Jump to content


Samsung 8K TV


DejanM

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, NShappy said:

Sve je to divno i krasno, što će marketing odeljenje velikim slovima napiše na boku, ali znate li koliko su senzori i optike ovakvih džepnih kamera još uvek daleko od onoga što i FullHD može da priušti, a kamo li 4K?

Mislim, jbt, pa ova kamera ima 1/2,3" senzor?!? Tolicni senzor(čić) ne može da nam da ni 720, a da zaista valja, i da bude u rangu onog što tehnologija reprodukcije može da prikaže.

Sigurno ću da kupim 3CCD 4K profesionalni camcorder da bih zadovoljio svoje psihotične manije i snimao decu na plaži. Verovatno ću i kombi sa opremom da vučem na more da bi surround zvuk u punoj rezoluciji dočarao 4K talase. :screwy

Ja ovde govorim o pristojnoj konzumerskoj dostupnoj i praktičnoj stvari, a ne o savrešnom pikselu kada priđeš na 20cm od ekrana. Ne snimam manekenke u sutonu. Prečesto u kadar ulete i neke debele ruskinje koje se ne brijaju između nogu. Pa zar mi to treba u 4K 3CCD detaljnosti. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To ima isti senzor kao u telefonu, jedino što kao ima optički zum pa eto neka prednost, ali svakako igračka. Ako već imaš telefon koji snima video dođe ti isto (minus zum). 

To je tržište na zalasku, isto kao kompakt foto aparati. 

Imaš za veoma malo para odlične foto/video kamere sa većim senzorima.  Ja imam full frame, ok to je preskupo, ali npr aps-c, sony a6300, ili panasonic gx85 koji ima micro 4/3 senzor, odličnu in body stabilizaciju.. oba su sada baš jefini, a 10x bolji od bilo čega tog tipa što si stavio.

Čak i na youtube kompresiji ako pogledaš neki video sa neke od tih kamera shvatićeš razliku, 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

Sve je to divno i krasno, što će marketing odeljenje velikim slovima napiše na boku, ali znate li koliko su senzori i optike ovakvih džepnih kamera još uvek daleko od onoga što i FullHD može da priušti, a kamo li 4K?

Mislim, jbt, pa ova kamera ima 1/2,3" senzor?!? Tolicni senzor(čić) ne može da nam da ni 720, a da zaista valja, i da bude u rangu onog što tehnologija reprodukcije može da prikaže.

Svi broje pixele, a niko ne razmišlja o njihovoj veličini, a time i (ne)sposobnosti da uhvate pristojnu količinu svetlosti.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

Sve je to divno i krasno, što će marketing odeljenje velikim slovima napiše na boku, ali znate li koliko su senzori i optike ovakvih džepnih kamera još uvek daleko od onoga što i FullHD može da priušti, a kamo li 4K?

Mislim, jbt, pa ova kamera ima 1/2,3" senzor?!? Tolicni senzor(čić) ne može da nam da ni 720, a da zaista valja, i da bude u rangu onog što tehnologija reprodukcije može da prikaže.

Svi broje pixele, a niko ne razmišlja o njihovoj veličini, a time i (ne)sposobnosti da uhvate pristojnu količinu svetlosti.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Sigurno ću da kupim 3CCD 4K profesionalni camcorder da bih zadovoljio svoje psihotične manije i snimao decu na plaži. Verovatno ću i kombi sa opremom da vučem na more da bi surround zvuk u punoj rezoluciji dočarao 4K talase. :screwy

Ja ovde govorim o pristojnoj konzumerskoj dostupnoj i praktičnoj stvari, a ne o savrešnom pikselu kada priđeš na 20cm od ekrana. Ne snimam manekenke u sutonu. Prečesto u kadar ulete i neke debele ruskinje koje se ne brijaju između nogu. Pa zar mi to treba u 4K 3CCD detaljnosti. :wacko:

Pa, nećeš. Bojim se da si znanjem zaglavio negde u prvoj deceniji 21. veka. :P

A ne znam ni čemu zajedljivost. Pa ja prvi ovde tvrdim da je 4K prenaduvani hype da se zamažu oči kupcima. Kod televizora, 4K još nekako, ali kod kamera sa 1/2.3" senzorima, 4K je k'o onih 360kW PMPO na minilinijama iz 80-ih.

