavljeni u neverovatno nepovoljan položaj čuje se fenomenalan potencijal jednog unikatnog sistema. Najveća vrlina bi mu bila organski, dinamični, boxless-zvuk,  osećaj za ritam, neposrednost iznošenja detalja i vokala a bez mirisanja kariozne 6-ce iz usta pevača.

Čestitke na prezentaciji, čekam priliku da poslušam ovu novu 2018.2 iteraciju

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

Nadjite dvojicu jacih a ja se javljam kao slabiji da se zavlacim u kutije i vadim ispunu po potrebi.

:D

Uz dužno poštovanje, ne vidim mogućnost da to uradiš jer i sam imaš dosta ispune :) Posle bi jači morali tebe da čupaju.

---------------------

Inače bi se složio sa Lazarovim opisom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...