Jump to content


Samsung 8K TV


DejanM

Recommended Posts

11 sati ranije, DejanM said:

Da sam ja kablovski operater u nekoj zemlji, imao bih sada dilemu da li da guram 4K ili da odmah prelazim na 8K tehnologiju ? Ja razumem da je cela ta prica skopcana sa troskovima i da zbog toga ceo proces osavremenjivanja mreze ali i TV kanala trazi odredjeno vreme ... ipak, ako moze SBB zasto ne mogu i drugi ...

...a čim 8K bude tu i tamo na 3-4 kanala, i ukupno 50-ak televizora po svim radnjama Srbije, odmah će početi da najavljuju 16K, HDR24+3X, ili nešto dvadeseto.

Mene, koji jesam techno-freak, već sada ozbilno, ali baš ozbiljno smara ova besmislena trka kojoj se kraj ni ne nadzire. Ni 1080 ne radi k'o svet na kanalima koji me zanimaju, ovo što daju kao fullHD ima bit-rate s' početka veka, skupi stream servisi vrlo često nemaju ono što bih gledao (jer svako drži samo svoju produkciju (a titl još nisu rešili)) pa opet moram da torrentujem, a onda skoro 5 godina star TV (još pod garancijom) ne čita ili ne svira novije kodeke, SBB-ov receiver moram bar jednom dnevno da čupam iz struje da se odglupavi, Sony TV ne zna da lista samo izabrane kanale, neki Šljamasung TV odjednom ne podržava DTS zvuk, svaka "nova" video/cable/stream tehnologija zahteva neke nove kablove (k'o da imam dupli pod u stanu pa mogu da vučem nove kablove svake 2-3 godine...), u svakom  paketu fali neki TV kanal koji me zanima (paket muzičkih kanala koji donosi Mezzo, podrazumeva i kompletan Pink paket) pa ti preporuče da uzmeš SVE, a naravno, sve je to malo manje skuplje ako preneseš i fiksni telefon...

Pouzdano znam da 90% korisnika uopšte ne kapira celu ovu priču oko kodeka, paketa, HaDeeRova, Goova, a ne zna ni da sredi kanale nekim normalnim rasporedom.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jedno pitanje/razmisljanje, laicko, pa mi ne zamerite.

Ako uzmemo da velika vecina novih TV modela su 4K, a vecina materijala koji gledamo (ako se ne varam) je i dalje FullHD, tu dolazi do upscalinga, sta smo tu dobili? Mozemo i 8K TV modele ubaciti u celu pricu, ako gledamo 4K, opet je upscale na delu.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nije uvek upscale aktivan. To bi značajno pregrevalo elektroniku. Ja na Oppo-u imam opciju za upscale na 4K, ali i on ne radi uvek, ako je materijal niži od 1080p. Može se uključiti ili isključiti po želji. Nije uvek aktivan.

Ono što me je posebnu razljutilo, sada nažalost pričamo o mom LG UHD 4K TV-u, a ne o 8K ali verujem da može da se očekuje isti sceanrio.

Deklarisan kao UHD 4K nešto Edge, a ne može sledeće.

- YouTube 4K video NE

- MP4 4K video NE

- Bilo šta što je 4K na internom playeru i njegovom Media streemer-u NE

Jedino kada imam na panelu 4K UHD 2160p je kada Oppo upscaluje HD video ili kada povežem Sony A6300 preko hdmi i sa nje puštam 4K 2160p snimke direktno na ekran.

Očigledno ne poseduje potreban hardwer/softwer za sopstvenu reprodukciju i samo koristi externi procesing UHD 4K slike.

Iz toga zaključujem da nije ni sposoban da radi 4K upscaling "on the fly" interno za sliku koju dobija. Dodatno, kada se pritisne na dugme "Info" na daljinskom, na tabu - headeru koji se pojavi ispisuje se rezolucija panela u tom trenutku, pa se može videti u kojoj rezoluciji radi.

