Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

E pa red je bio da se lepim slikama i merenjima pridruži i neki lični utisak. Pokupismo se @Father i ja za vikend i sedesmo kod Delije dok nije nestalo piva. Onako bez šale jedno puno radno vreme, neće se više preći da nas zove u goste. 😄

Što se mog ličnog utiska tiče - sistem radi onako kako i izgleda. Pogledaš koliko su zvučnici visoki, naciljaš pogled u gornji kvadrant i odatle se jedan veliki i autoritivan zvuk u stilu "bioskopskog platna" razvija. Onda zamisiš koliko duboko idu ovako veliki zvučnici sa onako dva velika suba... i to stvarno tako i bude. Hoćeš filmsku muziku sa orguljama? Nema problema. Ono što je ipak zanimljivo je to da uprkos samoj ekstenziji i količini pritiska koji se tu generiše, sam bas je zapravo kontrolisaniji i zategnutiji nego u velikoj većini sistema, uključujući tu i bookshelf varijante. Taj kamen temeljac daje baš puno mesa celom zvuku, pa su i vokali i instrumenti vrlo puni sa vrlo jasnim i gotovo opipljivim telom. U nekim sistemima se kroz vazdušastu sredinu možeš prošetati, dok se ovde sa basistom možeš sudariti. Ko dolazi sa nešto svetlijih i tako vazdušastijih sistema bi u prvu ruku sigurno percipirao ovo kao nešto tamniji i tvrđi, bottom heavy zvuk. Lično sam i sam često "optuživan" da gajim midbass i midragne orjentisan zvuk pa sam se brzo pilagodio na taj boldovani karakter i zaista uživao u muzici. 

E sad, audiofil koji tuđem sistemu ne nađe makar nešto što bi po njemu moglo bolje je neiskren audiofil. 😄 Tako da je bilo nekih sitnica gde lične preferencije uzmu maha. Pričalo se i o detaljima gde je vlasnik sistema svesno odabrao tonalitet koji mu prija, poziciju sedenja koja ističe određen set kvaliteta a pomalo oduzme od nekog drugog aspekta zvuka. U principu ništa zaista akutno već stvari koje svi mi biramo na osnovu toga na šta se u zvuku najviše fiksiramo, šta nam smeta i šta nam baš prija. Najbolje od svega je što je Vlada većinu tih odluka doneo svesno i po svom ukusu pa mu zaista ne treba nikakav guru da ga uči kako treba da sluša, a takođe ni sam nije u tom fazonu što iskreno cenim. 

 

TL;DR

Bi dobro druženje i puno kulturnog i prijatnog razgovora na temu zvuka, ukusa, navika... Dobra se i muzika vrtela i baš je dobro zvučila, tako pade veče a da nismo ni primetili.

Link to comment
Share on other sites

Na kraju svakog druženja koje je na dobrom nivou naravno dođeš kući sa Shazamovanim stvarima. Tako je bilo i ovog puta, prvo navikneš pogled da gleda metar niže... pustiš jednu akustičnu stvar i čuješ neki detalj u zvuku na koji si navikao, recimo neku dubinu scene koju gajiš... pa potapšeš sebe i svoj sistem po ramenu. Onda pustiš sledeću stvar i shvatiš da orgulje prosto neće iz bookshelfa, e mamicu im. Ali utešiš se jednim - pa ti ionako ne slušaš orgulje i filmsku muziku već tugaljive kantri cure sa gitarom. Uh, dobro je, idemo dalje. Onda uđeš u razmišljanje da li ti treba više ekstenzije i autoriteta u basu, a posle 8 sati kod Delije bi se reklo da ti treba... 🙂 ili pak malo otvorenijih visokih i više vazduha oko izvođača što si onomad čuo tu i tamo i baš ti se svidelo. Da li to zavisi isključivo od tvog ukusa, izbora muzike, ili možda i od audiofilskog sveta sa kojim si se združio pa jedni na druge utičete... i da li je uopšte moguće imati sve to u jednom čak i kada cena ne igra ulogu? Ono što sa sigurnošću znam je da kad krenem u audiofilsko-filosofske misli, vreme je za još jedan viski i još jednu tugaljivu kantri curu. 😁

Link to comment
Share on other sites

Aibo,

Odlicno si opisao sistem. Svaka cast. Nego, morace Delija veci friz za pivo da kupi. :) 

Salim se Delija, i loza je odlicna.:thumbsup2

Cekam fathera, da sastavi tekst i posalje nam da procitamo.

25 minuta ranije, Iron man said:

Orgulje neće ni iz floorstandera od 50 000

Orgulje mogu da se slusaju u vrsackoj katedrali.  Ako te put navede. Dobro dosao.

https://www.vrsaconline.com/2016/11/08/kraljica-instrumenata-vredna-skoro-milion-evra-u-vrsackoj-katedrali/

orgulje1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Meteoroloske prilike (citaj: potop :)) za vikend su bile kao stvorene za pivo, muziku i druzenje, tako da smo se potrudili da to i iskoristimo.

Drago mi je sto sam konacno upoznao uzivo Srbu i Ivana. Ispricasmo se natenane o svemu i svacemu, naslusasmo se najrazlicitije muzike i prodje dan ocas posla. Rekao bih da smo se fino razumeli oko vecine tema uprkos razlicitim sistemima (i konceptima) i u nekim aspektima donekle razlicitim afinitietima.

