Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Esl je zaista toliko drugaciji dozivljaj da se ne moze na prvu i treba bar par dana slusanja. Cak po nekim tekstovima ozbiljnih novina sam citao da nekima izazivaju osecaj blage dezorijentacije. Jednostavno nisu navikli ljudi da cuju zvuk van zvucnika i kutije,iz svih delova sobe...jer kutije i nema, niti zvucnika... svira ta folija i napred i nazad, svukuda...Pa cak i kad naviknes iznenadi.Juce sam se recimo prestravio kad sa cuo da pored mene neki zvuci dolaze, neki dan zacudio zasto je nekom palo napamet da napravi zvuk kao da si zaronio glavu u instrument. Nekad mi je ultrasmesno sto je neko pri snimanju stavio gitaru na pod, nekoga na plafon, a pevacicu potpuno van scene... pored tebe. Nekad kad je skroz bzvz snimak mogu zvucati bukvalno cudno. Moj prvi sustet sa esl je obelezio dozivljaj pevacice koja je trcala oko mene, ciganska muzika..u momentu sam bukvalno osetio da me je nesto dodirnulo ..haljina verovatno. Znaci ne cuo, osetio...i tako mesto ti se desi kao klincu od 20g.... 30g odlaganja i zivotnih kompromisa mi je trebalo, ali znao sam kad tad.

...eh rekao sam sebi da necu da pisem o esl, pa eto ..jos na marakani, kakva jeres. Aj kopiracu, ako budem otvarao temu o sistemu.

Sori za of

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, InSides said:

Грамофон је и онако за мазохисте, то вам не треба.

Po sred mete...haha ja pre neki dan hteo da kupim glavu za koju znam da je propala od stajanja sa 90% sigurnosti.

Man’te se čorava posla.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Delija said:

Konkretno sam mislio na @sondek-ov sistem sa Quad ESL-2812 (upgrade-ovani 2805).

Od panelnih zvucnika (elektrostati, magnetostati, riboni) sam imao priliku da cujem vise varijacija na temu - razne Maggie i MartinLogan varijante, Apogee, Soltanus Acoustics... Par puta po nekoliko opustenih sati mi je OK za grubu procenu da li mi je nesto dobro ili nije, a sasvim dovoljno da zakljucim da li je "my cup of tea". Utiske uvek uzimam sa rezervom - jer slusam sistem i prostoriju, a ne pojedinacnu spravu.

p.s. Nisi cuo dobar phono setup :P :D

Znači @sondek je upgrejdao do elektrostata. Svaka čast i dobro uho 👍 Znam da je svojevremeno govorio kako mu se jako sviđa taj zvuk, ali onda ih još nije imao. Tu temu o sistemima uvijek pogledam kad dođem na stranicu, ali eto, to mi je promaklo. Tako mi i treba kad nisam ovdje konstantno.

Jel ima i subove? Mislim, čisto pitam, onako... :D

Slažem se za ostalo, ali problem je što ljudi svašta spoje ne ESL (ne mora uopće biti skupo, da se razumijemo, samo strujno potentno i zvučno ipak nekog zavidnijeg nivoa), pa to stvarno zna ponekad zvučati jako loše. Što je najgore čuo tako nekoliko puta kod našeg distributera, doduše prije dosta godina, ali ...

No isto takvo vjerujem da mali broj njih "zaluta" u ESL zvučnike, pa tko to ima doma uglavnom je to barem vrlo dobro posloženo, a obično i više od toga.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, sondek said:

Esl je zaista toliko drugaciji dozivljaj da se ne moze na prvu i treba bar par dana slusanja. Cak po nekim tekstovima ozbiljnih novina sam citao da nekima izazivaju osecaj blage dezorijentacije. Jednostavno nisu navikli ljudi da cuju zvuk van zvucnika i kutije,iz svih delova sobe...jer kutije i nema, niti zvucnika... svira ta folija i napred i nazad, svukuda...Pa cak i kad naviknes iznenadi.Juce sam se recimo prestravio kad sa cuo da pored mene neki zvuci dolaze, neki dan zacudio zasto je nekom palo napamet da napravi zvuk kao da si zaronio glavu u instrument. Nekad mi je ultrasmesno sto je neko pri snimanju stavio gitaru na pod, nekoga na plafon, a pevacicu potpuno van scene... pored tebe. Nekad kad je skroz bzvz snimak mogu zvucati bukvalno cudno. Moj prvi sustet sa esl je obelezio dozivljaj pevacice koja je trcala oko mene, ciganska muzika..u momentu sam bukvalno osetio da me je nesto dodirnulo ..haljina verovatno. Znaci ne cuo, osetio...i tako mesto ti se desi kao klincu od 20g.... 30g odlaganja i zivotnih kompromisa mi je trebalo, ali znao sam kad tad.

