NShappy

Telefon kao on-the-go audio player

Recommended Posts

Malo priče o telefonima kao audio plejerima.

------------------------------------------UVOD----------------------------------------------

Da za početak razjasnimo, razlike između telefona kao audio plejera su veoma značajne. Pojedini telefoni sviraju k'o šuplje kante, a pojedini veoma korektno. Ne, ni jedan se ne čuje kao napredni i skupi portabl plejeri tipa Astell&Kern, Fiio, ili High-End modeli Sony, Pioneer i sličnih. Takvi koštaju od 300 do >1000€, i nisu sada tema ove teme.

Telefoni kao audio plejeri se mogu čuti sasvim u rangu sa Sansom Clip, i sličnim boljim budžetskim modelima Sony, Pioneer, Philips (i ko ih još pravi), što je mnogima sasvim dovoljno (meni npr.). Pojedini modeli su opremljeni BurrBrown DAC-ovima, i posebnim diskretnim amp-ovima.  Ali, neki telefoni se čuju k'o oni Universal plastični vokmeni iz komisiona '80-ih, i sa pijaca '90-ih.

Naravno, preskačemo priču kako drndaju i dreče zvučnici ugrađeni u telefone. Jbt. kada god googlam oko kvaliteta zvuka pojedinog mobilnog telefona, 99.99% priče o tome na netu je baš o integrisanim zvučnicima, i eventualno, koliko glasno mogu da teraju slušalice?!? Kako svira kao audio player sa prikačenim solidnim slušalicama, informaciju je jako teško iskopati.  :huh:

-------------------------------------KRAJ UVODA------------------------------------------

Dakle, moje iskustvo kaže da se jači modeli Sony-ja čuju veoma dobro, s' time da morate da isključite tamo neke optimizatore i eq dodatke. Pposle toga, dva Sony smartphone-a što sam imao, sviraju veoma dobro.

Dobro je svirala i Nokia ExpressMusic. Ne mogu direkno da ih uporedim, pogotovo što na Nokiji nisam slušao FLAC i HighRes fajlove, nisam ih imao... A i slaba mi je memorija za kvalitet zvuka. :(

Žena je imala neku Nokiju iz Asha serije (doduše, najjača Asha), najgore đubre od zvuka što sam čuo. Ali ajde, to su pokojne serije. Zasluženo.

Trenutno kao najbolji, važe jedan model Oppo-a, i LG v30. Doduše, oba su sada discontinued. :(

Ali, većina premijum telefona imaju veoma dobar zvuk.

Kakva su dalja iskustva i mišljenja?!?

offtopic: Koji je andrag sa quote-vanjem na ovom forumu. Tu ne mož' normalno nešto uokviriti!?!

Поседујем Сони и и стварно свира боље од сличних мобилних. Тренутно сам у потрази за слушалицама јер и од њих зависи квалитет звука. Случајно пробах слушалице за ајфон и стварно имају звук који ми одговара.

2mhcrqh.jpg

Верујем да постоји још онолико слушалица али у продавницама није могућа проба.

Da, slušalice, bitan dodatak za zvuk sa telefona.

Imam BexerDynamics MMX 101iE, i da, veliki je napredak. Original Sony-jeve nisam ni otpakovao.

One origialne što sam dobio uz spomenutu Nokiju Music su takođe izuzetno dobre. Ne zaostaju mnogo za ovim Beyer.

Ali ajd' sada, za slušalice ima i drugih tema. Da prežvaćemo telefone. :)

Da ubacim još nešto, samo bez daljeg iFlame-a please.

iPhone, od momenta prelaska na lightning konektor i izbacivanja 3.5mm priključka, po meni je potpuno eliminisan kao iole ozbiljan audio plejer. Lightning konektor je isključivo digitalni priključak, te za slušanje muzike sa slušalica, DAC i amp moraju biti u slušalicama. :o Time zvuk zavisi isključivo od slušalica...

