Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Zezao sam se, naravno ;)

Ne stoje cvrsto kao na siljcima, naravno, jer je u pitanju vrsta amortizera i sa razlogom se vise "ljuljaju" bocno, nego napred-nazad iliti usmereni su zbog toga sto treba da (reakcijom) odreaguju na pomeranje membrana zvucnika (akciju).  

Inace su skoro pa zalepljeni/vakumirani za podlogu i jedva mogu da se odlepe.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tek zapoceo igranje tretmanima umirivanja kutije u odnosu na podlogu, i obratno. Naravno, u budzet diy varijanti, kao sto je i sve kod mene.

Odmah da kazem, imao sam pod kutijama granitne podloge (video si ih Delija, sada sluze zauzimanju prostora u ostavi), izletele su sa pozicije kao metak, kada su mi Dima i Jovan ukazali na njihovu stetnost (a posto sam se i licno uverio u verziju "sa i bez"). Nista bez nesto direktnije veze sa podom (barem kada su podnostojece kutije u pitanju, jois uvek imam granit+mazer pod Wharfijima u 2. sistemu).

Kutije (Margarite) sam inace modifikovao, umesto nosaca spajkova od medijapana, ubacio sam nosace od suvog bagrema. Otkud od njega? Pa eto prostom licnom logikom, ako je bagrem poznat kao vrlo zilavo drvo sa vrlo dugim vlaknima (najbolje drvo za drzalje od sekira), onda mora da ta njegova osobina povoljno utice na sto brze odnosenje vibracija od kutija. Ispostavice se da sam bio u pravu, posto je bagrem mnogo bolji nego mdf (sto i nije bilo tesko).

E sad, dugo se nisam bavio ovim, ali imam na umu da probam dve varijante - aluminijum umesto bagrema, i suplje cevi po Jovanovom (aka Turbo) savetu. Videcemo sta ce doneti jedno, a sta drugo.

Zatim, podloske na kojima stoje kupasti antirezonanatni spajkovi (svi ih imaju, pa i ti u ovom danasnjem predstavljanju). Tu sam takodje pomalo zagrebao, vodjen iskustvima onih koji su culi te razlike (nije svejedno da li je recimo podloska od aluminijuma, bronze, neke druge legure (novcic)...). Naime, imam kupaste kuglicne spajkove famoznog "Slobe" u podnozju kutija, i pod njima alu podloske. Umesto tih alu podloski, u vremenu dokolice odlucih da probam miks materijala (po uzoru na neke japanske podloske, neka suva skupa egzotika, u kojima se ustvari nalazi 17 razlicitih materijala lamelno spojenih). Probao sam samo 3 materijala (aluminijum, pamuk, svila), u celih 17 slojeva. I mogu samo reci da su mi kutije prodisale, donele bolju definiciju dole, midbas takodje dosao do izrazaja, generalno raskosniji zvuk. Napredak je bio bas primetan. To je moja poslednja igra bila, po pitanju podloski ispod spajkova, ali da konstrukcija i materijali donose razliku - to stoji.

Videcemo sta naredne igre donose... 

Izvini na upadu u temu, pre je post za moju svastarsku, ovde ipak nisu zastupljene ove abrakadabra kucine... No, ko zna, mozda neko i izvuce korist...

1IMAG4932.jpg

IMAG3849.jpg

IMAG3851.jpg

IMAG3852.jpg

Link to comment
Share on other sites

Granit u basu donosi benefite (moje iskustvo), ali potencijalno pravi probleme na visim frekvencijama. Kompromis - kao i mnogo toga drugog u Hi-Fi prici.

Sada ploce koristim iz prakticnih razloga - da bih mogao da pomeram zvucnike.

Confidence stvarno nisam ni probao bez granita - opet iz prakticnih razloga. Veliki (visoki) su i teski i nezgrapni. Uz to - od starta sam merkao neke druge "nozice" kao upgrade fabrickih spajkova.

IsoAcoustics Gaia-e su izolatori / decoupler-i, tako da su manje osetljivi na ono sto se nalazi ispod njih, dokle god je cvrsto i stabilno.

Moguce je da je cela konfiguracija sa granitom razlog (jednog lepog dana mozda i probam sve ispocetka uz poredjenje :)), ali Gaia-e stvarno prave razliku - kod mene.

