Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

EDIT: Aktuelni sistem je azuriran ovde (i u nastavku):

 

 

 

Za razliku od ne malog broja ljudi na forumu koji uzivaju u eksperimentisanju i zamenama sprava - ja sam po tom pitanju vrlo inertan i "dosadan". Kad mi nesto "legne", ja to ne diram godinama. Tako je bilo sa svim mojim prethodnim sistemima. Promenio sam 3 auta (za malo i 4) u "Triangle & Harman eri" - to dovoljno govori o frekvenciji izmena u Hi-Fi  / HT sistemu :)

I ovaj put sam i dalje uzivao uz svoj stari dobri sistem, ali sam jednostavno posle skoro 10 godina pozeleo da napravim mali "zemljotres" i da sve promenim.

 

Par drugara sa foruma vec znaju sistem, neki su ga i poslusali, a nekima sam i ostao "duzan" predstavljanje i par slika.

Hi-Fi "puritancima" :) se nece svideti koncept, a sto se tice zvuka - naravno, nekome lezi ovakav sistem i ovakav zvuk, drugima ne. Bitno je da meni lezi :listen

 

Elem...

 

DAC / processor / multichannel amp: Anthem MRX 720 A/V receiver

Stereo amp: Parasound Halo A21

Glavni zvucnici / front-ovi: Dynaudio Contour 60

Centralni zvucnik: Dynaudio Excite X28 Center

Surround zvucnici: Dynaudio Emit M20

Subwoofer-i: 2x SVS SB16-Ultra

Source: ASUS Xonar Essence STX (optical), MSI GeForce GTX 1060 (HDMI)

TV: LG OLED65C7V
 

Nije tajna da nisam ljubitelj kablova, tako da sam to birao konzervativno i bez previse eksperimentisanja.

Kimber 8TC na C60, 

Kimber 4TC na X28,

Kimber Timbre izmedju Anthem-a i Parasound-a, 

Oehlbach NF Sub za sub-ove, 

Oehlbach Hyper Profi Opto opticki, 

Oehlbach HDMI Black Magic HS od PC-a do Anthem-a i od Anthem-a do TV-a

i na kraju omrazeni Lapp Olflex 110 CY za sve sprave i strujne letve - naravno u kompletu sa kineskim "Oyaide" konektorima :D Par fabrickih kablova stvarno deluju tuzno, tako da nisam mogao da ih gledam takve :)

 

Prostorija je povrsine ~40 m2, s tim da je poluotvorena sa dve strane, pa je samim tim prilicno nezgodna za ozvucavanje. Izmedju ostalog to je i jedan od driver-a za ovakav tip sistema, ali ne i jedini, naravno.

Vrlo jednostavno - glavni driver je to sto volim VELIKI full range zvuk i ovaj sistem to definitivno karakterise :listen

 

Trenutno je rastojanje izmedju C60 oko 2.5 m, a rastojanje od slusaoca do ose koje spaja C60 je malo vece od 3 m. C60 su udaljeni od zida sa zadnje strane malo vise od 60 cm. Izbaceni su u odnosu na TV komodu 20-ak cm. Siljcima su oboreni ka napred i zakoseni su prema slusaocu tako da se "seku" na nekih 4.5 m od ose koja ih spaja.

Ispod svih zvucnika i subwoofer-a su granitne ploce. Subwoofer-i imaju nozice od Sorbothane-a izmedju njih i granitne ploce.

Ostaje mi da odradim "cable management" - nisam bas sve kablove smislio u trenutku projektovanja sobe :rolleyes:

 

Na sistem je primenjen DSP do 300 Hz i to kombinovani ARC (Anthem Room Correction) i PEQ-ovi na subwoofer-ima. Rezna frekvencija izmedju front-ova i subwoofer-a je 60 Hz. Ostali zvucnici su "seceni" na 80 Hz.

Frekventni odziv C60 bez DSP-a:

Main-speakers.jpg

 

Kombinacija C60 i sub-ova uz ARC i blago manuelno podesavanje PEQ-ova i faze:

Main-speakers-2x-sub-phase-30.jpg

 

Naravno, ceo FR nikako ne treba da bude ravna horizontalna linija, vec se cilja Harman, House ili neka slicna target kriva - sta kome vise lezi.

http://www.audioheritage.org/vbulletin/attachment.php?attachmentid=74876&d=1481118741

 

24274d1287468973-house-curve-what-why-yo

 

Za kraj, par ne bas sjajnih slika sistema. Mrzi me da ponovo slikam pristojnim aparatom... :)

 

IMAG0112.jpg

 

IMAG0114.jpg

 

IMAG0115.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

 

20 minuta ranije, lalelala said:

nego nick delija , tema marakana a tepih crno beli ...

