Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

1 sat ranije, Delija said:

Nije. Naravno. Ali je prilicno dobar "demo" za mnoge aspekte reprodukcije. Izmedju ostalog sjajno prezentuje i kvalitet i dubinu basa, kao i znacaj istog za prezentovanje ambijenta i grandioznosti prostora u kom je snimak napravljen. Ali daleko od toga da je samo to - "gadja" vecinu onoga sto trazimo od Hi-Fi sistema u apsolutnom smislu.

respektiram drugacije muzicke ukuse,ali primecujem jedan pomak prema nekoj audiofiljistickoj muzici kod ne malog broja starijih clanova,koji su se prije oprirali upravo od toga..,ako je to svesno,il je doslo sa godinama ok,samo nemoj da nas sistemi usmeravaju u tom pravcu...no hard feelings prema ikome..:beer

 

Link to comment
Share on other sites

Vremenom sam prosirio vidike kada je muzika koju slusam u pitanju i i dalje ih prosirujem, ali i dalje slusam i sve ono sto sam slusao pre 15-20 godina.

Isto tako prosirujem i vidike kada je hi-fi u pitanju. Kroz iskustvo, slusajuci muziku, koncerte, sisteme, pricajuci sa ljudima...

Ako mogu da izaberem jednu vrlinu svog sistema - to je da ne bira muziku i da svira sve, bez "izgovora".

Sta vise, neki ultimativni detalji, rezolucija, dubina pozornice koji dolaze do izrazaja kod "audiofilskih" snimaka su delom svesno "zrtvovani" na racun energije, dinamike, "zivota", "muzikalnosti" koji najvise znace kod rock / metal / pop muzike.

Cak i bas o kojem je toliko reci bilo moze da bude jos kontrolisaniji i utegnutiji, ali to prenosi "suvocu" u ostatak spektra. Mora da se pusti da "dise", da "zivi". To je jedna od stvari u kojima sam dosta dugo gresio i tvrdoglavio se :rolleyes:

BTW, posle toliko price o basu ispasce da je to jedino sto mi je bitno u sistemu :), a to je, naravno, daleko od istine. Ali, bas jeste jedan od bitnih aspekata koji cine sistem kompletnim.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ne diraj ga Pajo, vidis da je poceo da pise i o vokalu 😁

 

1 sat ranije, paja959 said:

...primecujem jedan pomak prema nekoj audiofiljistickoj muzici kod ne malog broja starijih clanova,koji su se prije oprirali upravo od toga...

Upao u loše društvo!?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

respektiram drugacije muzicke ukuse,ali primecujem jedan pomak prema nekoj audiofiljistickoj muzici kod ne malog broja starijih clanova,koji su se prije oprirali upravo od toga..,ako je to svesno,il je doslo sa godinama ok,samo nemoj da nas sistemi usmeravaju u tom pravcu...no hard feelings prema ikome..:beer

 

Neki muzičari su, samo da ih druga deca ne bi zezala, izmislili symphonic metal. 😂

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Delija said:

Ako mogu da izaberem jednu vrlinu svog sistema - to je da ne bira muziku i da svira sve, bez "izgovora".

Ništa manje ne bih očekivao ni od vlastitog sistema, niti išta manje očekujem od bilo kojeg sistema koji pretendira biti barem "vrlo dobar" 👍 Nisu mi nikad bili jasni audiofili koji slažu sistem maltene samo za jedan žanr, jer kako i sam kažeš, s bavljenjem ovim "hobijem" ide i proširenje horizonata, poglavito glazbenih. Praktično htio- ne htio, i ne znam ni jednog frenda audiofila kod kojeg nije bilo tako, u manjoj ili većoj mjeri. A ne mslim tu na prebacivanje na "audiofilsku glazbu" iliti povećanje kolekcije u vidu samplera - odlično snimljenih, ali glazbeno nezanimljivih (uglavnom zbog trećerazdrednih izvođača).

