Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

Delijina soba je po meni sasvim dobra što se akustike tiče. Ovo je nemerljivo važnije u smislu uticaja na zvuk nego da li ima ili nema granita ispod zvučnika.

I još jedna stvar, bas je po meni perfektno podešen što je ogroman iskorak u smislu sredjivanja zvuka u samoj prostoriji. Opet, jedno 3000x važnije nego jeste-nije granit.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pedjica said:

Delijina soba je po meni sasvim dobra što se akustike tiče. Ovo je nemerljivo važnije u smislu uticaja na zvuk nego da li ima ili nema granita ispod zvučnika.

I još jedna stvar, bas je po meni perfektno podešen što je ogroman iskorak u smislu sredjivanja zvuka u samoj prostoriji. Opet, jedno 3000x važnije nego jeste-nije granit.

Pre nekog vremena u ovoj temi sam spomenuo da je to jedan od najboljih sistema koje sam do sada cuo  u pogledu podesenosti bas podrucja . @Nomimasen je tada izrazio nevericu.

Ja Dynaudio zvuk ne ljubim ali istina je istina . . . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono što je odmah jasno, to je definisanje bas područja na takav način da je uz to vrlo došao do izražaja srednjotonski spektar, gdje iz mid basa se sada dobija fantastičan temelj za sredinu.

Iako zvuči po malo i nevjerovatno, a za poznavaoce baš i nije toliko nevjerovatno, i uticaj na visoke je vrlo, vrlo čujan u pozitivnom smislu. Naročito na prostornost i na scenu.

Link to comment
Share on other sites

@lalelala je u pravu...

Mada nije rekao to baš ovako, ali je ovo prvi dy koji nema zvučni potpis dy.

B)

Šalu na stranu, ali je zaista zvučni potpis van poimanja dy zvuka i upravo onakav kakav volim. Detaljan, transparentan, neutralan, ni naznake zatvorenosti ili "audiofilskim" rečnikom rečeno na tamnijoj strani neutralnosti. Toga nema. 

Otvoren, jasan i precizan zvuk, transparentan u 3pm.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Moje iskustvo kaze da izolacija daje bolje rezultate.

Ako meni ne verujes - a ti pitaj @golum-a :)

@lalelala je isto nedavno zamenio siljke Gaia-ma.

Koliko sam ja shvatio, pitanje je bilo koji podovi i koji matrijali ,a ne koji gadžeti. Ako tvoje iskustvo kaže tako , OK, moje ne kaže, a pozivanje na autoritet tipa lalelala ne doprinosi ozbiljnosti tvoje izjave B)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, SUROKVL said:

Koliko sam ja shvatio, pitanje je bilo koji podovi i koji matrijali ,a ne koji gadžeti. Ako tvoje iskustvo kaže tako , OK, moje ne kaže, a pozivanje na autoritet tipa lalelala ne doprinosi ozbiljnosti tvoje izjave B)

Ne znam za tebe, ali ja sam moje testirao u dva sistema, na tvrdom i debelom parketu i na ultra jeftinom laminatu i u oba slucaja sam/smo culi znacajnu razliku.

Tvoje omalovazavanje zadrzi za sebe.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Nomimasen said:

Mogu da potvrdim da nikako ne valja što ga još držiš na svim tim mestima.

Podloške nisu spas, uprkos auto-sugestiji da jesu.

Dobro je to, Dima. Dosta bolje nego prosli put - a i tada je bilo odlicno.

Cuces ;)

 

Ima i boljih sistema ihahaj i nekome, naravno, lezi drugaciji karakter zvuka, ali ono na sta ti "pucas" je tu. Sad mozes i da se priblizis zvucnicima i da se priblizis "miuzici", a da ne izgubis fokus - i pored njihove velicine i konstrukcije koja i nije bas predvidjena za tako nesto.

