Jump to content


Upgrade аудио фајлова са 16-битног на 24-битни квалитет


FinalMaster

Recommended Posts

 

Вероватно је мало позната чињеница да се 16-битни дигитални аудио може upgrade-овати на 24-битни.

То значи да се дигиталном обрадом могу повећати динамички опсег, транзијентност, спектрални састав и резолуција 16-битног CD аудија, тако да ремастеризовани фајл постигне реални average bit-rate од око, за 24-битне 44.1 KHz фајлове стандардних, 2100 kbps /рачунато без компресије/.

 

Link to comment
Share on other sites

  • FinalMaster changed the title to Upgrade аудио фајлова са 16-битног на 24-битни квалитет
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sati ranije, Father said:

Zar to već ne rade interno moderni DAC-ovi u procesu svoga rada. Što bih to radio i trošio prostor na hdd-u. Osim toga ne verujem da time činim uslugu ni sebi, a ni DAC-u.

ispravno ...moja Vega to radi .

Roon može takođe to da odradi po želji korisnika .

Kažu ljudi u USA a ja nisam imao prilike da se uverim lično, da je najbolje rezultate daje upsampling svega  što uđe u DAC  na maksimalni DSD nivo valjda 512x i onda odvesti to na čiples DAC , tj nešto što je u stvari filter propusnik niskih učestanosti . 

Nisam siguran baš u sve detalje pa pogledajte koga zanima 

https://www.psaudio.com/products/directstream-dac/#tab-features

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

ispravno ...moja Vega to radi .

Roon može takođe to da odradi po želji korisnika .

Kažu ljudi u USA a ja nisam imao prilike da se uverim lično, da je najbolje rezultate daje upsampling svega  što uđe u DAC  na maksimalni DSD nivo valjda 512x i onda odvesti to na čiples DAC , tj nešto što je u stvari filter propusnik niskih učestanosti . 

Nisam siguran baš u sve detalje pa pogledajte koga zanima 

https://www.psaudio.com/products/directstream-dac/#tab-features

Нисам мислио на ноторну ствар као што је oversampling, већ на bit-depth upping. Аналогно нпр. са колоризацијом црно беле фотографије, њеним изоштравањем, повећањем контраста, гаме и повећањем резолуције. То захтева око 2 сата рада на аудио фајлу од три минута и не може да се уради аутоматски, већ искључиво ручно.

Добијена разлика у звуку је знатно већа него нпр. између mp3 и CDA.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, FinalMaster said:

Нисам мислио на ноторну ствар као што је oversampling, већ на bit-depth upping. Аналогно нпр. са колоризацијом црно беле фотографије, њеним изоштравањем, повећањем контраста, гаме и повећањем резолуције. То захтева око 2 сата рада на аудио фајлу од три минута и не може да се уради аутоматски, већ искључиво ручно.

Добијена разлика у звуку је знатно већа него нпр. између mp3 и CDA.

U kom programu?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, zoranzu said:

U kom programu?

Hvala

У било ком аудио едитору, са одговарајућим /VST/ plug-иновима (спектрализери, spectral filler-и, transient shaper-и, синтетизатори, деклипери, итд.). Еквилајзери се не препоручују због дисторзије и фазног померања. Могу се користити и exciteri, али само изузетно, и са врло благим сетовањима сатурације јер су exciteri углавном компресионог типа те повећавају компресију, и засновани су у суштини на селективном изобличењу динамике. Када завршиш посао извршиш export у 24/44.1 FLAC. 

Шта ће се од софтвера конкретно користити је ствар личног избора, а овај сајт иначе није посвећен софтверу и дигиталном аудио процесирању, па погледај за детаље на другим, за то специјализованим форумима.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, FinalMaster said:

Нисам мислио на ноторну ствар као што је oversampling, већ на bit-depth upping. Аналогно нпр. са колоризацијом црно беле фотографије, њеним изоштравањем, повећањем контраста, гаме и повећањем резолуције. То захтева око 2 сата рада на аудио фајлу од три минута и не може да се уради аутоматски, већ искључиво ручно.

Добијена разлика у звуку је знатно већа него нпр. између mp3 и CDA.

Stanislave, 

Ono što sam rekao ali nisam siguran da si me razumeo je da npr u DAC udje PCM 16/44,1 KHz ....interno se prebaci na DSD format i podigne na DSD512 u realnom vremenu sa malim kašnjenjem i ide dalje na čiples DAC . 

Ručno editovanje je audio fajla je ....šminkanje .

Sama promena dubine sa 16 na 24 bita bez promene učestanosti  odabiranja po meni ne donosi mnogo. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, FinalMaster said:

Вероватно је мало позната чињеница да се 16-битни дигитални аудио може upgrade-овати на 24-битни.

Prema onoj N-S teoremi, 16/44 zapis nosi dovoljno informacije za potpunu rekonstrukciju (procesiranjem) analognog frekvencijski ograničenog signala. 

Da li je o tome reč? 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

@FinalMaster jel može neki link ?