...ili još gore, u slučaju da već imate neke napredne slušalice sa 3.5mm konektorom, tada su vam DAC i amp, a bogami i ADC u onom adapterčiću od 5gr. (Pogledajte samo komentare na Apple sajtu o tom adapteru). 

Nisam kapirao da tako radi. Nešto sam tripovao da iPhone radi reassign konektora na izlazu, u zavisnosti od prikačenog accessoara, te da po potrebi može da preusmeri i audio out na lighting konektor. Ali jok! Nije tako. :(

U slučaju Androida bez 3.5mm priključka, takvi su po pravilu opremljeni USB-C priključkom, koji u sebi ima i analogni audio izlaz, te se zvuk i dalje stvara u DAC i amp-u unutar telefona. Adapter samo prevezuje odgovarajuće konektore unutar USB-C porta na odgovarajuće u 3.5mm priključku.

Dakle, za budućnost, Apple je po meni ugasio k'o iole ozbiljan portabilni audio plejer. Možemo mu mi dodavati externe DAC-ove, ali koja je onda poeyenta portabilnosti?!?

Poenta je izgleda u tome da su integrisani chipovi, koji se koriste u mobilnim uredjajima, postali dobrog kvaliteta, tako da onda i reprodukcija postaje iznenadjujuca po kvalitetu. Pojavljuju se cak i pojacala za slusalice koja nisu ni jeftine ni previse mala a koja su bazirana na takvim chipovima. Evo ovde jedan primer:

https://www.neurochrome.com/hp-1-ultra-high-end-headphone-amp/

Tako da i telefoni, tableti ... postaju solidni izvori zvuka na izlazima za sluske.

Jeste, napreduju. Ali i dalje ima audio đubreta među telefonima, pogotovo u budget klasi.

A ima ih i veoma naprednih.

A neki i nazaduju. iPhone-ji npr.

Problem je što nigde ne postoji valjan pregled koji valjaju a koji ne. :(

Čak i na našem HiFiles sajtu, tu i tamo testiraju poneki telefon, i ne pomenu ni jednu jedinu reč o tome kako se dotični telefon čuje kao audio player. A sajt se zove HiFiles?!? :D :P

Sada bih ja da mi ovde pokrenemo temu gde ćemo da prodiskutujemo i iznesemo iskustva o njima, telefonima. Evo, sada sam se setio da sam od firme dobio Samung J3 (čami u fioci). Čuje se njanjavo. Znatno lošije od Sony Xperia X compact. Lošije i od Sansa Clip MP3 plejera (kada svira FLAC).

Dodavanje pojačala i DAC-ova ne telefon, za unapređenje zvuka, svakako zaslužuje posebnu temu, pa ajde da je neko otvori. Mene to ne zanima, jer se gubi pojam portabilnosti.

Imao Alcatel idol 4,odličan zvuk bio,još kao neke jbl bubice. Za bus i ulicu,solidno. Sad imam Nokiu 7+ i nije loš zvuk,sluške još bolje,ali je ***** multifunkcionalni džek,jer čim pipneš kablić,pauzira zvuk. Za Nokiu 8 videh da u sebi ima dac,ali nisam proveravao zvuk,jer bila osetno skuplja...

Послато са Nokia 7 plus уз помоћ Тапатока

8 sati ranije, kiLDer said:

...ali je ***** multifunkcionalni džek,jer čim pipneš kablić,pauzira zvuk...

Jel to USB-C priključak?

Da li imaš USB-C->3.5mm adapter i standardne slušalice, ili slušalice već imaju USB-C konektor na sebi?

Mislim da bi trebali da telefone klasifikujemo po procesorima koji se koriste. Razlog je konverter integrisan u sam procesor, bar je tako kod Qualcomm-a. Na ovaj način možemo možda da vidimo koliko je ovo uopšte merodavno.

