Jump to content


Polozaj zvucnika


Aleksandar R

Recommended Posts

Pozdrav svima koji su izdvojili malo vremena da procitaju ovaj post.
Za pocetak da se predstavim, ja sam Aleksandar i nedavno sam krenuo laganim koracima u svet zvuka visoke vernosti i satisfakcije koji taj isti zvuk donosi pojedincima.

Nije da imam neku opremu, ali korektan pocetak (barem ja tako mislim), u pitanju je Microlab solo 7c, verujem da svi zaju o cemu je rec. Trenutno muziku reprodukujem sa racunara bez ikakve zvucne kartice tako da ce jedno od pitanja biti i to (koju kupiti?!?).
Dakle, treba mi misljenje i savet ako je neophodan, a verovatno jeste, da li sam ja ovo dobro pozicionirao. Nemam mnogo prostora u ovom delu gde sam sve postavio pa je to jedini razlog zbog kog mi je mesto za sedenje pribijemo uz zid.
I da napomenem da su stalci visoki tacno 70cm.

U prilogu su dve fotografije na kojima ce se videti sve sto je neophodno za dalju analizu i korekcije.

Uglavnom iz moje perpektive zvuj je i vise nego prijatan, jako sam zadovoljan trenutno.

slike slike-1.JPG

slike slike-2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Sasvim solidno deluje polozaj.

Mozes da probas da ih malo priblizis jedan drugom i da ih jos malo udaljis od zida. Probas, pa vidis kako ti bolje zvuci.

Sto se tice zvucne karte - potrazi polovne ASUS Xonar STX / DX, M-Audio Audiophile 2496 / 192, EMU 0404 / 1212M, ESI Juli@, Audiotrak (ESI) Prodigy...

Link to comment
Share on other sites

Moze, samo sto ce te adapter kostati pola, ako ne i vise polovnog Audiophile 192 koji je mnogo bolji.

https://www.kupujemprodajem.com/Muzika-i-instrumenti/Zvucne-karte-i-interfejsi/M-Audio-Audiophile-192-68215704-oglas.htm?filter_id=283007472

(naravno, cenkaj se malo :) )

 

Ako se ne varam poslednji x64 driver-i su za Win 7 - rade i na 8 i 10.

 

Link to comment
Share on other sites

I za nju mi treba adapter, ali ako je dosta bolja, sad gledam neke klipove gde kazu da je bas pouzdana, zasto da ne. 
a adapter sam nasao za 1990din ako je to uopste legitimna prica, evo linka
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Kablovi-i-adapteri/PCI-Express-na-PCI-adapter-konverter-pcie-za-low-profile-pci-61525386-oglas.htm?filter_id=156639537

Link to comment
Share on other sites

Naravno - i ona je PCI, ali u nju vredi ulagati :) Opasno dobra zvucna za stereo.

Inicijalno kad sam predlozio kartice nisam znao da nemas PCI slot. Ja se trudim da i na novim plocama imam bar jedan.

Prodavac je pouzdan sigurno, samo obrati paznju na ono sto je napisao - ali ako se ne varam ta Extreme varijanta je jeftiniji low profile X-Fi.

 

ili mozda najbolje da pojuris neki PCI-E ASUS, da se ne zezas sa adapterima. Zvucne karte su osetljive na latency. Nenam iskustva sa tim adapterima.

 

Link to comment
Share on other sites

Imedju dve vatre sam, ugradne i usb karte ili neki prevejan cd player? Mozda bih ukombinovao neki bluray/cd player all in one, te dve funkcije bi mi bile vise nego zadovoljavajuce manje je bitno koja je cena.

Bas sam sinoc naleteo na denon dcd 325 za 8evra iliti 1000 dinara (ali kasnije vidim da mu ne radi laser najverovatnije, izgleda mi kao da je kontaminiran) mada i nije neki generalno. Popravicu ga pa cu ga prodati.

Otvaraju mi se vazda nova pitanja.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Aleksandar R said:

Imedju dve vatre sam, ugradne i usb karte ili neki prevejan cd player? Mozda bih ukombinovao neki bluray/cd player all in one, te dve funkcije bi mi bile vise nego zadovoljavajuce manje je bitno koja je cena.

Bas sam sinoc naleteo na denon dcd 325 za 8evra iliti 1000 dinara (ali kasnije vidim da mu ne radi laser najverovatnije, izgleda mi kao da je kontaminiran) mada i nije neki generalno. Popravicu ga pa cu ga prodati.

Otvaraju mi se vazda nova pitanja.

