Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

On 11.10.2022. at 14:53, Delija said:

BTW, da bi se stvarno ocenio sistem potrebno je malo vise vremena i to bez price, ica i pica. Samo slusalac i sistem...

Zato su sajmovi prilicno zeznuti za neki iole objektivan sud - lakse cemo oceniti sisteme koji imaju slican zvuk nasem.

Ne da su zeznuti, nego to uopće ne brojim za ozbiljno slušanje. Zaozbiljno. Jedino kad je nešto jako loše, to se odmah skuži, ostalo teško do nemoguće, osim ako ne provedeš jedno pola sata u sobi, praktično sam i sa snimkama koje su ti poznate, što je uglavnom utopija u sajamskim uvjetima

Ovo što rećeš da te muljav bas najviše pati... Ne znam, mene zna puno stvari patiti, kad su naglašemo loše. Negdje je to bas, negdje neko ne skuži da mjesecima sluša spojena izvan faze (a meni čujno u prvih 5 sekundi kad sjednem pred sistem), negdje je pak basa manjka, a znam da ga sisitem može dati...

A ima i sistema koji su čarobno "čisti", nikakvog muljanja ni u tragovima, ali ujedno i neslušljivo sterilni i samim tim nemuzikalni, jer tako sigurno ne zvuči ništa u živo. Trend koji se samo povećava zadnjih 20-ak godina, spuštajući se s viših klasa ka nižima.

E sad, je li laid-back preferenca, kao i topao zvuk... Sve može, ako su nijanse u pitanju. Ako je nešto ofarbano ("preferenca") da se čuje "s vrata", žali bože daljnjeg trošenja vremena.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Konačno sam kupio merni mikrofon pa se učim nešto oko merenja i tako to. Imam dva 13" SVS-a ..   i nikako mi najbolja merenja nisu tamo gde subovi najlepše estetski se uklapaju, kao kod tebe npr. 

 

Pitanje, jesi ih stavio tu tako simetrično lepo,  kako već stoje, pa iz toga izvukao najbolje što može ili je baš nekim čudim spletom na tim mestima najbolja pozicija? 😑  

 

(čak mislim da sam te možda već pitao to, ali se ne sećam odgovora, a tada nisam imao čime da merim 🙂)

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Sada već vintage, sb13 ultra x2 🤐 

Ima EQ, frekvencije i Q vrednost, i dosta dobro sam i "na slušanje" video probleme, tipa ogroman peak na oko 50Hz kada stoji tako pored zvučnika sa strane, ali recimo sve je mnogo bolje kada ih izvučem ispred, malo levo desno itd. 

Ideja je valjda se nađe najbolja pozicija pa da se minimalno koriguje, ili nije, nego estetika pa da se onda izvlači softverski? To sam u stvari pitao, da li su mu to najbolje pozicije za subove, ili najbolje estetski pa onda korigivanje šta ne valja

Link to comment
Share on other sites

Nisu najbolje pozicije, ali su igrom slucaja na recimo 90% najboljih.

Za muziku i visoke rezove koje koristim (90 / 100 Hz) bez obzira na prilicno agresivan low-pass filter (36 dB/oct) je bitno da budu napred - ne mogu / ne smeju da budu nazad ili previse daleko od stereo zvucnika.

Nisu ni stereo zvucnici na najboljem mestu - ali ne mogu bas da ih izvucem na 2m u sred dnevne sobe.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ✌️ 

Meni je default pozicija vufera nešto kao što ima na tvojim fotorafijama (bar najnovjim koje su ovde) malo iza odmah pored zvučnika. Ništa, ostaće tu, a probaču šta mi se ne sviđa da peglam. 

Kada ni kod tebe koji si toliko para dao nije sve savršeno, sada mi je lakše 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zasto glupu garnituru za sedenje pominjem sa sve slikom u temi o audio sistemu? Vrlo jednostavno - zato sto je zasluzila. Prva recenica iz prethodnog post-a nije sala niti preterivanje.

Ili je mozda prethodna garnitura zasluzila da ode na stub srama 🙃

Sve u svemu, kombinacija promene materijala (štof -> koža), geometrije (uz ispunjenost "kutije" mehanizmom i dusekom), visine sedenja (+5cm) i onda i prilagodjenja pozicije za sedenje/slusanje, pozicije zvucnika i toe-in-a - vrlo pozitivno je uticala na zvuk i podigla ga je na neki novi nivo. Ono sto je vrlo lako cujno je da je zvuk osetno cistiji i zivlji, a to za sobom vuce i sve ostale aspekte zvuka.

Da sam znao, davno bi stara garnitura odletela. Sta je - tu je. Bolje ikad, nego nikad.

