Jump to content


Portable


arnage

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moja omiljena kombinacija su samo slušalice i telefon. Jednostavno i uvek spremno da se ponese baš svuda, bez bilo kakve zadrške.

Brainwavz b200 v1 + Moto Z Play + USB Player Pro ( odličan osnovni ekvilajzer)

Mora da se obrati pažnja, jer multi ba slušalice su poznate da menjaju tonalitet u odnosu na izlaznu impedancu uređaja.

Probao sam ih sa Moto Z-ja , desktop-a i HRT microstreamer-a. U svim ovim kombinacijama tonalitet je manje više očuvan ili ti dosledan, dok sa Moto Z2 Force koji ima c to jack adapter izgledalo je kao da su druge slušalice u pitanju.

Naravno nikakva naučna metoda, čista logika jer znam impedancu HRT - a i desktop pojačala (<1ohm) .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je sve kao i uvek stvar implementacije. Imamo Audeze cypher kabal koji ljudi generalno gotive, nisam imao prilike da ga probam. Ok, cypher ide na apple lightning zato što apple ima apsolutnu kontrolu nad ios-om, dok je kod androida isuviše veliki rizik.

Ali definitivno cela stvar odsutnosti 3.5mm je čisto marketinško proseravanje koje je zaživelo jer su ljudi provalili da kod audio reprodukcije im zapravo najviše smeta kabal...fuck me I'm famous.

Mene lično nervira kod telefona što proizvođači nisu dosledni tako da bez feedback-a korisnika ili ti nekog podobnijeg merenja veoma je teško odrediti šta je dobro na tržištu, tako da se sve svede na lucky draw. 

Link to comment
Share on other sites

Nije da nisam probao price sa telefonom, ali na kraju uvek ispadne da to nije to. Tako se doslo do FiiO X1 plejera, koji je apsolutno iznad svakog moguceg resenja koje nudi phone. Da, bas je portable prica. Ako se treba otici u drugu sobu ili slusati muziku a ne smetati drugima... onda je u kombinaciji sa AKG K 550. Kada izlazim napolje, resenje je Sennhiser CX 3.0
Imam pri ruci Android, iPhone i WinPhone ...i to naprosto ne moze da se meri sa FiiO plejerom. Androidi su razni, sa kvalitetnim cipovima... i oni standardni... i rezultat je isti.
A i lepa je kombinacija... malo malo, pa ih fotkam :)

35381041794_060cf6a55b_c.jpgFujinon GF120mmF4 R LM OIS WR Macro by Zoran Rodic, on Flickr

30954498975_75450c728b_c.jpgFiiO X1 &amp; AKG K550 by Zoran Rodic, on Flickr

41487921675_16ff761163_c.jpgSennheiser CX3.00 by Zoran Rodic, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ranije kada u principu smo svi imali neki DAP pri ruci(Discman, Walkman, MP3 player), uvek sam mislio da su jednostavno previše ne praktični i da ne mogu komotno da se nabiju u neki džep u pantalonama, da završim sa time i da slušam muziku.

Razvoj telefona mi je ulivao poverenje da će stvari da se promene samo da bi se ponovo vratili na korišćenje DAP-ova, na moje veliko razočarenje. Kažem, stvar je praktičnosti, koja u mom slučaju ima prednost nad nošenjem još jednog glomaznog i teškog uređaja.

Link to comment
Share on other sites

Ja porucih sa aliexpress-a Hidizs Sonata HD i trebalo bi da stigne za 2-3 nedelje. Ne nadam se da cu dobiti puno zvuka za taj novac ali je sigurno bolje od 3.5mm a i nisam mogao da odolim popustu koji je bio 11.11. :)  Utiske javljam svakako a ovde ima nesto o kablicu... https://www.head-fi.org/threads/hidizs-sonata-hd-dac-cable-new-tiny-and-mighty-dac-amp.880478/ 

:wave2

 

 

 

hddac-4-800x800.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11.11.2018. at 19:51, arnage said:

Verujem, sve te c-to-jack i slične stvari treba obići. U Apple isto - jako loši adapteri ali očigledno služe svrsi.

Prosto, dac i amp čipovi se nalaze u tom adapteru i nema šanse da zvuče kao dac i amp sa ploče uređaja...

...mmm!

USB-C na 3.5mm adapteri nemaju DAC i amp na sebi. USB-C ima na sebi mnogo više kontakata od 4 UeSBeovska. Neki od kontakata rade reassign na analogni audio out, kada prepoznaju da su uštekane slušalice ili adapter. Adapter ih samo prevezuje na 3.5mm izlaz.

