Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

5 sati ranije, Delija said:

Reci mi da ne mislis stvarno da je na C30 primenjen pasivan high-pass filter? :rolleyes:

C30 je 2,5 zvucnik, dakle, drugi bas dodaje levo od 300Hz jos spl-a, dva BR otvora tjunirana na 32Hz cine svoje, te je pad na prve dve oktave blazi jer se sve sabira.

Dyn3fig2.jpg

Link to comment
Share on other sites

@damic

Taj grafik koji si zakacio je od Contour 3.0, a ne 30. Ogromna razlika. 3.0 je sasvim drugi zvucnik mator 20 godina.

https://www.stereophile.com/content/dynaudio-contour-30-loudspeaker-measurements

Tih 300 Hz koje pominjes je snimljeni odziv bass reflex port-a, a ne driver-a. Sve ti lepo pise u tekstu.

A krajnja FR kriva opet izgleda kao potpuno tipicna za bass reflex zvucnik uz ocekivanu strminu koja je blago ublazena room gain-om iliti ne znam sta si zeleo njom da pokaze, osim da se slazes sa mnom :)


Dva BR port-a na C30 su tjunirana zajedno - driver-i dele istu ukupnu zapreminu.

Dodavanjem celog jednog istog takvog zvucnika cela kriva bi im bila samo podignuta za bednih +3 dB, kao sto i jeste kada posmatras 2 stereo zvucnika jedan do drugog. Kada ih razmaknes nece biti ni punih 3 dB, zato sto moze da bude i cancel-ovanja izmedju njih. 

Elem, to menjanje odziva i smanjenje nagiba koje pominjes ni u ludilu ne radi tako kao sto ti izgleda mislis da radi. Iliti da to tako radi - napravio bi zvucnik sa 5 driver-a i 5 BR port-ova iste velicine koji je ravan do 5 Hz :D  Nece da moze. Za to ces ipak morati da drasticno povecas zapreminu kutije.

 

Aj' da probamo ovako, da bi znali da se razumemo bar oko bazicnih stvari...

1. Da li znas sta je oktava?

2. Da li znas sta tacno znaci 24 dB/oct?

3. Da li znas princip rada bass reflex porta i zasto je nagib krive odziva ispod rezonantne frekvencije upravo 24 dB/oct?

Link to comment
Share on other sites

Produkcija je kod Yello uvek bila odlicna, s tim da je Touch Yello bash vrhunski odradjen. I Toy je, ali mi on "muzicki" nije bas legao. 

Touch Yello mi je vrlo "slusljiv", skoro kao Flag. Vise puta sam preslusao ceo album i to deluxe verziju koja ima 6 bonus numera, a to bash i nemam obicaj da radim.

Link to comment
Share on other sites

Ko voli elektroniku sa primesama akusticnih instrumenata i vokala obavezno treba da poslusa Bliss. Produkcija na nivou Yello, a sama muzika fantasticna. Bukvalno svi albumi se slusaju "u dahu".

Danci - savrseno se slazu sa Dynaudio :)

1eedf0949f7c48329c6a1803afdbc4b0.jpg

 

Jos jedan nemacki bend sa odlicnim albumima, sjajnom produkcijom i jos boljim live svirkama - Schiller. Svi albumi se slusaju od pocetka do kraja, a Blu-ray koncerti su brutalni. Svi do jednog. Obavezan materijal za sve ljubitelje elektronike, ali i za one koji to nisu.

assets.php?type=spotlight&hnum=5102834

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Delija said:

@black coffe

Malo ti se zbrljao odgovor iliti na pogresnom mestu si pisao - pomesano je moje pitanje i tvoj odgovor.

