Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

On 26.10.2018. at 21:43, Delija said:

Za razliku od ne malog broja ljudi na forumu koji uzivaju u eksperimentisanju i zamenama sprava - ja sam po tom pitanju vrlo inertan i "dosadan"...

Možda ovo nije sistem za svakoga, naravno, ali bih ti samo skinuo kapu za ovakav pristup :thumbsup2.

Ne viđa se često ovako realno sagledavanje stvari:
- Vrhunski uređaji
- Obraćanje pažnje na akustiku prostora
- Obraćanje pažnje na donje dve oktave
- Merenja :-)
- Obraćanje pažnje na estetsku stranu, i uređaja i prostora

:thumbsup2


 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Delija said:

@den!s

Hvala, druze :thumbsup2

Kad covek voli dobar bas, mora malo da se potrudi oko toga. A dobar bas je i vrlo bitna osnova, da ne kazem "temelj" za ostatak frekventnog odziva sistema.

 

Sta ti cekas za sub-ove? :)

Da ! ritam sekcija (bas i bubanj- efekti kod AV varijante su fundament   doživljaja  )  Tko još nogom "cupka "- udara na srednje i visoke tonove ? :D , Uglavnom G Delija  jedan rashodovani BBB Ti  čestita na sistemu jer vidim da znaš kaj delaš ! :thumbsup2.

Link to comment
Share on other sites

Lep sistem, Contour 60 sam slusao u svom sistemu (doneli su na poredjenje s obzirom na skoro identicnu konfiguraciju drivera u odnosu na moj zvucnik izuzev visokotonca), sjajan zvucnik. Sa dodatnim sub (sto nam je bila i jedina nazovi zamerka) verovatno briljira.

Pazljivo birano i estetski lepo uklopljeno.

Link to comment
Share on other sites

@williamwallace

Ovo je bilo ispod pojasa :D

Iznenadio bi se sta M Performance izduv napravi od ovog mog ubogog 2.0 turbo benzinca.

A motaju mi se i neke gresne misli oko 3.0... :rolleyes:

 

@black coffe

Hvala, komsija ;)

 

@pollux

Bogami, respect za onog ko je donosio C60 kod tebe :) Oni sami su 55 kg teski, a drveni sanduk sa vrlo teskim sundjerima unutra jos punih 35 kg. Ukupno 90 kg za jedan sanduk. A bilo bi mi frka i da se ne ogrebu prilikom te akcije.

Zanimljivo. Ocekivao bih da C60 imaju bar malo dublji i potentniji bass u poredjenju sa tvojim Dynaudio, jer su BR (u odnosu na kompresiju), a i driver-i su po 9.5" (u odnosu na 8"). Imaju nesto manju zapreminu, ali ne znacajno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@williamwallace

Ovo je bilo ispod pojasa :D

Iznenadio bi se sta M Performance izduv napravi od ovog mog ubogog 2.0 turbo benzinca.

A motaju mi se i neke gresne misli oko 3.0... :rolleyes:

 

@black coffe

Hvala, komsija ;)

 

@pollux

Bogami, respect za onog ko je donosio C60 kod tebe :) Oni sami su 55 kg teski, a drveni sanduk sa vrlo teskim sundjerima unutra jos punih 35 kg. Ukupno 90 kg za jedan sanduk. A bilo bi mi frka i da se ne ogrebu prilikom te akcije.

Zanimljivo. Ocekivao bih da C60 imaju bar malo dublji i potentniji bass u poredjenju sa tvojim Dynaudio, jer su BR (u odnosu na kompresiju), a i driver-i su po 9.5" (u odnosu na 8"). Imaju nesto manju zapreminu, ali ne znacajno.

 

 

Nas 3ica nije bilo nešto teško, donosilo se i preko 100kg po kutiji zvučnika. Da i za mene je bilo iznenađenje iako su moje oko 180l i manji bass driveri, verovatno ima veze sa skretnicom. Ono gde je tvoj briljirao odnosno bio za klasu bolji je mid područje. Drugar ga je uzeo i i radi sjajno sa nekim plinius combom.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, williamwallace said:

Smekerski, mada nisam ni sumnjao! :) Doduse, I ja sam pomislio kako bi jedan projektor perfektno cucnuo u ovaj futuristicki ambijent! Sada samo da skines lossless zvuk V8 GTS-a I da konacno uzivas u pravom zvuku BMW-a. :D

Tipa: 

 

Dokle s tim igračkama, nema automobila ispod 4l

Link to comment
Share on other sites

@pollux

Polako ali sigurno prolazi vreme pravih motora :(

Ubile su ih eco norme.

