Jump to content


Portable


arnage

Recommended Posts

Imao Alcatel idol 4,odličan zvuk bio,još kao neke jbl bubice. Za bus i ulicu,solidno. Sad imam Nokiu 7+ i nije loš zvuk,sluške još bolje,ali je ***** multifunkcionalni džek,jer čim pipneš kablić,pauzira zvuk. Za Nokiu 8 videh da u sebi ima dac,ali nisam proveravao zvuk,jer bila osetno skuplja...

Послато са Nokia 7 plus уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije mi se svidelo ukidanje 3.5mm konektora za slušalice na iPhoneu, niti očigledna težnja da se štedi na komponentama kako god je moguće, a čini se i da je kolega @arnage u pravu: zvuk na iPhoneu je nekako degradirao tokom vremena (ovo čisto subjektivno, nisam merio). iPhone 6s i Sony Z2 tablet su svojevremeno davali približno isti kvalitet zvuka (u oba slučaja kao slušalice korišćene Apple EarPods). Posle updatea na iOS12 čini mi se da Sony ima puno definisaniji i puniji zvuk. Sa druge strane, iPhone8Plus sa Lightning EarPods i iOS12 zvuči bolje od iPhone6s + classic EarPods takođe na iOS12. Ima nečega u tom Apple W1 čipu izgleda, ali je primetno odstupanje od zvuka koji je iPhone imao pre dve generacije uređaja i operativnog sistema. Šteta.

Trivia: MacBookPro od 2015 nema digital audio out na 3.5mm konektoru. Ponekad se pitam da li je ono Pro još uvek opravdano u nazivu.

Link to comment
Share on other sites

Iskren da budem, kompletno to izmeštanje analognog dela van telefona je jedno veliko sviranje k... Kod još većih uređaja poput MacBook tek nemam reči. Kao pravimo super tanke uređaje od par mm a onda to sve poništitš potrebom za vucaranjem dodatnog adaptera. Ružnjikavo je i dosadno - pogotovo ako imaš slušalice sa L džekom pa to zapinje po džepovima... 

 

Malo na temu, devojka koristi Xperia Z3 compact i to vrlo pristojno i detaljno zvuči ali sa malo slabijim izlazom od proseka. Ja nisam fan preglasnog slušanja pa mi ne smeta ali često ga držim blizu max pojačanja na SoundMAGIC E10 koje su 100dB/mW. Ona koristi Sennheiser CX-300 II koje su malo glasnije (~110dB/mW mislim) pa je skroz OK. Ali ko voli baš glasno i još možda ima manje osetljive slušalice, može da zasmeta.

Link to comment
Share on other sites

On 17.11.2018. at 13:46, Relja said:

Ja porucih sa aliexpress-a Hidizs Sonata HD i trebalo bi da stigne za 2-3 nedelje. Ne nadam se da cu dobiti puno zvuka za taj novac ali je sigurno bolje od 3.5mm a i nisam mogao da odolim popustu koji je bio 11.11. :)  Utiske javljam svakako a ovde ima nesto o kablicu... https://www.head-fi.org/threads/hidizs-sonata-hd-dac-cable-new-tiny-and-mighty-dac-amp.880478/ 

:wave2

 

 

 

hddac-4-800x800.jpg

Ja imam ocajna iskustva sa hidizis... uzeo sam ap60 mk2 i jack je riknuo sam od sebe u roku od 3 meseca plus je software pun nekih cudnih bug-ova... Generalno sam protiv DAPova iz prostog razloga sto moram da kupujem memoriju, moram da razmisljam da punim jos jedan uredjaj, software je neintuitivan   onaj android frankenstajn na skupljim modelima je tek show. Probao sam svakakva DAC/amp i dap resenja do nekih 200e i realno su neprakticni. Ko ce u danasnjem ludilu da se trlja po dzepovima i razmjslja o kablovima , dal imam baterije na tel, dap, amp, slusalicama... tako da sam se pomirio sa bt slusalicama + fon. Za streaming i usput mi ne treba nista bolje. Za ljude koji ne rasejavaju (gube) stvari usput su verovatno bolja ciljna grupa za playere :)

Link to comment
Share on other sites

Razumem o cemu pricas ali ovo nije dap, obican je dac kablic sa cirus logic CS42L42 cipom. Umesto sto slusalice udzekas direkno u telefon, iste te slusalice premostis preko ovog dac-a i nadam se dobijes bolji zvuk. A pritom dobijes i usb adapter za komp... Sobzirom da je tema "portable" mislim da ovo i nije tako lose resenje... Bar dok ne izmisle bt slusalice sa ugradjenim dac-om a mozda vec i jesu, braca kinezi su cudo ;)

sonhdtit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa meni je i nastao fizicki problem sa jack-om iako je kao ojacan. a pre sam ocekivao neki softwerski problem. Al dobro ne treba na jednom primeru suditi. Neka te fino sluzi u svakom slucaju. Pa valjda imaju i bt sluske nesto nalik dacu cim usadjuju onoliko dsp alteracija zvuka. realno sad svake novije bt slusalice dolaze sa svojim android/ios aplikacijom i to mi malo ide na ganglije jer tezim nekok minimalizmu :) dobro nisu krenuli sa rgb osvetljenjima...