Popravi to :)

Evo . ! Damić se bavi  akustikom ,u prostorima . I tu je van sumlje majstor ( pratim par foruma i ljudi drže do njegovog mišljenja ) , a i sam se slažem što zbori !.  Ali recimo da preformuliram varijantu o ekvilajzeru  - u "haj endu" - je , ako nešto izgleda ko sir miriše ko sir i ima okus kao sir onda je ti SIR ! ? . E sad ? kako mi room  korektore nazivali oni su samo ekvilajzeri , tamam sami sebe štelali ? . A što se tiče "hareze " to je prča " da ekvilajzer "kvari" zvuk jer je jedna komponenta  na putu na putu orginalnog signala . E ovo je pisano za  ????  jer se svi snalaze u sredini . Najbolji su  sa aktivnim skretnicama i ...  , e  ? - što nije  " PORIKTANO " -:(

Link to comment
Share on other sites

Ogromna je razlika izmedju ekvilizacije koju radi savremeni DSP u digitalnom domenu u odnosu na klasicne matore analogne ekvilajzere, ali i u odnosu na stare DSP-eve. Savremeni DSP-evi su mnogo napredovali, i hardver i softver je daleko jaci nego sto je bio.

DSP je buducnost i hi-fi-ja i hi-end-a, svidelo se to "konzervativcima" ili ne :)

Svi savremeni aktivni sistemi se zasnivaju na upotrebi DSP-a.

Nema uopste potrebe da naglasavam da se kompletna produkcija svog muzickog materijala vec duze vreme radi iskljucivo u digitalnom domenu. Pa i onog koji zavrsi na plocama :)

Link to comment
Share on other sites

+1 za DSP .

Nema boljeg , jeftinijeg i efikasnijeg resenja u kućnim a bogami i studijskim uslovima , naročito u domenu niskih učestanosti, znači do 200Hz  . Za srednji i visoki opseg akustički tretmani  daju bolje rezulate .

Najbolje je kombinacija DSP i akustičkih tretmana prostora . Mnogi tonski studiji su upravo tako sređeni.

Ja sam probao miniDSP nanoDigi u digitalnom domenu i ROON na svom laptopu sa i7 procesorom i oba rade jako dobro .... ROON nešto suptilnije ali ni miniDSP se ne bi postideo

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Ogromna je razlika izmedju ekvilizacije koju radi savremeni DSP u digitalnom domenu u odnosu na klasicne matore analogne ekvilajzere, ali i u odnosu na stare DSP-eve. Savremeni DSP-evi su mnogo napredovali, i hardver i softver je daleko jaci nego sto je bio.

DSP je buducnost i hi-fi-ja i hi-end-a, svidelo se to "konzervativcima" ili ne :)

Svi savremeni aktivni sistemi se zasnivaju na upotrebi DSP-a.

Nema uopste potrebe da naglasavam da se kompletna produkcija svog muzickog materijala vec duze vreme radi iskljucivo u digitalnom domenu. Pa i onog koji zavrsi na plocama :)

Potpisujem sve.

Pod debelim navodnicima eqalizacija u DSP-u ima vrlo malo sličnosti sa starim analognim eq. Pošto vec duze vremena upotrebljavam Armonia software tek kada duboko zađete u problematiku onda shvatite prednost toga.

Samo za primjer DSP aktivne skretnice, u realnom vremenu se mogu mijenjati svi parametri skretnice, rez, fazni pomak i sl. a da istovremeno mozete slusati sto se desava sa zvukom i za par sekundi mozete izvrsiti i mjerenje pa usporediti sa grafom...

E sad si zamislite koliko vremena vam treba za to sa izmjenom elemenata u pasivnoj skretnici....

Link to comment
Share on other sites

On 2.11.2018. at 18:30, Delija said:

Tih 300 Hz koje pominjes je snimljeni odziv bass reflex port-a, a ne driver-a. Sve ti lepo pise u tekstu.

Ne znas sta znaci 2.5 speaker (two and half way speaker) pogresno tumacis tekst i grafik.

https://www.avsforum.com/forum/89-speakers/893197-2-1-2-way-speaker-what-does-1-2-mean.html

C3.0 i C30 su u osnovi isti q.

