Jump to content


Ultimativni Hi End ?


DejanM

Recommended Posts

Danas mi se konacno ukazala prilika da cujem MySphere 3 sluske ... Ali prvo mali uvod.

Kada su firmu AKG preuzeli ljudi iz Harmana, doneli su nekoliko diletantskih odluka, valjda nekakvi cluster manageri, i uspese da zatvore fabriku u Becu u kojoj se istovremeno nalazio i razvoj za slusalice i mikrofone. Dvojica glavnih konstruktora slusalica, koji su svojevremeno dizajnirali i cuvene AKG K1000, su na vreme napustili brod koji tone i osnovali firmu MySphere. Prvi njihov proizvod jesu slusalice MySphere 3.

https://mysphere.at/

Uzgred, ta dvojica konstruktora se zovu Ryback i Renner.

Sluske su izvanredno dizajnirane. Kada ih porucujete imate mogucnost da ih narucite kao visokoomske ili niskoomske, u zavisnosti kakvo pojacalo imate. Ja sam ih danas slusao na dva pojacala: na pojacalu austrijskog proizvodjaca Paltauf i o njemu ne bih trosio reci jer ni izbliza nije doraslo ovim sluskama. Drugo pojacalo koje sam koristio jeste bilo Riviera AIC-10. Cena ovog hibrida jeste 11.500 eura. Sluske MySpheres 3 kostaju oko 4000 eura. Znaci ceo sistem, bez izvora, je 16.500 eura.

Sviraju medjutim dobro. Jako dobro. Otvoreno, detaljno, ... gotovo savrseno. Morao sam da odvrnem Rivieru preko 12 da bih dobio potrebnu glasnocu, sto znaci da MySphere nisu bas lake za pokretanje. Primedbe ? Ja sam ih slusao mozda sve zajedno oko 45 minuta i to ipak nije dovoljno da se donese neki konacan sud. Meni se cak cini da i ovo skupo italijansko pojacalo nije dovoljno dobro za ove sluske.

MySphere.jpg

Riviera HA za MySphere.jpg

Link to comment
Share on other sites

Citajuci utiske o Focal Utopia sluskama naletim na ovaj komentar:

" Full disclosure, I don't own these headphones, never had a chance to listen to them. But $4000 DOLLARS FOR HEADPHONES.....YOU MUST BE OUT OF YOUR DAMN MIND. "

Slatko sam se nasmejao jer mi se cini da ovaj covek u mnogo cemu ima pravo .... :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, looop said:

Sada bi neverovatno dobro leglo poređenje Mysphere VS RAAL SRH-1A, Beč VS Zaječar.

Ne znam koje su bolje (Raal nisam slusao) ali sa cisto poslovne tacke gledista posmatrano, ova dva Austrijanca su odlicno odradila posao: design je izvanredan, marketing je takodje veoma profesionalno odradjen, povoljne kritike u nemackim audio casopisima, narucivanje je komforno i direktno preko web stranice ... Raal sa druge strane izgleda prilicno industrijski. Raal takodje zadrzava koncept AKG K1000, znaci kaci se na izlazno pojacalo, dok se MySphere koriste kao obicne sluske. Znaci puno toga ide u prilog Beclijama. Ali naravno, ostaje da se cuje koje bolje sviraju ... sto i jeste najvaznije.

Link to comment
Share on other sites

Jos malo informacije o onome sto se desavalo u AKG, sto je i prethodilo stvaranju nove firme, LB Acoustics, i pojave ovih slusalica. Naime jos pre nego sto je AKG prodat korporaciji Harman, proizvodnja je izmestena u Kinu ali je razvoj ostao u Becu. Preuzimanjem AKG od strane Harmana, neko je dosao na ideju da smanji troskove razvoja pa da i razvoj slusalica prebaci u Madjarsku a razvoj mikrofona ... ne znam vise gde. Pri tome su potpuno smetnuli sa uma da se radi o visoko specijalizovanim i iskusnim kadrovima, koji se ne nalaze na trzistu rada tek tako lako. Kada je proces tranzicije poceo i kada su u Harmanu shvatili da u Madjarskoj ne mogu tek tako da nadju potrebne strucnjake, onda su ponudili inzinjerima iz Beca da predju da zive i rade u Madjarsku ali za Madjarske plate. Onda je gotovo svima ovde u Becu postalo jasno da management Harmana ili uzima neke droge ili apsolutno ne znaju o cemu pricaju.

Napustanje firme je islo u vise talasa a prvi su je napustili ova dvojica cuvenih dizajnera sluski. Njima su se pridruzili i ostali (ja sam cuo nekih dvadesetak ljudi ali tacan broj ne znam) koji su osnovali firmu LB Acoustics. LB Acoustics posluje u okviru vec postojece LB grupe, koja je ocigledno investirala u novi segment i stavila svoju infrastrukturu na raspolaganje.

http://www.lb-acoustics.at/

Radi se o ozbiljnim i iskusnim strucnjacima, koji su godinama bili razvojno jezgro AKGa. Prvi proizvod LB Acoustics je bio software za profesionalnu analizu zvuka. Paralelno sa tim je isao i razvoj MySphere, koji je malo potrajao. U kakvom je organizacionom odnosu projekat MySphere i LB Acoustics, ja ne znam tacno ali predpostavljam da je to samo projekat u okviru LB Acoustics, koji pripada LB Grupi.

