Jump to content


Portable


arnage

Recommended Posts

On 3.12.2018. at 15:16, Cortina Dampeco said:

Možda se nekome na forumu i neće dopasti ono što ću napisati, ali iskreno mislim da je u današnje vreme izvor najmanji problem za kvalitet zvuka. Pre šest godina sam kupio moj prvi DAC koji sam koristio na DELL laptopu sa Realtek ugrađenim zvukom i razlika između standardnog komp izlaza i DAC-a  je bila kao nebo i zemlja. Danas, razlika je gotovo neprimetna. I dalje koristim isti Dragonfly, ali sam u međuvremenu nabavio i Fiio Q1 mkII, Meridian Explorer i TEAC DA-101. Razlike u odnosu na iPhone 6s ili laptop gotovo da i nema.

Problem generalno sa HiFi-jem  je tendencija okivanja u zvezde i ultimativni pesimizam. Mislim da je najbolje da se zadrzimo negde na sredini "keep it real".

Ono stvarno, nekada je upgrade bio ooogroman. Sada su chip-ovi postali bolji ali su dac(amp)-ovi postali zajebati, sta sve sada moze da se nadje u malom pakovanju je u najmanju ruku fascinantno. Stara prica o audio lancu, dac-ovi i pojacala prave razliku, doduse manju dok je drajver keva, nista novo.

On 3.12.2018. at 15:16, Cortina Dampeco said:

Čvrsto verujem u sledeće: Za kvalitetan zvuk najbitniji je master (iskustveno, preko pola ikada snimljene muzike je lose snimljeno, a sve sto je remasterovano ima Loudness sa izuzetkom nekih mastera Stevena Wilsona i još nekig entuzijasta), zatim digitalna kompresija, zatim slušalice i tek na kraju ako ikako DAC/telefon/komp. Kablove ne želim ni da pominjem. Što se izvora zvuka tiče, najbitniji je EMI jer su nekada komponente toliko blizu jedne drugima (modem pre svega). Ipak, kako me nerviraju notifikacije na telefonu, kao i touch screen i ostali šareniš, kao prenosne uređaje koristim Fiio X3 II (FLAC i retko DSD)i iPod Classic (320k AAC zamislite). Telefon samo za streaming kada preslušavam šta je novo.

Mastering je stvarno podcenjena kategorija u celoj ovoj prici i pravi mnogo vecu razliku nego sto primera radi moze da napravi FLAC Vs 320kbps. Ono sto je kod masteringa ne zahvalno, je sto nemamo uticaja na kvalitet.

Dobar je primer chika Wilson koji ima album "The Raven That Refused to Sing" koji je odlican, od mastering-a preko cover-a i ono najbitnije autorskog rada. A onda imamo gomilu albuma koji su teska kaca u pogledu autorskog rada, i koji su otisli u bin pre nego sto su uopste stigli do ocene mastering-a, razlog je sto pop muziku ne slusam. Nasi ukusi variraju i ne mozemo da biramo muziku po masterig-u ili formatu!

Sto se tice telefona, koliko sam ja skont'o, ovde nismo u potrazi za golden device-om, vec nesto sto je pristojno i dostupno svima a zadovoljava kategoriju prakticnosti, koja je veoma bitna kad si u pokretu.

@NShappy je lepo objansio gde lezi problem sa proizvodjacima, gde je fokus i sta je ono sto smeta.

On 19.11.2018. at 13:32, NShappy said:

Naravno, preskačemo priču kako drndaju i dreče zvučnici ugrađeni u telefone. Jbt. kada god googlam oko kvaliteta zvuka pojedinog mobilnog telefona, 99.99% priče o tome na netu je baš o integrisanim zvučnicima, i eventualno, koliko glasno mogu da teraju slušalice?!? Kako svira kao audio player sa prikačenim solidnim slušalicama, informaciju je jako teško iskopati.  :huh:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 22.11.2018. at 21:07, arnage said:

Nema veze javi kako ti se čini kada isprobaš...

Stiglo pre par dana... :/ nako... za pocetnike entuzijaste... A pritom sam se i zeznuo jer nisam obratio paznju na USB Type C jer moj fon nema taj ulaz nego obican mini usb tako da sam ga probao samo na kompu i nije lose, bolje nego direktno sa 3.5mm. Za te pare vrh, ko ocekuje vise, kao ja, mora malo vise i da se pruzi....