Doduse, tehnologija napreduje. Moj 2.0 ima 245 ks i 5.9s 0-100, a novi G20 M340i 3.0 ce imati 380 ks i 4.4s 0-100. To su performanse solidnih Ferrari-ja od pre 15-20 godina. Sta ces vise od toga od "civilnog" auta.

 

 

Nazad na zvucnike... :)

Moze da bude i da ti je room gain specifican i da se prostorija bolje slaze sa kompresionim kutijama kojima odziv opada sa mnogo blazim nagibom.

A i 180l je vrlo ozbiljna zapremina. Sad bas gledam - tvoji su 120 x 35 x 47cm / 50kg - pravi sifonjeri :D

C60 su bez postolja 133 x 25.5 x 42 cm / 54.3 kg, a uz to su zaobljeni i suzavaju se, pa je unutrasnja zapremina jos manja.

 

Izgleda da su taj mid driver i skretnicu bash "pogodili". I u odnosu na C20 i C30 je bash osetna razlika u srednjim. To sam i ja odmah primetio, a i to u principu kazu svi koji su ih culi - sto casopisi, sto vlasnici / clanovi foruma koji su ih slusali. A stvarno sam bio malo sumnjicav gledajuci specifikacije - jedan 15 cm srednjetonac koji svira od 220 do 4500 Hz, pored dva 9.5" (24 cm) bass driver-a i dobro poznatog Esotar 2.

Doduse, i kod Triangle-a je najbolji driver srednjetonac koji svira od 250 Hz pa sve do 6000 Hz.

Cesi su uradili prilicno fin uporedni review C20, C30 i C60. Merenja su im jedino prilicno diskutabilna ispod 100 Hz (iznad su vrlo slicna onima iz drugih casopisa, a i mojim) - ili ta njihova prostorija "jede" sve ispod 100 Hz ili nisu koristili kompenzacionu krivu za mikrofon. Po tome kako kriva izgleda iliti linearno opada za sva tri zvucnika - pre bih rekao da je ovo drugo.

https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1494-dynaudio-contour

(koristiti google translate)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@pollux

Polako ali sigurno prolazi vreme pravih motora :(

Ubile su ih eco norme.

Doduse, tehnologija napreduje. Moj 2.0 ima 245 ks i 5.9s 0-100, a novi G20 M340i 3.0 ce imati 380 ks i 4.4s 0-100. To su performanse solidnih Ferrari-ja od pre 15-20 godina. Sta ces vise od toga od "civilnog" auta.

 

 

Nazad na zvucnike... :)

Moze da bude i da ti je room gain specifican i da se prostorija bolje slaze sa kompresionim kutijama kojima odziv opada sa mnogo blazim nagibom.

A i 180l je vrlo ozbiljna zapremina. Sad bas gledam - tvoji su 120 x 35 x 47cm / 50kg - pravi sifonjeri :D

C60 su bez postolja 133 x 25.5 x 42 cm / 54.3 kg, a uz to su zaobljeni i suzavaju se, pa je unutrasnja zapremina jos manja.

 

Izgleda da su taj mid driver i skretnicu bash "pogodili". I u odnosu na C20 i C30 je bash osetna razlika u srednjim. To sam i ja odmah primetio, a i to u principu kazu svi koji su ih culi - sto casopisi, sto vlasnici / clanovi foruma koji su ih slusali. A stvarno sam bio malo sumnjicav gledajuci specifikacije - jedan 15 cm srednjetonac koji svira od 220 do 4500 Hz, pored dva 9.5" (24 cm) bass driver-a i dobro poznatog Esotar 2.

Doduse, i kod Triangle-a je najbolji driver srednjetonac koji svira od 250 Hz pa sve do 6000 Hz.

