Jump to content


Upgrade аудио фајлова са 16-битног на 24-битни квалитет


FinalMaster

Recommended Posts

1 sat ranije, Father said:

 master uzorak vam je krljavi i nikakav

Без даље убеђивања, ствар можемо да решимо веома једноставно: пошаљите ми линк на неки Ваш узорак WAV [или FLAC] 16/44.1 који је по Вама квалитетан. Пожељно је једино да не буде саздан од семплова, синтисајзера и намерно исклипован.

У року од једног дана постоваћу своју обраду тог фајла.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, FinalMaster said:

Без даље убеђивања, ствар можемо да решимо веома једноставно: пошаљите ми линк на неки Ваш узорак WAV [или FLAC] 16/44.1 који је по Вама квалитетан. Пожељно је једино да не буде саздан од семплова, синтисајзера и намерно исклипован.

У року од једног дана постоваћу своју обраду тог фајла.

Dogovoreno. Poslaću Vam sutra jedan lep wav fail pa da poslušamo. Taman u petak poslepodne mogu tome da se posvetim.

Hvala. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On 6.11.2018. at 18:32, FinalMaster said:

 

Вероватно је мало позната чињеница да се 16-битни дигитални аудио може upgrade-овати на 24-битни.

То значи да се дигиталном обрадом могу повећати динамички опсег, транзијентност, спектрални састав и резолуција 16-битног CD аудија, тако да ремастеризовани фајл постигне реални average bit-rate од око, за 24-битне 44.1 KHz фајлове стандардних, 2100 kbps /рачунато без компресије/.

 

Ovo je vrlo nepoznata cinjenica. I tvrdnja.

Da pitam: sto samo 24 bita, sto ne 64, sto gubimo vreme. Tek to ce da biva sLimak super kvaliteta! :bounce

 

 

Link to comment
Share on other sites

Замолио бих чланове форума који не разумеју о чему се ради, као и "учене скептике" да сачекају до петка, чују обрађени фајл, па онда да коментаришу.

У сваком случају, до тада на такве постове не одговарам.

Link to comment
Share on other sites

Kazu astronomi ima jedna kometLa sto je naglo povecala brzinu kretanja zadnjih dana pa pretpostavljaju da je to u stvari 'elektronsko krilo' neke napredne civilizacije koje sluzi za ispitivanje svemira - slicno al' naprednije od zemaljskih sondi sto salju podatke nasim opservatorijama.

DakleM zakljucak. Stigli vanzemaljci koji na mesto uobicanijih, cistih nula kojima se prosiruje zapis na 24 ili 32 bita (interno u softveru, tzv. 'padding') te time stvara dovoljan broj pozicija (visina) el. napona za digitalnu atenuaciju bez gubitka ili promene orig. informacije (audiJo signala) sada prazne nule volsebno postaju 'poboljsane nule' ili cakstavise 'jedinice'. I to ne jedna-dve, vec dodata citava polovina originalnog fajla. Sve bez dodavanja novih 'semplova' iliti uzoraka u orig. informaciju. Samo se gazista digi stepenica maaalo prosirila. Za polovinu.

Jes vala, vanzemaljska operacija, tek sad sFatam.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@dj.nik se malo šali ali realno koja razlika nastaje ako se reč dužine 16 bita zameni ručno (i na osnovu kog kriterijuma) dužom od 24 bita ?

Ajd sad malo teorije ...greška digitalizacije postoji ....sa 16 bita imate 2 na 16 (oko 65.000) mogućih stanja sa kojima možete da opišete stanje signala koji odabirete učestanošću 44,1 KHz . Zašto baš ta učestanost nije sad važno ali ima zašto .

Kako su nivoi odbiraka analogni oni često nisu baš jednaki unapred predefinisanim stanjima (onih 65.000 ) tako da algoritam mora da se odluči kako će da ga koduje , sa predefinisanim  stanjem iznad ili ispod ali svakako greška je mala ...

Takođe kod rekreacije signala algoritam čita reči , DAC od tih reči pravi naponska stanja (diskretna ) i cela ta povorka signala se propušta kroz filter koji laički rečeno spaja vrhove thih odbiraka u kontinualan signal.

Priča se da je najveći štos kako formirati taj filter jer on može presudno da utiče na zvuk ...mnogi proizvođači koriste predefinasne filtere koji forsiraju preciznost signala  ali gube na faznom pomeraju itd. Moj DAC ima 4 filtera koji po nemi ne menjaju stvar previše i nikada se nisam sa njima previše zamarao.

Na primer Chord ubaci u memoriju deo odbiraka (oko 10.000) analizira situaciju i izračuna najbolji filter za takvu povorku , PS Audio radi konverziju svega u DSD512 i čiples dacom tj filterom visokih učestanosti dobija po njima najbolje rezultate ...