Link to comment
Share on other sites

Da podelim neka svoja iskustva sa par telefona. Da ih poređam po tome koliko dobar utisak su ostavili:

- Sony Xperia Z3 compact - detaljan i solidno izbalansiran zvuk, uporediv sa jeftinijim USB stick DAC-ovima. U poređenju sa npr. sledećim telefonom na listi, ima malo više detalja i teksture. Snaga na izlazu nije baš velika pa ga obično držim na gornjoj polovini volume skale... tako da za neko gruvanje treba imati osetljive slušalice.

-  Redmi 3 / Redmi 5A - zvuče identično tj. prilično detaljno i lepo balansirano. Kada slušam samo njih ne osećam da mi nešto fali ali ako ih direktno uporedim sa Z3 onda se čuje da glasovi i tonovi nisu jednako bogati mikrodetaljima. Razlika uopšte nije toliko velika koliko cena telefona sugeriše, na nekom Pop/Rock nižeg kvaliteta produkcije se teško i primeti. Oba imaju primetno jači izlaz od Z3.

- Redmi 6A - topao ali relativno muljav zvuk, ima manje detalja i jasnih ivica od ovih gore pomenutih. Pretpostavljam da DAC u MTK procesoru prosto nije jednako dobar kao na Snapdragonima... baš me zanima da čujem još neki MTK čipset poređenja radi.

 

Inače, svi su slušani sa bubicama Sennheiser CX300-II, SoundMAGIC E10 i još ponekim, jer me to najviše zanima u pokretu. Kačio sam i veće slušalice probe radi (npr. odskora nabavio AKG K92, mada iako sa njima rade relativno ok, ipak nije to to, nema enegiju i dinamiku kao DAC-ovi sa pojačalima za slušalice).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 15.1.2019. at 15:56, steva said:

Nije odlično rešenje. Nosa se još jedna kutija. Idealno rešenje je da tel ima dobar izlaz, pa uz dobre slušalice završava posao. Ako ću da nosim još jednu kutiju, biće to vokmen ili MD vokmen.

slazem se. steta sto ce jack da umre na telefonima izgleda... ili cemo dobijati usb-c - jack dongle sa krsh dac-ovima.

Link to comment
Share on other sites

USB-C adapter je ok stvar u poređenju sa iPhone lightning-om. Kod USB-C, postoje pinovi za prenos analognog signala, tj. DAC i phono amp i dalje mogu biti u telefonu.

Kod iUređaja, lightning port podrazumeva da su DAC i phono amp u slušalicama, ili čak u onom smešnom lightning -> 3.5mm adapteru.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, NShappy said:

USB-C adapter je ok stvar u poređenju sa iPhone lightning-om. Kod USB-C, postoje pinovi za prenos analognog signala, tj. DAC i phono amp i dalje mogu biti u telefonu.

Kod iUređaja, lightning port podrazumeva da su DAC i phono amp u slušalicama, ili čak u onom smešnom lightning -> 3.5mm adapteru.

Nope.

Nisi ti to dobro razumeo. Pročitaj malo pažljivije. Isto je u pitanju.

A i da jeste kako pišeš (a nije), ni to ništa ne znači jer bi onda slušalice morale da imaju usb-c džek, što je suštinska suprotnost...

Link to comment
Share on other sites

Sorry, nisam baš razumeo šta nisam razumeo? :huh:

Na USB-C je moguće kačiti i eksterne DAC-ove i slušalice sa integrisanim DAC-ovima. To se podrazumeva.

Ali, USB-C u svojim specifikacijama, dozvoljava da se neki pinovi koriste za prenos analognong audio signala. USB-C ima i pinove za audio-out. Time je adapter USB-C na 3.5mm jedan običan pasivni adapter, u kojem su samo prespojeni audio pinovi USB-C konektora, na odgovarajuće unutar 3.5mm.

Slušalice sa USB-C konektorom i adapteri su uglavnom pasivni, tj. koriste se DAC i phono amp iz telefona. U slučaju aktivnih, to je posebno naglašeno.

Kod lightning-a, nema mogućnosti da iz uređaja dobijemo analogni signal, tj. DAC i phono amp su isključivo u slušalicama ili adapteru light.to.3.5mm.

