Jump to content


Da li istrošene ploče oštećuju iglu ?


Borko

Recommended Posts

Opšte je prihvaćeno da potrošena igla nepovratno oštećuje brazde na ploči tako što uranja dublje u brazde i pri tome proizvodi i više šuma zbog nečistoća koje se nagomilavaju na dnu brazde. Pitanje je da li važi i obrnuto tj. da li ploča sa već oštećenim brazdama može da upropasti potpuno novu iglu ? Ako to jeste tako, koji bi bio mehanizam tog oštećenja igle ?

 

Link to comment
Share on other sites

Brze ces svakako da pohabas iglu sa pohabanim plocama.Takve ploce bolje izbegavati,al kad se vec naleti makr ih treba dobro oprati.Verovatnoca je da je saban koji je grebao ploce oruci plugom po njima morao i da napravi pauzu za burek pa su i strokave.Ja licno zaobidjem takve ploce u sirem luku zbog skupe glave,ali se i sa jeftinom glavom tj iglom napravi stetu na kolekciji sto je ireverzibilan proces...pa je manja steta za iglu nego za ploce 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Borko said:

Pitanje je da li važi i obrnuto tj. da li ploča sa već oštećenim brazdama može da upropasti potpuno novu iglu ? Ako to jeste tako, koji bi bio mehanizam tog oštećenja igle ?

Da li se nova igla trosi brze kad svira na ostecenim plocama ?

Nemam egzaktna saznanja, samo sumnje, vrh se ocigledno trosi, to se jasno vidi na slikama koje je publikovao Kuja a da li se trosi brze....... mislim da, jer je u pitanju proces interaktivnog tipa.

E sad da li ce bas da se odmah upropasti igla ili ce samo brze da se trosi vrh.... ne znam al' bih voleo da saznam.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako,strokave i ostecene ploce brze pohabaju iglu pa ona posle ostecuje ploce nepovratno to sam mislio pa sad vidim nisam dobro napisao.Naravno losija ploca nece odmah ostetiti iglu ali ako se redovno svasta pusta broj radnih sati igle se znatno skracuje,trosi se vrh.Ploce bi trebalo ocistiti pre koriscenja,cak i nove,a i za iglu treba imati dobar stajlus cleaner.Narocito ostaci proizvodnje novih ploca se zapeknu na igli,em njoj ne prijaju em se vise habaju ploce-dupla steta

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, microfarad said:

Situacija je obrnuta istrošena igla, oštećuje ploče.

U redu to je opšte poznato. Znači obratno ne važi ? Drugi odgovori idu u prilog tome da oštećene  brže troše potpuno novu iglu. 

Samo niko nije ponudio objašnjenje kako do toga dolazi ? A to je i bio smisao pitanja.

Link to comment
Share on other sites

За иглу су опасни само резови преко бразди који на путу игле стварају грубу оштру ивицу сличну необрађеној ивици метала након резања тестером. Дека је чак у програму имала четкицу од неких оштрих влакана која су требала на месту реза  да исполирају те оштре ивице . Равномерно истрошена бразда је ''сигнал''.

Link to comment
Share on other sites

Igla se trosi i najnormalnijom upotrebom,inace bi trajala vecito.Prljava i izgrebana ploca joj samo dodatno skracuje vek.Nekad dok sam koristio MM sam imao staru iglu u rezervi za takve ploce sto nije lose resenje.Odkako koristim MC nemam tu alternativu tako da vise ne eksperimentisem, lakse se danas dođe do pristojne ploce.Very good ili very good plus mi je donja granica za kupovinu.I zvucno me ispod toga već nervira, izuzetak su starije USA ploce koje u tom stanju imaju manji surface noise tj. puckaju tise,na prijatnijoj frekvenciji.

Link to comment
Share on other sites

Изгребана плоча говори о потпуно неодговорном и неотесаном власнику који није за тај музички медијум и нема јој места на грамофону.Нормалном употребом плоча се не може изгребати. Треба уложити доста деструкције у том процесу.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se najvise ploca ostetilo kad je pucketanje u pitanju tako sto nisu menjane igle na vreme ili VTF/AS nisu bili dobro podeseni.

A kako se bas tacno ostecuje igla... pa verovatno kao kola nekada na staroj ibarskoj magistrali, vrh ili upada u neke rupe ili nalece na neke kamencine a ponekad i na bankinu, kad iskoci nazad pa se to ponavlja, ne moze da prodje dalje kroz brazdu... verovatno spoj tih karakteristika i trenja & neravnomerno naleganje usled vec prethodno ostecene ploce.

Link to comment
Share on other sites

da li iglu vise ostecuje zapis u brazdi visokih ili niskih tonova .....jako mi je vazno ....pomagajte ...

da znam koje ploce da slusam a koje da bacim ili da preskacem deonice u numerama u kojima dominira destruktivna frekvencija.

ubicu se ako sam habao iglu ......dok mi ne odgovorite slusam samo radio drame tj. vokal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26.10.2018. at 23:54, patason said:

da li iglu vise ostecuje zapis u brazdi visokih ili niskih tonova .....jako mi je vazno ....pomagajte ...

da znam koje ploce da slusam a koje da bacim ili da preskacem deonice u numerama u kojima dominira destruktivna frekvencija.

ubicu se ako sam habao iglu ......dok mi ne odgovorite slusam samo radio drame tj. vokal.

Игла је дијамантска и у сваком датом тренутку више оштећује плочу, поготову ако је игла тупа или лоше избрушена. Међутим, игла је једна, а плоча траје око 45 минута, па ако имаш неколико стотина плоча и слушаш их наизменично сваки дан , /група/ плоча - посматрано у дужем временском периоду - више оштећује иглу. Плочу (из неке веће колекције) можеш да користиш годинама, а иглу би требало мењати једном годишње. Пролазак игле преко јако оштећене плоче може се уподобити прелажењу игле преко шмиргле, макар била и винилска.

Веoма је важно тачно подесити ручку и главу: притисак, антискејтинг, све углове, overhang (користи протрактор), као и потпуно равне и добро центриране плоче, иначе је процес оштећивања и једног и другог знатно убрзан.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...