Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

@damic

Ne znam kakva bi trebalo da bude kombinacija room mode-ova i tjuniranja kutije da se potrefi bash tako savrseno ravna linija sa tako blagim padom (na slici pad deluje ostrije, jer grafik krece od 60 dB) od samo 8.5 dB/oct na celom opsegu izmedju 80 Hz i 20 Hz i 7 dB/oct dalje do 10 Hz.

Takva savrsena kriva, i to sa 12 dB/oct, moze da se vidi samo na kompresionim kutijama merenim napolju, bez ikakvog uticaja prostorije.

 

Elem, sasvim slucajno sam iskopao taj sajt i tekst uporednog review-a stvarno nije los i prilicno se poklapa sa mojim licnim utiskom. Merenja su ocigledno diskutabilna i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo. Tacnije, kao sto su i sami naveli - relevantna su samo za opseg iznad 200 Hz.

 

 

@pollux

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@damic

Ne znam kakva bi trebalo da bude kombinacija room mode-ova i tjuniranja kutije da se potrefi bash tako savrseno ravna linija sa tako blagim padom (na slici pad deluje ostrije, jer grafik krece od 60 dB) od samo 8.5 dB/oct na celom opsegu izmedju 80 Hz i 20 Hz i 7 dB/oct dalje do 10 Hz.

Takva savrsena kriva, i to sa 12 dB/oct, moze da se vidi samo na kompresionim kutijama merenim napolju, bez ikakvog uticaja prostorije.

 

Elem, sasvim slucajno sam iskopao taj sajt i tekst uporednog review-a stvarno nije los i prilicno se poklapa sa mojim licnim utiskom. Merenja su ocigledno diskutabilna i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo. Tacnije, kao sto su i sami naveli - relevantna su samo za opseg iznad 200 Hz.

 

 

@pollux

:thumbsup2

Na 4,5 testova u raznim casopisima je svuda grafikon sa prilicnim padom posle 100HZ.

Link to comment
Share on other sites

Delija, msm da je skoro ravan izgled proizvod smoothinga, dole u legendi pise da je primenjena 1/3 po oct sto je izuzetno "ulepsana" rezolucija. Te fore se cesto primenjuju u testovima kod grafika i ide se na to da oni koji gledaju, nisu bas narocito upoznati sa materijom. Na izgled, krupna rezolucija (1/3) uvek daje linearniji i lepsi odziv krive.

Bas se u principu gleda bez smoothinga do nekih 200Hz, a pri gledanju celog opsega obicno se primenjuje var ili psy gde su najnize freq prikazane bez smoothinga.

Da imamo donji odziv bez smoothinga, sigurno nebi tako izgledao.

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Na 4,5 testova u raznim casopisima je svuda grafikon sa prilicnim padom posle 100HZ.

Koji su to konkretno testovi? U kojim tacno casopisima?

Ja za sve podatke koje iznosim navodim tacne izvore sa linkovima i slikama ;)

Evo Stereoplay testa C30 u kom kriva ni ne lici na ovu o kojoj diskutujemo, odnosno izgleda tacno kako treba da izgleda. Na 30 Hz je 79 dB, a na 15 Hz je ispod 60 dB iliti vrlo je blizu 24 dB/oct koliko bi trebalo da bude bez uticaja prostorije.

https://dynaudiodata.blob.core.windows.net/media/4524/205-dynaudio-contour-30-stereoplay-2016-12_lowres_pdf.pdf

Contour-30-Stereoplay-1.jpg                      Contour-30-Stereoplay-2.jpg

 

 

 

@damic

Smoothing nema skoro nikakve veze sa nagibom krive na celom opsegu od 10 do 80 Hz. I ovo merenje koje je radio Stereoplay isto ima smoothing, ali je kriva sasvim drugacija - izgleda tacno kako treba da izgleda i kako realno svira C30.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Delija said:

Koji su to konkretno testovi? U kojim tacno casopisima?

Ja za sve podatke koje iznosim navodim tacne izvore sa linkovima i slikama ;)

Evo Stereoplay testa u kom kriva ni ne lici na ovu o kojoj diskutujemo, odnosno izgleda tacno kako treba da izgleda. Na 30 Hz je 79 dB, a na 15 Hz je ispod 60 dB iliti vrlo je blizu 24 dB/oct koliko bi trebalo da bude bez uticaja prostorije.

https://dynaudiodata.blob.core.windows.net/media/4524/205-dynaudio-contour-30-stereoplay-2016-12_lowres_pdf.pdf

Contour-30-Stereoplay-1.jpg                      Contour-30-Stereoplay-2.jpg

 

 

 

@damic

Smoothing nema bas nikakve veze sa nagibom krive.

IZVINI ALI OVO  JE KRIVA KOD contour 30.Kod contour 60 je drugacija ali danci nikad nelazu.