To je inače, bilo dosta nejasno kod iUređaja po pojavi lightning-a. Bilo ja čak u početku mišljenje da lightning radi reassign pinova, i da u slučaju da se zakače slušalice ili adapter, prepoznaje ih, te prevezuje audio out na lightning. Ali ispostavilo se da nije tako. DAC i phono amp se nalaze u onom smešnom adapteru od par dolara.

:D

Link to comment
Share on other sites

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

Na USB-C je moguće kačiti i eksterne DAC-ove i slušalice sa integrisanim DAC-ovima. To se podrazumeva.

Na usb-c može mnogo što šta da se poveže.

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

Ali, USB-C u svojim specifikacijama, dozvoljava da se neki pinovi koriste za prenos analognong audio signala. USB-C ima i pinove za audio-out. Time je adapter USB-C na 3.5mm jedan običan pasivni adapter, u kojem su samo prespojeni audio pinovi USB-C konektora, na odgovarajuće unutar 3.5mm.

Taj audio out je pretežno za monitore kada se poveže dock, a ne audio po default. To zavisi od uređaja. Telefoni ovo mahom ne podržavaju. Znači, to sa adapterom ne radi...

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

Slušalice sa USB-C konektorom i adapteri su uglavnom pasivni, tj. koriste se DAC i phono amp iz telefona. U slučaju aktivnih, to je posebno naglašeno.

Zapravo, uglavnom imaju DAC i AMP, tj, aktivni kako kažeš upravo zbog prethodno navedenog.

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

Kod lightning-a, nema mogućnosti da iz uređaja dobijemo analogni signal, tj. DAC i phono amp su isključivo u slušalicama ili adapteru light.to.3.5mm.

... kao i kod usb-c. I kod lightning se radi taj rooting, samo na macbook, imack... ali ne i na iphone.

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

To je inače, bilo dosta nejasno kod iUređaja po pojavi lightning-a. Bilo ja čak u početku mišljenje da lightning radi reassign pinova, i da u slučaju da se zakače slušalice ili adapter, prepoznaje ih, te prevezuje audio out na lightning. Ali ispostavilo se da nije tako. DAC i phono amp se nalaze u onom smešnom adapteru od par dolara.

Ne znam zašto meni ovo pišeš jer tebi i nekima nije bilo poznato, JA sam vam pojasnio i čak sliku postavio. Meni je ovo odavno jasno.
https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32885-portable/&do=findComment&comment=691630

Eto... ;)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, arnage said:

Ne znam zašto meni ovo pišeš jer tebi i nekima nije bilo poznato, JA sam vam pojasnio i čak sliku postavio. Meni je ovo odavno jasno.
https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32885-portable/&do=findComment&comment=691630

Eto... ;)

Nije pisano tebi, već generalno. Tema je za sve članove, jel? Ono što sam hteo reći jeste, u trenutku predstavljanja lightning-a, Apple nije objavio specifikacije niti gde se radi DA konverzija. Po tech freak sajtovima, odmah su krenuli komentari, kako bre njima rade slušalice na digital only izlazu?!? Ali vrlo brzo je seciranjem lightning->3.5 konektora to razjašnjeno. A krenule su i third party periferije gde se to lakše utvrdilo.

Što se tiče lokacije DAC-a i amp-a u slučaju da telefon ima samo USB-C priključak, bogami, kod Sony-ja XZ3 što sam probao, sve se nalazi u telefonu, a isporučeni USB-C to 3.5mm adapter jeste pasivni. Ali postoje i aktivni USB-C to 3.5mm adapteri, i oni takođe rade na istom Sony-ju, uz neko smaranje da treba da se svaki put potvrdi USB prenos (ok, to nisam lično probao).

Sada sam malo googlao, i ispada da za sada, od neApple telefona bez 3.5mm priključka, samo Google Pixel 2 nema mogućnost korišćenja pasivnog adaptera, već podržava isključivo digitalni, dok npr. Sony, Huawei i još poneki podržavaju pasivni (ne znam da ih je neko isprobao sve). Naravno, mogu da rade i sa digitalnim. Huawei uz P20 Pro telefon npr, isporučuje pasivni adapter, ali i aktivne slušalice. Kada ubodete pasivni adapter, telefon vam na displeju ispiše da vam preporučuju "...Huawei type C digital headphones for quality music experience" (ove poslednje podatke sam izguglao).