Link to comment
Share on other sites

Oppo 105D nije deklarisan kao UHD ili 4K ali je naznačeno da ima tu opciju. Nešto kao (HD Ready), a ovo bi bilo UHD Ready i da može interno da podiže HD na UHD.

Takođe ne reprodukuje 4K mp4 failove skinute na hdd sa kamere ili exportovane nakon montaže u Premier Pro CC 2019.

Nisam probao 2.7K?? To bih mogao da vidim ... Najlakše mi je da snimim sa GoPro HERO 5 u toj rezoluciji, skinem na hdd i probam i sa Oppo-a i sa TV-a pristup preko mreže?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, garson said:

Jedno pitanje/razmisljanje, laicko, pa mi ne zamerite.

Ako uzmemo da velika vecina novih TV modela su 4K, a vecina materijala koji gledamo (ako se ne varam) je i dalje FullHD, tu dolazi do upscalinga, sta smo tu dobili? Mozemo i 8K TV modele ubaciti u celu pricu, ako gledamo 4K, opet je upscale na delu.

Pitanje je skroz na mestu, jer, kada dođemo u doba da se neki iole primetan procenat medijskih sadržaja nativno snima i distribuira kao 8K, tada će nam LG, Samsung, Sony i ostali već uveliko predstavljati i bombardovati nas nekim 16K modelima, i ubeđivaće nas da je to skora budućnost, i da je 2.2m idealna udaljenost za gledanje 65" panela.

A 90% onog što će nam nuditi kao 4 ili 8K će zapravo biti upscale remaster tamo negde u nekom studiju. Sigurno neće novim kamerama ponovo snimati sve do sada snimljene filmove.

A distibuteri sadržaja, eee... oni će uvoditi nove kodeke, da tih 4-8-16K nekako sabiju, ako može, u dial-up bitrate.

I dan danas, onaj pravi najbolji FullHD možeš da gledaš samo u formi kratkih prezetacionih klipova koji pokazuju mogućnosti televizora.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

A 90% onog što će nam nuditi kao 4 ili 8K će zapravo biti upscale remaster tamo negde u nekom studiju. Sigurno neće novim kamerama ponovo snimati sve do sada snimljene filmove.

A distibuteri sadržaja, eee... oni će uvoditi nove kodeke, da tih 4-8-16K nekako sabiju, ako može, u dial-up bitrate.

I dan danas, onaj pravi najbolji FullHD možeš da gledaš samo u formi kratkih prezetacionih klipova koji pokazuju mogućnosti televizora.

Kako se sada skoro sve snima digitalno verovarno master dobacuje do 8K RAW. Tek kada izbace neki brutalni codec za 10 bit-nu sliku i za te dimenzije moći će da krene komercijala. Onda će starije filmove samo da upscale-uju i provlače kroz još savremeniji codec za npr. 16k gde će se to povećanje iskompenzovati još boljim codec-om i naprednijim hardware-om.

Distributeri će svakako sve to da zgužvaju.

Pa kada 1h mp4 u 8-bit 1080p ima oko 17GB (onako napamet ne sećam se tačno) koliko treba da ima gigabajta taj isti sadržaj u 10-bit RAW formatu. To ne može da obrađuje obična grafička više klase. Tako nešto je ne moguće broadcast-ovati zbog bandwith-a koji bi zapušio kompletan link ...

Master ostaje neopisivo ogroman, a derivati u obliku codec-a će uvek moći da pruže prostora za špekulacije u kvalitetu i dobijenom rezultatu.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Mislim da nije uvek upscale aktivan. To bi značajno pregrevalo elektroniku. Ja na Oppo-u imam opciju za upscale na 4K, ali i on ne radi uvek, ako je materijal niži od 1080p. Može se uključiti ili isključiti po želji. Nije uvek aktivan.

Ono što me je posebnu razljutilo, sada nažalost pričamo o mom LG UHD 4K TV-u, a ne o 8K ali verujem da može da se očekuje isti sceanrio.

Deklarisan kao UHD 4K nešto Edge, a ne može sledeće.