U medjuvremenu je Harman prodat Samsungu i sada je na Korejancima da odrede novu strategiju za AKG. Da li Samsung uopste ima interes da pokusa da vrati AKG na trziste vrhunskog proizvodjaca mikrofona i slusalica, ili ce ici na low profile segment u obe oblasti - ostaje da se vidi. Samsung, bar koliko ja znam, nema proizvodnju HiFi-ija, niti je ikada pokazivao interes da se u to ukljuci. Oni su prisutni u segmentu Lifestyle audio i kucnog bioskopa. Moja predpostavka je da ce u buducnosti i AKG razvijati lifestyle produkte, tipa bezzicnih slusalica i slicno. Videcemo ... ali nisam siguran da cemo u buducnosti po forumima puno govoriti o novim AKG slusalicama. Ono sto mozda pruza neku nadu jeste cinjenica da je Harman bio vlasnik i takvih brandova kao sto su Revel, Infinity, JBL, Mark Levinson i da nema nikakvog smisla njih svoditi na kucni bioskop ili Lifestyle elektroniku.

Link to comment
Share on other sites

Da se radi o ozbiljnim ljudima, mali dokaz je i to sto su MySphere retke slusalice za koje cete naci dosta iscrpne tehnicke podatke na njihovoj web stranici. Tu konkretno mislim i na grafove ponasanje impedanse i faze, impulsnog odziva, itd. Uporedite to sa specifikacijama slusalica Sennheiser ili Grado ili cak i Focal sa njihovih web stranica i postace vam jasno koliko je ova nova firma inzinjerski orijentisana, iako postuju sva pravila igre na  trzistu (tu mislim na marketing, web prezentaciju, ... ).

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, DejanM said:

Ne znam koje su bolje (Raal nisam slusao) ali sa cisto poslovne tacke gledista posmatrano, ova dva Austrijanca su odlicno odradila posao: design je izvanredan, marketing je takodje veoma profesionalno odradjen, povoljne kritike u nemackim audio casopisima, narucivanje je komforno i direktno preko web stranice ... Raal sa druge strane izgleda prilicno industrijski. Raal takodje zadrzava koncept AKG K1000, znaci kaci se na izlazno pojacalo, dok se MySphere koriste kao obicne sluske. Znaci puno toga ide u prilog Beclijama. Ali naravno, ostaje da se cuje koje bolje sviraju ... sto i jeste najvaznije.

Loše je što su i jedan i drugi proizvođač relativno nedostupni, tako da bilo kakvo poređenje će biti veoma teško.

Istina je da Austrijanci imaju mnogo uobličeniji proizvod ali lično mi se uvek više sviđala priča underdog-a :ph34r:

Nezahvalno je pričati o nečijem trudu uloženom u razvoj ovakvog proizvoda ali mislim da bi RAAL za srpsko tržište trebao dodatno da koriguje cenu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, looop said:

Loše je što su i jedan i drugi proizvođač relativno nedostupni, tako da bilo kakvo poređenje će biti veoma teško.

 

Zato postoje HiFi sajmovi. Osim toga u Becu su se u zadnjih par godina pojavile firme koje prodaju samo slusalice, pojacala za slusalice i pripadajuce accessoires. Jedna od njih ima i prostor za slusanje i tu moze da se zakaze slusanje pojedinih modela. Ako Raal odradi marketing kako treba mozda se pojavi u tim shop-ovima. Ako je moguce tu cuti recimo Audeze, skupe Focale, mozda cujemo i Raal i MySphere ... Ali ima tu puno onih "ako" ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Covek najavio 2 jeftinija modela.

To je već dobra vest. Stvarno nisam očekivao ovakav potez za "malog" proizvođača. Bez obzira mislim da formiranje cene za srpsko tržište i dalje treba da se razmotri.

Budimo realni, srpsko tržište će ponajmanje imati uticaja na uspeh ovakvog proizvoda.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, DejanM said:

Zato postoje HiFi sajmovi. Osim toga u Becu su se u zadnjih par godina pojavile firme koje prodaju samo slusalice, pojacala za slusalice i pripadajuce accessoires. Jedna od njih ima i prostor za slusanje i tu moze da se zakaze slusanje pojedinih modela. Ako Raal odradi marketing kako treba mozda se pojavi u tim shop-ovima. Ako je moguce tu cuti recimo Audeze, skupe Focale, mozda cujemo i Raal i MySphere ... Ali ima tu puno onih "ako" ...

Sajmovi i okupljanja pre svega su odlična stvar. Ko ima prilike da ih posećuje može da preskoči neke mučne korake u ovom hobiju.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Neobično su dizajnirane. Moje pitanje je, koliko su udobne na glavi i ušima?

Nije da ću ih ikada kupiti, ali eto, radoznao sam.

Fora je u tome da sami driveri ne nalezu direktno na usi nego su malo od njih odklonjeni. Kada se slusalice stavljaju na glavu, stavljaju se na pomalo neobican nacin, kako bi stajale kako treba. Kada ih stavite, one su jako lagane, gotovo ih ne osecate na glavi. Uospte se ne postavlja pitanje udobnosti - jer od ovih slusalica nikada nisam video i osetio nista udobnije - jer one i ne nalezu na usi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Jos jedan dobar komentar na skupe slusalice (radi se o Pioneer SE-Master1 koje kostaju oko 2500 eura):

Unbelievable..!! Sold my house and property to get these. Now I beg on the streets of India, wearing these.. thank u pioneer, otherwise begging would have been so boring..

:D

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Che Guevara said:

Earpadovi od mojih K701 su za 10 godina "izvetrili" (pretvorili se u prašinu)

Toliko o AKG.

То је век трајања скоро свих падова који су обложени велуром, а не кожом.

Ја сам у 10 година променио два сета за HD650, један сет за K701 и један сет за DT990Pro.

Чак и падови обложени кожом имају тенденцију да пропадају због утицаја неких компонента шампона за косу. Знам да делује идиотски, али то је то. Ево примера.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...