Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Ja podešavam glasnoću za svaku pesmu posebno, subjektivno procenjujući odnos dimenzije glasa ili instrumenata u sceni sa nekom referencom dimenzije u realnosti. Takođe uzimam u obzir i poziciju instrumenata po dubini u prostoru (udaljenost) koju je reprodukcija sistema rekreirala, pa na osnovu tih par parametara i opet kažem subjektivne reference poznavanja zvuka raznih instrumenata određujem referentnu glasnoću. Kod akustički odsviranih albuma naravno.

Kod veštački proizvedene muzike ili studijski snimljenih albuma bez ambicije ambijentalne komponente i zadržavanja realnih dimenzija od strane snimatelja, nivo glasnoće određujem preferencom loženja u tom momentu, kao npr kada slušam Yello.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sistem i dalje radi u nepromenjenom sastavu, ali je malo prekonfigurisan i sada vec pristojno "zagrejan" :)

 

Anthem ARC room correction je ispao iz stereo price jer bez obzira na limitiranu gornju frekvenciju delovanja (300 Hz u ovom slucaju) unosi izvesne "artefakte" u kompletan frekventni opseg i "krade" ultimativne finese od sistema.

Njegov najbitniji zadatak, a to je "peglanje" uticaja sobe i sredjivanje room mode-ova su preuzeli manuelni parametarski ekvilajzeri (PEQ) na subwoofer-ima - svaki od njih ima po 3 band-a koji su vise nego dovoljni.

Rezultat je i dalje odlican - subwoofer-i su savrseno integrisani u 2.1 sistem. Rezna frekvencija je podignuta sa 60 Hz na 80 Hz jer za manuelnu integraciju (bez ekvilizacije stereo zvucnika) nudi vise fleksibilnosti. Merenja su vrlo slicna u obe varijante (kada se odradi optimizacija), a subjektivan osecaj je da 80 Hz bolje zvuci.

DSP sada u stereo modu (2.1) sluzi samo za bass management, odnosno high-pass filter za stereo zvucnike i low-pass filter za subwoofer. Ima i high-pass filter uticaj na stereo zvuk, ali je on mnogo manje "destruktivan" od room correction-a, cak i kad je limitiran na samo 300 Hz.

Dynaudio-5x-2x-SB16-Parasound-80-Hz-phas

 

Moram da napomenem da je za surround deo price (i filmovi i koncerti) ARC nezamenljiv. Gore opisan negativan efekat je daleko manji kada se uporedi sa svim benefitima koje ARC donosi u tom modu. Radi ozbiljan posao i sa samo 5 diskretnih zvucnika kreira savrsenu neprekidnu 360° zvucnu sliku, bez ikakvih "rupa".

 

U odnosu na originalnu postavku Contour 60 su dodatno udaljeni od zida na nekih ~80 cm mereno od zadnje strane zvucnika, odnosno ~120 cm mereno od prednje strane / ose driver-a, tako da su potpuno "izvuceni" u odnosu na TV komodu i subwoofer-e i slobodni su sa obe strane. Nagnuti su dodatno ka slusaocu (podesavanjem spajkova), a toe-in je povecan. Trosed je pomeren unazad nekih 30-ak cm, televizor je pomeren unapred ka zidu 10-ak cm. Podesavanja / pomeranja su radjena iz vise puta, naravno.

Iako izmene ne zvuce uopste radikalno, uticaj na zvuk je iznenadjujuc (ili mozda nekom i nije :) ) - zvucna slika je i dalje ostala velika, ali uz povecanu dinamiku, fokus, kao i dubinu (3D) scene. 

Sad to vec zvuci prilicno ozbiljno... :listen

IMG-20190315-1954188.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Anthem ARC room correction je ispao iz stereo price jer bez obzira na limitiranu gornju frekvenciju delovanja (300 Hz u ovom slucaju) unosi izvesne "artefakte" u kompletan frekventni opseg i "krade" ultimativne finese od sistema.

IME , svaki ARC zvuci losije od pazljivo uradjenog manuelnog podesavanja. Predpostavljam da je stvar u prevelikoj upotrebi procesiranja. Kod mene su 4 suba te je stvar dosta komplikovanija. Na tri su primenjeni po jedan PEQ a cetvrti sam uspeo da uklopim cak bez njega. Low pass filteri su nesto nizi, 60, 50, 40 i 64Hz, svi 24LR, pri cemu sam koristio samu akustiku prostorije.