Ne znam kako je kod lightning port-a, ali dojmim se da i on u zavisnosti od prikačenog accessor-a, unutar uređaja prevezuje na lightning port ono što je accessoar-u potrebno, pa i analogni audio out. (Al' ajde sada, ne znam za lightning...)

Adapteri sa DAC i Amp su pokušaji da se unapredi zvuk telefona, ali za sitne pare i na malo prostora, ne mogu biti ne znam kako uspešni.

.

.

.

Što se tiče zvuka telefona za slušanje muzike preko slušalica, velike su razlike između pojedinih telefona. Čak ogromne. Neki su svirali sasvim korektno (recimo, imao sam jednu Nokiju iz Express Music serije, svirala je jako jako lepo), dok su neki drugi dno dna u rangu pijačarskih vokmena iz '80-ih. I kod savremenih smartphone-a razlike su velike. Pojedini modeli se hvale burr-brown DAC-ovima, i zasebnim audio amp-ovima za slušalice. A pojedini sviraju k'o šuplje kante. :(

Tačno je da i najbolji od telefona zaostaju za skupim zasebnim portabl audio player-ima tipa Fiio i sličnim, ali je isto tako tačno da su sasvim u rangu sa onim najboljim iz budget klase, Sansa Clip, onim nekim Sony i Philips iz budget klase.

Imam Sony telefon, napredniji model, i čuje se veoma pristojno, i na kraju krajeva bolje od Sansa Clip koji sam kratko arčio ranije. A čuje se bolje i od iPod Touch koji sada stoji u fijoci.

Nisam bio u prilici da poslušam pojedine modele LG telefona koji se hvale najnaprednijim HiFi zvukom. Ali hvale ih.

Malo smara što se ali uopšte ne mogu pronaći neki relevantni testovi zvuka sa telefona kao audio playera sa slušalicama. Kada god googlate o zvuku telefona, vodi vas na priče koliko se deru spoljašnji zvučnici, i koliko je glasan zvuk u slušalicama. Čak i HiFi portali kada testiraju telefon, uopšte ne obrate pažnju na zvuk preko naprednijih slušalica.

I ovde na HiFi magazinu, testirali su telefone, i ne napisaše ni jednu jedinu reč o telefonu kao prenosnom audio plejeru. Mislim, HiFi sajt... :(

 

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, NShappy said:

I ovde na HiFi magazinu, testirali su telefone, i ne napisaše ni jednu jedinu reč o telefonu kao prenosnom audio plejeru. Mislim, HiFi sajt...
 

Kritikovao sam i ja opise u Hi-Files odavno ali nikom ništa. Mislim ko će da piše o tome ako ne Hifi časopisi... Još samo What Hifi pravi osvrt na audio u svakom opisu telefona, i to rade vrlo realno iz mog iskustva.

Što se Apple-a tiče, DAC je i dalje normalno u telefonu a adapter (onaj njihov osnovni) samo pasivno spaja prave pinove na 3.5mm utičnicu. Tako da adapter sa ugrađenim DAC-om može a ne mora da se koristi.

Inače, na temu, kada sam napolju kačim SoundMAGIC E10 na svoj Xiaomi Redmi 3, kombo zvuči začuđujuće OK za svoju cenu. Kačio sam jedno vreme na njega i neke sitne USB DAC-ove ali je to ipak još stvari po džepovima, povećana potrošnja baterije... barem meni lično više opterećuje opšte korisničko iskustvo nego što ga popravlja. 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Aibo said:

Što se Apple-a tiče, DAC je i dalje normalno u telefonu a adapter (onaj njihov osnovni) samo pasivno spaja prave pinove na 3.5mm utičnicu. Tako da adapter sa ugrađenim DAC-om može a ne mora da se koristi.

Ok, dakle i USB-C i lightning port rade reassign pinova u konektoru, te se analog-audio-out i dalje nalazi u telefonu.

Adapteri sa DAC i amp su "napredne" opcije, ali teško da za sitne pare ima valjanih. Napredni koštaju mnogo, a pogotovo što su i glomazni, pa se malo gubi pojam portabilnosti.

Kada uhvatim vremena, pokrenuću temu da se na njoj izdivanimo koji telefoni ima smisla da se koriste i kao portabilni audio player-i. Ima ih, ali je jako teško "plivati" kroz njih, i pogotovo besmislene testove telefona.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo, ne. Kod Apple se dac i amp nalaze u adapteru.

Ja sam jedno vreme koristio iPhone 6 16gb, sa Beyerdynamic iDX120 iE. I to je fino zvučalo. Posle sam video da iPhone 6S ima bolju elektroniku za audio i kako se pojavio nov od 128gb uzmem taj... Zvuk fenomenalan. 