Cesi su uradili prilicno fin uporedni review C20, C30 i C60. Merenja su im jedino prilicno diskutabilna ispod 100 Hz (iznad su vrlo slicna onima iz drugih casopisa, a i mojim) - ili ta njihova prostorija "jede" sve ispod 100 Hz ili nisu koristili kompenzacionu krivu za mikrofon. Po tome kako kriva izgleda iliti linearno opada za sva tri zvucnika - pre bih rekao da je ovo drugo.

https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1494-dynaudio-contour

(koristiti google translate)

Dal su ova merenja realna pa si zato morao da ubacis subwoofere,jer bi 2x24cm bassovi po kutiji morali da napune 40m2. ili su skretnicu...

Link to comment
Share on other sites

Subwoofer-i su neka sasvim druga prica. Oni su neophodni i vecim i ozbiljnijim kutijama, jer pasivne kutije ne mogu nikako da odsviraju ono sto mogu dva sub-a sa po 1500W RMS i to pogotovo uz room EQ koji je mandatoran za kvalitetan bass u sobi.

 

U merenjima koja su radili Cesi i C30 i C20 imaju "koleno" i pocinju da "propadaju" vec na 80 Hz.

Pogotovo C30 je cudan jer je nagib vrlo blag - kao da je u pitanju kompresiona kutija. 

To nikako nije "normalno".

 

Elem, C60 sviraju i ispod 30 Hz.

 

Merenja koja su radili novinari imas ovde:

https://vox-audio.com/revije/dynaudio/DY_Contour60_Stereo_jan2017.pdf

https://www.pressreader.com/australia/australian-hifi/20170501/282553018387565

 

A imas i moja merenja C60 u prvom post-u.

Main-speakers.jpg


 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Cesi su uradili prilicno fin uporedni review C20, C30 i C60. Merenja su im jedino prilicno diskutabilna ispod 100 Hz (iznad su vrlo slicna onima iz drugih casopisa, a i mojim) - ili ta njihova prostorija "jede" sve ispod 100 Hz ili nisu koristili kompenzacionu krivu za mikrofon. Po tome kako kriva izgleda iliti linearno opada za sva tri zvucnika - pre bih rekao da je ovo drugo.

 

Kazu u tekstu da su merenja radjena kalibrisanim mikrofonom, i da su pouzdana iznad 200Hz. Ocigledan primer sta radi akustika sobe.

Link to comment
Share on other sites

@damic

Moguce da je i kombinacija specificne sobe i loseg merenja.

Za iznad 200 Hz sam vec potvrdio da merenje deluje OK i na osnovu mojih merenja i na osnovu drugih casopisa.

S obzirom da su eksplicitno napomenuli da su merenja validna samo iznad 200 Hz - pitanje je da li im je mikrofon kalibrisan za full range merenje iliti da li je primenjena kompenzaciona kriva.

Vise oko toga moze ovde da se procita:

https://www.svsound.com/pages/faqs#faq__frequency-response-measurements

Most sound level meters (including the Radio Shack model) are equipped with two filter settings: A and C. These filters ‘weight’ or bias the response of the SPL meter when measuring sound pressure in various types of environments. For low frequency measurements in the home, the C setting should be used.

Even though the C setting is appropriate for low frequency measurements, starting below about 80 Hz, the SPL reading displayed by the meter is lower than the actual SPL - and this error grows progressively larger at increasingly deeper frequencies. In order to obtain the most accurate data possible during your frequency response measurements, this error needs to be corrected – hence the term ‘correction factors’.

 

Kao sto sam napisao u prethodnom post-u - najsumnjivije je merenje C30, jer je nagib vrlo blag - kao da je u pitanju kompresiona kutija, a ne BR. I to bez ikakvog pika ili bilo kakve nepravilnosti od 80 Hz gde krece da pada. Na rezonantnoj frekvenciji BR-a mora da se javi "breg", pa zatim osetan pad ili bar neka "anomalija" na odzivu - ovde savrseno ravno opada.

Na 80 Hz je 94 dB, na 40 Hz je 85.5 dB, a na 20 Hz je 77 dB.