Link to comment
Share on other sites

Mana i lightning -> 3.5mm i USB-C -> 3.5mm adaptera, kao i slušalica sa već montiranim lightning ili USB-C priključkom će zauvek biti taj neki konektor koji ne trpi previše prelamanje/njakanje/cimanje što je u džepu neminovno. Robusnost 3.5mm konektora je nenad'ebiva.

Što se tiče BT konekcije, ona je do sada bila isključivo analogna? Jel? Ili ima mogućnosti da bude i digitalna, te da DAC bude u slušalicama? Koliko znam, dosadašnje BT slušalice uvek prenose analogni zvuk (ili grešim)?

Inače, da ispljujem još malo BT slušalice, koliko god da su dobre/skupe,  u jednom momentu će da im crkne baterija. A kod brojnih modela, zamena je ili pain-in-ass,  ili čak potpuno nemoguća (kod in-ear pogotovo). Dalje, ove što ima trebaju sw driveri, posle 3-5 god neće biti drajvera za  novije verzije mobilnih OS-a. I šta smo dobili?!? Proizvođači se približavaju svom idealu, da svaki, ali baš svaki električni gadget koji kupimo, posle 3-5-7god, MORA da se baci u đubre, jer uopšte neće moći da se korisiti. :angry:

Dakle:

shut-up-and-take-my-money-32608030.png

Link to comment
Share on other sites

Hmda, da čitam malo o BT. U slučaju audia, BT  prenosi signal digitalno, a DAC je u slušalicama (zvučniku ili gde već...). Ali codec-i nisu uvek standardni. Ideal bi bio da prenos bude bit-perfect, i da kao bit-perfect stiže na DAC unutar slušalica. Ali nije uvek tako. :(

Standardno koristi SBC codec, ali može da radi is a ATRAC i AAC ako ih proizvođač implementira.

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth je lossy i ne može da bude bit perfect. Niti hi fi. 

Bt 4.0 je imao bandwith oko 1mbps i audio transfer rate oko 340kbps. 

BT 5.0 ima dupliran bandwith ali se audio transfer rate ne navodi nigde. 

Ali može se pretpostaviti da je dupliran i  da je oko 700 kbps, što je daleko od 1411 kbps cdda. 

Link to comment
Share on other sites

On 21.11.2018. at 11:31, Gile said:

Nije mi se svidelo ukidanje 3.5mm konektora za slušalice na iPhoneu, niti očigledna težnja da se štedi na komponentama kako god je moguće, a čini se i da je kolega @arnage u pravu: zvuk na iPhoneu je nekako degradirao tokom vremena (ovo čisto subjektivno, nisam merio). iPhone 6s i Sony Z2 tablet su svojevremeno davali približno isti kvalitet zvuka (u oba slučaja kao slušalice korišćene Apple EarPods). Posle updatea na iOS12 čini mi se da Sony ima puno definisaniji i puniji zvuk. Sa druge strane, iPhone8Plus sa Lightning EarPods i iOS12 zvuči bolje od iPhone6s + classic EarPods takođe na iOS12. Ima nečega u tom Apple W1 čipu izgleda, ali je primetno odstupanje od zvuka koji je iPhone imao pre dve generacije uređaja i operativnog sistema. Šteta.

Trivia: MacBookPro od 2015 nema digital audio out na 3.5mm konektoru. Ponekad se pitam da li je ono Pro još uvek opravdano u nazivu.

Takođe nisam merio, niti mogu, ali ima na netu. Razlike postoje izmerene. Sad, kada bi mi neko rekao da to nije čujno ili tako neko palamuđenje, imali bismo ozbiljan problem... :boxing

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Relja said:

Razumem o cemu pricas ali ovo nije dap, obican je dac kablic sa cirus logic CS42L42 cipom. Umesto sto slusalice udzekas direkno u telefon, iste te slusalice premostis preko ovog dac-a i nadam se dobijes bolji zvuk. A pritom dobijes i usb adapter za komp... Sobzirom da je tema "portable" mislim da ovo i nije tako lose resenje... Bar dok ne izmisle bt slusalice sa ugradjenim dac-om a mozda vec i jesu, braca kinezi su cudo ;)

sonhdtit.jpg

Nema veze javi kako ti se čini kada isprobaš...

