Jump to content


Strujni Kablovi


Krca44

Recommended Posts

18 hours ago, siroma said:

Pravih ja grdne strujne. Ima od sorte. Svi širmovani obavezno. Dvopolni, širmovani,... za razne namene 

Kabl.thumb.jpg.ae8e43c9e621648996dc50f7f

 

uzemljenje oko kabla.jpg

gotov1.jpg

rodijumski, zlatni,...

Video sam slike, kapiram sta si uradio sa omotavanjem zice spolja, nikakv problem, nego koji je onaj "glavni" kabl oko kojeg je zica omotana ili koji bi mogao biti ?

Link to comment
Share on other sites

licna preporuka : najbolja vrednost za novac - jeftini crveni PRP, ima negde gde su testirani sa drugima i bili bolji i na merenjima i slusno, a mnoogo dobri, mozda i najbolji shinkoh tantalum - bolji i od a. note tantalum , ako ti ne treba puno i hoces naj. Naravno, vishay Z foil ne racunam, on je van klase, a ionako njega iako je debelo skup nema bas u svakoj vrednosti...
Nije u okviru teme , ali me zanima , shinkoh ste upoređivali s magnetnim ili ne magnetnim audio note ?
Shinkoh se može pronaći ali izbor vrednosti je prilično sužen .
Z-foil moguće je naručiti bez dodatnih troškova, u bilo kojoj vrednosti , kod texas instruments .

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Krca44 said:

Trebaju mi strujni kablovi za pocetak ...

Moj savjet je da ne bacaš novac na bilo kakva polurješenja, a sve dosad spomenuto u temi spada u tu kategoriju. Što se mene tiče uistinu dobar (odličan) strujni kabel je puno, puno teže naći nego dobar IC ili zvučnički.

Razlog je s jedne strane zapravo vrlo jednostavan - prosječan kompjuterski kabel je zapravo dosta dobar za Hifi, a oni neki malo bolji koji se znaju dobiti s uređajima su još malo bolji - vrlo dobri u konačnici.

Naravno, nisu baš za ambicioznije sisteme, ali će se tek kod višeg ranga cijene pokazati kao čujno usko grlo. Druga stvar je što mnogi hifisti kabel koji svira drukčije (obično malo "masnije", toplije) doživljavaju kao "bolji" kabel, pa onda imamo dosta primjera kako kabel od npr. 30, 50 eura svira "mrak". To ne postoji. Postoji samo to da je legao trenutno dobro u sistem, ali pri prvoj promjeni komponente na bolje će se čuti da je ništa posebno.

Plus, strujne kabele isključivo nabavljati kad se složi cijeli sistem. Ovako, "malo ću promijeniti strujne kabele pa ću dobiti nešto" ... uglavnom bacanje novca. Jedino što se dobiva je određeno iskustvo glede takvih stvari.

 

Jedino što je (meni barem) imalo smisla i bilo lagano poboljšanje u odnosu na "komp kabel" je dobar PP kabel i staviti na njega Bals šuko utikač. Samo ne znam koji IEC konektor jer sve ispod Wattgate EVO što slušah je bilo nedovoljno dobro. To će biti vrlo dobar kabel koji može, po meni, dosta daleko "dobaciti", sa nešto malo tvrđim visokotonskim područjem, kao jedinim realnim minusom.

 

Link to comment
Share on other sites

 Kabl koji je sigurno odlican za strujni,koristim ga vise od 10godina.KIMBER 8TC.Ako ti treba uzemljenje samo provuci punu zicu 2,5mm2 zuto zelenu kroz pletenicu  i imas sjajan kabl.Konektori po volji ili u zavisnosti od finansija.

Preporuka je, bolje kupiti polovan kabl i zbog cene i zbog sigurnosti od feika mada se lako proveri dal je prava teflonska izolacija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sten said:

Razlog je s jedne strane zapravo vrlo jednostavan - prosječan kompjuterski kabel je zapravo dosta dobar za Hifi, a oni neki malo bolji koji se znaju dobiti s uređajima su još malo bolji - vrlo dobri u konačnici.

