Jump to content


Samsung 8K TV


DejanM

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Izvini Ljubo,

Iz očaja sadržaja koji bi ispunili tako zahtevne ekrane zastranismo u Kućni video, mojom krivicom.

Ako bude neka kupovina 4K MILC-a otvaram novu temu za iskustva i prebrojavanje piksela.

Tako mi Stereo zvuka i širine zvučne slike.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Otvorih temu da vidim šta je 8k za koji nisam ni znao da postoji, a pročitah mnogo šta korisno oko video kamerica. :thumbsup2

Mada su mi cene tipa ~700-800 evra previše za kućno zezanje opet nije lošeg znati koji su modeli dobri, padaju cene, samo treba čekati :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mozda bi trebalo dodati da 8K sadrzaj postavlja nove zahteve za kucnu infrastrukturu. Ako se filmovi streamuju preko WiFi-ija, potreban je odlican WiFi u kuci/stanu.

Citiram:

Early tests have shown that a single 8K stream will require a minimum of a 50 Mbps connection, ...

Preuzeto sa:

https://www.howtogeek.com/397365/8k-tv-has-arrived.-heres-what-you-need-to-know/

To znaci da se kod 8K nece raditi samo o tome da se kupi nov TV, vec se mora pogledati i kakva je infrastruktura i da li moze da izdrzi prenos tolike kolicine podataka. Ako se npr. sadrzaj prenosi LAN kablovima, bilo bi dobro preci na CAT 8 varijantu ali svakako i nabaviti modernije routere.

Kablovska u Becu npr. ne podrzava jos ni 4K a od 8K  smo udaljeni  .... ko zna koliko. Ja recimo sa postojecim WiFi-ijem u stanu nisam u stanju da streamujem veci sadrzaj iz dnevne u spavacu sobu (nekoliko betonskih zidova se nalazi izmedju) iako imam extender instaliran u spavacoj sobi. Meraci WLANa u spavacoj sobi pokazuju odlicne vrednosti ali kada pokusam da streamujem files koji su veci od 4GB dolazi do problema. To znaci da su mi potrebni novi routeri ...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Early tests have shown that a single 8K stream will require a minimum of a 50 Mbps connection, ... 

.....

To znaci da se kod 8K nece raditi samo o tome da se kupi nov TV, vec se mora pogledati i kakva je infrastruktura i da li moze da izdrzi prenos tolike kolicine podataka. Ako se npr. sadrzaj prenosi LAN kablovima, bilo bi dobro preci na CAT 8 varijantu ali svakako i nabaviti modernije routere.

 Kako smo od 50Mbps dosli do Cat8? Cat5E trpi bez problea 1000Mbps, zasto treba bolje za 20X manje?

 Razueme CAT6A, to je sad standard, i to bez problema trip 10000Mbps, a cena je danas slicna kao Cat5E, ali preko toga...  Pri tom, IEEE jos nije verifikovao CAT8, ima dva podstandarda i svasta nesto je jos tu in the works.

 Samo mislim da je u pitanju jako skupa investicija, koja pri tom nece da se iplati jos par godina, minimum. Realno, danas je Cat6A standard sa planom da ga bez problema koristimo jos minimum 10 godina - mislim pri tom da smo svi prilicno sigurni da polaganjem Cat6A infrastrukture necemo imati problema bar toliko.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam delimicno presao na CAT8 (Wireworld) jer je to najlakse uraditi. Time sam poceo da popravljam infrastrukturu u stanu. Jednostavno nisam zeleo da razmisljam o tome da mi kabl postane usko grlo - jer ako se to desi, otkriti da je to uzrok nekog problema nece biti bas jednostavno.

Ti si verovatno u pravu sto se tice throughputa lan kablova - ja sam jednostavno isao na sigurnu varijantu.

Link to comment
Share on other sites

 Ne pricamo o istome, cenim ;)

 Nema niceg loseg u tome, naravno. Dobar kabl od 3m ili 5m nije problem, ja pod strukturnim kabliranjem uvek gledam na polaganje kabla u zid. Kod mene u stanu ima 300m zidnog Cat6A kabla, uredno polozenog kroz buzir creva. Razlika u ceni za Cat8 je pogolema... Plus, nema jos standardna zaokruzeno, bar zvanicno.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ne pricamo o istome, cenim ;)

 Nema niceg loseg u tome, naravno. Dobar kabl od 3m ili 5m nije problem, ja pod strukturnim kabliranjem uvek gledam na polaganje kabla u zid. Kod mene u stanu ima 300m zidnog Cat6A kabla, uredno polozenog kroz buzir creva. Razlika u ceni za Cat8 je pogolema... Plus, nema jos standardna zaokruzeno, bar zvanicno.