Ali to je bilo sa ios10. Posle update na ios11 blago lošiji zvuk. Žalio se ja, kontaktirao Apple i ništa. Posle update na ios12, zvuk težak shit. Toliko loš da sam pomislio da su iDX120 slomljene... I kupim onda iDX160 iE... i zvuk isti.

Tako da, baš bi mogli da proćaskamo malo na ovu temu. Jer ako ovo ne isprave, nema smisla slušati muziku preko ovakvog uređaja i morale bi da se potraže alternative. Sa dedicated dac i amp.

Npr, da li je neko koristio Oppo ili LG v30 sa ESS dac? Neki imaju i dual čipove.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, arnage said:

Zapravo, ne. Kod Apple se dac i amp nalaze u adapteru.

Moram ovo malo bolje da izučim... Pitam se kako onda kinezi prave kopije tih adaptera za 1.5$, kako uopšte pokriju cenu bilo kakvog DAC-a unutra. :huh: Nažalost znam i neke vlasnike iPhone-a koji su to kupovali verujući da se DAC i AMP i dalje nalaze u telefonu.

Apple je ovo morao da odradi transparentnije, da barem korisnici znaju na čemu su.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Apple je ovo morao da odradi transparentnije, da barem korisnici znaju na čemu su.

Znaju na čemu su - prevareni.

Korisnici novijih uređaja jer im se prodaju muda za bubrege, a korisnici starijih telefona jer ni krivima ni dužnima im je pokvaren zvuk na uređajima koje su sami (debelo) platili...

Link to comment
Share on other sites

Malo priče o telefonima kao audio plejerima.

 

------------------------------------------UVOD----------------------------------------------

Da za početak razjasnimo, razlike između telefona kao audio plejera su veoma značajne. Pojedini telefoni sviraju k'o šuplje kante, a pojedini veoma korektno. Ne, ni jedan se ne čuje kao napredni i skupi portabl plejeri tipa Astell&Kern, Fiio, ili High-End modeli Sony, Pioneer i sličnih. Takvi koštaju od 300 do >1000€, i nisu sada tema ove teme.

Telefoni kao audio plejeri se mogu čuti sasvim u rangu sa Sansom Clip, i sličnim boljim budžetskim modelima Sony, Pioneer, Philips (i ko ih još pravi), što je mnogima sasvim dovoljno (meni npr.). Pojedini modeli su opremljeni BurrBrown DAC-ovima, i posebnim diskretnim amp-ovima.  Ali, neki telefoni se čuju k'o oni Universal plastični vokmeni iz komisiona '80-ih, i sa pijaca '90-ih.

Naravno, preskačemo priču kako drndaju i dreče zvučnici ugrađeni u telefone. Jbt. kada god googlam oko kvaliteta zvuka pojedinog mobilnog telefona, 99.99% priče o tome na netu je baš o integrisanim zvučnicima, i eventualno, koliko glasno mogu da teraju slušalice?!? Kako svira kao audio player sa prikačenim solidnim slušalicama, informaciju je jako teško iskopati.  :huh:

-------------------------------------KRAJ UVODA------------------------------------------

 

Dakle, moje iskustvo kaže da se jači modeli Sony-ja čuju veoma dobro, s' time da morate da isključite tamo neke optimizatore i eq dodatke. Pposle toga, dva Sony smartphone-a što sam imao, sviraju veoma dobro.

Dobro je svirala i Nokia ExpressMusic. Ne mogu direkno da ih uporedim, pogotovo što na Nokiji nisam slušao FLAC i HighRes fajlove, nisam ih imao... A i slaba mi je memorija za kvalitet zvuka. :(

Žena je imala neku Nokiju iz Asha serije (doduše, najjača Asha), najgore đubre od zvuka što sam čuo. Ali ajde, to su pokojne serije. Zasluženo.

Trenutno kao najbolji, važe jedan model Oppo-a, i LG v30. Doduše, oba su sada discontinued. :(

Ali, većina premijum telefona imaju veoma dobar zvuk.

Kakva su dalja iskustva i mišljenja?!?

offtopic: Koji je andrag sa quote-vanjem na ovom forumu. Tu ne mož' normalno nešto uokviriti!?!

Link to comment
Share on other sites

Поседујем Сони и и стварно свира боље од сличних мобилних. Тренутно сам у потрази за слушалицама јер и од њих зависи квалитет звука. Случајно пробах слушалице за ајфон и стварно имају звук који ми одговара.

2mhcrqh.jpg

Верујем да постоји још онолико слушалица али у продавницама није могућа проба.