Link to comment
Share on other sites

On 21.11.2018. at 19:35, Aibo said:

Iskren da budem, kompletno to izmeštanje analognog dela van telefona je jedno veliko sviranje k... Kod još većih uređaja poput MacBook tek nemam reči. Kao pravimo super tanke uređaje od par mm a onda to sve poništitš potrebom za vucaranjem dodatnog adaptera. Ružnjikavo je i dosadno - pogotovo ako imaš slušalice sa L džekom pa to zapinje po džepovima... 

Mislio je na optički. 3.5mm može da bude i kombo.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, arnage said:

Bluetooth je lossy i ne može da bude bit perfect. Niti hi fi. 

Bt 4.0 je imao bandwith oko 1mbps i audio transfer rate oko 340kbps. 

BT 5.0 ima dupliran bandwith ali se audio transfer rate ne navodi nigde. 

Ali može se pretpostaviti da je dupliran i  da je oko 700 kbps, što je daleko od 1411 kbps cdda. 

Meni je dovoljno da mi qc35 sredi onu uzasnu buku u avionu i da nesto svira iole solidnog kvaliteta  daleko da mogu da se porede sa wired modelima slicnog cenovno ranga. Bolje mi zvuce P820 i P840 i u wired i wireless modu sa SIRIUS nego Bose ali u tihoj prostoriji sa FLAC a ne vani pogotovo ne u avionu. Ja te BT i smatram slusalicama specificne namene a nikako standardom za qll around uzivanje kuci i za vani. BT4+ slusalice su zadovoljavajuca vatijanta nista vise.

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno, pretpostavljam i više nego zadovoljavajuća. Ovo sam napisao samo kao tehnički podatak, a sada šta ko želi neka izvoli...

Pa meni da je neko pre dve, tri, godine rekao da ću kupiti bubice i pisati o zvuku sa telefona, rekao bih mu da nije normalan. Ali eto, kupio sam sebi i rodbini četiri para bubica (sve Beyerdynamic) i promenio telefon bukvalno samo jer je ovaj bolji za muziku... Iz istog razloga - specifična namena - portable.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi trebali da telefone klasifikujemo po procesorima koji se koriste. Razlog je konverter integrisan u sam procesor, bar je tako kod Qualcomm-a. Na ovaj način možemo možda da vidimo koliko je ovo uopšte merodavno.

Npr. @Trouble reče kako je zadovoljan sa svojim redmi koji koristi Q625. Ja koristim Moto Z Play sa istim procesorom i mogu reći, bez korišćenja metafora, negde je na sredini. Nije ni previše kreštav ni previše mutan, zvuči detaljno ali ne na puki uštrb pikova u frekventnom odzivu. Dok sam mogao da probam Q835 koji zvuči ne prirodno detaljno i samo može na prvu loptu da bude zanimljiv. 

Ono što je veoma bitno jeste EMI, koja zna da se čuje, i u vezi je sa specifikacijama/osetljivosti IEM slušalica. Prosto rečeno koji telefon cvrči k'o zejtin a koji je tih.

Moto Z Play sa osetljivim slušalicama b200 ima pozadinskog šuma ali je na svu sreću niskog pitch-a tako da mi skoro uopšte ne smeta.

Što se tiče headphone out-a, to je većinom off the shelf rešenje koje verovatno nema neko neko preterano odstupanje. Ako neko ima informacije o boljem osmišljenom HOut-u neka podeli iskustvo, ali opet čisto sumnjam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Možda se nekome na forumu i neće dopasti ono što ću napisati, ali iskreno mislim da je u današnje vreme izvor najmanji problem za kvalitet zvuka. Pre šest godina sam kupio moj prvi DAC koji sam koristio na DELL laptopu sa Realtek ugrađenim zvukom i razlika između standardnog komp izlaza i DAC-a  je bila kao nebo i zemlja. Danas, razlika je gotovo neprimetna. I dalje koristim isti Dragonfly, ali sam u međuvremenu nabavio i Fiio Q1 mkII, Meridian Explorer i TEAC DA-101. Razlike u odnosu na iPhone 6s ili laptop gotovo da i nema.

Čvrsto verujem u sledeće: Za kvalitetan zvuk najbitniji je master (iskustveno, preko pola ikada snimljene muzike je lose snimljeno, a sve sto je remasterovano ima Loudness sa izuzetkom nekih mastera Stevena Wilsona i još nekig entuzijasta), zatim digitalna kompresija, zatim slušalice i tek na kraju ako ikako DAC/telefon/komp. Kablove ne želim ni da pominjem. Što se izvora zvuka tiče, najbitniji je EMI jer su nekada komponente toliko blizu jedne drugima (modem pre svega). Ipak, kako me nerviraju notifikacije na telefonu, kao i touch screen i ostali šareniš, kao prenosne uređaje koristim Fiio X3 II (FLAC i retko DSD)i iPod Classic (320k AAC zamislite). Telefon samo za streaming kada preslušavam šta je novo.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...