Jump to content


Oprema za kafic


Fokus

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, Spachek said:

Tacno tako@siroma, na zalost.

Zasto na zalost?

Pa ne idem u kafanu da slusam Hi-Fi. Muzika treba da drnda u pozadini tako da ne smeta i da moze da se komunicira. Suplji Bose je sa svojm loudness zvukom i bez srednjih savrsen za to.

Ako je neka svirka, onda je to druga prica. Onda se pozicioniras da imas kakvu-takvu stereo sliku.

 

I da - naravno da treba da bude riba, a ne da bude peder-bal kao na skupovima hi-fi freak-ova :D

 

p.s. Ne slazem se samo sa onim "fancy" i jeftinim shitex pivom :)

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da se umeašam kao neko ko ima dosta iskustvo u ovome što se traži.

- Ja bi otišao kod nekog preprodavca audio opreme i uzeo od njega jedno pojačalo i 2 para zvučnika. To pojačalo bi guralo svaki par na jednom nivou. Tražio bi da mi on odvoji neke pa da mi pušta glasno. Odvojio bi nekih 300-400 eura za ovo. Dosta dobra oprema iz 90ih se može naći za ove pare. Pitao servisere koji zvučnici se lako servisiraju.

- Na KP bi našao neki DAC ili muzičku karticu od 50-100 eura

- Kupio krštene firmirane polovne kablove za nekih 100 eura.

- Uzeo neki polovan PC sa 4gb rama, tako da se može puštati i internet radio kao i moja muzika. PC se mnogo lakše servisira nego laptop i bolje podnosi ovakve uslove. Njega često izduvavati, a ponekad i amp.

* Audio opremu po kafićima treba tretirati kao potrošnu robu. Tamo se puši i ima jako puno prašine, oprema vrlo brzo strada od ovog. Pojačalu obavezno neko dodatno hladjenje, ima kod kineza jeftinih hladnjaka.

* Nikad ne bi kupovao novu opremu jer brzo kalira u ovakvom okruženju. Predložena oprema bi vredela preko 2000 maraka da je kupljena nova.

* Kafić nije posao na duge staze, uglavnom nije tako. Te treba gledati da se ne izgubi puno na opremi kad se jednog dana mora prodavati

* Obučio dobro konobare kako se barata opremom jer uglavnom oni joj dodju glave.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

p.s. Ne slazem se samo sa onim "fancy" i jeftinim shitex pivom :)

Pod jeftino pivo ne mislim da bude shitex. Zašto imputiraš?

Jelen može da se prodaje i za 100 dinara sa zaradom.

A za fensi (ili se kaže Fendi? :rolleyes:  ) pa moraš da priznaš da postoje mesta gde se izlazi da se vidi i bude vidjen? Bar neki tamo zbog toga izlaze. (U Lagano, Prestige, Y, Vespa Bar...)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vdzele said:

- Kupio krštene firmirane polovne kablove za nekih 100 eura.

Zasto toliko love odvojiti na kablove, koji je konkretan razlog za ovakvu prepraspodelu kapitala ( u odnosu na 300/400 za pojacalo&zvucnike ) ?

2 hours ago, vdzele said:

Audio opremu po kafićima treba tretirati kao potrošnu robu. Tamo se puši i ima jako puno prašine, oprema vrlo brzo strada od ovog. Pojačalu obavezno neko dodatno hladjenje, ima kod kineza jeftinih hladnjaka.

Apsolutno uzeti u obzir gore napisano a da dodam da tehnika ne sme stajati blizu aparata za Espresso, oni veliki po kaficima generisu toplotu & vlagu i to ne valja za tehniku.

Stereo pojacalo moze da gura dva para zvucnika ako je iole pristojno napravljeno.

Link to comment
Share on other sites

Napomenoh već da se može naći za 100 eura nešto iz 90ih što je vredelo novo barem 1000 maraka. Ja sam moj cd plejer Marantz platio 1200 maraka a prodao ga za 80 eura.

Pa trebaće tu velika metraža za zvučničke. Pa onda staviti bananice, neke pristojne. Skupi se to.

