Sign in to follow this  
arnage

Portable

Recommended Posts

BT je oduvek bio digitalan. Možda si pomešao sa onim starijim bežičnim slušalicama, koje i nisu imale zajednički standard veće je svaka imala svoju "bazu".

Hmda, da čitam malo o BT. U slučaju audia, BT  prenosi signal digitalno, a DAC je u slušalicama (zvučniku ili gde već...). Ali codec-i nisu uvek standardni. Ideal bi bio da prenos bude bit-perfect, i da kao bit-perfect stiže na DAC unutar slušalica. Ali nije uvek tako. :(

Standardno koristi SBC codec, ali može da radi is a ATRAC i AAC ako ih proizvođač implementira.

Bluetooth je lossy i ne može da bude bit perfect. Niti hi fi. 

Bt 4.0 je imao bandwith oko 1mbps i audio transfer rate oko 340kbps. 

BT 5.0 ima dupliran bandwith ali se audio transfer rate ne navodi nigde. 

Ali može se pretpostaviti da je dupliran i  da je oko 700 kbps, što je daleko od 1411 kbps cdda. 

On 21.11.2018. at 11:31, Gile said:

Nije mi se svidelo ukidanje 3.5mm konektora za slušalice na iPhoneu, niti očigledna težnja da se štedi na komponentama kako god je moguće, a čini se i da je kolega @arnage u pravu: zvuk na iPhoneu je nekako degradirao tokom vremena (ovo čisto subjektivno, nisam merio). iPhone 6s i Sony Z2 tablet su svojevremeno davali približno isti kvalitet zvuka (u oba slučaja kao slušalice korišćene Apple EarPods). Posle updatea na iOS12 čini mi se da Sony ima puno definisaniji i puniji zvuk. Sa druge strane, iPhone8Plus sa Lightning EarPods i iOS12 zvuči bolje od iPhone6s + classic EarPods takođe na iOS12. Ima nečega u tom Apple W1 čipu izgleda, ali je primetno odstupanje od zvuka koji je iPhone imao pre dve generacije uređaja i operativnog sistema. Šteta.

Trivia: MacBookPro od 2015 nema digital audio out na 3.5mm konektoru. Ponekad se pitam da li je ono Pro još uvek opravdano u nazivu.

Takođe nisam merio, niti mogu, ali ima na netu. Razlike postoje izmerene. Sad, kada bi mi neko rekao da to nije čujno ili tako neko palamuđenje, imali bismo ozbiljan problem... :boxing

20 sati ranije, Relja said:

Razumem o cemu pricas ali ovo nije dap, obican je dac kablic sa cirus logic CS42L42 cipom. Umesto sto slusalice udzekas direkno u telefon, iste te slusalice premostis preko ovog dac-a i nadam se dobijes bolji zvuk. A pritom dobijes i usb adapter za komp... Sobzirom da je tema "portable" mislim da ovo i nije tako lose resenje... Bar dok ne izmisle bt slusalice sa ugradjenim dac-om a mozda vec i jesu, braca kinezi su cudo ;)

sonhdtit.jpg

Nema veze javi kako ti se čini kada isprobaš...

On 21.11.2018. at 19:35, Aibo said:

Iskren da budem, kompletno to izmeštanje analognog dela van telefona je jedno veliko sviranje k... Kod još većih uređaja poput MacBook tek nemam reči. Kao pravimo super tanke uređaje od par mm a onda to sve poništitš potrebom za vucaranjem dodatnog adaptera. Ružnjikavo je i dosadno - pogotovo ako imaš slušalice sa L džekom pa to zapinje po džepovima... 

Mislio je na optički. 3.5mm može da bude i kombo.

19 sati ranije, arnage said:

Bluetooth je lossy i ne može da bude bit perfect. Niti hi fi. 

Bt 4.0 je imao bandwith oko 1mbps i audio transfer rate oko 340kbps. 

BT 5.0 ima dupliran bandwith ali se audio transfer rate ne navodi nigde. 

Ali može se pretpostaviti da je dupliran i  da je oko 700 kbps, što je daleko od 1411 kbps cdda. 

Meni je dovoljno da mi qc35 sredi onu uzasnu buku u avionu i da nesto svira iole solidnog kvaliteta  daleko da mogu da se porede sa wired modelima slicnog cenovno ranga. Bolje mi zvuce P820 i P840 i u wired i wireless modu sa SIRIUS nego Bose ali u tihoj prostoriji sa FLAC a ne vani pogotovo ne u avionu. Ja te BT i smatram slusalicama specificne namene a nikako standardom za qll around uzivanje kuci i za vani. BT4+ slusalice su zadovoljavajuca vatijanta nista vise.

Ma naravno, pretpostavljam i više nego zadovoljavajuća. Ovo sam napisao samo kao tehnički podatak, a sada šta ko želi neka izvoli...

Pa meni da je neko pre dve, tri, godine rekao da ću kupiti bubice i pisati o zvuku sa telefona, rekao bih mu da nije normalan. Ali eto, kupio sam sebi i rodbini četiri para bubica (sve Beyerdynamic) i promenio telefon bukvalno samo jer je ovaj bolji za muziku... Iz istog razloga - specifična namena - portable.

On 22.11.2018. at 21:07, arnage said:

Nema veze javi kako ti se čini kada isprobaš...

Stiglo pre par dana... :/ nako... za pocetnike entuzijaste... A pritom sam se i zeznuo jer nisam obratio paznju na USB Type C jer moj fon nema taj ulaz nego obican mini usb tako da sam ga probao samo na kompu i nije lose, bolje nego direktno sa 3.5mm. Za te pare vrh, ko ocekuje vise, kao ja, mora malo vise i da se pruzi....