Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Понеси и тај вишак пива и потопи домаћину собу да се провери како ради у улози апсорбера, можда му се као поборнику више свиди та акустика :D

Link to comment
Share on other sites

Заборавих на тв додатак - соундбар. :)

Требао дан дуже да траје...

Одлична справица, помаже за тв програм или необавезни филм касније током ноћи. Не може ни прићи хифи али боље од уграђених тв звучника приметно.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Понеси и тај вишак пива и потопи домаћину собу да се провери како ради у улози апсорбера, можда му се као поборнику више свиди та акустика :D

Немој... :)

Link to comment
Share on other sites

Хехе, нисам ја био једини гост а и то је била једна случајност брзо санирана.

Био то леп дан, стварно штета што нисмо сви ближе. Да се надамо што скоријем повезивању брзом пругом да смо сат времена удаљени Ниш - НС. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Podseti me @Aibou svojoj temi...

Bas dugo nisam merio odziv sistema - vise od godinu dana sigurno. Sva podesavanja u tom periodu su radjena iskljucivo "na uvce" - kako pozicije zvucnika i troseda, tako i fino podesavanje sub-ova.

Bilo je tu i nekih manjih "zahvata" na sistemu, poput IsoAcoustics Gaia i ispod sub-ova, upgrade-a strujnog kabla na letvi i slicno.

Juce me nije (previse) mrzelo da izmerim trenutno stanje iliti da vidim kako izgleda ono sto mi zvuci dobro - bez sumnje najbolje do sada.  Zanimljivo je (a mozda i nije) da merenje uopste ne izgleda lose.

2022-07-26-09-38-41-Dynaudio-CF50-2x-SB1

Ono sto je sada malo losije u odnosu na neke prethodne iteracije je "utegnutost" basa. To sam na kraju posle dosta borbe svesno zrtvovao zarad bitnijih aspekata zvuka koji su jednostavno u kontradikciji sa maksimalno utegnutim basom - prirodnost, tekstura, a bogami i dinamika i energija u muzici. I to ne samo u basu - to se odrazava na bukvalno ceo frekventni spektar i to u vrlo znacajnoj meri. Trebalo mi je vremena da mi dodje iz dupeta u glavu ono sto mi je @Nomimasen ponovio gomilu puta :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Aibo said:

Kako ti ide ostatak iznad 250? Još bolje ako imaš wf za kompletniji utisak.

Waterfall (uz malo drugaciju vizuelizaciju) za opseg do 300 Hz imas na istoj slici - gore desno. Zumiraj - dovoljna je rezolucija da se lepo vidi. Za taj opseg je waterfall i najzanimljiviji. Vidi se recimo vrlo jasno room mode na 21 Hz i obrisi room mode-a na 73 Hz koji je mnogo izrazeniji bez sub-ova.

Za iznad 300 Hz XTZ Room Analyzer nije precizan, a UMIK-1 da nije @lalelalaraspakovao - ja jos ne bih :) jer mi treba duzi USB kabl. Na sluzbeni laptop bas i ne bi trebalo da instaliram REW.

A nije da me nesto previse zanima opseg iznad - posto ne mogu da uticem na njega.

Za prvu pomoc, imam merenje Anthem ARC mikrofonom - samo levi zvucnik, bez sub-ova.

Confidence-50-left-channel.jpg

 

Kombinovani odziv oba zvucnika bez sub-ova ispod 300 Hz - tu se lepo vidi pomenuti mode na 73 Hz:

2022-07-26-12-06-17-Dynaudio-CF50-Full-R

Link to comment
Share on other sites

Kulturan FR dyn ima a meni to iz iskustava dobro i neutralno zvuči. Taj ~ 20db padding dodat subovima mi već budi sumnje ali sve prvo treba čuti pa tek onda suditi. Kontrola je jako bitan faktor jer je Power = Level x Time.

Room mode na 21 Hz je teško tretirati a da se ne naruši životni prostor...ni ja za ovaj od 40ak ne znam da li da se usudim. Sreća u nesreći je što je toliko nisko da u većini slučajeva neće ni praviti čujni problem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Sreća u nesreći je što je toliko nisko da u većini slučajeva neće ni praviti čujni problem.

Upravo i ja o ovome razmišljam. Možda je i sreća kada mod legne tako nisko. Već iznad 30Hz može dosta da bude prisutan...