Preview од 50 секунди (због ауторских права)
https://we.tl/t-mBivuvrQ6q

File: Buddy Holly - Learning The Game 1959 - preview.flac 

Плејер мора да буде подешен на репродукцију 24 бита, 44.1 KHz,  аудио картица да то подржава, и да у "speaker properties" као default mode буде сетован тај мод.

Average bitrate: 1939 kbps @Compression Ratio: 91% /= 2.111 kbps на 100% - без компресије/

Песма је позната, нађи је било где, па упореди квалитет.

 
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zbrujic said:

Prema onoj N-S teoremi, 16/44 zapis nosi dovoljno informacije za potpunu rekonstrukciju (procesiranjem) analognog frekvencijski ograničenog signala. 

Da li je o tome reč? 

Да, али потребан је велики број савршених и потпуно специјализованих алгоритама, којих вероватно никада неће ни бити (бар у догледно време). У пракси се користи оно од non-dedicated софтвера што је тренутно најсличније потребама, а доступно је на тржишту, тако да је у пракси то неки асимптотички покушај са већим бројем уопштених и приближних  резултата, и зато је потребна стална контрола слухом, и ручни рад.

Уосталом, иста ствар је је реконструкцијом и рестаурацијом старих црно-белих фотографија и црно-белих филмова. Они никада нису 100% верна реконструкција, али су на свој начин убедљиве и представљају квалитативан скок у броју (врло вероватних) информација.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, FinalMaster said:

У било ком аудио едитору, са одговарајућим /VST/ plug-иновима (спектрализери, spectral filler-и, transient shaper-и, синтетизатори, деклипери, итд.). Еквилајзери се не препоручују због дисторзије и фазног померања. Могу се користити и exciteri, али само изузетно, и са врло благим сетовањима сатурације јер су exciteri углавном компресионог типа те повећавају компресију, и засновани су у суштини на селективном изобличењу динамике. Када завршиш посао извршиш export у 24/44.1 FLAC. 

Шта ће се од софтвера конкретно користити је ствар личног избора, а овај сајт иначе није посвећен софтверу и дигиталном аудио процесирању, па погледај за детаље на другим, за то специјализованим форумима.

Za ovo se slazem sa tobom.

A interesuje me tvoje misljenje kakav uticaj ima sve vise popularan u upotrebi DSP, mada nema veze sa temom?

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, FinalMaster said:

Preview од 50 секунди (због ауторских права)
https://we.tl/t-mBivuvrQ6q

File: Buddy Holly - Learning The Game 1959 - preview.flac 

Плејер мора да буде подешен на репродукцију 24 бита, 44.1 KHz,  аудио картица да то подржава, и да у "speaker properties" као default mode буде сетован тај мод.

Average bitrate: 1939 kbps @Compression Ratio: 91% /= 2.111 kbps на 100% - без компресије/

Песма је позната, нађи је било где, па упореди квалитет.

 

Ja bih zamolio za isto parče originalnog faila jer me ovaj tera na treptanje i doživljavam ga ekstremno ne ispravnim u zvučnom smislu.

Šum pulsira, a glas je u takvoj saturaciji da nije podnošljivo, halovi su kao meduze umuljane u šum ....mogao bih dalje da navodim ali mislim da je dovoljno i ovo.

 

PS: Playback je podešen na 24/192 000 Hz (Studio Quality)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Za ovo se slazem sa tobom.

A interesuje me tvoje misljenje kakav uticaj ima sve vise popularan u upotrebi DSP, mada nema veze sa temom?

Све ово о чему сам говорио је такође DSP.

Питање је да ли желиш пуку рестаурацију (елиминацију артефаката и допуну мањих недостајућих елемената), ремастер - побољшање звука у оквиру the same ballpark,  комплетну идеалну реконструкцију на основу расположивих података (ово о чему ја говорим) или "лицкање по сопственом укусу".

Ако мислиш на ово последње, то по мени спада у игру, али је свакоме допуштено да се игра са својом имовином (ако то не покушава да пласира другима као неко "озбиљно достигнуће" и нешто "објективно боље").

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Ja bih zamolio za isto parče originalnog faila jer me ovaj tera na treptanje i doživljavam ga ekstremno ne ispravnim u zvučnom smislu.

Šum pulsira, a glas je u takvoj saturaciji da nije podnošljivo, halovi su kao meduze umuljane u šum ....mogao bih dalje da navodim ali mislim da je dovoljno i ovo.

 

PS: Playback je podešen na 24/192 000 Hz (Studio Quality)

То је analog tape снимак из 1959, Вероватно је неко у међувремену радио (минимално бар један) digital ремастер, јер сам га нашао на интернету /неки руски сајт -  који ставља   watermark 'mp3co.info' на фајлове/и то као mp3 @ 192 пре недељу дана /нисам могао да нађем боље од тога/.

Тај фајл сам радио за себе, јер ми се песма изузетно свиђа.