Link to comment
Share on other sites

@miletrosak1959

Aj' sad procitaj ponovo o kojem tacno grafiku diskutujemo i za koji tacno zvucnik i sve ce ti se kasti samo ;)

 

Al' kad si vec tu, daj linkove i za te testove C60 u kojima se vidi to o cemu ti pricas.

Rekao bih da to ne postoji, al' 'ajde - dacemo ti sansu :)

Za diskusiju su potrebni konkretni argumenti, a ne pricanje napamet ;)

 

Ja sam dao 2 konkretna linka ka testovima C60 u kojima se vidi sasvim drugaciji i ocekivan odziv, a prilozio sam i merenje koje sam licno napravio.

https://vox-audio.com/revije/dynaudio/DY_Contour60_Stereo_jan2017.pdf

Contour-60-Stereo-1.jpg              Contour-60-Stereo-2.jpg

 

https://www.pressreader.com/australia/australian-hifi/20170501/282406989499501

https://www.pressreader.com/australia/australian-hifi/20170501/282553018387565

Contour-60-Australian-Hi-Fi.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 26.10.2018. at 21:43, Delija said:

Kombinacija C60 i sub-ova uz ARC i blago manuelno podesavanje PEQ-ova i faze:

Main-speakers-2x-sub-phase-30.jpg

 

Naravno, ceo FR nikako ne treba da bude ravna horizontalna linija, vec se cilja Harman, House ili neka slicna target kriva - sta kome vise lezi.

attachment.php?attachmentid=74876&d=1481

 

24274d1287468973-house-curve-what-why-yo

 

 

Apropo ove price, par merenja Bang & Olufsen BeoLab 90 full aktivnih zvucnika sa DSP-em i room correction-om od 85k dolara. Nije poenta u ceni, naravno, vec u tome da u toj ceni nema mnogo kompromisa - napravili su ih tacno kako su zeleli.

Nalaze se na Stereophile A listi full range zvucnika.

https://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2018-edition-loudspeakers

 

Nisam do sada zagledao ovaj konkretan model, ali su mi sada zapala za oko merenja jer su vrlo slicna mojim i onom podesenju mog sistema sa kojim mi on najbolje zvuci. I visokotonsko podrucje mereno na visini usiju slusaoca ima blagi roll-off - vrlo slican B&O.

Odziv B&O raste i ispod 20 Hz, a ja kod mene blagi pad svesno forsiram - na desni subwoofer je nakon ARC-a primenjen PEQ sa parametrima 21 Hz / -10.0 dB / Q 4.0. Bez toga ima previse energije oko 20 Hz i ispod. Ovako mi zvuci bolje - kontrolisanije, brze, jasnije.

 

https://www.stereophile.com/content/bang-olufsen-beolab-90-loudspeaker-measurements

 

Prva soba - odvojeno levi i desni zvucnik.

117Beo90fig3.jpg

 

Druga soba - oba zvucnika zajedno u razlicitim modovima (detalji o modovima na linku iznad).

117Beo90fig4.jpg

 

Naravno, sve se svodi na ovo:

The sensitivity of human hearing decreases rapidly at low frequencies, and low-frequency sounds must be played at a much higher sound-pressure level to be perceived as being as loud as mid-frequency sounds
https://www.stereophile.com/content/basso-profundo-page-2

scan6.jpg

Naravno, sa klasicnim konceptom pasivnih zvucnika i bez DSP-a ovo je ultra-mega-giga tesko postici.

 

Link to comment
Share on other sites

Pohvala i od mene, respekt za sub-ove, i najava za jedno slušanje, ako nemaš ništa protiv. :) Negde tokom zime, dok ja osposobim svoj veliki sistem, jer je van funkcije. Treba mi referenca, a ovo tvoje deluje baš, baš referentno... i ambijent maami za šutnuti koje pivce uz live rokčinu, da se čuje kako Bog zapoveda.B) 

Link to comment
Share on other sites

Isteklo je vreme za edit, pa samo da se ispravim - merenja BeoLab-a iznad su oba radjena u istoj sobi, samo je razlicit tip merenja radjen. Jedno merenje je na glavnoj poziciji za slusanje, a drugo je usrednjeno na vise bliskih pozicija.

John Atkinson neretko u review-ovima odradi merenja u dve razlicite sobe, kao sto je na primer ovde za Triangle Signature Delta:

https://www.stereophile.com/content/triangle-signature-delta-loudspeaker-measurements

 

 

@beatgoeson

Pivo cemo lako dogovoriti ;)

E sad koliko je dobra referenca, to je vec diskutabilno :)

Link to comment
Share on other sites

Za primer, nasao sam odziv mojih vintage Coral BX-805,  BR,  3-way, midbas od 8 inca,  kutija od 20l,  snimak iz moje sobe. 