Što se tiče sistema, jedino mi je malo čudno da toliki, i ne baš jeftini, Confidence 50 trebaju sub, pa iako je soba očito dopsta velika. To je za filmove ili i za glazbu? Sorry, ako je bilo negdje u temi, malo sam je preletio, ali nisam čitao detaljno (previše postova) 😇

Link to comment
Share on other sites

Slazemo se :thumbsup2

Ali...

Na kolikom procentu sistema koje si slusao, The Prodigy, The Chemical Brothers, Massive Attack, Yello, Daft Punk, Big Bud, The Crystal Method, Shpongle, Rammstein, Tool, Metallica, Nightwish, Amorphis... sviraju "kako Bog zapoveda"? ;)

Na kolikom procentu sistema to vazi za klasicnu muziku? Simfonijski orkestri, horovi...

A full-range filmska muzika? Hans Zimmer, John Wiilliams, James Horner...

 

 

Sto se sub-ova tice...

Sub-ovi su tu da nesto sto je dobro bude jos bolje - kada su adekvatnog kvaliteta i dobro se integrisu / optimizuju. Nije trivijalno.

Pasivni zvucnici tesko mogu iole efikasno da se bore sa sobnom akustikom pogotovo u "nezgodnim" sobama i/ili sobama koje nisu predvidjene samo za slusanje muzike, vec su primarno dnevne sobe.

Pored toga, klasicni pasivni zvucnici tesko mogu da isporuce dovoljno (kvalitetne, kontrolisane) energije na najnizim frekvencijama.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Slazemo se :thumbsup2

Ali...

Na kolikom procentu sistema koje si slusao, The Prodigy, Massive Attack, Yello, Metallica, Muse,  ... sviraju "kako Bog zapoveda"? ;)

Na kolikom procentu sistema to vazi za klasicnu muziku? Simfonijski orkestri, horovi...

A full-range filmska muzika? James Horner, Max Richter ...

Hmmm ... "kako bog zapovjeda"... Vrlo rastezljiv pojam, meni barem, i ne znam što bi trebao točno značiti, kamo voditi. Osobno gledam na te stvari na način da bi trebali biti zadovoljni sa svojim sistemima ako oni reproduciraju glazbu na način da nama, vlasniku sistema, onom koji ga je slagao za sebe, ona zvuči zadovoljavajuće tj. da zvuči uvjerljivo, da ostavi dojam. Inače ganjamo nešto što nikad nećemo uhvatitI.

Npr. odem do frenda koji ima sistem otprilike u rangu mog, ali ima duplo veću sobu i odmah mi je jasno da samim tim ima prednost koju ja ne mogu dostići ni da se ispružim za 3x skuplji sistem. I što sad? Njegov zvuk će gotovo sigurno biti impresivniji ako uspoređujemo s koncertnim događajem (zbog veličine sobe i zvučnika), no s druge stranu ja npr. mogu više guštati u zvuku svog sistema jer je, ne znam, bolje posložen, bolja je akustika prostora, više sam obratio pažnju na neke sitnice, pa zapravo zvuči točnije i uvjerljivije.

Mislim da je crta s "kako bog zapovjeda" povučena previše crno/bijelo, a u stvarnosti to nije baš tako. Previše varijabli u igri.

Btw. quote sam ti malo prepravio 😇, čisto da izbacim ono što nemam u kolekciji, a ubacim ono što imam od specificiranih pripadnika žanra. Pogotovo što onaj prvi navedeni žanr baš i nije "my cup of tea", ali znam na što ciljaš generalno.

Ukratko bih mogao reći, da sistemi koji su me razočarali, su bili oni gdje sam još uvijek pokušavao sa bookshelfima dobiti zadovoljavajući zvuk tj. zadovoljavajući dojam, uvjerljivost. To mi se relativno vrlo brzo pokazalo nemogućim, pa sam se vrlo brzo u biti potpuno okanio toga. No to je bilo uglavnom zato što slušam sve, a energična glazba čini dobar dio kolekcije; bilo da je klasična, post-punk-noise ili neki techno-trance.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

BTW, posle toliko price o basu ispasce da je to jedino sto mi je bitno u sistemu :), a to je, naravno, daleko od istine. Ali, bas jeste jedan od bitnih aspekata koji cine sistem kompletnim.