To je samo 8.5 dB/oct i to na celom opsegu izmedju 80 Hz i 20 Hz.

I ka 10 Hz i dalje ravnomerno opada do 70 dB iliti sa nagibom od samo 7 dB/oct.

To je totalno nenormalno za BR kutiju. Ispod rezonantne frekvencije odziv treba da propadne naglo sa nagibom od 24 dB/oct.

 

Merenje C30 o kom pricam:

2017-10-06-TST-Dynaudio-Contour-30-m1.pn

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Delija said:

Pa majku mu, na frekvenciji na kojoj je tjuniran BR mora da se javi "breg", pa zatim osetan pad ili bar neka "anomalija" na odzivu - ovde savrseno ravno opada.

Hehe, :) to i jeste poenta akustike sobe u odnosu na polozaj zvucnika, moze se desiti da se tacka tjuna kutije poklapa sa max negativnim modom odnosno "nulom" koja moze biti i minus 30dB. Normalno da se na tom snimku nece videti "breg" koji je po intezitetu manji 10-ak puta.

BTW, davno, imao sam problem. Naime, BR tjun je bio na 31Hz i gle cuda bas na toj freq. imao sam najveci sobni mod. Naravno, promenio sam tjun na drugu freq.

Elem, za diy tipove koji prave sub ili kutije (BR), prvo odrediti gde su sobni modovi mereno na mestu slusanja i tek onda ici na odredjivanje tjuna kutije.

Kod prve dve oktave odzivom gotovo u potpunosti dominira akustika sobe, dakle nema neke veze jel kutija linearna dole do 30Hz ili nize (to vazi za gluvu sobu ili near field merenje), prostorija cini svoje.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

@pollux

Polako ali sigurno prolazi vreme pravih motora :(

Ubile su ih eco norme.

Doduse, tehnologija napreduje. Moj 2.0 ima 245 ks i 5.9s 0-100, a novi G20 M340i 3.0 ce imati 380 ks i 4.4s 0-100. To su performanse solidnih Ferrari-ja od pre 15-20 godina. Sta ces vise od toga od "civilnog" auta.

 

 

Nazad na zvucnike... :)

Moze da bude i da ti je room gain specifican i da se prostorija bolje slaze sa kompresionim kutijama kojima odziv opada sa mnogo blazim nagibom.

A i 180l je vrlo ozbiljna zapremina. Sad bas gledam - tvoji su 120 x 35 x 47cm / 50kg - pravi sifonjeri :D

C60 su bez postolja 133 x 25.5 x 42 cm / 54.3 kg, a uz to su zaobljeni i suzavaju se, pa je unutrasnja zapremina jos manja.

 

Izgleda da su taj mid driver i skretnicu bash "pogodili". I u odnosu na C20 i C30 je bash osetna razlika u srednjim. To sam i ja odmah primetio, a i to u principu kazu svi koji su ih culi - sto casopisi, sto vlasnici / clanovi foruma koji su ih slusali. A stvarno sam bio malo sumnjicav gledajuci specifikacije - jedan 15 cm srednjetonac koji svira od 220 do 4500 Hz, pored dva 9.5" (24 cm) bass driver-a i dobro poznatog Esotar 2.

Doduse, i kod Triangle-a je najbolji driver srednjetonac koji svira od 250 Hz pa sve do 6000 Hz.

Cesi su uradili prilicno fin uporedni review C20, C30 i C60. Merenja su im jedino prilicno diskutabilna ispod 100 Hz (iznad su vrlo slicna onima iz drugih casopisa, a i mojim) - ili ta njihova prostorija "jede" sve ispod 100 Hz ili nisu koristili kompenzacionu krivu za mikrofon. Po tome kako kriva izgleda iliti linearno opada za sva tri zvucnika - pre bih rekao da je ovo drugo.

https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1494-dynaudio-contour

(koristiti google translate)

Moja prostorija je 62kvm nema nijedan paralelni zid (plus je odlicno tretirana), i svi zvucnici koje smo probali iskazuju svoje dobre strane (kad ih imaju). Da ne zaboravim i visoki je potukao moj t260 (dok nismo dodali RAAL). Kao sto rekoh sjajna kutija.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...