Tome je pomogla i "magicna sprava" pomenuta par strana ranije :) 

Zvucnicima sam jako zadovoljan, ali su osetljivi na pozicioniranje uzasno i to im je ozbiljna mana. Mnogi zvucnici su u tom aspektu mnogo bolji i zahvalniji.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SUROKVL said:

Koliko sam ja shvatio, pitanje je bilo koji podovi i koji matrijali ,a ne koji gadžeti. Ako tvoje iskustvo kaže tako , OK, moje ne kaže, a pozivanje na autoritet tipa lalelala ne doprinosi ozbiljnosti tvoje izjave B)

Pa ne moras bas svaki put djonom :)

Evo i @golum je nemac pojma -pa je zato stavio izolatore.

Malo je i moja greska jer nisam napisao preciznije - ne mislim na bilo koje izolatore. Guma, sorbothane i slicno, ako nije deo nekog ozbiljnijeg izolacionog sistema - ne radi dobar posao.

Gaia-e mislim da nisi probao, a ja jesam probao vise razlicitih kuglager-a, razlicite velicine, konstrukcije i broja "nivoa". Mozda uskoro budem imao priliku da probam i Stillpoints Ultra 5.

Nazalost, nisam probao tvoje podloske, iako sam stvarno to zeleo, kao sto i sam znas - 99% svojom krivicom, jer sam picajzla i nisam hteo da ostetim originalne spajkove. Rupa srecu kvari :)

Da neko ne pomisli da nesto ne valja sa ovim podloskama - sve je ok, samo sto u mom specificnom slucaju bas i ne mogu da se iskoriste onako kako sam zamislio.

 

 

Na kraju - sve je to u odnosu na akustiku prostorije "zacin", a nikako glavno jelo.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Delija said:

Pa ne moras bas svaki put djonom :)

Evo i @golum je nemac pojma -pa je zato stavio izolatore.

Malo je i moja greska jer nisam napisao preciznije - ne mislim na bilo koje izolatore. Guma, sorbothane i slicno, ako nije deo nekog ozbiljnijeg izolacionog sistema - ne radi dobar posao.

Gaia-e mislim da nisi probao, a ja jesam probao vise razlicitih kuglager-a, razlicite velicine, konstrukcije i broja "nivoa". Mozda uskoro budem imao priliku da probam i Stillpoints Ultra 5.

Nazalost, nisam probao tvoje podloske, iako sam stvarno to zeleo, kao sto i sam znas - 99% svojom krivicom, jer sam picajzla i nisam hteo da ostetim originalne spajkove. Rupa srecu kvari :)

Da neko ne pomisli da nesto ne valja sa ovim podloskama - sve je ok, samo sto u mom specificnom slucaju bas i ne mogu da se iskoriste onako kako sam zamislio.

 

 

Na kraju - sve je to u odnosu na akustiku prostorije "zacin", a nikako glavno jelo.

Ajmo još jednom, nisam uopšte iznosio mišljenje o Đajama, jajama,  podloškama, niti o bilo čemu sličnom, nije to bilo pitanje već o materijalima i tipovima poda, pročitaj još jednom....Imam svoje mišljenje zasnovamo na ličnom iskustvu i iskustvu ljudi sa kojima se družim, što se podova tiče ne menjam stav... Nemam potrebu nikoga da pitam niti da se pozivam na bilo koji autoritet ili kvaziautoritet. Nisam osporavao tvoj ekseriment ni zakjučak koji iz njega proizilazi, ali nisam obavezan ni da ga prihvatim, univerzalnog rešenja nema u raznim sistemima razne stvari mogu da s različito ponašaju, a pogotovo kada nekoima običaj da relativno često promeni stav....

Link to comment
Share on other sites

Napisao si:

"Tvrdi podovi i materijali i bitno da je kompaktno i stabilno da ne klacka..."

 

To su dve konstatacije u jednoj recenici, a samo jedna se odnosi direktno na pod.