Npr. @Trouble reče kako je zadovoljan sa svojim redmi koji koristi Q625. Ja koristim Moto Z Play sa istim procesorom i mogu reći, bez korišćenja metafora, negde je na sredini. Nije ni previše kreštav ni previše mutan, zvuči detaljno ali ne na puki uštrb pikova u frekventnom odzivu. Dok sam mogao da probam Q835 koji zvuči ne prirodno detaljno i samo može na prvu loptu da bude zanimljiv. 

Ono što je veoma bitno jeste EMI, koja zna da se čuje, i u vezi je sa specifikacijama/osetljivosti IEM slušalica. Prosto rečeno koji telefon cvrči k'o zejtin a koji je tih.

Moto Z Play sa osetljivim slušalicama b200 ima pozadinskog šuma ali je na svu sreću niskog pitch-a tako da mi skoro uopšte ne smeta.

Što se tiče headphone out-a, to je većinom off the shelf rešenje koje verovatno nema neko neko preterano odstupanje. Ako neko ima informacije o boljem osmišljenom HOut-u neka podeli iskustvo, ali opet čisto sumnjam.

Možda se nekome na forumu i neće dopasti ono što ću napisati, ali iskreno mislim da je u današnje vreme izvor najmanji problem za kvalitet zvuka. Pre šest godina sam kupio moj prvi DAC koji sam koristio na DELL laptopu sa Realtek ugrađenim zvukom i razlika između standardnog komp izlaza i DAC-a  je bila kao nebo i zemlja. Danas, razlika je gotovo neprimetna. I dalje koristim isti Dragonfly, ali sam u međuvremenu nabavio i Fiio Q1 mkII, Meridian Explorer i TEAC DA-101. Razlike u odnosu na iPhone 6s ili laptop gotovo da i nema.

Čvrsto verujem u sledeće: Za kvalitetan zvuk najbitniji je master (iskustveno, preko pola ikada snimljene muzike je lose snimljeno, a sve sto je remasterovano ima Loudness sa izuzetkom nekih mastera Stevena Wilsona i još nekig entuzijasta), zatim digitalna kompresija, zatim slušalice i tek na kraju ako ikako DAC/telefon/komp. Kablove ne želim ni da pominjem. Što se izvora zvuka tiče, najbitniji je EMI jer su nekada komponente toliko blizu jedne drugima (modem pre svega). Ipak, kako me nerviraju notifikacije na telefonu, kao i touch screen i ostali šareniš, kao prenosne uređaje koristim Fiio X3 II (FLAC i retko DSD)i iPod Classic (320k AAC zamislite). Telefon samo za streaming kada preslušavam šta je novo.

On 3.12.2018. at 15:16, Cortina Dampeco said:

Možda se nekome na forumu i neće dopasti ono što ću napisati, ali iskreno mislim da je u današnje vreme izvor najmanji problem za kvalitet zvuka. Pre šest godina sam kupio moj prvi DAC koji sam koristio na DELL laptopu sa Realtek ugrađenim zvukom i razlika između standardnog komp izlaza i DAC-a  je bila kao nebo i zemlja. Danas, razlika je gotovo neprimetna. I dalje koristim isti Dragonfly, ali sam u međuvremenu nabavio i Fiio Q1 mkII, Meridian Explorer i TEAC DA-101. Razlike u odnosu na iPhone 6s ili laptop gotovo da i nema.

Problem generalno sa HiFi-jem  je tendencija okivanja u zvezde i ultimativni pesimizam. Mislim da je najbolje da se zadrzimo negde na sredini "keep it real".

Ono stvarno, nekada je upgrade bio ooogroman. Sada su chip-ovi postali bolji ali su dac(amp)-ovi postali zajebati, sta sve sada moze da se nadje u malom pakovanju je u najmanju ruku fascinantno. Stara prica o audio lancu, dac-ovi i pojacala prave razliku, doduse manju dok je drajver keva, nista novo.

