Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Za mene je potpuno neprihvatljivo da mi bilo šta visi sa plafona osim lustera.

Slušao sam i zvuk sistema gdje su zvučnici bili implementirani u lustere, a i neka sa zvučnicima na zidovima gdje su mrežice bile prekrivene posterima i sve je to em daleko od bilo kakvog ozbiljnog zvuka, a estetski mi je i bilo prihvatljivo, ali da ogromni zvučnici vise na nekakvim sajlama sa plafoma, to ne.

Link to comment
Share on other sites

Navešću jedan primer iz prošlosti mog sistema.

Dugo sam slušao svoje zvučnike na gumi od bicikle blago naduvanoj, jer mi je pružala finu i toplu prezentaciju visine sa izostankom agresivnost.

Nakon jedne posete našeg kolege Kuje, izneo mi je vrlo ubedljive činjenice zašto je to loše za mikrodinamiku i preciznost visokih tonova, a samim ti i za rezoluciju i celovitu vernost zvučne prezentacije.

Vibracije celog zvučnika koje je guma pretvarala u mikro "njihanja" su u velikoj meri uticala na mikro pokrete membrane visokotonskog drivera i samim tim poništavale i muljale krajnje krajeve visokih tonova. Postavljenjem zvučnika na šiljke, dobio sam daleko veću preciznost ali i agresivniju reprodukciju i naglašenost visokih, ali sam daljim usmeravanjem pažnje na elemente skretnice, ožičenje upgrade ostalih komponenti i rešenje u domenu strujnih kablova dobio uravnoteženost. Nekadašnji niži nivo prezentacije sistema sam peglao elastičnim odvajanem od poda. Sada kao poslednje rešenje koristim AR stopice sa dva reda kuglagera ispod zvučnika koji dodatno pomažu u preciznijoj prezentaciji hiend opsega uz raslojeniju separaciju i nemam ni naznaku agresivnosti ili dominacije bilo kog dela freq. opsega.

Kutija MORA da bude punom svojom težinom oslonjena na pod raznim rešenjima kako bi vibracije i rezonance otresla sa sebe na podlogu izrazito veće mase. Ne bih ulazio u to šta je najbolje za taj prenos vibracija i izolacuju ostalih vibracija podloge da pređu na kutiju, ali svakako se svi slažemo da neki posrednik mora da postoji.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Napisao si:

"Tvrdi podovi i materijali i bitno da je kompaktno i stabilno da ne klacka..."

 

To su dve konstatacije u jednoj recenici, a samo jedna se odnosi direktno na pod.

Slazem se oko dela vezanog za pod. Moj komentar se odnosi na ovo drugo - sa svim izolatorima se "klacka" (pre bih rekao "ljulja") i na najtvrdjem i najkompaktnijim podovima i to nije problem - dobri izolatori rade sjajan posao.

 

I ne bih bas rekao da cesto menjam stav, ali desava se i da ga promenim. Ako sam pogresio oko necega - nemam problem da priznam svoju gresku.

 Nebitno je koliko je konstatacija, a koliko rečenica bilo, ja sam bio vrlo jasan, komentarisao sam isključivo pod. To što si ti interpretiro kako tebi odgovara to je druga priča. Možeš do sutra da spinuješ moje izjave, ali suština ostaje, a to je da se moji komentari odnose na pod. 

Kada pričaš o izolatorima, brkaš dve stvari, a to su Đaje, koje su industrijski proizvod i plod inženjeringa i koje kontrolišu pojavu o kojoj pričaš i pretvaraju je u benefit i s druge strane imaš one nadgrobne ploče ispod zvučnika koje su izvor akustičke nestabilnosti i totalno van kontrole. Kamen je sam po sebi loš za akustiku, nalazi se između zvučnika i poda, a njihov kontakt je loš , klimav, zbog nesavršenosti obe površine, a sdruge strane ima malu masu da bi upio energiju koja nastaje u zvučnicima.Na to sam mislio sa reči "ne klacka"

Tako da stećcima i krajputašima nije tu mesto, sem ako baš ne slušaš rekvijeme, posmrtne marševe i staroegipatsku zagrobnu muziku( a rekao bih da ne slušaš) onda baš lepo umrtvi zvuk :rolleyes:

Znači izbaciš stećke, zvučnici direktno u Đaju pa na patos. Ako nije bolje onda postoji neki drugi problem koji treba rešiti na samom mestu nastajanja istog, a ne potiranjem dva problema...

Uostalom Toza ti je napisao isto to samo u tri reči. Za razliku od mnogih drugih slučajeva, ovaj put on i ja delimo isti stav...