Link to comment
Share on other sites

Zato se ja bojim promijeniti moj vremešni trosjed koji već ima "rupu" u sweet-spotu 😅

Sve je kupovano i štimano za tu visinu glave (kad se zavalim), a koliko bi nešto drugo utjecalu još i na sobnu akustiku, ne smijem ni pomisliti, ako bi bilo osjetno lošije. Morat ću prvo vidjeti jel ima koja trgovina ovdje "probaj, pa kupi". Ako ima za tepihe, možda ima i za namještaj :D

Iako štof i glatka koža su osjetno drukčiji materijali (a površina ne tako mala), kod mene se ne bi toliko mijenjao materijal, ali ipak.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Zasto glupu garnituru za sedenje pominjem sa sve slikom u temi o audio sistemu? Vrlo jednostavno - zato sto je zasluzila. Prva recenica iz prethodnog post-a nije sala niti preterivanje.

🙃

Da sam znao, davno bi stara garnitura odletela. Sta je - tu je. Bolje ikad, nego nikad.

Rekoh ti mislim jos prosle godine u nekoj temi, koza je koza :) Em dobra za klince, em je trebble drugaciji izrazeniji, samim tim i zivlje. Dobro je odrzavaj i neka te dugo sluzi. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, brijac said:

Rekoh ti mislim jos prosle godine u nekoj temi, koza je koza :) Em dobra za klince, em je trebble drugaciji izrazeniji, samim tim i zivlje. Dobro je odrzavaj i neka te dugo sluzi. 

Јесте... даје и млеко а прави се и сир од тога. :)

Link to comment
Share on other sites

To kako ce sta od namestaja da utice je potpuno individualna stvar i zapravo zavisi od karaktera sistema i sobne akustike, sta ce da mu u kom momentu prija, a sta ne. Ja sam recimo izbacio kozni namestaj iz sobe obrnutog razloga iz kojih se tebi svidja. Setio sam se zapravo da sam najbolji zvuk slusao sa vrlo slicnim tapetama i kad sam vide slican izbor u materijalima za sofu nisam razmisljao. Bukvalno sam dizajnirao taj trosed i dvosed, sa zenom naravno zajedno u salonu i posle sam video da imaju takav namestaj u ponudi, svidelo im se. Deo na kome se sedi vise nije koza vec je mebl,  neka vrste jute, prirodni koncani materijal, najslicniji platnenim dzakovima. Moze biti da bi se sad opet odusevio kožom..ali ubacio sam dosta prirodnog materijala od drveta na venecijanerima, do eto takvog namestaja u delu za sedenje i tad je jako prijalo, dole je takodje tepih od prirodnog materijala. Jako je tada zvonila soba i morao sam to nekako smiriti.

Bas kao sto je sad tebi leglo ovo. Treba uzeti u obzir jedno blind testiranje ako ga se dobro secam iz 80-tih. Recimo da je 8/10 slusaoca po istrazivanju tog uk casopisa uvek biralo zvucnik sa vise visokih tonova kao detaljniji i bolji. Malo si ne znam kako bio umrtvio zvuk kad sam bio prosli put(meni se svidelo) i sad ti prija malo zivine. Ako je bar malo i vise mesto na kome se sedi, eto srece..po meni su zvucnici previsoki i kod tebe mi je uvek bilo bolje kad se malo podignes, a zvucna slika previsoka. Kod mene recimo moras dobro da zalegnes ... ili ume da bude sve dosta nisko..ne moz' nam covek ugoditi.

Jbg , apgrejd na takav nacin nije uopste redak i prostor i zvucnike uopste nije lako uklopiti. Ovaj tvoj primer samo govori u prilog tome..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ja sam recimo izbacio kozni namestaj iz sobe obrnutog razloga iz kojih se tebi svidja.

...

Bas kao sto je sad tebi leglo ovo. Treba uzeti u obzir jedno blind testiranje ako ga se dobro secam iz 80-tih. Recimo da je 8/10 slusaoca po istrazivanju tog uk casopisa uvek biralo zvucnik sa vise visokih tonova kao detaljniji i bolji. 

Nije samo meni leglo, vec bukvalno svakom ko je cuo sistem "pre" i "posle".  Po pravilu je komentar bio: "nema sanse da je ovo uradila (samo) garnitura" :)

Razlika je daleko od suptilne i od "malo vise visokih tonova". Ceo spektar je cistiji ukljucujuci fundament u basu od kog sve pocinje. Fokus je bolji, raslojavanje, dubina, "vazduh" i distinkcija instrumenata i vokala u prostoru, saturacija/boja zvuka.

Cuces kad navrnes na pivo ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...