GAIA I machined Stainless Steel acoustic isolation stands | IsoAcoustics 20161127194454_IsoAcoustics-Gaia-patent-

Sta donose?

Bolji fokus, cistiji zvuk na celom opsegu, bolje diferencirane izvore zvuka u prostoru - po svim osama.

Razlike, naravno, nisu drasticne, ali su za razliku od nekih drugih intervencija u sistemu vrlo lako cujne vec na "prvu loptu", bez i malo truda.

Imam ih vrlo kratko - ali za sada nisam nasao da su pokvarili nijedan aspekt zvuka.

Ne mogu da znam kako ce se ponasati u nekom drugom sistemu sa nekim drugim zvucnicima i sa nekom drugom podlogom, ali moja pretpostavka je da tesko mogu da omanu. Imamo i drugi par u drustvu, pa kad vlasnik bude imao iole vremena da se poigra - eto i jos jednog utiska iz prve ruke.

 

BTW, da ne krecem detaljnu pricu oko teorije - Alon Wolf (Magico) je to fino objasnio i implementirao u njegovim nozicama za zvucnike (A/Q/S/M-Pod), ali ukratko - na idealnoj podlozi je dobro couple-ovati (siljci, kuglicni lezajevi i varijacije na temu) za (mid)bass podrucje, a decouple-ovati (izolovati) za sve iznad jer refleksije zvucnih talasa od podloge "prljaju" zvuk.

Mpod_la.jpg?format=2500w

SPod3312.jpg?format=2500w

APOD2+1762px.jpg?format=2500w

Na supljim drvenim americkim podovima je jasno da treba izolovati ceo opseg, ali po iskustvima mnogih ljudi, a sada i mom - izolacija celog opsega ima definitivno smisla i na drugim mnogo boljim podlogama. Ukratko - i bas je bolji sa Gaia-ma u odnosu na spajkove. Kontrolisaniji je, a nije izgubio na energiji. Kao i ceo ostatak opsega - cistiji je.

U mnogim internet diskusijama oko efekata Gaia se pricalo o promeni koju unosi jednostavna promena visine zvucnika. Ovde to nije slucaj jer je razlika izmedju varijante sa fabrickim spajkovima i sa Gaia-ma jedva nekih 5-6 mm, ako i toliko.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dražo said:

Izvini na upadu u temu, pre je post za moju svastarsku, ovde ipak nisu zastupljene ove abrakadabra kucine... No, ko zna, mozda neko i izvuce korist...

Ne zaje*avaj :P

Samo pici sa iskustvima. Lako je kupiti gotovo - respect za sve sto napravis svojim prstima! :thumbsup2

 

To kombinovanje razlicitih materijala donekle ima veze i sa ovom pricom iznad oko kombinacije couple-ovanja (ne znam stvarno koju nasu rec bih iskoristio za ovo - "spajanje" mi zvuci bezveze) i izolacije, jer razliciti materijali imaju razlicite provodnosti, odnosno otpor na razlicitim frekvencijama. Bilo bi dobro kad bi efekti mogli i da se izmere, ali je i uvce prilicno merodavno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U svakoj sali - pola istine... :)

 

Malo pre nego sto su stigle Gaia-e, konacno su stigli i (moji) Transparent-i duzine 3m, tako da sam konacno mogao jos malo da se "poigram" pozicioniranjem bez da me ogranicava duzina kablova i da probam par stvari koje su me zanimale.

Sistem jos uvek "u prstima" nema dovoljno sati (pogotovo pomenute Ultra-e) - ne stizem iz objektivnih i opravdanih razloga (vide se na slici :)), ali "leglo" je to vec sve sasvim ok. 

Zvuk je fino napredovao i vrlo sam zadovoljan trenutnim stanjem, ali to ne znaci da ne moze jos malo bolje i da treba stati.