On 3.12.2018. at 15:16, Cortina Dampeco said:

Čvrsto verujem u sledeće: Za kvalitetan zvuk najbitniji je master (iskustveno, preko pola ikada snimljene muzike je lose snimljeno, a sve sto je remasterovano ima Loudness sa izuzetkom nekih mastera Stevena Wilsona i još nekig entuzijasta), zatim digitalna kompresija, zatim slušalice i tek na kraju ako ikako DAC/telefon/komp. Kablove ne želim ni da pominjem. Što se izvora zvuka tiče, najbitniji je EMI jer su nekada komponente toliko blizu jedne drugima (modem pre svega). Ipak, kako me nerviraju notifikacije na telefonu, kao i touch screen i ostali šareniš, kao prenosne uređaje koristim Fiio X3 II (FLAC i retko DSD)i iPod Classic (320k AAC zamislite). Telefon samo za streaming kada preslušavam šta je novo.

Mastering je stvarno podcenjena kategorija u celoj ovoj prici i pravi mnogo vecu razliku nego sto primera radi moze da napravi FLAC Vs 320kbps. Ono sto je kod masteringa ne zahvalno, je sto nemamo uticaja na kvalitet.

Dobar je primer chika Wilson koji ima album "The Raven That Refused to Sing" koji je odlican, od mastering-a preko cover-a i ono najbitnije autorskog rada. A onda imamo gomilu albuma koji su teska kaca u pogledu autorskog rada, i koji su otisli u bin pre nego sto su uopste stigli do ocene mastering-a, razlog je sto pop muziku ne slusam. Nasi ukusi variraju i ne mozemo da biramo muziku po masterig-u ili formatu!

Sto se tice telefona, koliko sam ja skont'o, ovde nismo u potrazi za golden device-om, vec nesto sto je pristojno i dostupno svima a zadovoljava kategoriju prakticnosti, koja je veoma bitna kad si u pokretu.

@NShappy je lepo objansio gde lezi problem sa proizvodjacima, gde je fokus i sta je ono sto smeta.

On 19.11.2018. at 13:32, NShappy said:

Naravno, preskačemo priču kako drndaju i dreče zvučnici ugrađeni u telefone. Jbt. kada god googlam oko kvaliteta zvuka pojedinog mobilnog telefona, 99.99% priče o tome na netu je baš o integrisanim zvučnicima, i eventualno, koliko glasno mogu da teraju slušalice?!? Kako svira kao audio player sa prikačenim solidnim slušalicama, informaciju je jako teško iskopati.  :huh:

Da podelim neka svoja iskustva sa par telefona. Da ih poređam po tome koliko dobar utisak su ostavili:

- Sony Xperia Z3 compact - detaljan i solidno izbalansiran zvuk, uporediv sa jeftinijim USB stick DAC-ovima. U poređenju sa npr. sledećim telefonom na listi, ima malo više detalja i teksture. Snaga na izlazu nije baš velika pa ga obično držim na gornjoj polovini volume skale... tako da za neko gruvanje treba imati osetljive slušalice.

-  Redmi 3 / Redmi 5A - zvuče identično tj. prilično detaljno i lepo balansirano. Kada slušam samo njih ne osećam da mi nešto fali ali ako ih direktno uporedim sa Z3 onda se čuje da glasovi i tonovi nisu jednako bogati mikrodetaljima. Razlika uopšte nije toliko velika koliko cena telefona sugeriše, na nekom Pop/Rock nižeg kvaliteta produkcije se teško i primeti. Oba imaju primetno jači izlaz od Z3.

- Redmi 6A - topao ali relativno muljav zvuk, ima manje detalja i jasnih ivica od ovih gore pomenutih. Pretpostavljam da DAC u MTK procesoru prosto nije jednako dobar kao na Snapdragonima... baš me zanima da čujem još neki MTK čipset poređenja radi.