Nekako je to ispala dominantna stvar i u mojim utiscima jer se dobra sredina, scena, visoki... mogu čuti u solidnom broju dobrih sistema. Jako dobar bas, vrlo dubok a disciplinovan, i ne baš tako često. Pritom bih rekao da u današnje vreme prosečan moderan sistem ima malo namunjenije gornje delove spektra, recimo teksturu tona, vazduh i razna šuškanja u snimku, od onog što bih ja lično und subjektivno nazvao neutralnim. A ti momenti još više dolaze do izražaja što je dubokog basa manje... i zato mi kod tebe pažnja prirodno pada tu gde pada.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Sub-ovi su tu da nesto sto je dobro bude jos bolje - kada su adekvatnog kvaliteta i dobro se integrisu / optimizuju. Nije trivijalno.

Pasivni zvucnici tesko mogu iole efikasno da se bore sa sobnom akustikom pogotovo u "nezgodnim" sobama i/ili sobama koje nisu predvidjene samo za slusanje muzike, vec su primarno dnevne sobe.

Pored toga, klasicni pasivni zvucnici tesko mogu da isporuce dovoljno (kvalitetne, kontrolisane) energije na najnizim frekvencijama.

Ne kažem da je trivijalno ali....

Najniže frekvencije nisu ni čujne u prosječnoj sobi (osnovni ton, barem), zakoni fizike. A lijepo se čuje kad odeš na drugi kraj kuće/stana pa čuješ u basu nešto, pa se vratiš čuti u sobi ali ne možeš, jer je preniska freq. Mislim da se uopće ne bi trebalo opterećivati s ničime ispod 30Hza (ionako svaka soba u tom području doda još poneki broj decibela), a isto tako mislim da ima pun kufer pasivnih zvučnika koji to mogu odraditi posve zadovoljavajuće. Osim ako soba nije 100m2 ili više.

Naravno ne govorim sad o tvojoj sobi, jer nisam bio tamo, samo ono što uspjedoh čuti tokom vremena, posvuda po malo, a rijetko kad je sub bio potreban, osim ako zvučnik nije bio čujno podrezan. Na žalost čuo i par takvih - ne znam čemu napraviti zvučnik veličine prosječnog čovjeka, a onda u basu stvarno poželiš malo "popraviti stvari". Nadam se da tvoj Dynaudio nije takav, a poznavajući tu firmu relativno solidno, nisu oni nikad bili skloni "uškopiti" svije zvučnike.

No, i tu bih rekao da je uglavnom problem ako se želi neki sintetički zvuk linearno do 20-30Hza (s pretpostavkom da sami zvučlnici nisu ispod 100 Hza već na jedno +6 do 10db, što i nije tako rijetka pojava, pa se onda ganja zapravo toliko pojačanje i na tim jako niskim freq).

Od analognih instrumenata u to područje zalaze jedino orgulje i klavir (koliko se sjećam, i to ne baš često), i onda to ne zvuči kako na nekim sustavima zna zvučati (pomalo pretjerano). Meni je to neka mjera. Sintetika mi nikad nije bila mjerodavna za zvuk sistema, iako zna to atraktivno zvučati "dolje", no ...

Ako imaš dojam da glavnim zvučnicima treba popuna dolje, onda im treba "popuna dolje", nema se tu što puno pričati 😇

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Aibo said:

Nekako je to ispala dominantna stvar i u mojim utiscima jer se dobra sredina, scena, visoki... mogu čuti u solidnom broju dobrih sistema. Jako dobar bas, vrlo dubok a disciplinovan, i ne baš tako često. Pritom bih rekao da u današnje vreme prosečan moderan sistem ima malo namunjenije gornje delove spektra, recimo teksturu tona, vazduh i razna šuškanja u snimku, od onog što bih ja lično und subjektivno nazvao neutralnim. A ti momenti još više dolaze do izražaja što je dubokog basa manje... i zato mi kod tebe pažnja prirodno pada tu gde pada.