Slazem se oko dela vezanog za pod. Moj komentar se odnosi na ovo drugo - sa svim izolatorima se "klacka" (pre bih rekao "ljulja") i na najtvrdjem i najkompaktnijim podovima i to nije problem - dobri izolatori rade sjajan posao.

 

I ne bih bas rekao da cesto menjam stav, ali desava se i da ga promenim. Ako sam pogresio oko necega - nemam problem da priznam svoju gresku.

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo je drugacije. Problem je u tome sto se energija sa zvucnika prenosi na pod, koji se ponasa onda kao rezonatorska kutija. Rezultat toga je muljav i naglasen bas. Naravno, efekti tog “povezivanja” zvucnika sa podom zavise i od vrste poda, ali ja sam se u to uverio na podu koji ima betonsku plocu a preko nje parket.

Da vas podsetim da je svojevremeno Herz (Mark Levinson) drzao zvucnike obesene sajlama o plafon, kao ultimativno resenje za taj problem.

Zato mislim da je granit dobro resenje kao izolator zvucnika od poda. Funkcija mu je upravo da odvoji, izoluje, zvucnik od poda i da ga postavi virtuelno da visi u vazduhu. Dodatna izolacija ne moze da steti - moze samo da pomogne.

Link to comment
Share on other sites

Mogu jedino da se složim da se ne slažem sa obojicom, a naročito sa Amarom i sa MITom u kontekstu u kom ih pominješ.

Ako su Amar i odsjek za akustiku to predložili za određeni model i za određenog proizvođača uopšte ne znači da se može izvesti iz toga nekakav validan zaključak, a naročito ne u pogledu funkcionalnosti životnog prostora. Čak je i za kafanu upitno kačiti zvučnike po plafonima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kakva god izolacija bila laminat recimo koji se postavlja bez lepljenja za razliku od parketa tandrce i bas daje taj povecan osecaj rezonatorske kutije dok je parket zalepljen.Dovoljno i malo cuknuti rukom u jedno i drugo. Keramika daje osecaj pevanja u kupatilu , pa ko vec mora nek bira neke plocice sa strukturom.Ima ih fala bogu da i vizuelno i na dodir podsecaju na drvo,barem su matirane.

Sve u svemu bogu sam zahvalan da tih briga uz esl vise nema,kao ni kutije koja je osnovni izvor briga. Cak pocetak slusanja zvuci cudno jer nista vise ne mrda guzu tresuci pritom ceo pod. Secam se da mi je prodavac rekao da ocekujem bolji zvuk gramofona.

Link to comment
Share on other sites

Mogu jedino da se složim da se ne slažem sa obojicom, a naročito sa Amarom i sa MITom u kontekstu u kom ih pominješ.
Ako su Amar i odsjek za akustiku to predložili za određeni model i za određenog proizvođača uopšte ne znači da se može izvesti iz toga nekakav validan zaključak, a naročito ne u pogledu funkcionalnosti životnog prostora. Čak je i za kafanu upitno kačiti zvučnike po plafonima.
 
 

Naravno da se to rešenje ne može primeniti svuda. Plafoni su nam različiti (kao i podovi) a neki i nepogodni za takvu postavku. No, okačen “Bose 901 series IV”, davno, u stanu jednog mog prijatelja je izgledao veoma pristojno (za moj ukus).
Generalno nije mi jasno zašto nije dobro izolovati zvučne kutije (ako sam dobro shvatio gospodin Delija je upravo to uradio)?
Zar onda zvučna kutija ne pokazuje baš ono što može (što konstruktori tokom razvoja i testova u anehoičnim sobama i postužu)?
Zar “uključivanjem” podova i sl. se ne unose u sve samo nove “nepoznate”?
Ako se prostorija kao “nepoznata” mora prihvatiti-uključiti, zar se moraju dodavati i druge “nepoznate” poput podova ako se to može izbeći izolatorima kako je to g. Delija i uradio?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...