Grafik izgleda prilicno dobro, vrlo je slican situaciji kod mene.

Link to comment
Share on other sites

PEQ-ovi su uglavnom na subovima. Kako imam  mogucnost od 10 razlicitih setinga, prisutne su razne varijante. 

Kad su Apogee u fulu,  naravno, drugi je seting za subove. Jako je lepo za slusanje na nizem i srednjem levelu jer planarni bas Duette, nema premca. Ogranicenje je pojacalo koje gura bas panele, ja im dajem oko 200W/6Ohms po bas membrani koja je 3,4Ohm, odokativno, bas paneli dobiju do 300W sto je malo za veliki spl. Kod prethodnog vlasnika imali su 800 ili 900W/4Ohm i to je radilo vrhunski.

Drugi setinzi se mahom razlikuju po xo freq izmedju bas ribona i mrt-a (midrange-tweeter ribbon) koje variraju od 250 do 450Hz 24LR, mada negde imam i kombinacije 12LR i 24LR. Duette u odnosu na subove secem na 100Hz 24LR, subovi su kao u prethodnom postu, sto mozda izgleda cudno, ima kao "rupu". Tu koristim akustiku sobe koja pravi u tom podrucju modove a koje nije potrebno korigovati. Mozda je malo komplikovano za razumevanje onima koji nisu u materiji. 

Na nekim setinzima koristim na srednje-visokom ribonu BBC dip (2300Hz, Q=0,4 gain=-3dB) sto je jako blaga korekcija ali daje onaj britanski smek. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, damic said:

Duette u odnosu na subove secem na 100Hz 24LR, subovi su kao u prethodnom postu, sto mozda izgleda cudno, ima kao "rupu". Tu koristim akustiku sobe koja pravi u tom podrucju modove a koje nije potrebno korigovati. Mozda je malo komplikovano za razumevanje onima koji nisu u materiji. 

I varijanta sa kaskadnom skretnicom moze da bude zanimljiva - low-pass filter na AVR-u/procesoru + low-pass filter na sub-ovima. Mogu oba da budu na istoj frekvenciji, a ne moraju - zavisno od konkretne konfiguracije.

Imam jedan takav preset za bash glasno slusanje. Ocekivalo bi se da 48 db/oct (24 + 24) napravi ozbiljan dip, ali zbog uticaja sobe do toga ne dolazi - mid-bass podrucje zvuci "cistije". Za tise slusanje zvuci pomalo "tanko", iako odziv takodje prati Harman / house krivu.

 

BTW, optimizacija moja dva sub-a je sigurno daleko laksa nego tvojih cetiri, posto ih em ima manje ("samo" dva), em su ekvidistantni.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Delija said:

Iako izmene ne zvuce uopste radikalno, uticaj na zvuk je iznenadjujuc (ili mozda nekom i nije :) ) - zvucna slika je i dalje ostala velika, ali uz povecanu dinamiku, fokus, kao i dubinu (3D) scene. 

Sad to vec zvuci prilicno ozbiljno... :listen

Deluje da se štošta desilo u međuvremenu.

Hoćemo li slušati uskoro?

Link to comment
Share on other sites

On 20.3.2019. at 1:33, Delija said:

Sistem i dalje radi u nepromenjenom sastavu, ali je malo prekonfigurisan i sada vec pristojno "zagrejan" :)

 

Anthem ARC room correction je ispao iz stereo price jer bez obzira na limitiranu gornju frekvenciju delovanja (300 Hz u ovom slucaju) unosi izvesne "artefakte" u kompletan frekventni opseg i "krade" ultimativne finese od sistema.

Njegov najbitniji zadatak, a to je "peglanje" uticaja sobe i sredjivanje room mode-ova su preuzeli manuelni parametarski ekvilajzeri (PEQ) na subwoofer-ima - svaki od njih ima po 3 band-a koji su vise nego dovoljni.