Link to comment
Share on other sites

Naravno da granitne ploce nisu direktno na parketu (vec rekoh da mi je bitno da mogu da ih pomeram) i naravno da stoje savrseno horizontalno i savrseno stabilno i nema apsolutno nikakvog klimanja. Jedino "klimanje" je ono koje unose Gaia-e.

Ne znam o kakvom problemu pricas - uopste nisi cuo sistem i nemas pojma kakav zvuk ima, ali znas da ima problema. 'Lebe mekani :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Vecina vas zna poziciju mojih WharfedaleDovedale3 kutija - ima ona druga "vintage" tema gde je sve detaljno predstavljeno.

Ukratko, stoje na zidnim nosacima, uz plafon (naravno, nema tu "audiofilskog" zvuka u smislu siroke scene, dubine, precizne raslojenosti, fokusa..., sto i nije bitno za ono sto hocu da kazem).

Zvucnici stoje na granitnim plocama debljine 2cm, zatim granit na mazeru (pticiji javor) debljine 5 cm, dalje mazer na celicnoj rebrastoj ploci debljine 5mm, koja je preko okretnog zgloba zavarena za celicnu cev (colarica) punjenu kvarcnim peskom, i cev na drugom kraju zavarena T polozajem za celicne flahove debljine 1cm (na kraju flahovi pricvrsceni za zid).

Elem, ovo gore boldovano (granit, mazer) je moj izbor, nakon svojevremno detaljnog testiranja na podu prostorije (beton, bitumen, hrastov parket). Probao sam WD3 u sledecim kombinacijama:

- na stalcima, slicni onima za Harbeth-e (od blazujke i medijapana), stalci preko spajkova oslonjeni na parket

- sa jednorednim AR spajkovima, direktno na parketu

- sa jednorednim AR spajkovima, na ploci od medijapana debljine 5cm

- sa jednorednim AR spajkovima, na ploci granita debljine 3cm

- sa jednorednim AR spajkovima, na ploci od blazujke debljine 4cm

Zatim sam ponovio sve sa plocama od medijapana, granita i blazujke, samo bez spajkova.

Od svega toga, najvise mi se svideo zvuk sa stalcima slicnim onima za Harbethe (siroka i duboka scena, odlicna raslojenost, bas ne toliko dubok, ali masivan i dobro definisan, srednji i visoki opseg po meri...).

Medjutim, kako ta varijanta sa stalcima nije mogla da se primeni za zidne nosace, trazio sam takav slican zvuk sa plocama ispod WD3. Izmedju medijapana, granita i blazujke, najbolje se pokazala blazujka.

A sve je bilo bolje sa AR spajkovima (jos bolja raslojenost, preciznost...). No, kako spajkovi opet nisu bas prakticni za onu zidnu poziciju (sa kutijama od po 20kg, koji mogu da skliznu i ripe na moju ludu glavudzu), otpali su.

Stoga se igra svela na ploce - medijapan, granit i blazujka. Kao sto rekoh, na zemlji blazujka (bez spajkova) se kao podloga najbolje pokazala. No, ipak to nije bilo to, kao onomad sa stalcima.

Tada sam u medjuvremenu nabavio suvog mazera debljine 5cm, kog sam probao ispod svake ploce - od medijapana, granita i blazujke.

Od svega toga, najbolje se pokazala kombinacija granit-mazer, kako je i danas. Sa granitom sam dobio preciznost, dinamiku i raslojenost, uz ipak odredjenu zatvorenost i manjak te topline. No kada sam pod granit stavio mazer, zvuk se dodatno otvorio, i dobio tu neku lepotu u srednjem opsegu.

Sve u svemu, svaki materijal (i kombinacija materijala) itekako uticu na zvuk, kao i koncept oslanjanja. I iz ovog mog iskustva mogu da zakljucim da ne postoje dobri i losi materijali, vec je sve stvar konretnih okolnosti, afiniteta vlasnika, i proba na licu mesta. Eto, kod mene na WD3 se granit, kao ploca za direktno oslanjanje, pokazao odlicnim uz kombinaciju sa mazerom.

S druge strane, granit ispod podnostojecih Margarita (u 1. sistemu) je bio uzas za zvuk, znaju to Turbo i Nomi koji su mi i skrenuli paznju na stetnost...

I za kraj, jasno je da se ne mogu porediti jeftine WD3 i Delijine gromade, nije mi to ni bila namera, vec je da podelim svoje licno iskustvo igre sa razlicitim materijalima, kombinacijama istih, i vrstama oslanjanja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Navešću jedan primer iz prošlosti mog sistema.