...eh rekao sam sebi da necu da pisem o esl, pa eto ..jos na marakani, kakva jeres. Aj kopiracu, ako budem otvarao temu o sistemu.

Sori za of

Bogme, čak ni ja ne bih ovako "nakitio" opis zvuka. A ni temu nemaš? To moraš odmah ispraviti sa cijelim timelineom promjene sistema do ESLa 😎 😁

Sori za of, mk2 :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Rel fan, ne bih SVS, narocito nikad basrefleks... ako bi vec isao na sub. Imam bas dosta basseva pa nisam u zurbi. Da je to Esl kao sto je nekad radio quad vec bi tu neki usetao ..R528 stari mi je zapao za oko, zapravo sam negde citao tekst kao da su idealan match ispali ..to ili neka S serija .. ali sacekace to ..ima vaznijih stvari u zivotu. Ja doduse nikad nisam imao ovakav bass, a ni na vecini mesta iz obicnih zvucnika, dobar je sa sjajnom strukturom i cist... pa ne jurim. Kad to kazes, onda brze naleti 😁

Edit mrzim merenja ali lale je nesto to iz dzepa namerio da ima bassa od 40hz ...sasvim dosta. 38hz je po specs ...ove druge stvari su bitnije ali slabo ja slusam te energeticne muzike 

Ps. Ajd sad lepo da manemo delijinu temu na miru

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jok. Nisam menjao nista, niti za sada imam u planu.

@sondek je aludirao na to da je Devialet 'ladan ko santa leda :)

Iskreno, ne dozivljavam svoj sistem i zvuk kao "hladan". Sta vise, recimo @Toza me u poslednje vreme redovno napici da sam "utoplio" zvuk i da sam zeznuo transparenciju. Meni iskreno prija zvuk koji imam. Trenutno, a za ubuduce - ko zna.

Link to comment
Share on other sites

Pa jesi i utoplio, a jesi i izgubio nesto transparencije. Ali je slusljivost daleko bolja. Ima Devialet tu hladnocu negde manje, negde vise izrazenu to mu je tacka prepoznavanja sa bilo kojim zvucnikom. Daleko od toga da je zvuk los i verujem da mnogima nece tu smetati nista, uostalom dobra prodaja govori sve. Ne mogu da kazem ni meni da previse smeta,samo ga ja ne bih odabrao za svoj kucni zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo, ako ću za pravo, slušati kako spada mogu samo doma tako da... Ako doma nije onako kako bi (po meni) trebalo biti, onda je negdje napravljena "greška u koracima" koju treba što prije ispraviti. Kod frenda mogu ciljano nešto otići provjeriti (ili obrnuto, on kod mene), čisto da vidim da li je nešto do sinergije s mojim sistemom ili je to nešto inherentna krakteristika te neke komponente ili čega već.

Kod frendova kad odem "na slušanje" očekujem da sistem radi samo iole dobro, tako da im ne moram govoriti što (mi) ne valja 🤣 (a uvijek pitaju, jel'), a nekad se nađe malo više toga. I pošto je kod mene često "što na umu to na drumu" (iako se uspjevam suzdržati više nego prije, jer skužih pomalo da je "društveno korisnije" :)), baš mi se i ne ide tamo gdje znam da je "neadekvatno", nego "ajmo mi na cugu negdje van" 😂😂

Link to comment
Share on other sites

On 10.10.2022. at 12:18, InSides said:

Код мене не ни долазите.

Јединствено ако сте гладни за пите пастрмајлије.

:facehearts Ух, традиционално са свињском масти и свињетином

зар, не? :)

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, ab said:

:facehearts Ух, традиционално са свињском масти и свињетином

зар, не?

То свакако, али традиција диктира и пастрму (зато се и зове тако) - сува овчетина.

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno, suvom ovcetinom me je snabdevao lokalni mesar, koji je poreklom iz Bijelog polja, i koji je robu dobijao iz malih domacinstava bijelopoljanskih sela. Najvise sam je koristio uz kuvana jela tipa slatki kupus, sarma, podvarak, ponekad pasulj... bukvalno je bilo dovoljno jedno rebro da celo jelo (u kotlicu) promeni kompletan uobicajen ukus i aromu, u nesto svakako nesvakidasnje, ali preukusno pre svega.