Ma nisam mislio na Ivanove i tvoje utiske - mi smo se lepo ispricali oko svih detalja i "kako" i "zasto", nego generalno i na svoje pisanje, merenja i sub-ove koji svima upadnu u oci uz poneki komentar izmedju redova tipa "zvucnike te klase nakacio na lifestyle igracke od pojacala i jos nabio sub-ove samo da sto jace gruva" ili "izes taj Dynaudio kad im trebaju sub-ovi" :)

 

Apropo karaktera zvuka i "visokih" - kao sto smo vec diskutovali uz pivce, i meni prija prirodniji, neutralniji gornji deo frekventnog opsega koji i dalje ima visok nivo rezolucije, ali koji ne "napada" i koji omogucava visecasovno slusanje muzike bez ikakvog zamora. Bar dok me jos uvek dobro sluzi sluh :)

Ali, u isto vreme mora da postoji visok nivo dinamike, energije, "zivota".

Jedno vreme sam malo bio i "zastranio" sa previse laid-back zvukom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

Najniže frekvencije nisu ni čujne u prosječnoj sobi (osnovni ton, barem), zakoni fizike. A lijepo se čuje kad odeš na drugi kraj kuće/stana pa čuješ u basu nešto, pa se vratiš čuti u sobi ali ne možeš, jer je preniska freq. Mislim da se uopće ne bi trebalo opterećivati s ničime ispod 30Hz...

Ovo apsolutno nije tacno. Jedna od vecih hi-fi zabluda. Da bi se cuo ton neke frekvencije dimenzije sobe ne moraju biti vece od talasne duzine (pa ni njene polovine) koja odgovara toj frekvenciji.

"Zakoni fizike"? Jel si nekad koristio slusalice? ;)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Sten said:

Naravno ne govorim sad o tvojoj sobi, jer nisam bio tamo, samo ono što uspjedoh čuti tokom vremena, posvuda po malo, a rijetko kad je sub bio potreban, osim ako zvučnik nije bio čujno podrezan. Na žalost čuo i par takvih - ne znam čemu napraviti zvučnik veličine prosječnog čovjeka, a onda u basu stvarno poželiš malo "popraviti stvari". Nadam se da tvoj Dynaudio nije takav, a poznavajući tu firmu relativno solidno, nisu oni nikad bili skloni "uškopiti" svije zvučnike.

No, i tu bih rekao da je uglavnom problem ako se želi neki sintetički zvuk linearno do 20-30Hza (s pretpostavkom da sami zvučlnici nisu ispod 100 Hza već na jedno +6 do 10db, što i nije tako rijetka pojava, pa se onda ganja zapravo toliko pojačanje i na tim jako niskim freq).

Od analognih instrumenata u to područje zalaze jedino orgulje i klavir (koliko se sjećam, i to ne baš često), i onda to ne zvuči kako na nekim sustavima zna zvučati (pomalo pretjerano). Meni je to neka mjera. Sintetika mi nikad nije bila mjerodavna za zvuk sistema, iako zna to atraktivno zvučati "dolje", no ...

Ako imaš dojam da glavnim zvučnicima treba popuna dolje, onda im treba "popuna dolje", nema se tu što puno pričati 😇

Primarni zadatak sub-ova u hi-fi sistemu sa (skoro) full-range stereo zvucnicima nije da daju vise basa ili dublji bas - vec da doprinesu boljem basu. Da bas bude kvalitetniji, cistiji, brzi, kontrolisaniji, sa boljom teksturom, kvalitetnijim visim harmonicima sa manje distorzije. Da se "bore" sa akustikom prostorije.

Za neku vrstu muzike i jeste bitno to izmedju 20 i 30 Hz - primarno za "sintetiku" i klasiku (ne samo instrumenti, vec prostorna komponenta), ukljucujuci dobar deo filmske muzike. Ali, od toga je bitniji kvalitet onoga iznad 30 Hz. Bas ispod 100 Hz ima znacajan uticaj cak i na zvuk instrumenata ciji je fundament znacajno iznad - recimo vrlo cujan uticaj ima i na cinele, vibrafon, 'tubular bells' i slicne instrumente na tonovima vise frekvencije. A da ne pricamo o instrumentima ciji je fundament upravo u (mid)basu.

