Jump to content


Samsung 8K TV


DejanM

Recommended Posts

1080р слика са квалитетног извора, реда блу реј филм или ремукс мкв, на 100" са 3м удаљености изгледа одлично. Малтене да потреба за 4К не постоји... ту упада у причу хдр и већи битрате. Сама резолуција није пресудна.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 minuta ranije, gvlada said:

1080р слика са квалитетног извора, реда блу реј филм или ремукс мкв, на 100" са 3м удаљености изгледа одлично. Малтене да потреба за 4К не постоји... ту упада у причу хдр и већи битрате. Сама резолуција није пресудна.

Upravo to.

Ali ako zelim da kupim npr OLED 65" a da je FullHD, jednostavno nema. Sve preko 50" novo je bar 4K.

Jedno pitanje. Sta bolje izgleda, 1080p na kvalitetnom 1080p TVu, ili 1080p upscaled na 4k na podjednako kvalitetnom 4k TVu?

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, garson said:

Jedno pitanje. Sta bolje izgleda, 1080p na kvalitetnom 1080p TVu, ili 1080p upscaled na 4k na podjednako kvalitetnom 4k TVu?

1080p upscale-ovan na 4K, na dobrom TV, izgleda bolje od nativnog 1080p na dobrom 1080 TV-u.

Nativni vrhunski 4K, naravno da izgleda bolje od bilo kojeg 1080. Mada, tu ima pitanje veličine panela i udaljenosti sa koje gledamo.

Ali dalje, 1080p u svom najboljem kvalitetu može izgledati bolje od 4K kompresovanog na niži bitrate.

I dalje, upscale 1080 na 4K radi dobro samo ako je izvorni 1080 jako dobar. Ako imamo blueray HD izvor, upscale na 4K će na 4K panelu dati nešto bolju sliku (ako se zabuljmo u piksele). Ali ako 1080 nije baš najbolji, ako iole postoje artefakti preterane kompresije i nižeg bitrate-a, upscaling tada čak i kvari sliku.

Problemčić je što danas i 1080p vrlo retko imamo da zaista valja, osim da kupimo BR, nabavimo mnogogigabitni .mkv na mestu gde se oni nabavljaju, ili sami snimamo dobrom 4K kamerom.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, NShappy said:

1080p upscale-ovan na 4K, na dobrom TV, izgleda bolje od nativnog 1080p na dobrom 1080 TV-u.

Nativni vrhunski 4K, naravno da izgleda bolje od bilo kojeg 1080. Mada, tu ima pitanje veličine panela i udaljenosti sa koje gledamo.

Ali dalje, 1080p u svom najboljem kvalitetu može izgledati bolje od 4K kompresovanog na niži bitrate.

I dalje, upscale 1080 na 4K radi dobro samo ako je izvorni 1080 jako dobar. Ako imamo blueray HD izvor, upscale na 4K će na 4K panelu dati nešto bolju sliku (ako se zabuljmo u piksele). Ali ako 1080 nije baš najbolji, ako iole postoje artefakti preterane kompresije i nižeg bitrate-a, upscaling tada čak i kvari sliku.

Problemčić je što danas i 1080p vrlo retko imamo da zaista valja, osim da kupimo BR, nabavimo mnogogigabitni .mkv na mestu gde se oni nabavljaju, ili sami snimamo dobrom 4K kamerom.

Ima i na streaming servisima tipa Netflix. Tu ima i DolbyVision i HDR filmova u 4K. Mada citajuci na internetu o kolicini podataka koja se prenosi dok gledamo recimo Netflix ni tu stvari nisu bas jasne ...

Link to comment
Share on other sites

Ja imam Sky pakete ali preko lokalnog kablovskog providera. A to znaci u HD formatu. Mozda bi mi bilo pametnije da predjem na internet Sky jer tu bih onda imao 4K sadrzaje umesto da cekam da se ovi moji ovde u Becu modernizuju.