A ne, to je tamno siva - teska su vremena za Zvezdu :D

 

2 sati ranije, perodeformero said:

Dobar ti je ovaj 6:1 sistem, mada ne bi ništa falilo ni da je 4:0.:lol:

Molicu lepo, korektne oznake sistema su 1:6 i 0:4. Cek da ih docekamo na Marakani - da dopunimo Atmos sistem :D

 

 

@gorgon

Nezgodno je opisati zvuk sistema - to je prilicno subjektivno. Al' probacu da opisem ono sto mislim da je iole bitno.

Nece biti bas objektivno jer me jos uvek "drzi" :oops: :D

Mane trazim kasnije :)

 

Odmah da napomenem da sam C60 pazario "na slepo", slusajuci samo C20 i C30 u par prilika. Nije bas previse pametno bilo sta kupiti bez slusanja, ali kad smo u banana drzavi - ne moze drugacije. Isti slucaj su i Anthem i sub-ovi (ovaj konkretan model - imao sam vec drugi model i dodatno slusao neke), ali tu sam i tesko mogao da pogresim.

Dynaudio u globalu ima dosta drugaciji karakter u odnosu na Triangle. Totalno druga skola. Triangle tradicionalno ima izrazeno visokotonsko podrucje i "in the face" zvuk, dok je Dynaudio suptilniji. Nista ne manjka od detalja u visokotonskom podrucju, ali su oni malo manje napadni, suptilniji, finiji. Recimo, Jamo D830 isto ima "zaobljeno" visokotonsko podrucje, ali on "propusta" i detalje zbog toga. Dayens Premium Monitor je tu jos slabiji - mada i dalje za svoju cenu odlican. Druga opcija za pazar je bio Triangle Magellan Cello - tu bi sigurno visokotonsko podrucje imalo vecinu tih kvaliteta uz zadrzan Triangle karakter zvuka, ali hteo sam da promenim i taj "in the face" aspekt.

Iskren da budem, trebalo mi je par dana da se naviknem nakon Triangle-a. Ujedno, trebalo je svim spravama vremena da se "razmrdaju" - par desetina sati. Od samog starta je karakter koji sam zeleo bio tu, ali je bilo vrlo ocigledno da je sve jos uvek "nategnuto" i pomalo "sirovo". To je malo zeznuto kod kupovine novih sprava - potrebno je malo strpljenja. Ali se to strpljenje na kraju isplati :listen

Ono sto se na prvo slusanje moze odmah videti (tacnije cuti :) ) je da "crtaju" veliku zvucnu sliku, siru i visu od samih zvucnika. Zvuce mocno. Ni dubine ne manjka, ali cuo sam sisteme kod kojih je to jos izrazenije. Znam da bi to moglo da se popravi udaljavanjem od zida, ali ovo je ipak dnevna soba. 

Prilicno "neutralno" zvuce. Nece dodati "magiju" u muziku u kojoj te "magije" nema u originalnom snimku (Triangle to ume!), ali ako "magije" ima onda ima i "vatrometa" :listen. To ne znaci da su previse probirljivi kada su snimci u pitanju - upotrebljivi su i na losijim produkcijama. To je mozda i jedino sto mi je stvarno smetalo na Triangle-u - losa produkcija zvuci bas lose.

Ne smeta im kompleksna muzika i "guzva" - vrlo jasno su pozicionirani pojedinacni izvori zvuka. Tome sigurno pomaze i velika zvucna slika, pa ima prostora za pozicioniranje.

Bas podrucje je ocekivano u odnosu na klasu i gabarite, a sigurno im prija i rasterecivanje sub-ovima od sviranja najnizih frekvencija.  Da se razumemo, i oni sami imaju odlican bas, snazan, dubok - i moraju sa tolikim kutijama i driver-ima, ali jednostavno sub-ovi imaju vise autoriteta i to pogotovo kad su "ispeglani" DSP-jem. Bilo bi i cudno da nije tako - s obzirom da imaju po 1500W RMS i 15.5" driver tezak celih 29 Kg.

ultra16_driver_iso.jpg?80041485385180759

Srednjetonsko podrucje me malo "plasilo" po specifikacijama jer jedan 15 cm srednjetonac svira od 220 do 4500 Hz, ali se ispostavilo da znaju sta rade :) Tu se bash oseti razlika u odnosu na C20 i C30 i to je uostalom i razlog zasto je u slucaju kada nema mnogo kompromisa oko cene komponenti 3-sistemski koncept u prednosti u odnosu na 2(.5)-sistemski. To je i odgovor na pitanje zasto uz mocne sub-ove ipak ima smisla koristiti velike floorstander-e - iako deluje na prvu loptu da su sasvim dovoljne dobre bookshelf kutije.