 

Ova dva sub-a konkretno imaju driver-e sa 16" membranama, 8" voice coil-om, teske 29 kg po komadu (samo driver-i, bez kutija) I pogonjeni su pojacalima od po 1500W RMS.

Kakav to pasivan zvucnik u kombinaciji sa kakvim pojacalom moze da iole parira tome? Neki mnooogo veliki :) Prevelik za dnevnu sobu svakako, a i dalje ostaje veliko pitanje njegovog odziva na tako niskim frekvencijama bez DSP-a.

svs_sb16_ultra_pb16_ultra_chassis2.jpg

ultra16_driver_iso.jpg?80041485385180759

 

Na donjim slikama je BR varijanta sa skoro identicnim driver-om - SVS PB16-Ultra - nisam nasao ovako lepe slike unutrasnjosti SB16-Ultra.

image

svs-pb16-ultra-b-9de72243.jpg

129441764.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Zakoni fizike"? Jel si nekad koristio slusalice?

Ja bi dodao i ozvučenje automobila.

I to što reče, svaki instrument ima svoje harmonike i sub harmonike a sub, kada dopuni glavne zvučnike kako treba, daje osećaj dimenzije npr. te činele o kojoj je bilo reči iako njeni subharmonici nisu toliko dominantni u ukupnoj harmonijskoj karakteristici tog instrumenta.

Meni je taj osećaj dimenzije dominantan na koncertnom grand klaviru, npr album koji je zakačen u postu.

Dodatno dobija se i osećaj prostora jer upravo na tim niskim fr ima jako puno informacija o prostoru u kojem se snima.

I da, taj bass ispod nekih 30-ak Hz retko ko od nas čuje, ali ga oseća i to još doprinosi ukupnom doživljaju pri slušanju muzike (naravno kod muzike u kojoj ima tih informacija).

Bilo je jako puno priče o tome za šta se koristi multisub sistem i kako se sa njime bori protiv modova prostorije u damic-evoj temi (a za to što si @Sten opisao da ne čuješ duboki bass u sobi su u velikoj meri zaslužni modovi), dakle, ne može da škodi (pod uslovom da nisu neki mrljavci od sub-ova i da su na visini zadatka, a rekao bih da ovde i tek kako jesu...).

61dP800wDIL._SL1200_.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

Primarni zadatak sub-ova u hi-fi sistemu sa (skoro) full-range stereo zvucnicima nije da daju vise basa ili dublji bas - vec da doprinesu boljem basu. Da bas bude kvalitetniji, cistiji, brzi, kontrolisaniji, sa boljom teksturom, kvalitetnijim visim harmonicima sa manje distorzije. Da se "bore" sa akustikom prostorije.

Za neku vrstu muzike i jeste bitno to izmedju 20 i 30 Hz - primarno za "sintetiku" i klasiku, ukljucujuci dobar deo filmske muzike. Ali, od toga je bitniji kvalitet onoga iznad 30 Hz. Bas ispod 100 Hz ima znacajan uticaj cak i na zvuk instrumenata ciji je fundament znacajno iznad - recimo vrlo cujan uticaj ima i na cinele, vibrafon, 'tubular bells' i slicne instrumente na tonovima vise frekvencije. A da ne pricamo o instrumentima ciji je fundament upravo u (mid)basu.

Apsolutno sve tačno.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Delija said:

Ovo apsolutno nije tacno. Jedna od vecih hi-fi zabluda. Da bi se cuo ton neke frekvencije dimenzije sobe ne moraju biti vece od talasne duzine (pa ni njene polovine) koja odgovara toj frekvenciji.

"Zakoni fizike"? Jel si nekad koristio slusalice? ;)

 Slušalice rade u jako drukčijim uvjetima da bi uopće funkcionirale (dovoljno je samo par centimetara odmaknuti ih od uha i sve skoro nestaje), pa što se mene tiče sva usporedba sa hifijem tu prestaje. A i neki školovaniji fizičar bi to mogao sve lijepo objasniti.