Dakle, proizvođači su napravili zbrku  za medalju. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Tja, evo još malo o zvuku  na telefonima, kada je tema već o tome.

Još na Aliexpress-u, ima ponuda USB-C to 3.5mm adaptera sa DAC-om, i bez DAC-a. Ove prve zovu digitalni, a druge analogni, s' time da i dalje u specifikacijama nisu uvek jasni koji je koji.

Zanimljivo je da digitalnih, (bar tvrde da su sa DAC-om), ima i za 0.55$. Mislim, kakav je to DAC+amp za 0.55$?!? :D

Ali ima i ozbiljnijih digitalnih, neki su već spominjanih na forumu...

Ali većina su analogni.

Što se telefona tiče, neko pravilo do  sada jeste da ako telefon IMA 3.5mm priključak i USB-C konektor, kod njih na USB-C ne može da se koristi pasivni (tzv. analogni adapter), što je i logično, jel? Ako telefon NEMA 3.5mm priključak, a ima USB-C konektor, kod njega može da se koristi pasivni (analogni) adapter, ali to nije pravilo. Pixel2 i Razer Phone su  jedini do sada, koji rade samo sa digitalnim adapterom (testirano do strane teach sajtova). U budućnosti ćemo videti.

Nisam video da ovo negde iznose u  specifikacijama telefona. :blink:

J'b'la 'h standardizacija i komercijalna komplikacija.... :huh::angry:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zbog toga i ostao na samsungu. Samo oni drze i dalje jack... presao sam sa s8 na s9 i ok je zvuk. Nista spektakularno ali dobro teraju fostex te05 i shure se425. U slucaju da od s10 krenu da brljaju sa jackom moracu da planiram one BT kablove mada sumnjam da i oni imaju neki pristojan DAC... mene je sirius modul na ultrasone p840 odusevio, mislim da uz dosta maste moze da se vidi razlike izmedju wired/bt mode-a (naravno na telefonu).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Samsung S9

Trenutno flagship model. U principu ok zvuči. Zvučna slika je malo ravna u odnosu na ono što sam očekivao. Ali detalji su mahom tu. 

Za to krivim loš amp čip kojem je glavna karakteristika "pristupačna cena", dok je dac sasvim dobar Syrus Logic hi-res. Nažalost, amp ne može da ga isprati i to se čuje.

Za lossy materijal pretpostavljam da je dovoljan, ali za hi-fi... nope.

Slušano sa cdda flac materijalom, JBL E55BT (dugo) i Grado RS2 slušalicama (kraće).

20190215_153612983_iOS2.thumb.jpg.22168314f27271ad0a4988d0b1ddeaef.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Prosto, čini mi se da nije vreme udubljivati se u audio reprodukciju sa telefona.

Neki ukinuše 3.5mm koji koristi 99% dobrih slušalica, oni koji imaju 3.5mm nisu baš na nekom nivou...

Sve u svemu, jedna pauza sa trošenjem novca na novijim uređajima treba da sledi...

Oni (proizvođači) hoće da snize troškove proizvodnje na uštrb kvaliteta, potrošači bi želeli kvalitet za svoje skupo plaćene 3.5mm slušalice...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Heh, počeli se masovnije pojavljivati externi DAC+amp za telefone, pa još i malo napredniji (a da nisu kutija veća od samog telefona).

Samo jedan od primera... (imaju čak verziju za balansirane slušalice (mada ne kapiram kakav konektor tu ide))
Pa još jedan...
Gura se i ovaj svaštaproizvođač...

Nadam se da će se uskoro pojaviti malo ozbiljniji uporedni testovi.
I da će i jači igrači da izbace svoje verzije.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

It's a Sony

Bilo nekad kao marketing al i dan danas Sony ( kod mene Xperia  Z1 compact) me je spasio konstantne buke naseg Boinga 737/300 na potezu BG - EG -  BG znaci 3 sata leta pod konstantnom bukom od 70 db sa MH 752 i baterija je izdrzala te za mene...

It's a Sony forever!

Btw probao i Samsunge,Huawei,Nokia i Xaomi daleko od zvuka koji Sony proizvodi tako da je sledeci u najavi Sony X10+.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...