Rezultat je i dalje odlican - subwoofer-i su savrseno integrisani u 2.1 sistem. Rezna frekvencija je podignuta sa 60 Hz na 80 Hz jer za manuelnu integraciju (bez ekvilizacije stereo zvucnika) nudi vise fleksibilnosti. Merenja su vrlo slicna u obe varijante (kada se odradi optimizacija), a subjektivan osecaj je da 80 Hz bolje zvuci.

DSP sada u stereo modu (2.1) sluzi samo za bass management, odnosno high-pass filter za stereo zvucnike i low-pass filter za subwoofer. Moguce je da cak i high-pass filter ima neki uticaj na stereo zvuk, ali je on ocigledno mnogo manje "destruktivan" od room correction-a, cak i kad je limitiran na samo 300 Hz.

Dynaudio-5x-2x-SB16-Parasound-80-Hz-phas

 

Moram da napomenem da je za surround deo price (i filmovi i koncerti) ARC nezamenljiv. Gore opisan negativan efekat je daleko manji kada se uporedi sa svim benefitima koje ARC donosi u tom modu. Radi ozbiljan posao i sa samo 5 diskretnih zvucnika kreira savrsenu neprekidnu 360° zvucnu sliku, bez ikakvih "rupa".

 

U odnosu na originalnu postavku Contour 60 su dodatno udaljeni od zida na nekih ~80 cm mereno od zadnje strane zvucnika, odnosno ~120 cm mereno od prednje strane / ose driver-a, tako da su potpuno "izvuceni" u odnosu na TV komodu i subwoofer-e i slobodni su sa obe strane. Nagnuti su dodatno ka slusaocu (podesavanjem spajkova), a toe-in je povecan. Trosed je pomeren unazad nekih 30-ak cm, televizor je pomeren unapred ka zidu 10-ak cm. Podesavanja / pomeranja su radjena iz vise puta, naravno.

Iako izmene ne zvuce uopste radikalno, uticaj na zvuk je iznenadjujuc (ili mozda nekom i nije :) ) - zvucna slika je i dalje ostala velika, ali uz povecanu dinamiku, fokus, kao i dubinu (3D) scene. 

Sad to vec zvuci prilicno ozbiljno... :listen

IMG-20190315-1954188.jpg

Delija, bravo za promene, a pre svega za izbacivanje Anthema iz stereo price!! :)

U zivotu ne bih pomislio da korigovanje jedog dela spektra (80Hz nanize) moze toliko da pokvari/poremeti i zvuk "tamo negde gore".

Uzivaj u "novom" sistemu!

P.S. Kad stignes probaj da preko TV-a stavis kombinaciju debelog duksa, pidzame i flanelske kosulje.. kod mene napravilo lepu promenu, jedino sto ne smem da postavim fotku :D

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Филип said:

U zivotu ne bih pomislio da korigovanje jedog dela spektra (80Hz nanize) moze toliko da pokvari/poremeti i zvuk "tamo negde gore".

Stvar je u harmonicima, kojih moze biti i preko 20-tak, recimo, ako je osnovni ton na 50Hz, deseti harmonik je na 500Hz sto uveliko zalazi u srednje.

Link to comment
Share on other sites

Delija, čestitam na promenama! Zanimljiva ova naša bolest :D.

 

26 minuta ranije, Филип said:

P.S. Kad stignes probaj da preko TV-a stavis kombinaciju debelog duksa, pidzame i flanelske kosulje.. kod mene napravilo lepu promenu, jedino sto ne smem da postavim fotku :D

Kako si došao do ove kombinacije materijala? Trial and error?  :D 

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Филип said:

P.S. Kad stignes probaj da preko TV-a stavis kombinaciju debelog duksa, pidzame i flanelske kosulje.. kod mene napravilo lepu promenu, jedino sto ne smem da postavim fotku :D

Treba probati, svakako.

Svojevremeno sam prebacio tanko popodnevno ćebence koje se koristi u dnevnim sobama preko TV-a i nije mi se dopalo. Ipak davno je to bilo i mogao bih ponoviti ovu probu. Ako se dobro sećam zamutilo mi je glasove pevača i sveukupno smanjilo ambijentalnu transparentnost. Možda lepo može da primiri  situaciju ako je negde nešto dominantnija sredina ili visina.