 

I za kraj - ono sto mi je bilo jako dobro i jako bitno kod Triangle-a i ovde je zadrzano - sistem obozava live snimke i elektricnu gitaru :listen

 

Link to comment
Share on other sites

Evo i mog subjektivnog doživljaja ...

 

Prvo me je iznenadila ogromna , široka i nadasve visoka (:listen) zvučna slika ...sa stabilnom osnovom koju grade odlično uklopljeni subovi.

Contour 60 blista u prostoru vizuelno (jako su atraktivni) a nestaje zvučno . Za moja ušesa srednji su izuzetno neutralni i odlično spojeni sa bas područjem ....visokotonski deo takođe deo neutralne priče , detaljan i nenapadan. Sve u svemu bombona ! 

Možda ću biti previše strog ...ali iskren sigurno. 

Sistem je zamišljen kao presek muzičlih i filmskih ambicija. Što se filmskih tiče mislim da uradara u sam vrh a što se muzičkih tiče mislim da još uvek ima malog prostora u rekreaciji detalja i prostora između instrumenata , tj u onoj najtananijoj suptilnosti ...

Ako bi ocenjivao filmski deo je na 10+ a muzički na 9+ . 

Taj  mali prostor kod tog vazduha između instrumenata ili detalja ili kako sam @Delija kaže emocija bih prvenstveno pripisao neusviranosti ...i tu treba biti strpljiv i tek kad se skonta da se sistem vise ne menja pristupiti daljim izmenama . Ovde je sve poptuno novo ... sreća da je gazda strpljiv tako da samo polako ...

Dalje mislim da ovakve komponente zaslužuju i bolje kablove ....naponske svakako , zvučničke možda . Sreća je da se sve može probati ...jedino što sam vlasnik nije kabloman :D, jbg inženjer pa voli da meri ... ali kad smo od @sondek -a napravili digitalnog vernika u potaji , preobratičemo i @Delija  -u u kablomana u tajnosti !

O pojačalu niko ništa ne pita ...A Parasound je odličan primerak američke stare škole ...

Delija , uživaj !

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam sluš'o al' bi i ovako napamet pre kod Delije nego u Arena sinamaplex :lol:

Cenim kad neko zna sta hoće,a ne da mu svaki dan druga osoba menja mišljenje pa svakih godinu dana ima potpuno drugaciji koncept u zivotu.Kontam da je ovo samo dobrano preslozen i debelo uznapredovan isti koncept koji sam cuo sa starim sistemom.Lajk za doslednost!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

nego nick delija , tema marakana a tepih crno beli ...

Може онда наслов: Макарена :)

Слажем се да би вредело пробати квалитетније струјне каблове. За почетак Кимбере (користи већ њихове), али и Фурутек и неке ручне. Оно од чега би се музички део унапредио деф је стерео преамп и добар мрежни дак.

Link to comment
Share on other sites

Samo zezaj, imenjace :P

 

46 minuta ranije, sondek said:

Nisam sluš'o al' bi i ovako napamet pre kod Delije nego u Arena sinamaplex :lol:

Cenim kad neko zna sta hoće,a ne da mu svaki dan druga osoba menja mišljenje pa svakih godinu dana ima potpuno drugaciji koncept u zivotu.Kontam da je ovo samo dobrano preslozen i debelo uznapredovan isti koncept koji sam cuo sa starim sistemom.Lajk za doslednost!

:lol:

Definitivno jeste koncept, ali i zvuk koji nije svaciji "cup of tea".

Mada, poceo si i ti da stream-ujes - ko bi to rekao pre par godina ;)

A i @lalelala mozda i uspem da nagovorim da ubaci koji sub :D

 

Al' ko zna, mozda jeeeeeednog lepog dana nabavim i gramofon - ovaj je vec aminovan kao "savrsen ukras" za dnevnu sobu. Molicu lepo - ja sam to "snimio", pa vadim iz arhive ako jednom zatreba :D 

VuPWMT2rdAtgx7rhkkNEvA-480-80.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Delija said:

A @lalelala mozda i uspem da nagovorim da ubaci koji sub :)

Već sam nagovoren ! 

Eto sta lose drustvo ( @damic & @Delija ) uradi od normalnog coveka ...postaću suboman !

Ajd sad malo ozbiljno ...onaj Anthem u sistem je odličan integrator svih tvojih zamisli i cenim da zaslužuje više pažnje ... zaista puno dobro odrađenih funkcija u jednoj kutiji ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...