Link to comment
Share on other sites

Da, slušalice, bitan dodatak za zvuk sa telefona.

Imam BexerDynamics MMX 101iE, i da, veliki je napredak. Original Sony-jeve nisam ni otpakovao.

One origialne što sam dobio uz spomenutu Nokiju Music su takođe izuzetno dobre. Ne zaostaju mnogo za ovim Beyer.

Ali ajd' sada, za slušalice ima i drugih tema. Da prežvaćemo telefone. :)

Link to comment
Share on other sites

Da ubacim još nešto, samo bez daljeg iFlame-a please.

iPhone, od momenta prelaska na lightning konektor i izbacivanja 3.5mm priključka, po meni je potpuno eliminisan kao iole ozbiljan audio plejer. Lightning konektor je isključivo digitalni priključak, te za slušanje muzike sa slušalica, DAC i amp moraju biti u slušalicama. :o Time zvuk zavisi isključivo od slušalica...

...ili još gore, u slučaju da već imate neke napredne slušalice sa 3.5mm konektorom, tada su vam DAC i amp, a bogami i ADC u onom adapterčiću od 5gr. (Pogledajte samo komentare na Apple sajtu o tom adapteru). 

Nisam kapirao da tako radi. Nešto sam tripovao da iPhone radi reassign konektora na izlazu, u zavisnosti od prikačenog accessoara, te da po potrebi može da preusmeri i audio out na lighting konektor. Ali jok! Nije tako. :(

U slučaju Androida bez 3.5mm priključka, takvi su po pravilu opremljeni USB-C priključkom, koji u sebi ima i analogni audio izlaz, te se zvuk i dalje stvara u DAC i amp-u unutar telefona. Adapter samo prevezuje odgovarajuće konektore unutar USB-C porta na odgovarajuće u 3.5mm priključku.

Dakle, za budućnost, Apple je po meni ugasio k'o iole ozbiljan portabilni audio plejer. Možemo mu mi dodavati externe DAC-ove, ali koja je onda poeyenta portabilnosti?!?

Link to comment
Share on other sites

Poenta je izgleda u tome da su integrisani chipovi, koji se koriste u mobilnim uredjajima, postali dobrog kvaliteta, tako da onda i reprodukcija postaje iznenadjujuca po kvalitetu. Pojavljuju se cak i pojacala za slusalice koja nisu ni jeftine ni previse mala a koja su bazirana na takvim chipovima. Evo ovde jedan primer:

https://www.neurochrome.com/hp-1-ultra-high-end-headphone-amp/

Tako da i telefoni, tableti ... postaju solidni izvori zvuka na izlazima za sluske.

Link to comment
Share on other sites

Jeste, napreduju. Ali i dalje ima audio đubreta među telefonima, pogotovo u budget klasi.

A ima ih i veoma naprednih.

A neki i nazaduju. iPhone-ji npr.

Problem je što nigde ne postoji valjan pregled koji valjaju a koji ne. :(

Čak i na našem HiFiles sajtu, tu i tamo testiraju poneki telefon, i ne pomenu ni jednu jedinu reč o tome kako se dotični telefon čuje kao audio player. A sajt se zove HiFiles?!? :D:P

Sada bih ja da mi ovde pokrenemo temu gde ćemo da prodiskutujemo i iznesemo iskustva o njima, telefonima. Evo, sada sam se setio da sam od firme dobio Samung J3 (čami u fioci). Čuje se njanjavo. Znatno lošije od Sony Xperia X compact. Lošije i od Sansa Clip MP3 plejera (kada svira FLAC).

Dodavanje pojačala i DAC-ova ne telefon, za unapređenje zvuka, svakako zaslužuje posebnu temu, pa ajde da je neko otvori. Mene to ne zanima, jer se gubi pojam portabilnosti.

Link to comment
Share on other sites

Tako je projektovano... 

hmm možda se iz ovih postova može zaključiti da usb-c uređaji, android, mogu da budu alternativa... ali to nije tako. Flagship modeli zvuče prilično obično, iPhone 6S 128 ih je sve sašio dok je bio na ios10 pa i ios11... Sada sa ios12 zvuči isto loše koliko i oni.

Tu su i iPhone 7 plus, iPhone 8, Samsung S8, S9, Note 8 i još neki Note, Huawei (neki novi)... sve je to prosečno, služi svrsi...

Drugo su uređaji koje sam pomenuo u prethodnim postovima. Od zilion andorida našao sam dva uređaja koja eto možda vrede. Ako ne računam HiBy R6...

Ali još nije kraj, bitka za 6S audio još traje... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...