No, iskreno, ta tema generalno me uopće ne zanima niti težim da imam 20Hz u sobi, zbog prije navedenih stvari, pa ne vidim razloga da nastavljam. Naveo sam svoje iskustvo, što mislim da je i bitnije, i to je to.

Ako se ne slažeš s njime, ok, meni svejedno. Kao i da pričamo o zvuku neke koponente 😎

Link to comment
Share on other sites

Da ne pričamo puno o basu, koji je meni najmanje bitan dio spektra (bitno je samo da mi je iole čujan u sobi do 30-35Hz, i naravno određene kvalitete, a ne samo da tutnji nešto) jer to smatram dovoljnim da mi sve zvuči uvjerljivo.

Btw. kad sam na koncertu i na par metara od sebe imam klavir solo (neozvučen), nitko me ne može uvjeriti da to ne može odsvirati zvučnik iole više klase na posve zadovoljavajući način. Referiram se uglavnom na bas područje, kad je već o njemu riječ.

Tako da sve rečeno ne treba sad shvatiti kao kritiku (sistema ili pristupa), nego me samo zanimalo zašto subovi tamo za glazbu. Dobio odgovore (meni osobno neinteresantno zbog "prednosti" manje sobe 😎), hvala lijepo, idemo dalje 👍

Link to comment
Share on other sites

Nema to veze ni sa 20 i 30hz u sobi. bolje, jasnije i sa manje problema sa sobnom akustikom je i kad nema basa ispod 50hz... odlucio si da neces da razumes sta je pokusao da ti objasni. Uostalom ko je hteo, objasnjavano vec bar 10x na forumu. Iskreno i smorise sa time. Pored sveg objasnjavanja, sve je jasnije kad se cuje. Ustalom vecina nas nije verovala u sub kao hifi stvar, ja narocito jer sam nekad davno imao los woofer i slicne nekad cuo. Od onda su Rel, SVS malo poradili na fifi segmentu...malo vise zapravo,  pa uopste ne cudi upotreba woofera, ili vise njih u hajenderskom okruzenju...a i Wooferi papreno kostaju. Ipak po meni manje nego koliko treba platiti dobar zvucnik "samo" zbog bassa. Ljudi potrose sume na 4 decimale oko toga, a mozda su to mogli postici sa manje para uz kvalitetan woofer, pa nek je i 2-3k. Mozda su su mnogo visestruko potrosili na zvucnike, a problemi akustike ostali.

I ozbiljne firme poput Martin Logan su imale d class powered baseve, ali to ni blizu nije dobro kao pravi wooferi, licno mi se taj njihov sistem nikad previse nije svideo...zapravo ga nisam cuo da dobro funkcionise... kvalitet basa je uvek daleko, daleko ispod ostatka . Aaa taj bas utice jos na mnogo toga drugo. Bas isto kao sto je ljudima tesko da veruju da supertweeter napravi odlican bass ...mslm donesen mi pa samo sklonjen i bilo je "vracaj odmah".

Link to comment
Share on other sites

Делијин систем нисам (још) слушао, тако да је ово само у контексту "зашто субови у неком хифи систему".

Код Игора (@Igor_xxxx) систем је свирао изванредно без вуфера (пар KH310A монитора). Али након додатка KH750DSP субова (пар њих) чуо сам најбољу ноту контрабаса током Art Ensemble of Chicago изведба, нота за коју могу само да сањам код себе.

Не дубина, не оштрина баса - боја тона.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

... odlucio si da neces da razumes sta je pokusao da ti objasni....

Ne znam odakle si to zaključio, ja sam samo odavno shvatio da meni to ne treba, u mojoj slučaonici. A da budem iskren nijedan od audiofila koje poznajem, osobno, preko foruma (sadašnjih i bivših) ili slično, a to je već solidan broj, neki isto sa vrlo skupim sistemima i nitko nema subove(e) u sistemu. Neki imaju potpuno sređenu akustiku, neki ništa od toga... sve različite priče, kao što je i ova samo jedna od različitih priča.