Ja sam uvek za probe i neka rešenja su nekada vrlo adekvatna, a nekada umeju i da odmognu, bar kada je reč o mekanim podlogama, filcanom dampiranju, oblicama u uglovima ...

Hoću reći da ponekada neka odbačena ili prevaziđena rešenja umeju da se dožive na novi način u novim okolnostima.

Link to comment
Share on other sites

Delija, 

Imam par pitanja:
Kako ti kameni zid iza zvučnika utiče na zvučnu sliku?
Levi sub se nalazi u uglu - ima li nekih anomalija zbog toga?

P.S. Zaista lep i dobar sistem. Pohvale pre svega za Dynaudio.

Pokušaj zaista da nečim prekriješ TV. Kod mene više ni jedno ozbiljnije slušanje ne prolazi bez pokrivanja TV-a.

Link to comment
Share on other sites

Samo sam bacio pogled i vidim da je digitalna ekvalizacija nimalo naivno procesiranje (očekivano) bazirano na pretpostavkama, procenama ili retrospekciji. Kako svaki bajt (tačka krive) nosi informaciju koja se odnosi na kompletan zvučni spektar u datoj tački (trenutku), jasno je da se i svaka intervencija, koliko god ciljana, u najmanju ruku potencijalno, odražava i na neciljane zvučne aspekte. Zato, oprezno i s merom!

@Delija, pred tobom je budućnost. Šta je sledeće, puštaš kosu?

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, nackom said:

Delija, 

Imam par pitanja:
Kako ti kameni zid iza zvučnika utiče na zvučnu sliku?

Takođe sam hteo da pitam isto? Koja je funkcija ove pretpostavljam gipsane ploče ispred kamena? 

 

19 minuta ranije, TurboMaximus said:

@Delija, pred tobom je budućnost. Šta je sledeće, puštaš kosu?

Izbacuje mermerne ploče :D 

Link to comment
Share on other sites

Jasno mi je, naravno, da je TV tu ozbiljna smetnja, pogotovo te velicine.

Probacu malo da se poigram pokrivanjem (kad nadjem nesto odgovarajuce velicine / oblika), a mozda jednom i probam da ga na kratko sklonim - da vidim (tacnije cujem) koliki tacno problem pravi.

OLED je vrlo tanak (savija se lagano pod prstima), tako da bas i ne bih da ga previse cimam.

A to je dnevna soba, tako da da bi me lepsa polovina trpela, ne smem bas da preterujem. Dovoljno je sto sam dovukao skoro 300 kg zvucnika i sprava :)

 

4 sati ranije, Филип said:

Delija, bravo za promene, a pre svega za izbacivanje Anthema iz stereo price!! :)

U zivotu ne bih pomislio da korigovanje jedog dela spektra (80Hz nanize) moze toliko da pokvari/poremeti i zvuk "tamo negde gore".

Uzivaj u "novom" sistemu!

P.S. Kad stignes probaj da preko TV-a stavis kombinaciju debelog duksa, pidzame i flanelske kosulje.. kod mene napravilo lepu promenu, jedino sto ne smem da postavim fotku :D

Anthem je i dalje ostao (treba mi bass management, odnosno high-pass filter), ali je njegov room correction izbacen iz stereo price za sva vremena. Opirao se (pre)dugo :)

Svaka izmena na nizim frekvencijama ima "rep" u visim harmonicima. Mnogo veci nego sto bi mi zeleli :(

Ono sto si slusao je imalo limit za korekcije na 300 Hz, ali je na tom opsegu imalo dosta korekcija (do + 6dB). Rezultat je evidentan. @Nomimasen bi zakonom zabranio DSP :D

Sada je aktivno "hibridno" resenje" - 2.1 sistem, kod kog je na stereo zvucnike primenjen samo high-pass filter, a sub je optimizovan nezavisno.

Mislim da bi bio zadovoljan rezultatima, pogotovo uz promene u pozicioniranju koje su stvarno dobrano popravile stvar.

 

p.s. Davaj fotku! :P :D

 

2 sati ranije, nackom said:

Delija, 

Imam par pitanja:
Kako ti kameni zid iza zvučnika utiče na zvučnu sliku?
Levi sub se nalazi u uglu - ima li nekih anomalija zbog toga?