3CCD kamere se više ne proizvode. Zamenuli su ih kamere sa velikim CMOS senzorima. Sony RX100 v4 npr, će zbog značajno većeg senzora, dati daleko bolji video zapis u svom FullHD nego ova senzor prcmoljak video kamera sa svojih 4K.

Ako hoćeš lep, ali baš lep video, gledaj neke od Panasonic m4/3 fotoaparata, ili neki od Sony MILC-eva, ili neki drugi napredni kompakt sa bar 1" senzorom.

Od pojave prvog DSLR sa video modom tamo negde 2008. (Canon 5D MkII), video produkcija se za par godina izvrnula naglavačke. I to od one Holiwoodske, preko najnad'kanijeg video broadcasting-a, pa do napredne amaterske, a bogami i one home video produkcije (ko malo hoće da se raspita). A brzina ovog izvrtanja je ostavila bez teksta matore filmadžije. Mnoge od njih i bez posla. Danas, set naprednog FF MILC-a ili DSRL-a sa par objektiva, može da nam da ono za čega je ranije moralo (za ne malo bogatsvo) da se iznajmljuje Panavision sa kamionom opreme.

Link to comment
Share on other sites

@NShappy

Da, da u pravu si. Nisam zajedljiv, to sam sebi rekao kada sam birao prvu pa i drugu digitalnu kameru za kućne potrebe. Ostao sam u vremenu kada je 3CCD bio pogled sa čežnjom. Barem od tada sam prestao da se ložim na reporterske Pro 3CCD DV kamere sa ručkom za nošenje.:)

Veći mi je problem pravio Adobe Premier u početku moje HDV amaterske snimateljske ere, ne posedujući potrebne codec-e za obradu. Gde su mi HDV snimci čekali 1 godinu do izlaska verzije sa potrebnim HDV setingsima. Dolaskom AVCHD codec-a i Full HD-a sa PS 50fr se ista stvar desila, ali u mnogo kraćem roku. Tek je u povoju tada bila neka ozbiljnija SLR video priča pa se nisam mnogo ni zanimao.

Veća pažnja otišla na drugu stranu, ka audi-u, pa se nisam mnogo upgradeovao od tada. Priča sa ovim malim Sony-jem ili sa nekim Panasonic-om deluje zanimljivo, ali verujem da je još vremena potrabno da se u kućnim uslovima obrađuju i montiraju 4K snimci. Možda do pojave prvih pristupačnijih 1TB SSD diskova odakle će se cela stvar povlačiti za tečan rad kao sa AVCHD.

Moje znanje je u domenu koćnog videa ili malo prelazi taj nivo zbog kasnije obrade u konačan izmontiran film. Nisam ni imao nameru da prelazim liniju konzumerske klase, ali ako se može za iste novce izvući bolji kvalitet onda je ova cela naša pričica bila vrlo korisna, kako za mene tako i za nekoga drugog ko ima slične ambicije.

Moj upad u temu je i bio, na neki način, pokušaj da se uvede malo pozitivnog konteksta i eventualno podstakne istraživački snimateljski amaterski entuzijazam, koji bi doveo do višeg nivoa veze korisnika i nove 4K TV sprave.  ..... Da se malo izvadim ako mogu :P

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Pa, i dalje je ostalo da je obrada 45% dobrog videa, svetlo/postavka/kamerman 45%, a sama (iole dobra) kamera jedva 10%. :P

Nego, gde stadosmo?!?

Rano je za kupovinu 8K televizora. Ja da se pitam, sada bih najpre uzeo kršten FullHD OLED 55", nego bilo koji 4 ili 8K eLCeDe. Obzirom da mi za mojih 2.8m odakle gledam TV, za FullHD mi treba 55", veći i ne mogu da smestim  sobu, FullHD je skroz dovoljan.

Na sadašnjem Sony televizoru, više mi smetaju budalaštine u UI (jbt. to k'o da niko nikada nije testirao pre puštanja na tržište), i loša slika (zbog malog bit-rate i velike kompresije) na svih HD kanalima, zatim preglomazni i teško nalazivi video zapisi a da FullHD pokazuje pun potencijal, beskonačno velika cena (i praktično nepostojanje) legalnih a kvalitetnih FullHD sadržaja, neke priča o 10-bit HDR zapisima, samo sam čitao o njima, a čuo sam da postoje da se skinu i promo semplovi od po 10-ak minuta, i bla.bla.bla...