Nisam slušao ništa od toga ali neki ljudi koje znam u USA koji su imali prilike da se poigraju kažu da su oba koncepta čujno bolja od standardnih rešenja , tj od DAC-va u čipu koje kupiš i prilagodiš ih svom slučaju , što radi većina proizvođača uređaja ...svi oni koriste ESS Sabre ili AK ili CL čipove ...

 

Sad se retorički pitam , šta će se suštinski promeniti ako se samo dužina reči kojom opisujemo odbirak promeni sa 16 na 24 bita ?

I kako će neko ili neki lagoritam uraditi tu promenu ?

Da je to uradjeno na samom startu , greška digitalizacije bi bila manja i očekivao bih bolju dinamiku , manja izobličenja , više detalja itd.... mada i to sve uz naprezanje uha ! Ali ako se to sve radi nad već digitalizovanom signalu ja tu ne vidim mnogo prostora za poboljšanja , ili skoro uopšte ...

Ako se radi i promena dužine reči i odabiranja tj upsampling onda se u stvari radi interpolacija (umetanje ) novog odbirka izmedju postojećih i tako se dobija nešto lakša situacija kasnije kod DA konverzije , mada slušni rezultai ne moraju uvek da budu pozitivni . Imao sam iskustva gde je to davalo dobre rezultate a bogami i obrnuto , mada je koncept dosta široko prihvaćen i npr moj DAC (Auralic Vega) to radi rekao bih sasvim OK

Dok ne budem u situaciji da čujem dva fajla , jedan orginalni i jedan obrađen na način kako to član @FinalMaster objašnjava neću davati nikakve ocene ali mogu biti skeptičan, ipak je ovo još uvek barem načelno demokratija :D

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Ima i drugi nacin filtracije: umesto u chip-u, radi se u (audio) softveru. I tu se moze uradti preciznije i brze nego u samom D/A chip-u. A kod naprednih resenja D/A konvertora, filtera na izlazu i nema pa je prica o uticaju filtera (zaista kriticno po zvuk) preskocena, prevazidjena. Preduslov za to jeste naravno visoko apsemplovanje orig. fajla u audio softveru. U mom sistemu apsempling je 16 puta (705.6/768Khz) pa se filtracija radi u tim 'nebeskim' visinama, filterom nazvanim 'Arc Prediction'. Ime sugerise da na osnovu nekih prethodnih / buducih parametara algoritam kreira luk ('Arc') koji se priblizava izgledu pravog analognog signala. Auitor sw je cak bio optuzen da je krao kod od drugih, u ovom slucaju iZotope-ov kod, sto naravno nije tacno. A padding nulama se zaista radi, upravo radi digi atenuacije. Kod mene nema predpojacala, nepotrebna komponenta. I visak kablova :)

Pozz.

 

Link to comment
Share on other sites

Dragi moji, kao što znate ja sam vazda znatiželjan i voljan da zagnjurim u raznorazne izazove pa što bi sada bilo drugačije.

Drago mi je da je kolega @FinalMaster ponudio otvorenost za otvorenim poređenjem, gde će se imati i originalni fail i kasnije isproduciran 24-bit derivat i zato sam se ponovo zainteresovao za učestvovanje.

Čovek sam vrlo oprezne prirode i mislim da je potrebno za ovaj eksperiment imati dva uzorkovana faila. Jedan je predstavnik stare Brazilske garde, suptilne, mekane, svilene harmonije, a drugi nešto nadobudnije "audiofilskije" prezentacije iz Italijanske kuhinje.

Ovaj prvi Stan Getz & Joao Gilberto-Corcovado.wav je poznata melodija vrhunske estetike i odmerenosti. Glas snimljen ume da napravi problem kutijama, pa će biti interesantan u postproduktivnom rezultatu. Takođe prisutan je i jedan malko skriven i zagušen klavir koji će biti interesantno čuti posle faceliftinga. Ostatak je po meni besprekoran, ali hajde da vidimo. Vrlo je mlaka i mirna melodija sa malim dinamičkim skokom u delu saksofonskog maestralnog soloa prepunog finih detalja koji krase ovaj instrument. Odmah za njim ide solo klavira koji me izrazito zanima, da li će dobiti nešto više žičane autentične primese.

Drugi je Gianmaria Testa - Dentro Al Cinema.wav izvanredna pasma sa dominantnim glasom u prednjem planu i muzičkom pratnjom vrlo lepo ukomponovano. Izdvojio bih prelepu trubu iz pozadine ušuškanu u sopstveni ambijentalni odjek, zategnuti kontrabas, "struganu" svirku gitare i izvanredan nonšalantni upad bubnja u jednom malom delu. Sve u svemu šmekerska numera apsolutno odmerena i perfektna, ali malo u modernijem produkcijskom maniru. Tu će biti jako interesantno šta će se dobiti?