Uzgred, kako Sky ima prava na prenos Wimbledona, vrse prenos na 6 kanala odjednom: moze odjednom da se prati 5 meceva (jedan kanal je vise za pricu i komentare) - sto je zbilja super.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

 

Uzgred, kako Sky ima prava na prenos Wimbledona, vrse prenos na 6 kanala odjednom: moze odjednom da se prati 5 meceva (jedan kanal je vise za pricu i komentare) - sto je zbilja super.

Sport Klub, prenosi Wimbledon na 10 kanala. Tako, da može da se prati odjednom 10 mečeva. Eto, onako uzgred da nešto i u Srbiji, bude bolje, nego u belom svetu;)

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, microfarad said:

Sport Klub, prenosi Wimbledon na 10 kanala. Tako, da može da se prati odjednom 10 mečeva. Eto, onako uzgred da nešto i u Srbiji, bude bolje, nego u belom svetu;)

Ponudu kakvu ima SK nema niko. Sky Sport prenosi golf, tenis, fudbal ali nema recimo odbojke ili vaterpola. Ako se predplatite na DAZN onda ne mozete da gledate muski tenis, ... itd.

Link to comment
Share on other sites

On 4.7.2019. at 8:06, DejanM said:

Ima i na streaming servisima tipa Netflix. Tu ima i DolbyVision i HDR filmova u 4K. Mada citajuci na internetu o kolicini podataka koja se prenosi dok gledamo recimo Netflix ni tu stvari nisu bas jasne ... 

Netflix video streaming accounts for 15 percent of web traffic worldwide, according to a report from Sandvine. :D

 Zlobnici kazu da vecinu ostatka trosi npm install ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ako procitate ovaj clanak videcete da je mereno da Netflix UHD programe streamuje sa 7 GB po satu. To znaci da jedan film od dva sata izadje na nekih 14 GB. U clanku se ne kaze da li se radi o DolbyVision ili HDR10 ... i da li je uopste testiran Netflix kada koristi te formate. Ali tih 14 GB mi dodju nekako previse malo. Filmove koje sam spustao sa interneta a koji su bili bez HDRa i DolbyVisiona su imali izmedju 20 i 30 GB. Ovi sa DolbyVision su isli i do 100 GB. Da li neko zna o cemu se tu tacno radi ?

Link to comment
Share on other sites

Слабији битрејт слике. Какви сервери требају да сви стримују ухд филм пуног квалитета. Чак и звук, на долби дигитал додају атмос емулзију.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, DejanM said:

Ako procitate ovaj clanak videcete da je mereno da Netflix UHD programe streamuje sa 7 GB po satu. To znaci da jedan film od dva sata izadje na nekih 14 GB. U clanku se ne kaze da li se radi o DolbyVision ili HDR10 ... i da li je uopste testiran Netflix kada koristi te formate. Ali tih 14 GB mi dodju nekako previse malo. Filmove koje sam spustao sa interneta a koji su bili bez HDRa i DolbyVisiona su imali izmedju 20 i 30 GB. Ovi sa DolbyVision su isli i do 100 GB. Da li neko zna o cemu se tu tacno radi ?

Zaboravio sam da ostavim link clanka na koji sam se pozvao ... sorry ...

https://www.howtogeek.com/338983/how-much-data-does-netflix-use/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pojavili su se (konacno) Audioquest HDMI kablovi koji podrzavaju 8K i cak 10K. Nose oznaku 48, verovatno zbog toga sto podrzavaju prenos od 48 Gb/s. Ti HDMI kablovi podrzavaju i eARC, sto je naravno jako dobro. Nazivi razlicitih modela su zadrzani uz ovaj 48 dodatak. Cene su dosta jake ...

https://www.audioquest.com/cables/digital-cables/hdmi-8k-10k

 

Link to comment
Share on other sites

 Videh, mada nisam komentarisao... Takodje i Chord Cables ima svoj top model, Epic HDMI, sa podrskom za 48Gbit/s. Epic je, kao i Shawline hibrid, sa optickim kablom za deo velike brzine, ali samo Epic ima podrsku za 48Gbit. Audioquest ima, koliko vidim, samo bakar, sto je jos impresivnije.