- YouTube 4K video NE

- MP4 4K video NE

- Bilo šta što je 4K na internom playeru i njegovom Media streemer-u NE

Jedino kada imam na panelu 4K UHD 2160p je kada Oppo upscaluje HD video ili kada povežem Sony A6300 preko hdmi i sa nje puštam 4K 2160p snimke direktno na ekran.

Očigledno ne poseduje potreban hardwer/softwer za sopstvenu reprodukciju i samo koristi externi procesing UHD 4K slike.

Iz toga zaključujem da nije ni sposoban da radi 4K upscaling "on the fly" interno za sliku koju dobija. Dodatno, kada se pritisne na dugme "Info" na daljinskom, na tabu - headeru koji se pojavi ispisuje se rezolucija panela u tom trenutku, pa se može videti u kojoj rezoluciji radi.

Pa ti pazari neki krsten TV :)

Moj bez problema pusta 4K HDR materijal. Naravno, to vazi i za Youtube. Bas ima napucanih demo-a. Prosto da se iznerviras jer nijedan film ni ne lici na to.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Delija said:

Pa ti pazari neki krsten TV :)

Pa jesam u tom momentu. Mašiš poentu. Nigde nije bilo naznačeno šta reprodukuje, a šta ne od rezolucija. Samo formati failova koji su podržani i rezolucije panela. Interninom player-u nisu naznačili ograničenja u kompatibilnosti sa 4K UHD podrškom.

Klasična prevara, na koje upozoravam. Ako je uređaj UHD onda je UHD u punoj svojoj funkciji, a ne u nekim stvarima. To je nepošteno, ali je i uobičajna praksa.

Ovaj sam ja kupio pre par godina.

https://www.lg.com/uk/tvs/lg-49UB850V

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Pa jesam u tom momentu. Mašiš poentu. Nigde nije bilo naznačeno šta reprodukuje, a šta ne od rezolucija. Samo formati failova koji su podržani i rezolucije panela. Interninom player-u nisu naznačili ograničenja u kompatibilnosti sa 4K UHD podrškom.

Klasična prevara, na koje upozoravam. Ako je uređaj UHD onda je UHD u punoj svojoj funkciji, a ne u nekim stvarima. To je nepošteno, ali je i uobičajna praksa.

Kad pustiš HD signal 1920x1080, kako izgleda slika?

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Zexx said:

To znači da TV radi upscaling, inače bi imao široki crni okvir oko slike.

Lepo receno :D

 

E sad, upscale algoritmi se znacajno razlikuju. Najjednostavniji je, naravno, da se od jednog piksela naprave cetiri identicna.

Koliko god bio jak CPU/DSP na TV-u / streamer-u / player-u... nijedan ne moze da se meri sa PC-em i konketno njegovim GPU-om. Ima upscale algoritama koji razvale lagano GeForce RTX 2080 Ti.

Ko ima iole jaci PC (tacnije GPU) neka se poigra malo sa madVR.

 

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Father said:

Pa jesam u tom momentu. Mašiš poentu. Nigde nije bilo naznačeno šta reprodukuje, a šta ne od rezolucija. Samo formati failova koji su podržani i rezolucije panela. Interninom player-u nisu naznačili ograničenja u kompatibilnosti sa 4K UHD podrškom.

Klasična prevara, na koje upozoravam. Ako je uređaj UHD onda je UHD u punoj svojoj funkciji, a ne u nekim stvarima. To je nepošteno, ali je i uobičajna praksa.

Ovaj sam ja kupio pre par godina.

https://www.lg.com/uk/tvs/lg-49UB850V

To je TV mator 5 godina, jedan od prvih 4K TV-a uopste i tada je bio medju najjeftinijim i ubedljivo najlosijim 4K.

Imas prevelika ocekivanja...

 

BTW, jel si ti citao neki review ili uopste video taj TV pre pazara? :)

https://www.hdtvtest.co.uk/news/49ub850v-201406033786.htm

Conclusion

The LG 49UB850V is not only the worst 4K TV we’ve tested, it’s also one of the worst-performing televisions we’ve reviewed to date in terms of image quality. Its subpar picture performance is made all the more difficult to accept by the display’s retail price of £1500. Sure, it’s 4K (even that’s not strictly true considering the significant drop in resolution with movement), but there exist many other critical elements of picture quality including contrast ratio, shadow detail and motion handling, and the UB850 flunked the majority of them.