P.S. Zaista lep i dobar sistem. Pohvale pre svega za Dynaudio.

Pokušaj zaista da nečim prekriješ TV. Kod mene više ni jedno ozbiljnije slušanje ne prolazi bez pokrivanja TV-a.

Nisam nikad probao bez kamenog zida (postavio sam ga jos u "sivoj" fazi izgradnje stana), tako da nisam poslusao sistem bez njega. Trebalo bi da se ponasa kao difuzor, ali prilicno slab, jer dubina "reljefa" nije velika.

Gde god da stavis sub-ove ima nekih "anomalija" jer je na niskim frekvencijama uticaj sobe i pozicioniranja ogroman. Oni vrlo tesko mogu da se uklope bez optimizacije "elektronikom". Inace, vise mora da se radi na desnom, nego na levom sub-u i to najvise u okolini 22 Hz, sto doduse za muziku i nije toliko bitno.

Imao sam malo srece da se relativno solidno uklapaju levi i desni sub na tim pozicijama, odnosno tamo gde jedan ima peak-ove, drugi ima dip-ove i obrnuto. A kumulativno je ocigledan room gain koji utice na oba, kao i na stereo zvucnike, naravno. Bilo bi mi zeznuto da ih rasporedjujem po sobi - recimo dijagonalna konfiguracija koja je teoretski najbolja je kod mene nemoguca.

 

2 sati ranije, TurboMaximus said:

Samo sam bacio pogled i vidim da je digitalna ekvalizacija nimalo naivno procesiranje (očekivano) bazirano na pretpostavkama, procenama ili retrospekciji. Kako svaki bit (tačka krive) nosi informaciju koja se odnosi na kompletan zvučni spektar u datoj tački (trenutku), jasno je da se i svaka intervencija, koliko god ciljana, u najmanju ruku potencijalno, odražava i na neciljane zvučne aspekte. Zato, oprezno i s merom!

@Delija, pred tobom je budućnost. Šta je sledeće, puštaš kosu?

O da. Kao sto napisah iznad Filipu - najgore je to sto cackanje na (naj)nizim frekvencijama ima ozbiljan uticaj preko visih harmonika na kompletnu zvucnu sliku. Cak i kod sub-ova ne sme nikako previse radikalno da se "pegla" jer se izgubi sustina zvuka. I to je jedna od (pre)cestih gresaka.

Verujem da ce buducnost doneti napretke u oblasti digitalne obrade signala.

Da se razumemo, @Nomimasen ce 99.99% opet reci da fullrange Dynaudio bolje zvuci :)

Ali sada i samo Dynaudio, po meni, osetno bolje zvuci od njegove prethodne posete.

 

p.s. Kasno je za mene da postanem (pravi) metalac :)

 

 

3 sati ranije, Filipescu said:

Delija, čestitam na promenama! Zanimljiva ova naša bolest :D.

O da :)

Hvala! :thumbsup2

 

2 sati ranije, Filipescu said:

Takođe sam hteo da pitam isto? Koja je funkcija ove pretpostavljam gipsane ploče ispred kamena? 

 

Izbacuje mermerne ploče :D 

To je granit :P

(iliti jos gore od mermera jer je homogenije)

 

Gipsana ploca je predvidjena kao kombinacija dekoracije i nosaca TV-a. Planirano je da jednom tu dodje zmaj od cirka 90-100" :) Za sada je samo 65".

Inace, ispunjena je kamenom vunom i ima drvena ojacanja sa unutrasnje strane spremna za nosac TV-a.

 

 

3 sati ranije, Father said:

Ja sam uvek za probe i neka rešenja su nekada vrlo adekvatna, a nekada umeju i da odmognu, bar kada je reč o mekanim podlogama, filcanom dampiranju, oblicama u uglovima ...

Hoću reći da ponekada neka odbačena ili prevaziđena rešenja umeju da se dožive na novi način u novim okolnostima.

Slazem se. Jos kad neko ima iskustva, pa zna sta sve ima smisla probati.

Problem je sto si u dnevnoj sobi prilicno ogranicen sa time sta uopste moze da se odradi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...