 Generalnom kabl koji podrzava 48Gbit/s bez optike, na 20-30m je vrlo, vrlo impresivno. Zahteva, naravno, i vrlo naprednu elektroniku, ovo je mnogo daleko od 340MHz HDMI signala, koji je mogao da se pravi sa cipovima od 5 centi, izvuci 48Gbit kroz optiku zahteva brze Serdes-ove, opasno dobru integraciju da se sve to izvede, a kad dodamo da HDMI nema ni pravo napajanje (ne racunam 50mA u ozbiljno napajanje), ovo je jako, jako impresivno.

 Ne bi me cudilo da je ovo neki jako besan top-end proces, tipa Samsung 8nm fabovi.... Ovi kablovi su skupi sa razlogom i ostace skupi jos neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, nkrgovic said:

 Videh, mada nisam komentarisao... Takodje i Chord Cables ima svoj top model, Epic HDMI, sa podrskom za 48Gbit/s. Epic je, kao i Shawline hibrid, sa optickim kablom za deo velike brzine, ali samo Epic ima podrsku za 48Gbit. Audioquest ima, koliko vidim, samo bakar, sto je jos impresivnije.

 Generalnom kabl koji podrzava 48Gbit/s bez optike, na 20-30m je vrlo, vrlo impresivno. Zahteva, naravno, i vrlo naprednu elektroniku, ovo je mnogo daleko od 340MHz HDMI signala, koji je mogao da se pravi sa cipovima od 5 centi, izvuci 48Gbit kroz optiku zahteva brze Serdes-ove, opasno dobru integraciju da se sve to izvede, a kad dodamo da HDMI nema ni pravo napajanje (ne racunam 50mA u ozbiljno napajanje), ovo je jako, jako impresivno.

 Ne bi me cudilo da je ovo neki jako besan top-end proces, tipa Samsung 8nm fabovi.... Ovi kablovi su skupi sa razlogom i ostace skupi jos neko vreme.

Ja sam jos pre godinu dana kupio ovo:

https://www.amazon.de/gp/product/B07GVVJPLM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Cena nije ni blizu cene Audioquest HDMI kablova. Doduse nema eARC vec samo ARC i bio je jedan od prvih koji su podrzavali 48G. Belkin koristi bakarne zice dok Audioquest koristi posrebrene (najbolji model ima zice od cistog srebra i kosta jako puno). Ovaj Belkin kabl je ok ... koliko ja mogu da procenim bez ikakvih merenja.

Link to comment
Share on other sites

Да ли нови каблови имају неку електронику у себи или си мислио на чипове у излазу/улазу уређаја?

Помињу се оптички хдми каблови. Нисам имао прилике да их видим уживо.

Link to comment
Share on other sites

 Da, elektronika mora bukvalno da bude spakovana u konektor, to jeste ono sto mene impresionira. HDMI ima 50mA izlaz za napajanje, sa kojim, ocigledno, radi i jako brz serdes i opticki konvertor, koji podrzavaju 48Gbit... Evo slike:

ChordCo-Epic-HDMI-AOC21-exploded-scaled.

Da se razumemo, velicina elektronike nije ono sto je impresivno, to je posledica visokog stepena integracije, koji je neophodan, pre svega, zbog potrebe da se trosi manje struje.

Link to comment
Share on other sites

Ima audioquest, kaze @DejanM - ali je cena isto jaka i duzina je ogranicenija. Takav kabl tek mora da ima impresivnu geometriju, materijal tu igra mnogo manju ulogu od koraka uplitanja i odrzavanja istog - da bi eliminisao presulsavanje (sto je najveci problem kod visokofrekventnih kablova) moras da imas savrseno resenu geometriju. To da li su posrebreni ili srebrni, sa signalom od 48GHz skin efekat je vrlo izrazen - realno signal ide kroz spoljnih mikrometar kabla. Takodje, sumnjam da ima neke bitne razlike izmedju srebra i bakra....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...