Odziv je los sto se tice basa, pada vec od 120Hz. Jedna rezolucija je 1/3, to je ova plava skoro ravna linija, a druga crvena, je isto to ali bez smoothinga. Nadam se da je jasnije o cemu pricam.

Na 153Hz se nalazi "nula" koju sam takodje pominjao.

clMTv9P.jpg

Link to comment
Share on other sites

@damic

Jasno je sta ti pricas, ali si blago "promasio temu" :)

Tvoja "ispeglana" plava linija je i dalje 84 dB na 100 Hz, a 62 dB na 50 Hz iliti nagib joj je 22 dB/oct. Teoretski, bez uticaja prostorije i uz 100% tacno merenje treba da bude 24 dB/oct za BR zvucnik ispod rezonantne frekvencije BR-a iliti nagib tvoje plave krive je skoro savrsen. Izmereno je tacno ono sto se i ocekuje.

Na onom merenju C30 je nagib krive 8.5 dB/oct na celom opsegu 20-80 Hz, sto nema nikakve logike za BR zvucnik.

Nesto gadno ne stima sa tim merenjem. A ocigledno i sa ostalim. Bolje da su ih lepo sasekli na graficima na tih 200 Hz koje su sami naveli kao donji prag ispod kog merenja nisu relevantna i to je to.

 

p.s. Mozda su merili sa zapusenim BR otvorima :D

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Delija said:

E sad koliko je dobra referenca, to je vec diskutabilno :)

Valjda Dynaudio nije džabe na dobrom glasu, ovaj bi trebalo da dobro svira? Prvo sam mislio da je kompresioni, sada sam video u prospektu da ima portove nazad. Ali, hajd', mora biti dobar. Je l' si probao da pripušiš rupe, eventualno malo digneš reznu frekvenciju, možda bude utegnutije?

Nego, ono za šta mi zaista treba referenca, to su ove gromade. Nesumnjivo, vrh subovi, još kompresioni. Naime, već godinama sam svestan da ne izvlačim iz svojih maksimum koji mogu da pruže. Nevolja sa basovima je što fiziološki gode  uvek ako ih ima, ali dok ne čuješ kako zaista treba da sviraju, ne znaš na čemu si.  

Link to comment
Share on other sites

Imaju po 2 BR otvora i uz to su i sundjeri iz dva dela - moguce je i samo suziti otvore. Previse kombinacija za eksperimentisanje - merenje i slusanje. Mozda jednog lepog dana :)

A zatvaranje BR otvora po pravilu negativno utice na mid-bass opseg - zvucnik je jednostavno projektovan da bude BR.

Pored toga, pozicija im nije losa, prostorija je iole solidna, tako da sa high-pass filterom i ARC room correction-om mi njihov bass odziv ne pravi problem. 

Sto se tice rezne frekvencije izmedju njih i sub-a - ovako dobijam malo lepsi FR. Nisam primetio neku znacajnu zvucnu razliku izmedju 60 Hz i 80 Hz.

A i neka se bar malo znoji i C60 - brze ce da se "razmrda" :)

 

 

Sto se reference tice, sto vise sistema cujes - "bogatiji si", to je sigurno :listen

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Delija said:

Sto se reference tice, sto vise sistema cujes - "bogatiji si", to je sigurno :listen

Tačno. Ma koliko je bitno da imaš veliko slušateljsko iskustvo sa živih svirki, barem je isto toliko bitno, čini mi se, saznati koji su dometi raznih sistema, ako imaš ambiciju da napraviš nešto dobro.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Na onom merenju C30 je nagib krive 8.5 dB/oct na celom opsegu 20-80 Hz, sto nema nikakve logike za BR zvucnik.

Nesto gadno ne stima sa tim merenjem. A ocigledno i sa ostalim. Bolje da su ih lepo sasekli na graficima na tih 200 Hz koje su sami naveli kao donji prag ispod kog merenja nisu relevantna i to je to.

 

p.s. Mozda su merili sa zapusenim BR otvorima :D

Jedna od mogucnosti je da skretnica sadrzi pasivnu EQ ispod 80Hz, sa ciljem da se sto vise zadrzi pad niskih freq. pa umesto 24 pada samo 8,5dB. Kod kompresije se u tu svrhu cesto koristi "Linkwitz transform" kolo koje izdize donje freq. te grafik mora izgledati drugacije.

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, damic said:

Delija, msm da je skoro ravan izgled proizvod smoothinga, dole u legendi pise da je primenjena 1/3 po oct sto je izuzetno "ulepsana" rezolucija. Te fore se cesto primenjuju u testovima kod grafika i ide se na to da oni koji gledaju, nisu bas narocito upoznati sa materijom. Na izgled, krupna rezolucija (1/3) uvek daje linearniji i lepsi odziv krive.