Naravno, nisu baš za ambicioznije sisteme

 

2 minutes ago, Sten said:

Plus, strujne kabele isključivo nabavljati kad se složi cijeli sistem. Ovako, "malo ću promijeniti strujne kabele pa ću dobiti nešto" ... uglavnom bacanje novca. Jedino što se dobiva je određeno iskustvo glede takvih stvari.

 

2 minutes ago, Sten said:

Jedino što je (meni barem) imalo smisla i bilo lagano poboljšanje u odnosu na "komp kabel" je dobar PP kabel i staviti na njega Bals šuko utikač. Samo ne znam koji IEC konektor jer sve ispod Wattgate EVO što slušah je bilo nedovoljno dobro.

Hvala sto si se javio, naleteh na tvoje postove o Lapp i Belden kablovima predlozenim ovde.

Da pojasnim, bar svoju situaciju, sistem je uglavnom slozen ( moze doci do nekih promena ali ne brzo ), kupujem neku letvu i hteo bih da stavim bar dva kabla : jedan do letve i jedan od letve do phonoa.

Zadao sam neki minimalni cenovni okvir, bar trenutno, pa zelim da vidim da li je moguce neko poboljsanje od pomenute osnove PC kabl, Lapp...  i da se to malo prodiskutuje ( za plici dzep ).

Zamolio bih samo za pojasnjenje dobar PP kabel... ?

Hvala & pozdrav, Krca

:)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, miletrosak1959 said:

 Kabl koji je sigurno odlican za strujni,koristim ga vise od 10godina.KIMBER 8TC.Ako ti treba uzemljenje samo provuci punu zicu 2,5mm2 zuto zelenu kroz pletenicu  i imas sjajan kabl.Konektori po volji ili u zavisnosti od finansija.

Preporuka je, bolje kupiti polovan kabl i zbog cene i zbog sigurnosti od feika mada se lako proveri dal je prava teflonska izolacija.

Ja koristim neku diy verziju originalnog plavog Kimbera 8TC na Naimu i to zvuci opako.Taj Kimber ima neverovatnu dinamiku,veliku scenu uz fantasticnu definiciju.

Inace 2x sam hteo da ga prodam i isto toliko puta odustao jer ga definitivno vredi zadrzati.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, džonibigud said:

Uz pomoć tog kabla se napaja moj fono pramp. Topla preporuka:)

Moze li malo vise informacija i impresija Supre.Meni je sve i uz ovaj Lapp na phono preampu u superlativu.Visoki odlicni,bas utegnut,definicije taman koliko treba,dinamika izuzetna,srednji fantasticni.Pitam se da li bi dobio neki boljitak uz Supru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam gledao u prodavnici elektro opreme 300din metar kabla koji služi za startovanje kola kad je prazan akumulator. Zaboravih koji je presek, al je momački debeo, jako puno licni. Cenim da bi se od njega moglo napraviti neki ručni rad. Kimber je sav u licnama, pa u pletenicama.

----------------

Inače kolega je uzeo kabal koji ide u zid pa njega stavio na svoju TV plazmu,  veli bolja slika.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, violent femmes said:

Moze li malo vise informacija i impresija Supre.Meni je sve i uz ovaj Lapp na phono preampu u superlativu.Visoki odlicni,bas utegnut,definicije taman koliko treba,dinamika izuzetna,srednji fantasticni.Pitam se da li bi dobio neki boljitak uz Supru.

 

 

Nisam nikada čuo Lapp, ne mogu izvršiti poređenje. Ukoliko je sa Lapp kablom kod tebe sve u superlativu ja ne bih ništa menjao. Ne mogu ti dati odgovor da li bilo boljitka uz Supru. Ja sam tim kablom veoma zadovoljan u svom sistemu. Najbolje je da probaš, uporediš i odlučiš šta se tebi više sviđa. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, džonibigud said:

Nisam nikada čuo Lapp, ne mogu izvršiti poređenje. Ukoliko je sa Lapp kablom kod tebe sve u superlativu ja ne bih ništa menjao. Ne mogu ti dati odgovor da li bilo boljitka uz Supru. Ja sam tim kablom veoma zadovoljan u svom sistemu. Najbolje je da probaš, uporediš i odlučiš šta se tebi više sviđa. :)

OK...hvala.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, violent femmes said:

Meni je sve i uz ovaj Lapp na phono preampu u superlativu

Ako sam dobro shvatio iz postova Siroma i Laky-ja i ako zelite da malo rasturite taj Lapp, otkacite uzemljenje interno, kupite zuto/zelenu zicu ( dzabe ) i obmotate spiralno nju spolja da ona bude novo uzemljenje... mozda to bude bolje.

Link to comment
Share on other sites

Još jednom moram definitivno da predložim ovo što sam juče probao i da se izvinem kolegi zoranzu što mu " skrnavim"  proizvod :D

Radi se o osnovnom modelu fta koji ima rodijumski šuko i bakarni iec . Umjesto rodijumskog stavljen gold kinez oyaide i to je taaaako dobro leglo  :wub: Kabel je 3 x 4 mm2 pocinčani bakar ( ne znam koji je proizvođač ) ali je pristojno napravljen . Promjenom šuko-a zvuk je tako postao zavodljiv ( evo slušam već par sati i ne vjerujem )  sredina otvorena , prijatna i ne napadna a bas s malom dozom mekoće i to taman onolko koliko treba . :thumbsup2

26677709_142451473218997_9163912166316411764_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Krca44 said:

Zamolio bih samo za pojasnjenje dobar PP kabel... ?

U mom slučaju je to bila ELKA i Eurocable. Njih dvoje sam koristio zadnjih 20-ak godina. Toliko su se zadžali u sistemu (koji se stalno mijenao, ali to s druge strane pokazuje univerzalnost, pa i neutralnost navedenih kabela - namaju neki svoj izražen zvuk), do nedavno kad promijenih sve strujaše.

Iako, tokom godina sam dovukao hrpu strujnih kabela doma i naslušavao (nešto i kupovao, pa relativno brzo i prodavao) ne bi li našao nešto bolje.

Ne znam kojeg ranga (rezolucije) je tvoj sistem, no meni su PP kabeli bili zadovoljavajuće dobri sve tamo negdje do 2k eura (cijena novoga) po komponenti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sten said:

U mom slučaju je to bila ELKA i Eurocable.

Hvala

Ne mogu da kazem da je sistem visoke rezolucije, bar ga ja ne posmatram tako mada ima kapacitet da u nekoj meri prikaze sta bi mogao doneti kvalitetno izveden strujni kabl.

Napravio sam gresku u startu teme jer nisam rekao da zapravo ne zelim da uticem na zvuk putem strujnih kablova u kontektekstu ekvilajzera ili farbe.  Ono sto bih zeleo jeste da buduci kablovi budu tehnicki ispravan tip za svoju funkciju, dakle trozilni sa shirmom i uzemljenjem tamo gde je potrebno pa da samim tim unesu promenu na bolje...ako je to moguce.

Ako su dovoljno dobri za nove komponente do 2K Eura moj sistem pokrivaju sigurno.

Hvala na preporuci.

Pozdrav, Krca

:)

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Krca44 said:

... Ono sto bih zeleo jeste da buduci kablovi budu tehnicki ispravan tip za svoju funkciju, dakle trozilni sa shirmom i uzemljenjem tamo gde je potrebno pa da samim tim unesu promenu na bolje...ako je to moguce.

PP kabeli su bez "shirma". Štoviše, najbolji strujni kabeli koje čuh su bez toga.

Koliko ja čuh, i ono što ja smatram prirodnim zvukom, taj širm donosi više štete nego koristi. Kad sam imao neki kabel s ekstra shirmom, uvijek sam ga odspajao, ako sam mogao. I nikad nisam dobio lošiji zvuk.

Zašto je tako, a trebalo bi možda biti drukčije? Pojma nemam, ali novce dajem za ono što zvuči dobro, ne ono što bi "trebalo" zvučati dobro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...