Dugo sam slušao svoje zvučnike na gumi od bicikle blago naduvanoj, jer mi je pružala finu i toplu prezentaciju visine sa izostankom agresivnost.

Nakon jedne posete našeg kolege Kuje, izneo mi je vrlo ubedljive činjenice zašto je to loše za mikrodinamiku i preciznost visokih tonova, a samim ti i za rezoluciju i celovitu vernost zvučne prezentacije.

Vibracije celog zvučnika koje je guma pretvarala u mikro "njihanja" su u velikoj meri uticala na mikro pokrete membrane visokotonskog drivera i samim tim poništavale i muljale krajnje krajeve visokih tonova. Postavljenjem zvučnika na šiljke, dobio sam daleko veću preciznost ali i agresivniju reprodukciju i naglašenost visokih, ali sam daljim usmeravanjem pažnje na elemente skretnice, ožičenje upgrade ostalih komponenti i rešenje u domenu strujnih kablova dobio uravnoteženost. Nekadašnji niži nivo prezentacije sistema sam peglao elastičnim odvajanem od poda. Sada kao poslednje rešenje koristim AR stopice sa dva reda kuglagera ispod zvučnika koji dodatno pomažu u preciznijoj prezentaciji hiend opsega uz raslojeniju separaciju i nemam ni naznaku agresivnosti ili dominacije bilo kog dela freq. opsega.

Kutija MORA da bude punom svojom težinom oslonjena na pod raznim rešenjima kako bi vibracije i rezonance otresla sa sebe na podlogu izrazito veće mase. Ne bih ulazio u to šta je najbolje za taj prenos vibracija i izolacuju ostalih vibracija podloge da pređu na kutiju, ali svakako se svi slažemo da neki posrednik mora da postoji.

Nadam se da ti je jasno koliko je neozbiljno poredjenje gume od bicikla sa iole ozbiljnim izolacionim podloskama ;)

Nazalost - kostaju. I bilo bi glupo da ti preporucim da stavis podloske od 700 evra na svoje zvucnike iako bi donele benefit bez diskusije. Cinjenica je da su medju najjeftinijim proizvodima tog tipa - koji rade posao, a nisu "magla".

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Delija said:

Nadam se da ti je jasno koliko je neozbiljno poredjenje gume od bicikla sa iole ozbiljnim izolacionim podloskama ;)

Nazalost - kostaju. I bilo bi glupo da ti preporucim da stavis podloske od 700 evra na svoje zvucnike iako bi donele benefit bez diskusije. Cinjenica je da su medju najjeftinijim proizvodima tog tipa - koji rade posao, a nisu "magla".

 

E da je 700 i za mene. Duplo vise mi treba, zbog tezine.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Delija said:

Naravno da granitne ploce nisu direktno na parketu (vec rekoh da mi je bitno da mogu da ih pomeram) i naravno da stoje savrseno horizontalno i savrseno stabilno i nema apsolutno nikakvog klimanja. Jedino "klimanje" je ono koje unose Gaia-e.

Ne znam o kakvom problemu pricas - uopste nisi cuo sistem i nemas pojma kakav zvuk ima, ali znas da ima problema. 'Lebe mekani :rolleyes:

 

Ovde jedino ti potpadaš pod "lebe mekani". Nekoliko ljudi ti je objasnilo problematiku, ti  ne shvataš suštinu, tako da se formom možeš baviti do sudnjega dana na razne načine.

Možemo da ti objasnimo ali ne možemo da ti pomognemo da shvatiš. Ja zvuk tvog sistema nisam ni pominjao niti je on bitan za ovu diskusiju sa univerzalnim sadržajem. Ne radi se o "klimanju" bukvalno, objasnio ti Father, nego o mikrovibracijama, ako je to tebi nebitno i ako ti je bitnije da pomeraš zvučnike(iskreno to mi nije najjasnije zašto neko ima tu potrebu da stalno pomera zvučnike od par desetina kila ako ih je dobro pozicionirao) onda jebeš HI AND. Ako sam uvredio neki delić tvog sistema ja ti se ponizno izvinjavam nije bio uopšte tema mog pisanja niti me interesujeB)

Ja se ovde isključujem i ovo  do sada je bilo čisto gubljenje vremena, vremenom ćeš ti shvatiti o čemu se pisalo i dijametralno promeniti stav, kao što je bilo sa  slučajem "Hi pass filter"....