Ono sa cime se "staje" 100% su sprave - tu je prica zavrsena na duze staze. S druge strane, ono na cemu planiram da poradim u neko buduce vreme jeste upravo akustika prostorije, ali tako da se uklopi u ambijent dnevne sobe. Uz to, verovatno bi trebalo i da se resim ove TV komode i da je zamenim nekim Hi-Fi parcetom namestaja. Opet - mandatorno je da se spoje funkcionalnost i vizuelni aspekt jer je u pitanju dnevna soba. Kada budem savrseno zadovoljan pozicijom zvucnika - probacu i bez granita. To ce znacajno otezati pomeranje zvucnika. @Nomimasen je ubedjen da granit srecu kvari toliko da bi ako treba i sam podizao 50 kg samo da ih se resi :) Cika @Toza je manje zahtevan - njemu je dovoljno da mrdnem dupe (i glavudzu) sa "suvozacke" pozicije da mu ne ometam zvuk :D

Ono sto mi dobrim delom pomaze oko akustike sobe je to sto mislim da nema potrebe da se (vise) bavim onim najtezim i najvecim problemom - basom i bass trap-ovima. Poslednja iteracija podesavanja sub-ova i integracije u sistem je pun pogodak. Vrlo sam zadovoljan postignutim balansom izmedju kontrole i preciznosti sa jedne strane i teksture i "tela" basa i midbasa sa druge. Kao sto sam vec pisao ranije - ovaj prvi aspekt se dobrim delom poklapa sa "idealnim" merenjima. Ali ovo drugo je sasvim druga prica,  a apsolutno je krucijalno za visok nivo kvaliteta reprodukcije, pogotovo neamplificiranihi instrumenata - ciji je zvuk harmonijski mnogo kompleksniji od amplificiranih i sintetickih instrumenata.

 

Sve u svemu - zabava se nastavlja... :)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Uz to, verovatno bi trebalo i da se resim ove TV komode i da je zamenim nekim Hi-Fi parcetom namestaja. Opet - mandatorno je da se spoje funkcionalnost i vizuelni aspekt jer je u pitanju dnevna soba.

Ovo podržavam. :thumbsup2 Sve i da nije zbog zvuka, proradi mi neki OKP svaki put kad vidim kako TV baza visi preko leve ivice. :)

Sve ostalo deluje top, kao i do sad. Mada to igranje pozicijom može puno da donese. Ne mora ako je već bila dobra, ali baš može ako nije. 

Link to comment
Share on other sites

@Srecko

Svakog dana je sve veselije :)

 

@gerchy

:thumbsup2

 

@Aibo

Mislim da sam vec pisao - to nije baza. To je "horna" za zvucnike. Ne oslanja se TV uopste na to. Baza je samo na sredini.

A sto se tice nesimetricnosti - navikao sam se. I tako je cela komoda nesimetricna. Nemam pojma zasto sam je tako pravio - tada mi je delovalo zanimljivo :) 

Isto tako sam se navikao i na "rupu" kad je Parasound otisao. Prvo sam hteo da pazarim multikanalno pojacalo kao zamenu - NAD M28, recimo - a onda shvatih da mi i ne treba.

 

Pomeraji su sad po 1-2 cm dnevno - pa onda slusanje. Isto tako i promena toe-in-a - ne u isto vreme. Nijanse. Nesto se pomeri na jednu stranu - nesto drugo na drugu. Kompromis izmedju velicine scene, dubine, fokusa, separacije... Sad vec najcesce kad nesto na prvo slusanje zvuci bolje - kad "legne" ipak se vratim na staro. Pokazatelj da sam vec konvergirao ka nekom optimumu - sa ociglednim ogranicenjem zadrzavanja upotrebne vrednosti dnevne sobe. Iliti - izbacivanje zvucnika napred jos 70-80 cm nije opcija. Sada je zadnja strana zvucnika na malo manje od 80 cm od zida - prednja na malo manje od 120 cm.

Apsolutno si u pravu da je pozicioniranje jako bitno. I najkvalitetniji zvucnici ako su lose pozicionirani nece zvucati dobro, s tim da su neki zvucnici manje, a neki vise osetljivi po tom pitanju.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Delija said:

U svakoj sali - pola istine... :)

 

Malo pre nego sto su stigle Gaia-e, konacno su stigli i (moji) Transparent-i duzine 3m, tako da sam konacno mogao jos malo da se "poigram" pozicioniranjem bez da me ogranicava duzina kablova i da probam par stvari koje su me zanimale.