Ja se izvinjavam što sam uduplao posao, ali studiozna priroda koju posedujem, jednostavno mi nije dala mira. :rolleyes: Zamolio bih, ako mi dozvolite, da se obe numere u celosti obrađene postave nazad na Forum kako bi se dobio pun uvid u kvalitativni pomak ovamo ili onamo i kako bi cela avantura imala potpunu i masovniju evaluaciju od strane članstva.

 

Zahvaljujem.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, dj.nik said:

Ja velim, nije bas neophodno da skocim s 10-15 metara visokog mosta da naucim da je voda tvrda k'o beton, vec ima onih koji kazu da je tako :) 

Oni Mostarci imaju dijamantske glave i nokte na nogama kad se onako zabadaju sa 24-27m u vodu. Ok malo varaju jer reka nije mirna već teče, ali i visina je duplo veća. ;)

Link to comment
Share on other sites

Примио сам и  рутински прегледао послате фајлове.

Резултати техничке анализе (које даје софтвер за анализу) су следећи:

Stan Getz & Joao Gilberto-Corcovado.wav 

1.441 kbps

DC offset није уклоњен - L = -0,0001724, R = -0.0003017

Gain -3.13 dB од стандарда (89dB),

Без клипинга у пиковима,

EQ нелинеарност: 3,500-6.700 Hz /peak од +3dB који расте до +6 dB/ 

Стерео offset је веома велики, све време присутан и шета са канала на канал.

Снимак почиње на 0,00,00123 уместо на стандардних 0,00,02.

---------------------------------

Gianmaria Testa - Dentro Al Cinema.wav

1.441 kbps

DC offset није уклоњен - L = -0,0000157, R = -0.0000156 

Gain -3.49 dB од стандарда (89dB),

50 семплова у general peak клипингу - на 0:01:27245 - 0:01:27246, у 6 група, неједнако расподељено међу каналима

EQ нелинеарност: 6,100-~19.000 Hz /peak +3 dB/ 

Стерео offset је омањи, али од средине се повећава, осетан у ~последњој трећини снимка.

Снимак почиње на на 0,00,00365 уместо на стандардних 0,00,02

Бас суспектан на интерни клипинг (који је вероватно добио на свом каналу пре final mix-a.)

************************

Ови подаци говоре да поднети снимци немају битних техничких мана, али да нису урађени са 100% професионалне савести (све ове мане се лако и рутински уочавају и уклањају у просечном аматерском аудио едитору). 

 Треба имати у виду, када се добију фајлови за поређење, да LUFS, односно перципирана гласноћа фајлова, неће бити иста (јер ће, поред осталог, 24/44.1 варијанта имати знатно већу  транзијентност. Стога ће бити потребно при репродукцији/компарацији посебно подешавати гласноћу да се добије иста перцептивна гласноћа.

Такође, ако уклоним стерео offset део идеје продуцента о стерео слици ће се изгубити, али ће се знатно добити на резолуцији (прецизности).

Вероватно ћу да урадим две верзије, са и без стерео offset корекције.

P.S Пошто су неочекивано у питању два фајла, можда ћу бити готов тек у петак касније увече.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, FinalMaster said:

P.S Пошто су неочекивано у питању два фајла, можда ћу бити готов тек у петак касније увече.

Ja ništa ne požurujem. Neka bude najbolje što može i kada bude. Nije važno da bude u Petak. Ja muziku slušam skoro svaki dan, pa mogu i u subotu da se posvetim.

Verujem da će i drugi učestvovati, da ne budem jedini somelijer na Forumu.

Zahvaljujem se na razumevanju za dva uzorkovana faila i uloženom trudu. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Ja ništa ne požurujem. Neka bude najbolje što može i kada bude. Nije važno da bude u Petak. Ja muziku slušam skoro svaki dan, pa mogu i u subotu da se posvetim.

Verujem da će i drugi učestvovati, da ne budem jedini somelijer na Forumu.

Zahvaljujem se na razumevanju za dva uzorkovana faila i uloženom trudu. :thumbsup2

ja putujem ali ću probati u utorak sledeće nedelje

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Ja ništa ne požurujem. Neka bude najbolje što može i kada bude. Nije važno da bude u Petak. Ja muziku slušam skoro svaki dan, pa mogu i u subotu da se posvetim.

Verujem da će i drugi učestvovati, da ne budem jedini somelijer na Forumu.

Zahvaljujem se na razumevanju za dva uzorkovana faila i uloženom trudu. :thumbsup2

Ево, први фајл је готов, у две верзије, [са уклоњеним стерео offset-ом и без /-/]. Одмах се види шта је боље.