Link to comment
Share on other sites

@damic

Pa kako su u osnovi isti q, kad je 30 2.5-sistemac, a 3.0 klasican 3-sistemac? :D

dyncon.jpg  contour_30_grey_oak_high_gloss_front.jpg

 

Savrseno dobro znam koncept 2.5 zvucnika - zato i savrseno dobro znam da nema bas nikakve veze sa temom. To sto je na jedan mid-bass driver primenjen low-pass filter na 300 Hz nema nikakve veze sa njegovim odzivom na 32 Hz i sa BR portom.

Da li ti znas sta je 2.5 zvucnik?

Neverovatno mi je da je u tekstu tacno napisano sta koja kriva na grafiku znaci i ti jos uvek ne mozes da ukapiras.

 

Dyn3fig2.jpg

Fig.2 Dynaudio Contour 3.0, anechoic response on tweeter axis at 50", averaged across 30 degrees horizontal window and corrected for microphone response, with complex sum of the nearfield midrange, woofer, and port responses plotted below 300Hz.

 

Aj' da probam i ja da ti nacrtam." Brdo" na grafiku sa centrom na 32 Hz je snimljen odziv samo BR porta. Kriva sa odzivom koji je "plici" je sumarni odziv driver-a pojedinacno merenih, a konacna kriva je suma driver-a i BR porta. U novijim Stereophile testovima je to nacrtano razlicitim bojama, pa je malo jasnije i laicima.

Recimo za Contour 20:

https://www.stereophile.com/content/dynaudio-contour-20-loudspeaker-measurements

417DC20fig4.jpg

Fig.4 Dynaudio Contour 20, anechoic response on tweeter axis at 50", averaged across 30° horizontal window and corrected for microphone response, with nearfield responses of woofer in sealed-box mode (green), woofer in reflex mode (blue), and port (red), plotted in the ratios of the square roots of their radiating areas, and complex sum of nearfield responses plotted below 300Hz (black).

 

Pokusavam non-stop na fin nacin da ti objasnim da metodom corave koke nabadas neka nebulozna "objasnjenja" , ali ne ide...

 

Ovo polako prestaje i da bude zabavno... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Jos malo sam se poigrao PEQ-ovima i ARC podesavanjima - dobio sam par dB na 16 Hz. Naravno, bez pozitivnog gain-a.

Kod hi-fi stereo muzike nema efekta osim kod vrlo retkih track-ova koji imaju infrazvuk. Kod filmova i koncerata se oseti. Ne kvari nista u gornjem opsegu, sto je vrlo bitno.

 

Dynaudio-5x-2x-SB16-Parasound-60-Hz-phas

 

Old (zelena boja) vs new (zuta boja):

 

Dynaudio-5x-2x-SB16-Parasound-60-Hz-phas

 

 

p.s. Uz malo "varanja" otvaranjem vrata sobe-garderobera koja se nalazi u hodniku pored dnevne sobe se 16 Hz podize za jos 5 dB i linija je skoro savrseno ravna, ali mi je to estetski neprihvatljivo :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Zanima me, na koliko % snage otprilike rade svs-ovi da bi se uklopili sa tih 2x400w koje dobija dynaudio? Imaš volume na njima i u avr-u, pa to kombinovano. 

Npr ja imam snagaš koji na 8 oma koliko su zvučnici daje 2x200w, uz 89dB osetljivost i vufer koji ima 500w rms mi je negde na '10 sati' (samo volume na njemu imam) da bi se, bez merenja, 'na uvo' uklopio sam main zvučnicima. 

Znam da to ne znači da mi nije potrreban tako 'jak' vufer, sa boljim modelom dolazi i bolja ekstenzija na dole, rezerva snage itd, nego eto zanima me, pošto si sve podešavao merenjem, šta ispadne na kraju u toj kombinaciji koju si sklopio :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...