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da bas i ne razumem ovaj deo diskusije koji se odnosi na to sta je Delija stavio ispod svojih kutija. Ako se vec neko potrudio da ovako sredi sobu i svoj hifi sistem, mudro je verovati i da je probao razne stvari kao izolatore za svoje zvucnike i da je dosao do resenja koje se njemu cini najboljim. Ne vidim sta mi imamo tu da kritikujemo (ja sam misljenja da je uradio pravu stvar).

Ja bih mnogo vise voleo kada bi nam Delija malo vise ispricao o toj smanjenoj vertikalnoj disperziji zvuka kod njegovih zvucnika - koliko se secam jos pre nekoliko godina je Dynaudio implementirao tu tehnologiju tvrdeci da njihovi (top) modeli jesu sada mnogo manje osetljivi na uticaj prostorije ... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SUROKVL said:

 . . . 

Kada pričaš o izolatorima, brkaš dve stvari, a to su Đaje, koje su industrijski proizvod i plod inženjeringa i koje kontrolišu pojavu o kojoj pričaš i pretvaraju je u benefit i s druge strane imaš one nadgrobne ploče ispod zvučnika koje su izvor akustičke nestabilnosti i totalno van kontrole. Kamen je sam po sebi loš za akustiku, nalazi se između zvučnika i poda, a njihov kontakt je loš , klimav, zbog nesavršenosti obe površine, a sdruge strane ima malu masu da bi upio energiju koja nastaje u zvučnicima.Na to sam mislio sa reči "ne klacka"

. . . 

Kontakt izmedju  granitnih ploca i parketa je ostvaren preko 4 debela filcana kruga .

Masa mojih granitnih ploca je velika i samerljiva barem sa polovinom mase zvucnika, ako ne i vise.

Nema tu klimavosti ni malo.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Toza said:

Nažalost, nije se potrudio do kraja. Još nije isprobao koješta i stao je jer je zadovoljan.

Sasvim kapiram. Dok mu ne dosadi ovaj nivo neće ni istraživati dalje. Dok se crv ne uvuče.

Ah to sa HiFi crvom .... znas i sam da je on neunistiv. Jednom kad se naseli, ne mozes ga izbaciti. I bas zato treba Delija da uziva dok je zadovoljan. I sto duze to zadovoljstvo bude trajalo, utoliko bolje po njega.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, DejanM said:

Ah to sa HiFi crvom .... znas i sam da je on neunistiv. Jednom kad se naseli, ne mozes ga izbaciti. I bas zato treba Delija da uziva dok je zadovoljan. I sto duze to zadovoljstvo bude trajalo, utoliko bolje po njega.

+1 

Link to comment
Share on other sites

On 30.9.2021. at 21:57, Delija said:

Dobro je to, Dima. Dosta bolje nego prosli put - a i tada je bilo odlicno.

Cuces ;)

Prošli put je bilo bolje nego ranije, ali nije bilo odlično. Počelo je da nalikuje haj-faju, to da.

Pomisao da granitne ploče ne rade i da su inertne je aproksimacija i idealizacija nivoa slikovitog predstavljanja atoma sa par orbita oko jezgra kroz koje prolaze elektroni.

Mislim da je ovde samo potrebno vreme. Kako su spale neke predrasude od kada se znamo, spašće i ove. Kapacitet je tu.

Link to comment
Share on other sites

Ispade ova tema kao knjiga utisaka stovarišta građevinskih materijala Braće Drinić ili ne daj Bože pogrebnog preduzeća Lisje, dajte, manite se tih ploča, ko hoće neka ih koristi, ko neće ne mora, ima li nekakvog konkretnog opisa zvuka sistema, čini mi se da je to samo lale i NL uradio...

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, somilenko said:

Ispade ova tema kao knjiga utisaka stovarišta građevinskih materijala Braće Drinić ili ne daj Bože pogrebnog preduzeća Lisje, dajte, manite se tih ploča, ko hoće neka ih koristi, ko neće ne mora, ima li nekakvog konkretnog opisa zvuka sistema, čini mi se da je to samo lale i NL uradio...

Koliko se sjećam, Delija je pozvao i tebe i Dražu. 

Posjetite ga pa komentarišite do mile volje.

A možete usput i do mene pa da opljujete i moj sistem.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, somilenko said:

Ispade ova tema kao knjiga utisaka stovarišta građevinskih materijala Braće Drinić ili ne daj Bože pogrebnog preduzeća Lisje, dajte, manite se tih ploča, ko hoće neka ih koristi, ko neće ne mora, ima li nekakvog konkretnog opisa zvuka sistema, čini mi se da je to samo lale i NL uradio...

...Пеђица, Номимасен и Тоза

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...