Inače, svi su slušani sa bubicama Sennheiser CX300-II, SoundMAGIC E10 i još ponekim, jer me to najviše zanima u pokretu. Kačio sam i veće slušalice probe radi (npr. odskora nabavio AKG K92, mada iako sa njima rade relativno ok, ipak nije to to, nema enegiju i dinamiku kao DAC-ovi sa pojačalima za slušalice).

Upravo smo testirali ifi xCAN prenosni head amp koji ima analogne ulaze ali i ESS Sabre DAC sa BT ulazom. Ovim ili sličnim uređajem se eliminišu izlaz iz telefona, kakav god da je, i trošenje baterije. Odlično rešenje uz bilo koji telefon.

https://ifi-audio.com/products/xcan/

Nije odlično rešenje. Nosa se još jedna kutija. Idealno rešenje je da tel ima dobar izlaz, pa uz dobre slušalice završava posao. Ako ću da nosim još jednu kutiju, biće to vokmen ili MD vokmen.

On 15.1.2019. at 15:56, steva said:

Nije odlično rešenje. Nosa se još jedna kutija. Idealno rešenje je da tel ima dobar izlaz, pa uz dobre slušalice završava posao. Ako ću da nosim još jednu kutiju, biće to vokmen ili MD vokmen.

slazem se. steta sto ce jack da umre na telefonima izgleda... ili cemo dobijati usb-c - jack dongle sa krsh dac-ovima.

USB-C adapter je ok stvar u poređenju sa iPhone lightning-om. Kod USB-C, postoje pinovi za prenos analognog signala, tj. DAC i phono amp i dalje mogu biti u telefonu.

Kod iUređaja, lightning port podrazumeva da su DAC i phono amp u slušalicama, ili čak u onom smešnom lightning -> 3.5mm adapteru.

47 minuta ranije, NShappy said:

USB-C adapter je ok stvar u poređenju sa iPhone lightning-om. Kod USB-C, postoje pinovi za prenos analognog signala, tj. DAC i phono amp i dalje mogu biti u telefonu.

Kod iUređaja, lightning port podrazumeva da su DAC i phono amp u slušalicama, ili čak u onom smešnom lightning -> 3.5mm adapteru.

Nope.

Nisi ti to dobro razumeo. Pročitaj malo pažljivije. Isto je u pitanju.

A i da jeste kako pišeš (a nije), ni to ništa ne znači jer bi onda slušalice morale da imaju usb-c džek, što je suštinska suprotnost...

Sorry, nisam baš razumeo šta nisam razumeo? :huh:

Na USB-C je moguće kačiti i eksterne DAC-ove i slušalice sa integrisanim DAC-ovima. To se podrazumeva.

Ali, USB-C u svojim specifikacijama, dozvoljava da se neki pinovi koriste za prenos analognong audio signala. USB-C ima i pinove za audio-out. Time je adapter USB-C na 3.5mm jedan običan pasivni adapter, u kojem su samo prespojeni audio pinovi USB-C konektora, na odgovarajuće unutar 3.5mm.

Slušalice sa USB-C konektorom i adapteri su uglavnom pasivni, tj. koriste se DAC i phono amp iz telefona. U slučaju aktivnih, to je posebno naglašeno.

Kod lightning-a, nema mogućnosti da iz uređaja dobijemo analogni signal, tj. DAC i phono amp su isključivo u slušalicama ili adapteru light.to.3.5mm.

To je inače, bilo dosta nejasno kod iUređaja po pojavi lightning-a. Bilo ja čak u početku mišljenje da lightning radi reassign pinova, i da u slučaju da se zakače slušalice ili adapter, prepoznaje ih, te prevezuje audio out na lightning. Ali ispostavilo se da nije tako. DAC i phono amp se nalaze u onom smešnom adapteru od par dolara.

:D

On 19.1.2019. at 18:26, NShappy said:

Na USB-C je moguće kačiti i eksterne DAC-ove i slušalice sa integrisanim DAC-ovima. To se podrazumeva.