Sistem jos uvek "u prstima" nema dovoljno sati (pogotovo pomenute Ultra-e) - ne stizem iz objektivnih i opravdanih razloga (vide se na slici :)), ali "leglo" je to vec sve sasvim ok. 

Zvuk je fino napredovao i vrlo sam zadovoljan trenutnim stanjem, ali to ne znaci da ne moze jos malo bolje i da treba stati.

Ono sa cime se "staje" 100% su sprave - tu je prica zavrsena na duze staze. S druge strane, ono na cemu planiram da poradim u neko buduce vreme jeste upravo akustika prostorije, ali tako da se uklopi u ambijent dnevne sobe. Uz to, verovatno bi trebalo i da se resim ove TV komode i da je zamenim nekim Hi-Fi parcetom namestaja. Opet - mandatorno je da se spoje funkcionalnost i vizuelni aspekt jer je u pitanju dnevna soba. Kada budem savrseno zadovoljan pozicijom zvucnika - probacu i bez granita. To ce znacajno otezati pomeranje zvucnika. @Nomimasen je ubedjen da granit srecu kvari toliko da bi ako treba i sam podizao 50 kg samo da ih se resi :) Cika @Toza je manje zahtevan - njemu je dovoljno da mrdnem dupe (i glavudzu) sa "suvozacke" pozicije da mu ne ometam zvuk :D

Ono sto mi dobrim delom pomaze oko akustike sobe je to sto mislim da nema potrebe da se (vise) bavim onim najtezim i najvecim problemom - basom i bass trap-ovima. Poslednja iteracija podesavanja sub-ova i integracije u sistem je pun pogodak. Vrlo sam zadovoljan postignutim balansom izmedju kontrole i preciznosti sa jedne strane i teksture i "tela" basa i midbasa sa druge. Kao sto sam vec pisao ranije - ovaj prvi aspekt se dobrim delom poklapa sa "idealnim" merenjima. Ali ovo drugo je sasvim druga prica,  a apsolutno je krucijalno za visok nivo kvaliteta reprodukcije, pogotovo neamplificiranihi instrumenata - ciji je zvuk harmonijski mnogo kompleksniji od amplificiranih i sintetickih instrumenata.

 

Sve u svemu - zabava se nastavlja... :)

Zna se šta sreću kvari...

Drugari, gari....

Ništa slađe nego "opljuvati" tuđi sistem...

:D

Žice, gariša, žice! Izem ti transparent. Transparencija je samo u imenu, a još nije ni providan. :lol:

Šalu na stranu. 

Ovo je zvuk, jedan od dva sistema, koji me bez problema uvodi u "bezvremensko" stanje, stanje bezbrižnosti i opuštenosti. Kod turbomaximusa odavno nisam bio pa sam malo i zaboravio. Lako moguće da bi to bio treći.

Kad već pomenuh turba i zvuk njegovog sistema... to je prvi put da sam čuo digitaliju da zvuči tako mirno i staloženo kao da je dobar gramofonski setap. Zasluga je naravno izuzetne police između ostalog.

Elem, @Delija dembelija... 

Dosadih čovjeku sa transparentom. Šta ću. Ne volem. Al polako, ode kimber, samo lagano...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, gvlada said:

@Toza Шта ти се не свиђа код Транспарента? И Кимбера... :)

Ima jedna anegdota sa mnom i transparentima....

Hi - fi sajam, sprat, soba ili bolje reći sobičak hotelski, moja omiljena klasa uređaja, ništa hi - end i egzotika, srednja klasa, moon i dy i naravno transparent kablovi.

U sobičku samo promoter (nije Mlađa) i ja. Ja oduševljen kako kombo zvuči, imam svo vrijeme ovog svijeta da zanovetam do mile volje, a kažem promoteru.. fantastično, baš kako volim, samo da nije transparent kablova bio bi zvuk za penziju.

Promoter žmirnu dva put, pogleda me u stilu šta mi je, jesam li ozbiljan, vidi da je naizgled sve u redu sa mnom i da sam ok, zinu da nešto kaže, odmahnu glavom i nastavismo da uživamo u muzici narednih petnaestak minuta. Odoh dalje u gužvu, a on osta sam u sobi sa fenomenalnim zvukom.

Šta da ti kažem, super su dok ne čuješ bolje. O kimberu ne bih. Kimber je za klince i curice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...