Misliš da takvi uređaji ne zavređuju polovne zvučničke kablove od 20-30 eura? 20 eura interkonekt, 20 eura za strujni, ..... Da li bi ti svoj gramofon kačio na pijačarac kabl?

Oduvek me nerviralo ljudi kupe nešto solidno i onda naprave usko grlo sa nečim glupavim. To je glavna odlika kod gazda kafića / klubova kod kojih sam radio kao dj.

Tu kod nas je jedan nedavno stukao stotine hiljade u kafić / restoran. Hvalio mi se kako je kupio dva snagaša koji su početkom 90ih vredeli 2500 maraka svaki..

Ja došao iza šanka, bacio pogled na kablove - ono pijačarci. Još pušta neku muziku sa radija u 96kbps. Zvuk grozan. Mogoa je komotno kupiti neku liniju za devojčice, isti zvuk bi imao.

Toliko mi znamo, zato smo tu gde smo.

-------------

PS: Ujedno se takvi kablovi uvek mogu lako prodati kasnije

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vdzele said:

Pa trebaće tu velika metraža za zvučničke. Pa onda staviti bananice, neke pristojne. Skupi se to.

Misliš da takvi uređaji ne zavređuju polovne zvučničke kablove od 20-30 eura? 20 eura interkonekt, 20 eura za strujni, ..... 

Za hifu da a za kafic... ne znam, dok se ne vidi metraza pa i onda bih bar licno gledao da budu neki "pristojni" kablovi koji obavljaju posao.

9 minutes ago, vdzele said:

Oduvek me nerviralo ljudi kupe nešto solidno i onda naprave usko grlo sa nečim glupavim. To je glavna odlika kod gazda kafića / klubova kod kojih sam radio kao dj.

Vlasnici kafana uvek moraju negde da iseku troskove, to ce tako uvek biti kod nas, cesto stede na ozvucavanju prostora toliko sam primetio.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je najbolji zvuk iz kafica koji mi je ostao u secanju, i kao prva fascinacija subwooferom, bio neki sub-sat sistem ako se dobro secam od Jbl-a.Mi klinci od 15-16 g setamo od jednog kafica sa nekom vintage kompletnom Marantz linijom sa plavim magijskim svetlima i dekom sa najlepsim VU mertima u kojima nam curi voda iz usta, sa njhovim zvucnicima sa basem od 30cm i predjemo u taj kafic gde smo znali da je zvuk dobar ali hifa nije bas vidljiva (Patak ako ima zrenjaninaca) i vidimo tamo neke malecke zvučničiće iz kojih izlazi baaasss od kojih se lomi kamenje u bubrezima...popadamo u nesves'.Nismo znali sta je subwoofer :o...a i bio dobro sakriven.Gazda kafića inace bio iskusan audiofil,a hifa glavna fora kao danas klincima iphone X.

Ja bi tako nesto,i mislim da bi dobro bilo imati i neki vid equalizer a obavezno(na kompu,ne mora pravi),nista gore od kafica gde vriste srednji i ne mozes nista da cujes ni sa 20cm.Zvuk moze biti i glasan,i da se pantalone tresu ali da losi vristeci srednji ne cepaju usi,bolje ih kao takve spustiti tzv. V izrez na eq.Inace primetio sam da mi u kaficima i sl mestima bas prija JBL.U ZR postoji na glavnom setalistu ulicno ozvucenje sa svake bandere sa nekim belim outdoor JBL sa finom diskretnom backgrund muzikicom dok setas ili sedis u nekoj basti...dobar "osečaj za filing" ,audiofiličan grad.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sondek said:

Marantz linijom sa plavim magijskim svetlima i dekom sa najlepsim VU mertima u kojima nam curi voda iz usta, sa njhovim zvucnicima sa basem od 30cm

Ne znam ko je pravio kutije za njih krajem 80ih, da li oni sami ili neko za njih, burazer ima Technics komponente koje su tra la la ali Marantz zvucnici izvlace stvar nevidjeno, trosistemci sa nekom 8/10" bas jedinicom, jako lepo svira, malo na Vintage stranu ali jako dobro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...