Šta ima da misliš, eksterni DAC je superiorna stvar, na njega možeš da kačiš PC, Laptop, CD, DVD, TV šta god ti padne na pamet. Ako dodaš neki bluetooth receiver sa SPDIF izlazom  može i mobilni. Ako pare nisu problem, onda uzmi skuplji DAC, Topping D30 ili D50 ili nešto jače, nisam slušao ni jedan ali vidim da su kupci tih igrački uglavnom zadovoljni. Te prastare CD plejere i DAC-ove starijih genaracija sa lošim USB ulazom ladno preskoči. Svi kablovi u sistemu su jako bitni, nemoj ih zanemarivati, može se znatno poboljšati zvuk. U tvom slučaju pošto su zvučnici aktivni, treba ti dobar interkonekt od DAC do zvučnika i dobar USB od PC do DAC odnosno dobar SPDIF coax/optical od DVD/TV/CD do DAC.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Delija said:

@Nixie

Pogledaj cenu tih Microlab zvucnika. Oni jesu dobri za tu cifru, ali ulagati neke ozbiljnije pare u ostatak sistema, a da oni ostanu - nema previse smisla.

Znam, ali mislim da treba gledati unapred, on reče manje je bitna cena, znači po meni prvi uređaj u sistemu i treba da bude najbolji da kasnije ima smisla neki upgrade zvučnika.

Osim toga, mnogo će bolje da sviraju ako uzme dobar DAC.

Link to comment
Share on other sites

Sve zvucne karte koje sam naveo ce na tim zvucnicima, a i mnogo boljim svirati perfektno.

Na tim zvucnicima ni DAC od 1000€ nece bolje svirati od recimo Audiophile 192. To mogu da potpisem.

A na toj zvucnoj ili nekoj drugoj tog ranga (da se ne zeza sa pomenutim PCI-E -> PCI adapterom) nece izgubiti skoro ni malo para - lako moze kasnije da pazari bolje kad mu bude trebalo.

 

Moze muva da se ubije i bazukom - ali zasto bi? :)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Delija said:

Sve zvucne karte koje sam naveo ce na tim zvucnicima, a i mnogo boljim svirati perfektno.

Na tim zvucnicima ni DAC od 1000€ nece bolje svirati od recimo Audiophile 192. To mogu da potpisem.

A na toj zvucnoj ili nekoj drugoj tog ranga (da se ne zeza sa pomenutim PCI-E -> PCI adapterom) nece izgubiti skoro ni malo para - lako moze kasnije da pazari bolje kad mu bude trebalo.

 

Moze muva da se ubije i bazukom - ali zasto bi? :)

Meni je DAC najskuplji u sistemu (ne računam zvučnike koji bi bili duplo skuplji da ih sad pravim).

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nixie said:

Šta ima da misliš, eksterni DAC je superiorna stvar, na njega možeš da kačiš PC, Laptop, CD, DVD, TV šta god ti padne na pamet. Ako dodaš neki bluetooth receiver sa SPDIF izlazom  može i mobilni. Ako pare nisu problem, onda uzmi skuplji DAC, Topping D30 ili D50 ili nešto jače, nisam slušao ni jedan ali vidim da su kupci tih igrački uglavnom zadovoljni. Te prastare CD plejere i DAC-ove starijih genaracija sa lošim USB ulazom ladno preskoči. Svi kablovi u sistemu su jako bitni, nemoj ih zanemarivati, može se znatno poboljšati zvuk. U tvom slučaju pošto su zvučnici aktivni, treba ti dobar interkonekt od DAC do zvučnika i dobar USB od PC do DAC odnosno dobar SPDIF coax/optical od DVD/TV/CD do DAC.

Jako sam zahvalan zaovakav trud :), to mi sada vec dosta menja misljenje o celokupnoj slici sta cu i kako cu planirati i izvoditi.  Hvala jos jednom!!

 

7 hours ago, Delija said:

Sve zvucne karte koje sam naveo ce na tim zvucnicima, a i mnogo boljim svirati perfektno.

Na tim zvucnicima ni DAC od 1000€ nece bolje svirati od recimo Audiophile 192. To mogu da potpisem.

A na toj zvucnoj ili nekoj drugoj tog ranga (da se ne zeza sa pomenutim PCI-E -> PCI adapterom) nece izgubiti skoro ni malo para - lako moze kasnije da pazari bolje kad mu bude trebalo.

 

Moze muva da se ubije i bazukom - ali zasto bi? :)

I ovde da se nadovezem. Uzeo bih i karticu  tu audiophile 192 ako ima smisla da se grubo izrazim “kalemiti” komp/zvucna/dac/zvucnici. I mogu da se slozim da ne planiram dugo da zadrzim 7c, samo su tu dok premostim i dok jos malo udjem u materiju. Cilj mi je da oko njih izgradim jedan stabilan zvucni sistem pa na kraju da ga krunisem nekim zverkama, ali korak po korak. 

Nista od toga sto sam do sada uzeo i sto imam u planu se nece baciti :) 

I tebi veliko hvala na trudu! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...