Ја нисам радио ништа на шуму (то је иначе предмет рестаурације, коју је неко очигледно радио пре мене), нити било какву стерео обраду, као ни сатурацију (можда је порекла од tape и tube из 1959). Није поента у томе какав је квалитет почетног фајла, него у разлици коју добијеш обрадом у односу на тај фајл. То о чему говориш је уобичајено упропашћавање у рестаурацији и/или у првобитном аналогном final mastering-у као и "обавезном" додатном након дигитализације аналогног снимка, који су можда рађени и у више наврата (то се не може тачно знати без детаљног познавања историје фајла).

Без моје обраде већину мана о којима говориш би, по прилици, доста теже уочио, или бар у много мањој мери. Не може да се бира између мана и врлина изворног снимка, сатурација и обрада широкопојасног шума су иреверзибилни. И једно и друго /врлине и мане/ се чује боље.

Овај снимак је стар 60 година и прошао је пре мене кроз више руку. Све што си рекако је тачно, само је питање да ли ћеш бити у стању да нађеш бољи.

Тешко је пронаћи игде у свету чисто дигитализован аналогни снимак, који није одмах упропашћен којекаквим издавачким захватима,  или тако што је брзоплето мастеризован у 16 битној техници 1980-1990, у 20-битној /нешто касније/ или који није више пута ремастеризован. Ни директне поновне дигитализације у 24 бита трака старих 50-60 година немају много више смисла, јер су се магнетски записи у међувремену у огромној мери деградирали, па је потребан огроман remaster.

Ако нађем изворни mp3, поставићу га (углавном их одмах бришем јер ми даље не служе ниучему). Можеш и сам да га пронађеш на наведеном сајту.

Подеси playback онако како сам рекао, требало би да буде позитивне разлике.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

 

Šum pulsira, a glas je u takvoj saturaciji da nije podnošljivo, halovi su kao meduze umuljane u šum ....mogao bih dalje da navodim ali mislim da je dovoljno i ovo.

 

Још бих само још додао да си се фокусирао само на недостатке и то снимка/предлошка (што је у крајњој линији ствар продуцента), али не и на врлине upgrade-a - нпр. већу дефиницију, бољу транзијентност, више детаља... Мане које си набројао и приписао мојој обради не потичу од ње и не могу се исправити, те не треба очекивати чуда као што је преокретање иреверзибилних процеса или обрада сирових, необрађиваних предложака насталих директном AD конверзијом са оригиналних трака коју поседују само студија у којима су снимци настали.

Link to comment
Share on other sites

Izgubio sam interesovanje. Izvinjavam se ako sam drzak.

Ovde dajete svetao primer unapređenja 16bit u 24bit, a master uzorak vam je krljavi i nikakav mp3 originalni fail sumnjivog porekla digitalizacije... U najmanju ruku neozbiljno.

Izvinjavam se ponovo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Izgubio sam interesovanje. Izvinjavam se ako sam drzak.

Ovde dajete svetao primer unapređenja 16bit u 24bit, a master uzorak vam je krljavi i nikakav mp3 originalni fail sumnjivog porekla digitalizacije... U najmanju ruku neozbiljno.

Izvinjavam se ponovo.

Ако имате искуства за download-ом музичких фајлова са интернета, могли сте да приметите да је око 40+% fake, односно да су реенкодовани са лажним, увећаним bit rate-ом. Такође "нормалан" квалитет на YouTube је 96 kbps, a "HD" је 128 kbps /вишеструко проверено у софтверу за анализирање/. Spotify даје у неком свом замагљеном формату тек нешто мало /чујно/ боље фајлове,  који се уз то не могу едитовати. Сервери са FLAC--овима (опет мутног порекла, проценат fake фајлова је још већи) или нису бесплатни, или су врло рестриктивни у пријему чланова и захтевају релативно велики upload.

Већина издавача већ деценијама само "штанцује" превазиђене дигитализације из 80-тих и 90-тих, неке и са тешким грешкама у обради,  а неки их само још даље упропашћују. Масе "слушају" преко моблиних телефона или десктоп звучника и не примећују ништа.

На аудио делу интернета сви преписују једни од других, а неки уз то још често и дописују разне глупости.

Дакле радим оно што могу са оним што постоји. Можда је то неозбиљно, али ја у кући имам много бољи музички квалитет од онога што се добија из прве руке. А то могу и други, ако су заинересовани, свако може сам да проба и увек да одустане.

Онај фајл нисам спремао за постовање на овом или на било ком другом сајту, већ је био последњи који сам урадио. Тако, ако волите Buddy Holly-ја тешко ћете наћи нешто боље од овога, и на самим фабричким CD-овима, и не вреде вам ни уређаји од 10.000+$ (само се боље чују артефакти).

Пoслаћу још један фајл, овог пута са класичном музиком. Извор је CD [AAD]. Предложак за дигитализацију је био неки LP из 1978. (а издавач CD-a је BBC!]. Састав је гудачки.

Није "хипер-озбиљно", али је ваљда нешто боље од претходног.

Download link 
https://we.tl/t-aoUnh4wOPa
1 file 
Joseph Haydn - Divertimenti for strings - preview.flac 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...