Bas se u principu gleda bez smoothinga do nekih 200Hz, a pri gledanju celog opsega obicno se primenjuje var ili psy gde su najnize freq prikazane bez smoothinga.

Da imamo donji odziv bez smoothinga, sigurno nebi tako izgledao.

 

G. Damic ! ? poštujem Vase zvanje i struku ,obzirom da se ovdje radi o tzv  hi endu ? ja ću onako recimo laički  room korektor nazvati ekvilajzerom , naravno u današnjem stanju digitalije ? , al to je ipak sam eqilajzer  ma kako ga zvali . Stvar je u tome da to nije hereza , ako dela svoj posel , ! na kraju ako je korisnik zadovoljan - di je problem  ? ^_^

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, lalelala said:

@black coffe nemojte se ljutiti molim Vas , čitam ovo šta ste napisali i setih se serije Gruntovčani i glavnog junaka Dudeka ...

Dobro ste rekli nema hektike ako sve dobro radi !

Heretik , je osoba ? , a hheretika je ??? :) . Al  , taj dudek je bio naivna , al ispravna osoba .  E sad naravoučenje ? ::D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Jedna od mogucnosti je da skretnica sadrzi pasivnu EQ ispod 80Hz, sa ciljem da se sto vise zadrzi pad niskih freq. pa umesto 24 pada samo 8,5dB. Kod kompresije se u tu svrhu cesto koristi "Linkwitz transform" kolo koje izdize donje freq. te grafik mora izgledati drugacije.

 

Reci mi da ne mislis stvarno da je na C30 primenjen pasivan high-pass filter? :rolleyes:

 

A Stereoplay je za svoje merenje skinuo taj filter? :)

 

 

@black coffe

Iskren da budem, nisam razumeo poentu replike Damicu :)

 

Ali sto se tice "ekvilajzera", ako je isti taj dobar za MartinLogan Masterpiece Renaissance ESL 15A  (26k €, Stereophile full-range A klasa) - dobar je i za mene :)

https://www.stereophile.com/content/martinlogan-masterpiece-renaissance-esl-15a-loudspeaker

https://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2018-edition-loudspeakers

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Delija said:

Reci mi da ne mislis stvarno da je na C30 primenjen pasivan high-pass filter? :rolleyes:

 

A Stereoplay je za svoje merenje skinuo taj filter? :)

 

 

@black coffe

Iskren da budem, nisam razumeo poentu replike Damicu :) Htio sam reč da se po neakvim postulatima - visoke ili više vijernosti na putu signaka bude čim mamje potencijaljnjih  deformatora ? :) iliti  ...   . Da ne bi bilo greške !  Sve što G Damić  piše  je  točno sam se kosi  s onom zločestočom ?  da se na izvorni  signal na audio  snimci ( ma  kakva ona bila ) ne skije utjecat .

 

Ali sto se tice "ekvilajzera", ako je isti taj dobar za MartinLogan Masterpiece Renaissance ESL 15A  (26k €, Stereophile full-range A klasa) - dobar je i za mene :)

https://www.stereophile.com/content/martinlogan-masterpiece-renaissance-esl-15a-loudspeaker

https://www.stereophile.com/content/recommended-components-fall-2018-edition-loudspeakers

 

E gle u  pure  odnosno siromašnoj - tzv

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Delija said:

@black coffe

Malo ti se zbrljao odgovor iliti na pogresnom mestu si pisao - pomesano je moje pitanje i tvoj odgovor.

Popravi to :)

Samo da nije pomesao ulje i vodu, onda stvarno ode u 3 lepe   . . . . ode i glava a bome i ventile trba menjati . . . 

:D

Ovaj killer sistem bih bas voleo da cujem.

Svka cast mister delija.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Delija said:


Ali sto se tice "ekvilajzera", ako je isti taj dobar za MartinLogan Masterpiece Renaissance ESL 15A  (26k €, Stereophile full-range A klasa) - dobar je i za mene :)

E nemoj tako :-)
Zanosiš se ekvilajzerom a da pre toga nisi proverio treći sloj premaza (onaj ispod legure bakra i rodijuma sa dodatkom…) na strujnim konektorima vrhunskog kvaliteta koji koštaju baš koliko vrede.
I nemoj mi reći da nisi prvo probao kablovima od nekoliko k evra (zbirno, a može i ponaosob – zavisi kakav ti je kreditni domet) da prvo na uvce našteluješ zvuk da bude čisti High Fidelity, a može i High End? Cccc… :ph34r:

A sad ozbiljno. Kad vidim na ovom forumu raspravu „sa zemlje“, gde se stvari postave od početka dobro, prosto mi bude čudno :blink:

 

ps. Da li živiš u stambenoj zgradi ili privatnoj kući?

:thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...