O tome kako stvari rade negdje , je li to dobro ili ne... sve ovisi o konkretnom primjeru. Čuo sam jednom na sajmu Avantgarde Trio sa (mislim) 6 subova. To je bila grozota od zvuka. I što sad? Da mislim da je to totalno promašen koncept? Ne, ali tamo je bio. Jer se čulo da je bio. Ili prezentator nije znao postaviti, ali prije bih rekaoda je soba bila premala, jer sve zvučalo kao prosječan razglas na kraju. Kad zbrojiš novčano, čista katastrofa.

No u nekih 100m2 vjerujem da se može namjestiti kako spada, jer je od strane Avantgardea i zamišljeno da taj zvučnik može raditi u takvom set-upu.

Nemam previše neamplificiranih koncerata u okolici godišnje, ali dovoljno da se uvijek iznova podsjetim kako instrumenti zvuče uživo i shodno tome kako bi trebalo to sve skupa zvučati kad obacim disk u player (nemojmo samo sad o tome da slušamo snimku zapravo - znam). Uostalom, i da ih više nikad ne podsjetim, dovoljno sam ih čuo (ponavljam - neamplificirane, jer se uglavnom danas skoro sve ozvučava, trebalo ili ne trebalo). To ti je meni sva mudrost za postavljanje sistema.

No, ponavljam, različiti ljudi, različiti sistemi, različite sobe, različita očekivanja, različiti ciljevi... barem danas ima za svakog svega što želi u hifiju. Netko neće više bez suba, netko bez alu police, netko bez samostojećih zvučnika, netko bez ozbiljnijeg tretmana sobe, netko bez vintagea, netko bez supertweetera ... 😇

Volio bih poslušati taj Delijin sistem, pa čuti na svoje uši taj set-up, no nažalost, predaleko je.

Link to comment
Share on other sites

Primera da se uz "mocne" floarstanere u sistemima vrlo visoke klase koriste wooferi u cisto audiofilske svrhe koliko hoces.

 

https://www.google.com/search?q=rel+woofers&client=ms-android-samsung-ga-rev1&prmd=ivn&sxsrf=ALiCzsYL59o2R66mFrv00QW6YUkiA3yC5w:1661348039596&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwip8P3dy9_5AhXCKewKHb6eCJcQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=412&bih=745&dpr=2.63#imgrc=L1TcIDePszp2wM

To sto tvoj krug prijatelja ne koristi pa mislis da je tu kraj svemu to je vec druga prica. Covek treba da bude otvoren za druge poglede na svet i da po potrebi promeni sebe. Ja sam 30g slusao prakticno iste sisteme, ali nijednog momenta nisam bio iskljuciv prema totalno drugacijim...narocito prema onima koje nisam cuo ili nisam dovoljno cuo. Evo recimo strasnu zelju posle dinamickih i Esl zvucnika da cujem dobre horne.Da li bi ih kupio nekad to je druga stvar.

Konkretno, da mi je pre par godina neko rekao da cu imati pozitivno misljenje o wooferima rekao bi mu da nije normalan i da me ne poznaje. Zapravo imao bih bas taj stav "koji ce mi 30hz u zivotu"...ali malo procitas, shvatis drugu stranu, najvaznije cujes sve to u praksi ... Na prvu loptu pomislis to je dum tras, za filmove ili elektronsku muziku koja me ne zanima, a onda vidis tj cujes sasvim drugu stranu toga.. Recimo Quad 2905 koji ide vrlo nisko, do 29hz, ima basa kolko hoces..i onda ga cujes i sa i bez woofera..ili bas kod delije mocan DY pa pomislis koji ce tu woofer... neke druge stvari su tu benefit od onih na sto prvo pomislimo. Meni je recimo jako interesantno da taj sistem uopste nema neki "basovitiji" zvuk sa wooferom. Ima, al kad treba.

 

Screenshot_20220824-155629_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...