Zanimljivo je da pastrma postoji i na romanijskim selima (pa mozda i sve do Foce, pa cak Priboja i Prijepolja), samo sto tamo to nije suva ovcetina, vec suvi dimnjeni govedji ribic, koji se tradicionalno nosi u pastirskoj (ili sl.) torbici, i cakijom secka i mezi po ceo dan, uz mekhu sljivu koja se tamo konzumira po vasceli dan... 😉

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Sten said:

Zapravo, ako ću za pravo, slušati kako spada mogu samo doma tako da... Ako doma nije onako kako bi (po meni) trebalo biti, onda je negdje napravljena "greška u koracima" koju treba što prije ispraviti. Kod frenda mogu ciljano nešto otići provjeriti (ili obrnuto, on kod mene), čisto da vidim da li je nešto do sinergije s mojim sistemom ili je to nešto inherentna krakteristika te neke komponente ili čega već.

Kod frendova kad odem "na slušanje" očekujem da sistem radi samo iole dobro, tako da im ne moram govoriti što (mi) ne valja 🤣 (a uvijek pitaju, jel'), a nekad se nađe malo više toga. I pošto je kod mene često "što na umu to na drumu" (iako se uspjevam suzdržati više nego prije, jer skužih pomalo da je "društveno korisnije" :)), baš mi se i ne ide tamo gdje znam da je "neadekvatno", nego "ajmo mi na cugu negdje van" 😂😂

Svako (iole normalan) pravi sistem za sebe, ali postoje stvari koje su prilicno objektivne i ne zavise od afiniteta / preferencija.

Da li neko voli forward ili laid-back zvuk, tamniji li svetliji, hladniji ili topliji, malo vise ili manje basa - jesu stvar preferencije, bez obzira sto bi poredjenje sa referencom moglo reci sta je od toga "tacnije". 

Velicina scene po svakoj dimenziji - na granici izmedju subjektivnog i objektivnog iliti izmedju preferencije i necega sto je objektivan kvalitet.

Dinamika, fokus, rezolucija, "imaging" - po meni prilicno objektivne stvari.

Ali, ono sto je apsolutno objektivna kategorija, a ujedno i ono sto meni konkretno najvise smeta je kada zvuk nije "cist". I tu mislim na ceo spektar. "Prljav" zvuk me izuzetno zamara, pogotovo bas - posle par minuta pocinje da me "gnjavi" i cesto pocne i glava da me boli ako se slusa iole glasnije. Da li je to zbog losih sprava, lose podesenog sistema, loseg prostora ili kombinacije - nebitno. Btino je samo zbog nacina resavanja problema. Privremeni iznudjeni workaround je alkohol :beer:D

 

Link to comment
Share on other sites

BTW, da bi se stvarno ocenio sistem potrebno je malo vise vremena i to bez price, ica i pica. Samo slusalac i sistem, bez previse ometanja sa strane. 

To je pogotovo bitno onda kada se slusa sistem koji je razlicitog karaktera zvuka u odnosu na nas - zabi treba vremena da se prilagodi na novu sredinu :) 

Zato su sajmovi prilicno zeznuti za neki iole objektivan sud - lakse cemo oceniti sisteme koji imaju slican zvuk nasem.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Dražo said:

Svojevremeno, suvom ovcetinom me je snabdevao lokalni mesar, koji je poreklom iz Bijelog polja, i koji je robu dobijao iz malih domacinstava bijelopoljanskih sela. Najvise sam je koristio uz kuvana jela tipa slatki kupus, sarma, podvarak, ponekad pasulj... bukvalno je bilo dovoljno jedno rebro da celo jelo (u kotlicu) promeni kompletan uobicajen ukus i aromu, u nesto svakako nesvakidasnje, ali preukusno pre svega.

Zanimljivo je da pastrma postoji i na romanijskim selima (pa mozda i sve do Foce, pa cak Priboja i Prijepolja), samo sto tamo to nije suva ovcetina, vec suvi dimnjeni govedji ribic, koji se tradicionalno nosi u pastirskoj (ili sl.) torbici, i cakijom secka i mezi po ceo dan, uz mekhu sljivu koja se tamo konzumira po vasceli dan... 😉

Jel se to ne zove stelja?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...