Image-wise, the only two positive things we can say about the 49-inch UB850V is that its viewing angles are wide by LED LCD standards, and that bright scenes look fairly good in a room with a moderate amount of ambient light. If LG harbours aspirations of establishing itself as a premium AV brand, the company needs to quickly understand the importance of video accuracy before it can change public perception and be taken seriously by the videophile community. Maybe that’s why LG are the only manufacturer ploughing ahead with OLED TV (and we applaud them for it) – it’s almost as if they HAVE to, given the severe contrast limitations of IPS LCD panel.

 

Kasnije su malo popravili situaciju sa novim firmware-om, ali opet... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Mozda jedan komentar o smislu 4K ... Slika u native 4K, a nju ja dobijam najcesce preko Netflixa a ponekad i preko YouTube-a, jeste  jako dobra i vidno je bolja od HD slike. Tu nema puno toga da se diskutuje. E sad - da li je to nekom potrebno/dovoljno itd. - to je druga prica i o tome naravno uvek moze da se raspravlja. HD upscale na 4K je u mom slucaju takodje dobar ali se vidi razlika kada je materijal u HDu a kada u 4K. Kao sto se vidi i razlika izmedju HD i SD. 8K ne bih komentarisao jer sam imao prilike samo u radnji da ga vidim i to sa 4K materijalom.

Ja sam licno misljenja da je ovaj razvoj tehnologije dobra stvar. Jeste da nas tako motivisu da cesce kupujemo raznorazne sprave, ali u krajnjoj liniji niko nas na to ipak ne primorava. Ako smatramo sve to nebitnim - jednostavno ostanemo pri starom modelu.

Veci problem, po meni, jeste cinjenica da proizvodjaci i distributeri filmskog materijala nisu u stanju da prate ovakav razvoj tehnologije. I onda dolazite u glupu situaciju da kupite TV sa najnovijom XY tehnologijom, koju ne mozete da gledate jer jos nista sa tom tehnologijom nije snimljeno ili sto provider ne podrzava tu tehnologiju. Onda sacekate par godina da proizvodjaci i distributeri video sadrzaja primene tu novu tehnologiju, ali tada u radnjama vec imate nove TV, koji imaju nesto sasvim novo. Na svu srecu postoji bar kompatibilnost sa starijim tehnologijama. Ta diskrepanca izmedju proizvodjaca tehnologija i video materijala cini celu situaciju pomalo sizofrenom.

I jos nesto: los film ostaje los bez obzira sto je snimljen u 4K. Neki stari crno-beli filmovi su i danas remek dela filmske umetnosti iako nemaju 300 miliona boja. Dobra slika, kao i dobar sound, jesu sredstvo ali ne i cilj. Ipak, ako je slika dobra, onda je i uzivanje u dobrom filmu jos vece.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Veci problem, po meni, jeste cinjenica da proizvodjaci i distributeri filmskog materijala nisu u stanju da prate ovakav razvoj tehnologije. I onda dolazite u glupu situaciju da kupite TV sa najnovijom XY tehnologijom, koju ne mozete da gledate jer jos nista sa tom tehnologijom nije snimljeno ili sto provider ne podrzava tu tehnologiju. Onda sacekate par godina da proizvodjaci i distributeri video sadrzaja primene tu novu tehnologiju, ali tada u radnjama vec imate nove TV, koji imaju nesto sasvim novo. Na svu srecu postoji bar kompatibilnost sa starijim tehnologijama. Ta diskrepanca izmedju proizvodjaca tehnologija i video materijala cini celu situaciju pomalo sizofrenom.

I jos nesto: los film ostaje los bez obzira sto je snimljen u 4K...

E, baš to. To je najveći problem. Trka postaje besmislena. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...