Stvarno prijatno provedeno popodne :listen

 

p.s. Sledeci put pravim fotku pre piva - pomislice ljudi da od alkohola gubim fokus :D

IMG-20220820-191032.jpg

Link to comment
Share on other sites

Orgulje zvuče kako treba tamo gde se nalaze i gde se svira, u katedrali.

Sve ostalo je približno kvalitetu, negde manje, negde više.

A što se tiče Delijinog sistema, nisam ga do sada čuo, ali nešto tako sam i pretpostavljao da je, kao što je opisao @Aibo, jer uz dve “super vage”, dva SVS-a, tih Dynaudio kutija i onoga kako se Vlada trudi oko sistema i kakav zvuk preferira, ništa drugo nisam ni očekivao da ću pročitati.

edit: @AiboTi ne odustaješ od hipi duge kose…🤪

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Iron man said:

Orgulje neće ni iz floorstandera od 50 000

Pravićemo onda gradaciju koliko jako neće.

- Jel oće kod njega orgulje?

- Neće.

- A kod tebe?

- Tek kod mene neće. 😅

 

4 minuta ranije, Delija said:

@Aibo

Pored odlicnog YT kanala, zreo si i za kolumnu u nekom Hi-Fi casopisu :)

Još par stotina uređaja, druženja i flaša nečeg odstajalog u hrastovini, da mi se izoštre misli i pero, pa ću predložiti Ljubi. 😄

Link to comment
Share on other sites

Da se ovako javno zahvalim na odlično provedenih osam sati kod Vlade u društvu sa Srbom.

Aibo je uglavnom sve lepo preneo. Sistem impozantno kontroliše svaki šum, tako da se kompleksne gužve i dinamični pasaži sa lakoćom prate.

Sve što mi je nedostajalo sam prodiskutovao sa vlasnikom sistema koji je jasno obrazložio zašto i kako je svesno to žrtvovao.

Najveća impresija je prisutnost, kvalitet i vrhunska povezanost najnižih bass deonica sa ostatkom zvuka. Pomenute orgulje i na jednoj mojoj test numeri izuzetno nizak odziv brutalno kontrolisan. Iskreno :klanjanje

Svakako, izvanredno iskustvo i dobar štimung koji se nadam da će se nastaviti. Poziv za BGD je otvoren!

:cheers

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, nesone said:

Aibo,

Odlicno si opisao sistem. Svaka cast. Nego, morace Delija veci friz za pivo da kupi. :) 

Salim se Delija, i loza je odlicna.:thumbsup2

Cekam fathera, da sastavi tekst i posalje nam da procitamo.

Orgulje mogu da se slusaju u vrsackoj katedrali.  Ako te put navede. Dobro dosao.

https://www.vrsaconline.com/2016/11/08/kraljica-instrumenata-vredna-skoro-milion-evra-u-vrsackoj-katedrali/

orgulje1.jpg

Hvala za info i poziv.

Kad  slušam orgulje u katedrali  (Bacha) izlažem se realnoj opasnosti  da postanem religiozan

Link to comment
Share on other sites

@Father

Hvala vama na druzenju. Uvek ste dobrodosli :thumbsup2

Fino smo se ispricali oko muzike i zvuka generalno, a i oko konkretnog sistema i njegovih vrlina i mana, kojih, naravno, ima. Kompromisi - ne moze im se pobeci.  A i radicemo na tome da bude jos bolje.

Vrlo rado se odazivam pozivu za gostovanje u BG-u :cheers

Link to comment
Share on other sites

Šta ste se svi toliko uhvatili za orgulje. Pomenute su u kontekstu kvaliteta koji se retko čuje u sistemima, a kao kompliment Deliji na vrhunski uklopljenom fundamentu zvučne slike. Album je bio: Rutter: Requiem & 5 Anthems, Turtle Creek Chorale, 1997

https://tidal.com/browse/album/45718148

640x640.jpg

Ne znam koja je numera bila, ali mi se čini da je Track 11. VII Lux aeterna

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Album je bio: Rutter: Requiem & 5 Anthems, Turtle Creek Chorale, 1997

https://tidal.com/browse/album/45718148

640x640.jpg

Ne znam koja je numera bila, ali mi se čini da je Track 11. VII Lux aeterna

Slusali smo konkretno sedmi track - Requiem: III. Pie Jesu

Inace, album sam prvi put cuo kod @Филип-a. Primarno mi je kod njega brutalno zvucao vokal (soliste) u ambijentu na snimku i to je nesto u cemu Contour 60 nikako nije mogao da parira Vivid-ima. Vrlo moguce da Vivid tuce u tome i Confidence, ali su mu se sigurno bar fino priblizili.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Slusali smo konkretno sedmi track - Requiem: III. Pie Jesu

Inace, album sam prvi put cuo kod @Филип-a. Primarno mi je kod njega brutalno zvucao vokal (soliste) u ambijentu na snimku i to je nesto u cemu Contour 60 nikako nije mogao da parira Vivid-ima. Vrlo moguce da Vivid tuce u tome i Confidence, ali su mu se sigurno bar fino priblizili.

..bala Vas muzika :D..nije valjda jedna stvar koja odlusuje sta valja,sta ne valja ?...nisam iz Dyno kluba,al dajte sa malo uozbiljiti :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nije. Naravno. Ali je prilicno dobar "demo" za mnoge aspekte reprodukcije. Izmedju ostalog sjajno prezentuje i kvalitet i dubinu basa, kao i znacaj istog za prezentovanje ambijenta i grandioznosti prostora u kom je snimak napravljen. Ali daleko od toga da je samo to - "gadja" vecinu onoga sto trazimo od Hi-Fi sistema u apsolutnom smislu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...