I ispravljam se šta sam rekao ranije. Ne 1%, mislim da ni 0.1% svog danas world-wide gledanog videomaterijala (bilo TV, bilo legalan bilo nelegalan stream, bilo download piraterija), ne dostiže pun potencijal ni FullHD-a, a kamo li nekog 4K.

Link to comment
Share on other sites

Sada sa konekcijama >100 Mbit/s se dobar FullHD materijal skine dok si rekao keks.

Vecinu filmova skidam sa preko 12 Mb/s iliti 15 Gb film svucem za oko 20 minuta.

 

Za 4K 10-bit 4:4:4 60 fps HDR ces ipak morati da sacekas da pocne da se koristi HDMI 2.1 standard ;)

Klasican 4K HDR-10 BR je 10-bit 4:2:0 24 fps i kao takav je preko 50 Gb.

Recimo, Braveheart i Blade Runner 2049 su skoro 80 Gb.

Na oba je slika fantasticna.

 

4K HDR materijala ima dosta i na youtube-u.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Recimo, Braveheart i Blade Runner 2049 su skoro 80 Gb.

Na oba je slika fantasticna.

 

4K HDR materijala ima dosta i na youtube-u.

Oba filma me ne zanimaju. Od materijala koji me zanima, ni 0.1% nema u nekom valjanom, ni HD-u.

Znam da na YT ima fantastičnih 4K HRD semplova. Gledanje prezentacionih semplova proizvođača televizora (duže od 10-ak min) me zanima koliko i turbo-folk.

Poenta onog mog pisanija jeste da se i FullHD materijal u punom FullHD kvalitetu, nalazi na kašičicu. Još treba da se pogodi da u toj kašičici ima i ono što nas zanima da gledamo. Kašičica 4K je još manja. Za pun potencijal 4K, ni HDMI2.1 još nije zaživeo k'o svet. Koj' onda andrag kupovati 8K televizor?!?

Link to comment
Share on other sites

Može Samsung da pravi Led televizore u kojoj hoće rezoluciji, u visokoj klasi nemaju šta više da traže pored Oled-a. Još sada kada Oled televizore radi i Panasonic, Sony, Phillips (sa LG displejem) i kada su cene dosta pale, mogu samo da lažu narod kao što su imali pokušaj sa QLED-om. Ne znam dokle su stigli sa micro led tv-om, to bi možda moglo da ih vrati u život u ovom segmentu.

Link to comment
Share on other sites

Imam 55 curved samsung iz qled serije koji je dve godine star i koji hocu da menjam za veci. Uzeo sam na  probu Grunding Fine arts curved 65 vlx 9590 bl (prevashodno zbog SBB koji ima sportklub u 4k i najavljuje jos 12 stranih kanala) i razlika u korist Grundiga je enormna (tako da ce samsung da se povuce u spavacu). Nazalost LG modele koji su bili u opticaju nisam mogao da dobijem na probu. 8k nisam ni razmatrao jer je jos uvek skup, ali za dve godine ce verovatno opcija biti 75ica 8k (interesantno je da sam pre dve godine vise platio 55 curved samsung nego sto je danas cena curved 65 4k Grundiga)

Link to comment
Share on other sites

Hi hi, sećam se potresa kada je Canon na tržište izbacio 5D MkII, prvi DSLR sa FF senzorom koji je imao kršten video.

Posle kratkog vremena, počeli su se pojavljivati video zapisi potpuno nepoznatih autora, ali takvih, recimo, osobina (mislim na osobine video  zapisa), da su video majstori i filmadžije ostale bez teksta, uz komentare da je to fake, i da se bez Panavision velikoformatnih filmskih kamera, najskupljih Kodak  filmova skeniranih frame po frame, i objektiva od 10+k$, tako nešto ne može nikako dobiti.

Npr, snimanje videa u mračnoj sobi, uz samo svetlo sa monitora, sa standardnim framerate, bez  šuma i zrna, a da to zaista i izgleda kao mračna prostorija osvatljena monitorom.

Za kratko vreme, 5D je ušao u najskuplju video i filmsku produkciju.

A video kamere? Tadašnje i najskuplje broadcast-ing kamere su mogle samo da podviju rep. Dve tri godine kasnije, prestala je proizvodnja 3CCD kamera. A i Panavision je morao hitno da pređe na digitalu.

Imao je 5D tada mnogo svojih mana, mnogo, nešto i nije mogao (recimo, da fokusira), ali neki fičeri su bili novost, čak i za Hollywood.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...