Da, pricamo o razlicitim stvarima. Ja imam kablovski razvod u zgradi preko kojeg primam TV programe, radio, telefon i internet (od 300 Mbit/s). Taj kablovski razvod ne diram - jer i nemam pravo da ga menjam. Moji najduzi LAN kablovi su od 3 m i takvih imam samo 2 komada. Svi ostali su od po 1m i 1,5m. Imam cak i par komada od 0,75m. Te LAN kablove koristim za povezivanje nekih uredjaja za Router ili za enxtendere (imam ih 2 u stanu).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 minuta ranije, gvlada said:

Ако има 19 квалитетних жица унутра није никакав проблем.

Tabela koja se nalazi u clanku sa linka, kaze drugacije. Naime za dinamicki hdr, a pod tim se valjda podrazumeva hdr10+, potreban je nov standard:2.1. Pod uslovom da ja ispravno interpretiram tu tabelu ...

Sa druge strane deluje blesavo da postoje uredjaji koji podrzavaju odredjeni format a da ne postoji kabl kojim bi se oni povezali ?! Moram jos pogledati da li postoje diskovi koji podrzavaju hdr10+, ali mi se cini da sam video par ...

Link to comment
Share on other sites

 Ako standard trazi 48Gbps propusnog opsega to ce biti problem i da, morace da se menjaju kablovi. Verovatno ce se podici frekvencija na kojoj se komunicira, a to onda znaci da kabl koji nema odgovarajuci propusni opseg nece moci da prodje handshake.

 Malo je nadrndano, po meni, traziti tu brzinu, 50Gbps za video je bas, bas mnogo.... deluje mi da je standard namerno podignut, jer je kao etalon za pravljenje uzet 10K signal sa 120Hz refresh-om i (ako razumem) 48 bita po pixelu i naravno bez kompresije... S'jedne strane deluje kao trajan standard, s'druge meni je 50Gbps misaona imenica.

 Ja se ne bavim prenosom signala, ali ja jos nisam video twisted pair cable koji to trpi, a da ima da se kupi. Plus, to je kucni uredjaj, nije kabl koji se pazljivo polaze - to treba da trpi drndanje. Ima experimenata gde to ide kroz twisted pair, ali ne da se ti kablovi cimaju i bockaju tek tako....

 Obicno se ta kolicina podataka gura serijalizovano ili kroz optiku ili, na kratkim rastojanjima, do par metara, kroz specijalne koaksijalne kablove (tzv. twinaxial). Spominju ovde i mogucnost optike, sto verovatno znaci par vlakana, plus cip u konektoru, koji se napaja iz uredjaja, svako na svom kraju.... Napajanje je tu definitivno problem, HDMI ima power pin, ali samo jedan, sa 55mA struje na 5V. Nije sigurno da ovo nije dovoljno, ali vecina aktivnih konektora koje sam ja video za 25Gbps ili 40Gbps trazi vise - tipicno par stotina mA. 

 Ja ovo ne bi dirao dok se ne usvoji standard.

Link to comment
Share on other sites

 Kabl radi i kabl radi sve nije isto. Ako povezes sa 1.3 kablom, koji je high speed, to ce da radi, ali da li ce uspostaviti vezu na 12GHz je drugo pitanje. Moze da degradira ceo komunikacioni kanal na 1.3 standard - ako se to racuna u "radice", onda da - radice.

 Ali koliko ja vidim ovde se prica o 4 parice na 12GHz svaka, to nije nimalo sitna prica, tu ce verovatno morati da se ima drugaciji korak upredanja, plus bolje oklapanje celog kabla. "Malo bolje zice" nemaju veze sa tim....

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan 1.3 matori no name kabl sa kojim radi 4K HDR + DTS-HD MA/Dolby TrueHD  bez problema. Doduse, kratak. 1m. Imam i jedan fancy flat kabl duzine 2m sa kojim ne radi 4K - nece ni da mrdne.

Ne kazem da za 2.1 nece trebati novi kabl, ali da li se secas mozda pre 20-25 godina koliki je maksimalni protok bio deklarisan za obican koaksijalni antenski kabl? :)

Link to comment
Share on other sites

Kazu da ce 2.1 kablovi najverovatnije biti opticki. Kazu ... Ali vec dosta vremena je proslo odkako je standard definisan ali jos uvek kablovi nisu napravljeni. Samsung TVs za 2019 ce navodno imati 2.1 HDMI ulaze - koji apsurd ...

Za mene je ova prica interesantna jer je gledanje filmova sa BR diskova u 4K i HDR10+ formatu motiv za kupovinu odgovarajuceg BR playera. Medjutim, kako sada stvari stoje, to bas nema nekog narocitog smisla. Izgleda da treba sacekati ...

Interesantno je da taj kvalitet moze da se gleda preko Netflixa. Nisam siguran za HDR10+ ali jesam za HDR10.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...