Download link 
https://we.tl/t-NNcKq4w903

2 files 
Stan Getz & Joao Gilberto-Corcovado Ur 24-44.1.flac 
Stan Getz & Joao Gilberto-Corcovado Ur 24-44.1 [stereo off-].flac 

2 files, 101 MB in total ・ Will be deleted on 15 November, 2018

Обавезно наместити output плејера на 24/44.1 јер свако више сетовање output sampling rate-a плејера врши компресију звука.

Поготово не сетовати на вредност која не садржи 44.1 као цео број [тј. 48, 96, 192] јер се у том процесу модификује изворни фајл.

Не бркати output sampling rate са oversampling-ом јер oversampling само привремено, радно повећава sampling rate ради квалитетнијег филтрирања, да би га опет вратио на почетни, који иде на output.

Link to comment
Share on other sites

Још бих додао, да такође не треба сетовати bit-depth у input и output плејера већи од онога у којем је дат фајл који се репродукује. (нпр. 32 бита, уместо 24). Тиме се такође, као и у горњем случају, само изазива компресија, а ништа се не добија. Сами голи велики бројеви ништа не помажу бољој репродукцији, већ јој, напротив, само одмажу.

И треба инсталирати dedicated plug-in намењеn oversamplingu, нерезонске промене сетовања излазног sampling rate-a само гуше DAC.

Link to comment
Share on other sites

 
Download link 
https://we.tl/t-trllVrtKUn

1 file 
Gianmaria Testa - Dentro Al Cinema preview Ur.flac 

Готов је и други фајл, али сам га скратио јер предложак има озбиљне мане због којих нисам могао да извршим комплетну обраду. Наиме, у претходном мастерингу је извршена веома груба обрада транзијената, /вероватно са опцијом "snare with tube saturation"/, која је довела до превеликих peakova у бас опсегу, а тиме ми онемогућила опсежнију транзијентну обраду остатка фреквентног опсега (морао бих да идем 'band' по 'band', за шта је потребно много времена које тренутно немам, а ово је ипак само демонстрација.) То је како разлог скраћивања, тако и смањивања мојих амбиција да од овог фајла извучем највише што се може.

Таласање које се чује у басу и напумпан бас нису резултат моје обраде, већ се сада само јасније чују, а били су присутни и у предлошку, из разлога горе наведених.

Пошто нисам стекао утисак да је на овом форуму схваћено о чему се овде заправо ради, даћу једну илустрацију - то је као да замените неки део постојећег hi-fi ланца (или чак читав ланац) неким битно квалитетнијим. Све врлине звучног записа се онда бољу чују, али и све мане.

Дакле - парафразирајући један од претходних постова - могу од бабе да направим девојку, али ако је девојка била ружна, не могу да учиним да буде лепша.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, FinalMaster said:

Пошто нисам стекао утисак да је на овом форуму схваћено о чему се овде заправо ради, даћу једну илустрацију - то је као да замените неки део постојећег hi-fi ланца (или чак читав ланац) неким битно квалитетнијим. Све врлине звучног записа се онда бољу чују, али и све мане.

Izgleda da su se kod mene pokazale baš sve mane, jer je superiornost Vaše postprodukcije nedvosmisleno pokazala sve nedotatke mog HiFi lanca.

Koliko sam samo bi zabluđen kada sam imao onako prirodan i definisan bas ispunjem telesnim doživljajem instrumenata i glasa, milozvučnim nežnim činelama i lelujavim membranama bubnja ... Slušajući originalno masterizovani fali u CD kvalitetu.

Slušajući Vaš vrhunski zahvat postprodukcijske savršenosti uviđam sve nedostatke celokupnog HiFi lanca koji posedujem i prosto ne znam da li prvo da isčupam viskokotonce iz kutija ili da nadogradim 8 subova ili da isćebujem midrandže... Svakako ću krenuti od ubacivanja tupfera u iskrvavljene uši i zasuzene oči od otužne i kreštave oštrine i isisane duše iz originalnog mastera.

Smatram ovo iskustvo maksimalno edukativnim i na svu sreću u pravom momentu, obzirom da je pred nama Hi-Files sajam pa ću moći da kupim adekvatan novi HiFi lanac koji će uspešno ispratiti visoki nivo 24bitne postprodukcije.

Takođe sam bogatiji i za test sampler od 4 tracka vrhunske produkcije za testiranje.

Najlepše hvala na naj depresivnijoj večeri u celoj HiFi istoriji mog druženja sa mojim HiFi lancem, sad već bivšim, ako ga uopšte ikada i prodam posle ovakve javne izjave. :plakanje

 

PS: Opet sam izgubio interesovanje. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...