Jump to content


Genius SW-HF 6000 5.1 Popravka


Taddy

Recommended Posts

1 sat ranije, bobale said:

. Tu su ipak signali dosta niskog nivoa, deluje mi da je mala verovatnoća da se na taj način ubije TDA.

U ovom slučaju po šemi je to filter koji propušta samo niske frekvencije. Galvanski je odvojen od TDA i ako je sprežni kondenzator ispravan onda OP nema uticaja na TDA. Znači ostaje samo TDA, ako su ostale komponente ispravne. Zašto crkava pojma nemam, ako je napon napajanja manji od max. Ostaje od opcija slabo hlađenje, samoscilovanje ili fake čip.

PS

Ne liči mi ova šema na pločicu iz uvodnog posta. Puno delova nedostaje na PCB kojih ima na šemi i obratno, i OP na šemi ima jednostruko napajanje 12VDC.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije ovo pločica iz uvodnog posta, iz uvodnog posta je SW-HF 6000, a moj sistem je SW-HF 5000. To sam naveo u svom prvom postu.

Enivej, napon jeste manji od max, ali za volt-dva, praktično je sve vreme na maksimalno dozvoljenom. Ja nisam nigde video u bilo kom dobrom dizajnu da se bilo koje kolo napaja sa maksimalnim dozvoljenim naponom?

Slušao sam sinoć zvučnike, doduše ne mnogo glasno, hladnjak je apsolutno hladan, tako da slabo hlađenje nije problem. E sad, za samooscilovanje već nisam siguran, slabo imam iskustva sa audio tehnikom.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, bobale said:

Samo da javim da je apgrejd sa TDA7294 na TDA7293 bio uspešan, zvučnici lepo sviraju, i svirali su sinoć par sati bez problema :)

Ako je hladnjak hladan, onda nema oscilovanja sigurno. Verovatno to iznenendno crkavanje ima veze sa previsokim naponom napajanja za TDA7294, tako da je ova tvoja zamena dobra stvar pošto to kolo ima viši dozvoljeni napon. Vremenom je kod nas kao i u ostatku Evrope podignut napon mreže, tako da su neki uređaji dospeli u opasnu zonu. Nekad bude i preko 250VAC, što je opasno za sve uređaje koji rađeni za 220V, po novom je 240V.

Link to comment
Share on other sites

Preksinoć sam kod mene u utičnici izmerio 230V, a sinoć je bilo 220V. Na nalepnici pozadi na wooferu piše 230V.

U svakom slučaju, ovo je prilično loš dizajn. Merio sam napajanje i za TDA7269A, koji je za satelite, i njega teraju u apsolutni maksimum što se tiče napona. Ne čudi me što ovoliko crkavaju.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, bobale said:

Preksinoć sam kod mene u utičnici izmerio 230V, a sinoć je bilo 220V. Na nalepnici pozadi na wooferu piše 230V.

U svakom slučaju, ovo je prilično loš dizajn. Merio sam napajanje i za TDA7269A, koji je za satelite, i njega teraju u apsolutni maksimum što se tiče napona. Ne čudi me što ovoliko crkavaju.

Pa neko nije vodio računa, ali nije to retkost. Ako ne crkne povremeno, neće se kupovati novo.

Kod sebe sam do sada izmerio par puta preko 240V, kod kuma je bilo preko 250V, svašta im je crkavalo, naročito sve vrste sijalica, pa su se žalili stalno dok nije smanjeno u trafo stanici.

Evo u mom pojačalu, nekad je bilo oko 2x56VDC napajanje u praznom hodu (pre 20god. kad sam ga pravio) a sad je oko 2x62VDC. Dobio sam snage samo tako, neplanirano.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, bobale said:

Haha, ako ništa drugo, makar jače svira :D

Kad sam ga apgrejdovao pre dve godine stavio sam kvalitetne elektrolite 100V, tranzistori svi sem ulaznih su 250-350V, a ulazni su 100V probojnog napona. Sad sam prilično miran.

Snaga se popela sa 2x125 na barem 2x150W RMS/8oma, ali to se praktično i ne čuje. Hladnjaci su dovoljno veliki kao i trafo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Samo da javim da je još jedan SW-HF 5000 rešen apgrejdom sa TDA7294 na TDA7293 bio uspešan :). Woofer je stigao kod mene sa dijagnozom da je dva puta menjan TDA7294, koji u originalu ide, i kažu mi da je goreo odmah po uključivanju na napajanje, i ona su digli ruke od njega. Očekivao sam da ima još neki problem, međutim problem je izgleda bio samo u visokom naponu i (verovatno) neoriginalnom TDA7294.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, bobale said:

Samo da javim da je još jedan SW-HF 5000 rešen apgrejdom sa TDA7294 na TDA7293 bio uspešan :). Woofer je stigao kod mene sa dijagnozom da je dva puta menjan TDA7294, koji u originalu ide, i kažu mi da je goreo odmah po uključivanju na napajanje, i ona su digli ruke od njega. Očekivao sam da ima još neki problem, međutim problem je izgleda bio samo u visokom naponu i (verovatno) neoriginalnom TDA7294.

Pa očigledno je fabrički dizajn previše optimističan bio. Sreća da postoji elegantno rešenje. A fake delova sad ima više od originalnih.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Da se nadovezem na temu i ja imam Genius 5.1
Model No. SW-HF 5.1 5050 V2
Problem koji imam je da mi ne radi bass,9 godine ga imam i do sada nisam nikada imao problema ,dosta je koriscen ,prekjuce je radeo na 26 volume,odjednom je prestao bass da se cuje samo je ostao centralni centralni ,jer ostali sateliti nisu prikljuceni ,renoviraje stana pa dok se sredi a posle ce i oni da se nakace :) ,svakave kombinacije sam probao ali nista nece samo centrali radi ,odneo ga kod majstora dva dana je bio tamo , proverio mi plocu i kaze da mu ne salje signal od zucnika ,tj ne dolazi mu koliko vec treba oma da ima i ostao je pri tome da je zvucnik otisao ,nije hteo da ga otvara da ga ne bi ostetio jer je ceo zatvoren ,ja probao skinuo onu mrezicu ali vidim da je lepljen, posle sam ga dao drugaru i proverio i kaze da je otisao izlaz za bas, ostalo sve radi , da li neko zna gde mogu naci taj izlaz i da li je moguce vratiti ga u zivot 

Link to comment
Share on other sites

Ljudi evo me nazad, bukvalno nema nikakvog apdejta sto se tice zvucnika. Postoji li mogucnost da sam kupio lose zamensko ic tda 7293 pa da je puklo i da kupovinom skupljeg i originalnog dela mogu da resim problem. takodje kako mogu unimerom da ispitam da li je dobar izlaz koji ide sa transformatora na stampanu plocu da stavim unimer na jednosmerni napon i da izaberem  do 200 dcv ? Buni me sto ima 3 zice dve plave i jedna zuta u sredini ? Zna li neko koja bi trebala biti voltaza ako je to okej. Ili zadnja solucija ima li nekoga iz okoline leskovca ko bi bio voljan da ih popravi za neku pristojnu cenu, (Pristojnu kazem zato sto sam pre dva dana naso servis u kome su mi trazili oko 80e) 

Link to comment
Share on other sites

Mali update nasao sam repair manual i video da je zica u sredini minus (zuta) i plus (plave dve sa strane) i takodje sam ukapirao da se ne radi o jednosmernoj struji nego sam izmerio na opsegu 200 za naizmenicnu struju i dobio sam na obe strane po 30v. Tako da sam ukapirao da je trafo verovatno okej. Sta li je uzrok?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...