Na usb-c može mnogo što šta da se poveže.

Ali, USB-C u svojim specifikacijama, dozvoljava da se neki pinovi koriste za prenos analognong audio signala. USB-C ima i pinove za audio-out. Time je adapter USB-C na 3.5mm jedan običan pasivni adapter, u kojem su samo prespojeni audio pinovi USB-C konektora, na odgovarajuće unutar 3.5mm.

Taj audio out je pretežno za monitore kada se poveže dock, a ne audio po default. To zavisi od uređaja. Telefoni ovo mahom ne podržavaju. Znači, to sa adapterom ne radi...

Slušalice sa USB-C konektorom i adapteri su uglavnom pasivni, tj. koriste se DAC i phono amp iz telefona. U slučaju aktivnih, to je posebno naglašeno.

Zapravo, uglavnom imaju DAC i AMP, tj, aktivni kako kažeš upravo zbog prethodno navedenog.

Kod lightning-a, nema mogućnosti da iz uređaja dobijemo analogni signal, tj. DAC i phono amp su isključivo u slušalicama ili adapteru light.to.3.5mm.

... kao i kod usb-c. I kod lightning se radi taj rooting, samo na macbook, imack... ali ne i na iphone.

To je inače, bilo dosta nejasno kod iUređaja po pojavi lightning-a. Bilo ja čak u početku mišljenje da lightning radi reassign pinova, i da u slučaju da se zakače slušalice ili adapter, prepoznaje ih, te prevezuje audio out na lightning. Ali ispostavilo se da nije tako. DAC i phono amp se nalaze u onom smešnom adapteru od par dolara.

Ne znam zašto meni ovo pišeš jer tebi i nekima nije bilo poznato, JA sam vam pojasnio i čak sliku postavio. Meni je ovo odavno jasno.
https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32885-portable/&do=findComment&comment=691630

Eto... ;)

8 sati ranije, arnage said:

Ne znam zašto meni ovo pišeš jer tebi i nekima nije bilo poznato, JA sam vam pojasnio i čak sliku postavio. Meni je ovo odavno jasno.
https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/32885-portable/&do=findComment&comment=691630

Eto... ;)

Nije pisano tebi, već generalno. Tema je za sve članove, jel? Ono što sam hteo reći jeste, u trenutku predstavljanja lightning-a, Apple nije objavio specifikacije niti gde se radi DA konverzija. Po tech freak sajtovima, odmah su krenuli komentari, kako bre njima rade slušalice na digital only izlazu?!? Ali vrlo brzo je seciranjem lightning->3.5 konektora to razjašnjeno. A krenule su i third party periferije gde se to lakše utvrdilo.

Što se tiče lokacije DAC-a i amp-a u slučaju da telefon ima samo USB-C priključak, bogami, kod Sony-ja XZ3 što sam probao, sve se nalazi u telefonu, a isporučeni USB-C to 3.5mm adapter jeste pasivni. Ali postoje i aktivni USB-C to 3.5mm adapteri, i oni takođe rade na istom Sony-ju, uz neko smaranje da treba da se svaki put potvrdi USB prenos (ok, to nisam lično probao).

Sada sam malo googlao, i ispada da za sada, od neApple telefona bez 3.5mm priključka, samo Google Pixel 2 nema mogućnost korišćenja pasivnog adaptera, već podržava isključivo digitalni, dok npr. Sony, Huawei i još poneki podržavaju pasivni (ne znam da ih je neko isprobao sve). Naravno, mogu da rade i sa digitalnim. Huawei uz P20 Pro telefon npr, isporučuje pasivni adapter, ali i aktivne slušalice. Kada ubodete pasivni adapter, telefon vam na displeju ispiše da vam preporučuju "...Huawei type C digital headphones for quality music experience" (ove poslednje podatke sam izguglao).

Dakle, proizvođači su napravili zbrku  za medalju. :angry: