Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

13 sati ranije, Delija said:

IMG-20210114-000820.jpg

Koliki zvučnici! Koliki TV! RESPECT!!!

Sada jer red na policu, čisto radi simetrije... :D

Voleo bih jednom da čujem tu SVS tešku artiljeriju kako dejstvuje po neprijatelju! :D

Neka je sa srećom novi setup! :cheers

Link to comment
Share on other sites

On 14.1.2021. at 6:59, Arn said:

Ispod zvučnika i subova je mermer?

Granit. Tehnicki, bilo bi bolje da je mermer.

 

On 14.1.2021. at 8:07, golum said:

Otvoricu ti ja cakre ne se brines...:D...i ne znam sto si isao toliko u detalje svega kada si lepo mogao da napises subovi su ti i ti jer je to najbitnije...sve ovo ostalo je sporedno i pod morati da bi subovi sljakali:P

Aj pa lepo slusaj i uzivaj u tom sitnom CRT monitoru na zidu..

Vec sam poceo da lozim Fikusa da napravi sub amp modul sa lampama :P:D

 

On 14.1.2021. at 9:48, Dr Roadstar said:

Poređenje sa prethodnim sistemom (zvukom)...?

Ukratko - dobrim delom zadrzan karakter zvuka, sa novim nivoom dinamike, transparencije, rezolucije, "vazduha" i jos nekim vrlo dobrodoslim poboljsanjima. Ima i slusao sam sisteme u kojima su te karakteristike na visem nivou, ali je sustina u balansu sa drugim aspektima zvuka i licnom preferencijom, naravno.

@Toza bi recimo uvek hteo vise toga - to mu je droZa :D

@lalelalabi uvek hteo jos visokih - voli ih skoro kao Sosinu kuhinju :D

 

On 14.1.2021. at 11:10, gvlada said:

Кад већ прозиваш Ненада да представи систем (а могао би) нека и он тебе прозове да формираш акваријум. ;)

Mislim da cu to ostaviti za kucu :)

Kod Nese to sjajno izgleda!

 

On 14.1.2021. at 11:52, Filipescu said:

Сад ти макар каблови учествују са неким процентом у цени система :D. Како цениш учинак струјних каблова и летве на систем? Јеси чуо разлику? :) 

Nemoj ta teska pitanja :P

Dobar je GigaWatt. "Fala! :thumbsup2

 

On 14.1.2021. at 14:46, Gruja said:

Dobar si sistem napravio da se na njemu u narednim godinama najviše vrte Baby Channel, Nickelodeon i ostalo :D

Za sada se Nick Jr. najvise vrti na drugom TV-u, ali vec vidim kako cu uskoro biti isteran iz dnevne sobe i primoran da pravim B sistem :D

 

On 14.1.2021. at 14:58, R_R said:

Meni je sledeća stepenica SVS, bar jedan sub da umetnem, kad već imam Devialet koji je bogom dan za igrariju sa subovima.

Imas sve predispozicije za dobru integraciju sub-ova u sistem. Za pocetak - delay i prilicno transparentan (nazalost ne bas 100%) high-pass filter.

 

On 14.1.2021. at 15:01, jager said:

Daj merenja ! :lol:

Ma gde smem :D

Link to comment
Share on other sites

Кад већ прозиваш Ненада да представи систем (а могао би) нека и он тебе прозове да формираш акваријум. ;)

Mislim da cu to ostaviti za kucu :)

Kod Nese to sjajno izgleda!

Spremicu za Acu vrh. Imamo vremena. Bice ribe, skoro kao sistem :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Delija said:

Za sada se Nick Jr. najvise vrti na drugom TV-u

Ja sam zbog toga kupio  3 TV-a, zauzeo poziciju kod mene, ne popuštam. Umesto da kupim jedan 70-77" morao sam 55", 47", 32"......Nekako uvek svi kod mene u sobi borave ali držim monopol na sadržaj.

18 minuta ranije, Delija said:

ali je sustina u balansu sa drugim aspektima zvuka

Bravo, svako za svoje uši :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Granit. Tehnicki, bilo bi bolje da je mermer.

 

Vec sam poceo da lozim Fikusa da napravi sub amp modul sa lampama :P:D

 

Ukratko - dobrim delom zadrzan karakter zvuka, sa novim nivoom dinamike, transparencije, rezolucije, "vazduha" i jos nekim vrlo dobrodoslim poboljsanjima. Ima i slusao sam sisteme u kojima su te karakteristike na visem nivou, ali je sustina u balansu sa drugim aspektima zvuka i licnom preferencijom, naravno.

@Toza bi recimo uvek hteo vise toga - to mu je droZa :D

@lalelalabi uvek hteo jos visokih - voli ih skoro kao Sosinu kuhinju :D

 

Mislim da cu to ostaviti za kucu :)

Kod Nese to sjajno izgleda!

 

Nemoj ta teska pitanja :P

Dobar je GigaWatt. "Fala! :thumbsup2

 

Za sada se Nick Jr. najvise vrti na drugom TV-u, ali vec vidim kako cu uskoro biti isteran iz dnevne sobe i primoran da pravim B sistem :D

 

Imas sve predispozicije za jako dobru integraciju sub-ova u sistem. Za pocetak (i kraj) - vrlo transparentan high-pass filter.

 

Ma gde smem :D

Ajde, ajde, ne dešava se da dođem kući i da kad uključim sistem da imam ćebence preko zvučnika, osim kad dođem od tebe....

Jednom prilikom sam došao u fazu razuzdane dinamike kakvu dotad nisam čuo u sistemu i pitao sam Aleksandra da li je moguće da sistem ima suviše dinamike....

Lakonski mi je odgovorio, a pamtim i dan danas... dinamike, rezolucije i transparencije nikad dosta...

:)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Toza said:

Ajde, ajde, ne dešava se da dođem kući i da kad uključim sistem da imam ćebence preko zvučnika, osim kad dođem od tebe....

Jednom prilikom sam došao u fazu razuzdane dinamike kakvu dotad nisam čuo u sistemu i pitao sam Aleksandra da li je moguće da sistem ima suviše dinamike....

Lakonski mi je odgovorio, a pamtim i dan danas... dinamike, rezolucije i transparencije nikad dosta...

:)

Svasta zna taj Aleksandar. Izgleda da je to neki pametan lik :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio u poseti ovom veličanstvenom hramu sporta i zvuka na kratko u fazi kada su zvučnici bili izmedju 50 i 100 sati razradjivanja , što je premalo za bilo kakvu ozbiljno slušanje.

Ipak osetilo se ogromno poboljšanje u slojevitosti zvuka u transparenciji  i lakoći koja prati celu prezentaciju.

Confidence je ipak neka sasvim druga priča .

Ja sam ipak malkice stariji do Delije i možda ja zbog toga tražim malo gasa na viskokim , ne zamerite ...

Svi ćemo mi završiti na Focalima jednog dana i to onim starim sa invertovanim titanijom na visokotoncu :-) 

PS

Daj bože sledeći godišnji i vidimo se opet !

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2

 

Bas nista nisi propustio. Isti djavo. (Vrlo) malo bolji motion handling (i BFI), (vrlo) malo bolje near black performanse i to je to. U zenitu je OLED tehnologija vec neko vreme - cede je jos pomalo jacim procesorima. Sto se mene tice - i ne moraju vise da cede. Ovo je vise nego dovoljno dobro.

Cak ima nekih stvari koje su bolje na C9 - veci HDMI 2.1 bandwith (48 gbps vs 40 gbps - nije problem zato sto panel i tako nije 12-bit, vec 10-bit, ali je opet bezveze sto su downgrade-ovali novi model) i podrska za DTS - grbave se za licencu.

Link to comment
Share on other sites

@R_R

Sta ti znaci "nikad"? :) Napisah da su na modelima za 2020. ukinuli podrsku. Do 2020. su je imali.

Ne vidim to kao neki problem. Vecina streaming platformi i tako gura Dolby Atmos, a interni player na TV-u je osetno slabiji od PC-a sa madVR.

BTW, onda nemoj da razmatras vise ni Samsung, a ni Panasonic. Jedino Sony od glavnih igraca jos uvek nije ukinuo podrsku. Od ostalih koji imaju OLED u ponudi, imas recimo Philips koji je nedavno usao u jacu saradnju sa DTS-om.

Link to comment
Share on other sites

Pa vidi, svojevremeno kad sam kupovao smart TV (ima tome par godina), znam da sam gledao specifikacije LG televizora i DTS nije postojao kao opcija, a onda sam malo istraživao po netu i našao da neće da plate licencu i da zato nema. Tržište od tada nisam pratio, pošto me nešto nije zanimala zamena TV, dok ovaj ne crkne neću ga menjati, ionako nešto i ne gledam mnogo TV. Inače, DTS mi je bio važan tada jer mi je komplet kolekcija filmova uglavnom sa DTS zvukom, pogotovo neki stariji koje danas i nije tako lako naći, a tada sam imao 4bay USB case koji sam kačio direkt na TV odakle je interni plejer vukao filmove.

Danas to puštam preko compa, pa mi ne bi bilo toliko važno da li ima ili nema DTS, ali mi nekako ostala navika da ne gledam LG.  

Link to comment
Share on other sites

I meni je isto kolekcija najvecim deloma sa bar DTS zvukom, ali se trudim da bude i Dolby TrueHD ili DTS-HD MA.

A PC je superioran kao source za video reprodukciju, tako da mi podrska na TV-u ne znaci bas nista.

Za streaming, kao sto rekoh - opet je Dolby dominantan.

I pored toga - kivan sam sto se cigane.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Geddes i @damic su pobedili. High-pass filter ode u istoriju. RIP :)

Nije bas tako cista pobeda :) - moja glavna motivacija u odnosu na Geddes-a i @damic-a je (vrlo) razlicita.

Sa high-pass filterom sam imao odlican bas odziv, ali jednostavno, ni Devialet high-pass filter nije dovoljno transparentan za Confidence. I kod Contour-a se cula razlika, ali sa Confidence je vrlo ozbiljna i jednostavno - neprihvatljiva.

Nazalost, ne postoji nijedno procesiranje signala koje nije "destruktivno". To je ono sto cujemo i kod aktivnih zvucnika sa DSP, ukljucujuci i "gornji dom" poput Kii Audio Three, Dutch & Dutch 8c... Kod njih je "dobro" to sto ne mozemo da cujemo varijantu sa i bez - pa i ne znamo koliko tacno gubimo. Ovako kad moze na jedan "klik" tastera - dodjavola... :rolleyes:

E sad, optimalno integrisati sub-ove bez high-pass filter-a je Sizifov posao. Mozda bi malo lakse bilo da ih ima 3 ili 4 komada. Ovako sa dva - ozbiljan sex.

Vremenom sam naucio jako dobro da idealno merenje i idealan zvuk nemaju previse veze jedno sa drugim. Iliti - podesavanje, merenje, slusanje, pa sve u krug u gomili iteracija. To vazi i za varijantu sa high-pass filterom, naravno.

Krenuo sam od 60 Hz, a na kraju zavrsio na 100 Hz. Plasio sam se da SVS nije klasa Confidence-a i da ce pokvariti zvuk ako ih pustim toliko visoko. Razmisljao sam i o upgrade-u sub-ova, izmedju ostalog. Ipak, radi SB16-Ultra posao samo tako. Confidence treba pustiti full-range - jeste, "radi" soba, ali imaju kvalitetan bas koji daje "telo", teksturu i boju zvuku. SVS daju misice - uz kontrolu i brzinu i "peglaju" Confidence. Nisam im dao da previse zadju iznad tih 100 Hz iliti low-pass filter je 6. reda - 36 dB/oct. Tu pomaze Devialet svojim low-pass filter-om koji je u kaskadi sa low-pass filterom na sub-ovima. Ne "peglam" celo modalno podrucje - nemam potrebe za tim, a i tu vec SVS nema sta da trazi.

Na kraju - jedno relativno bitno zapazanje koje nije samo moje, naravno. Na niskim frekvencijama je FR mnogo bitniji od temporal decay-a.

https://assets.ctfassets.net/4zjnzn055a4v/5bzV3RQ7DwopgxW3Joc84i/8ba19fed08c24feb61dc8ddbdc120b0e/2004_karjalainen_antsalo_makivirta_valimaki.pdf

1700393630_TemporalDecay.jpg.33b090ddcee63c5aa491fe3d6ce4a5d7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Napominjem da je ovaj nacin integracije sub-ova bez high-pass filtera VRLO razlicit u odnosu na to kako se recimo REL sub-ovi integrisu u sistem.

REL se low-pass filterom podesava tako da pokriva deo koji glavni zvucnici ne sviraju - nema preklapanja. Nema "peglanja" modalnog podrucja - dobija se "samo" na dubini reprodukcije. I to znaci dosta, naravno, da ne bude nesporazuma. Ali po meni je "peglanje" modalnog podrucja osetno bitnije - pogotovo sa iole vecim zvucnicima koji vec sviraju prilicno duboko.

Prednost ovog "REL-ovog" nacina je ocigledna - daleko je jednostavnije. Neuporedivo.

Ako neko i pozeli - sa REL-om ce to ici jako tesko, cak i sa najjacim. Fali mu varijabilna faza - ima samo invertovanje faze. Nema ni podesavanje nagiba low-pass filtera. Da ne pricamo o parametarskoj ekvilizaciji. A dodavanje dodatnog DSP-a u pricu samo unosi dodatne probleme i negativno utice i na kvalitet zvuka, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da bas nije najbitniji aspekt zvuka. Ni pod razno. Ali jeste bitan i daje fundament zvuku. Kada je bas los - to ima vrlo negativan uticaj na zvuk u celini.

Sa jedne strane je sjajno kad imas fleksibilnost u sistemu oko "konfigurisanja" zvuka - sa druge strane je to i prokletstvo. Treba naci balans izmedju (ne)linearnosti sa jedne strane i "tela", dinamike, teksture - koji se lako izgube u potrazi za apsolutnom linearnoscu.

Link to comment
Share on other sites

I šta sada mi nindže da radimo koji nemamo vremena ni želje za bekonačne eksperimente, nego pratimo eksperte za subove :) 

Tako si beskompromisno zastupao koncept high pass za frontove i sve to, a sada skoz drugačije, preklapanje bass-a sa glavnih i subova, ono što si tvrdio da nikako ne valja. 

.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...