@Delija Meni grafici izgledaju izvanredni, svaka čast na podešenom zvuku, ovo je svakako velika stavka čak i kada se imaju vrhunske sprave. Vrlo se lepo sagledavaju argumemti kako subovi peglaju neke probleme stereo sistema.

Hvala na graficima vrlo su ilustrativni.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Aibo said:

Kulturan FR dyn ima a meni to iz iskustava dobro i neutralno zvuči. Taj ~ 20db padding dodat subovima mi već budi sumnje ali sve prvo treba čuti pa tek onda suditi. Kontrola je jako bitan faktor jer je Power = Level x Time.

Room mode na 21 Hz je teško tretirati a da se ne naruši životni prostor...ni ja za ovaj od 40ak ne znam da li da se usudim. Sreća u nesreći je što je toliko nisko da u većini slučajeva neće ni praviti čujni problem.

Slusao si Confidence 30 kod Baneta - zvuci malo zivlje i otvorenije od starijih Dynaudio modela. Prilicno su transparentni - krajnji zvuk zavisi dosta od sistema i setup-a.

Dobrodosao si da iskustvo sa Confidence 30 dopunis i iskustvom sa Confidence 50 u malo drugacijem sistemu :thumbsup2

 

Deluje malo radikalno kad se pogleda grafik. U blizoj okolini 300 Hz je blagi dip, tako da je slope oko 15 dB do 25 Hz, a do 30 Hz je oko 12 dB, sto i nije toliko puno s obzirom da je gradijent linearan. Dodatno, sub-ovi su kompresioni i prilicno brzi, pa prija malo jaci bas. Bar meni. Kuvana zaba. "Zasmeta" blago prilicno retko kod numera koje imaju prezasicen bas na snimku. Naravno, nekome manje, a nekome vise lezi full-range zvuk i takav "voicing". Ima neke magije i u monitorskim kutijama, pogotovo kod nekih tipova muzike. Bilo bi super imati vise sistema :)

 

Room mode na 21 Hz se ne oseti kod 99.9% muzike - inace je nemoguce tretirati ga, a da bass trap-ovi ne apsorbuju u znacajnoj meri i ostatak spektra, posto bi moralo 2/3 sobe da se napuni njima :)

40 Hz je vec zeznutije, ali sa bookshelf kutijama nije to toliko strasno - blago ga "ispeglas" pozicioniranjem i zvucnika i pozicije za slusanje, a ono sto ostane taman pruzi utisak vecih kutija na nekim numerama.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Upravo i ja o ovome razmišljam. Možda je i sreća kada mod legne tako nisko. Već iznad 30Hz može dosta da bude prisutan...

@Delija Meni grafici izgledaju izvanredni, svaka čast na podešenom zvuku, ovo je svakako velika stavka čak i kada se imaju vrhunske sprave. Vrlo se lepo sagledavaju argumemti kako subovi peglaju neke probleme stereo sistema.

Hvala na graficima vrlo su ilustrativni.

:thumbsup2

 

Imam i ovu nesrecu na 73 Hz - sto je prilicno nezgodno mesto. Tu sub-ovi rade posao u dobroj meri - uz dosta zezancije kada se ne koristi high-pass filter.

 

I ti si dobrodosao na pivo / single malt / dobru domacu da se konacno upoznamo i licno - bice zanimljivije diskusije na forumu :D

Posto se Srba i ti druzite - dogovorite se i naidjite zajedno. Mozda i @NL. bude raspolozen za jos jedno druzenje - on je ovde domaci :listen

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Delija said:

Posto se Srba i ti druzite - dogovorite se i naidjite zajedno. Mozda i @NL. bude raspolozen za jos jedno druzenje - on je ovde domaci :listen

@NL. Mi je spomenuo da delimo vrlo sličnu filozofiju zvučne prezentacije, pa bi svakako bilo interesantno čuti tvoj sistem. Kada se skockaju uslovi rado ću doći.

Hvala na pozivu.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Aibo said:

Može kad malo osveži. emoji106.png Ako dolazimo zajedno eto prilike da usput uskladimo priče šta ćemo da opljujemo. emoji23.png

Pošaljemo par kritičnih songova unapred, da podesi sistem što bolje zna, tako da posle ne bude ... "Danas nešto prljava struja" 😜

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...