Jump to content


Hi-Files Show 2018


Ljuba

Recommended Posts

28 minuta ranije, anubisgrau said:

Uvek kada vidim ovakvu konstrukciju, zapitam se zašto konstruktor ne iskoristi funkcionalno, u smislu unapređenja zvučnika, prostor koji trenutno zauzimaju ovakvi stalci. Filozofsko pitanje koje nema veze sa Spendorima nego en general.

Potpuno razumem pitanje, a i sam se se nekoć to pitao. Što je najgore, i sam imam zvučnike koji stoje na stalcima i zauzimaju isti prostor kao neki podnostojeći zvučnik :lol:. Hbg, markeing je čudo. Stvaranje osećaja međ' kupcima o raznolikoj ponudi...

Link to comment
Share on other sites

Funkcionalno ?! ...  Ako sam dobro shvatio poentu pitanja.

Teško je biti precizan u izboru namene tog donjeg prostora, zbog raznih rešenja i dimenzija stalaka. Osim nekakve saćaste strukture za smeštaj knjiga, stripova ili časopisa, koji bi svojom težinom i neutralnošću u rezonantnom smislu mogli da ostanu zvučno ne primetni i tako ne remete osnovnu funkciju stalaka.

Papir Vs. pesak ???

To mi nekako naginje na opasan vintage u izgledu jer bi se dole našlo šarenilo korica koje ni jedan metarijal osim natur drveta ili čiste bele boje kutija i stalaka ne može da usvoji u celinu ...??? Teško da bi takav stalak nekome bilo interesantno da kupi. Možda i grešim?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Father said:

Funkcionalno ?! ...  Ako sam dobro shvatio poentu pitanja.

Teško je biti precizan u izboru namene tog donjeg prostora, zbog raznih rešenja i dimenzija stalaka. Osim nekakve saćaste strukture za smeštaj knjiga, stripova ili časopisa, koji bi svojom težinom i neutralnošću u rezonantnom smislu mogli da ostanu zvučno ne primetni i tako ne remete osnovnu funkciju stalaka.

Papir Vs. pesak ???

To mi nekako naginje na opasan vintage u izgledu jer bi se dole našlo šarenilo korica koje ni jedan metarijal osim natur drveta ili čiste bele boje kutija i stalaka ne može da usvoji u celinu ...??? Teško da bi takav stalak nekome bilo interesantno da kupi. Možda i grešim?

Mislim da nisu mislili na materijal od koga bi bio stalak,jer je stalak fenomenalan,vec da je bolje umesto stalka imati podnu kutiju koja zauzima isto prostora.STVAR IZBORA.

Link to comment
Share on other sites

ne brate, nego za zvučnik kao takav. zašto raditi frekventno limitiran zvučnik sa stalcima čija je osnovna funkcija podizanje na nivo ušiju, umesto iskorišćenja tog prostora za podnostojeći dizajn sa na primer dovoljno dugom transmisijom koja rešava problem nedovoljnog basa. knjige mogu na vrh, isto kao i muškatle.

dok proizvođači nisu počeli da siluju audiofile, pravile su se samo male i velike kutije. male na policu s knjigama (bookshelf) a velike na pod.

Link to comment
Share on other sites

Ne siluje niko audiofile, nego postoji potreba za ovakvim zvučnicima - ja u sobu ne mogu da unesem podnostojeći zvučnik, a na policu sa pločama ovakav mogu da postavim,.

Veća zapremina ne znači nužno ni dublji, ni više basa, zatim dobitak u bas odzivu može biti nesrazmerno mali u odnosu na povećanje gabarita kutije, itd...

A ima i TL kutija malih dimenzija, primer PMC  :)

 

Edit: inače ima primera "modularnih" zvučnika: za S520 je Usher konstruisao 520SW. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ras said:

Ne siluje niko audiofile, nego postoji potreba za ovakvim zvučnicima - ja u sobu ne mogu da unesem podnostojeći zvučnik, a na policu sa pločama ovakav mogu da postavim,.

Da li bi ih stvarno stavio  u policu sa knjigama?:)

Podnostojeća kutija nužno povećava cenu, pritom uopšte nije naivno napraviti odgovarajuću skretnicu. 

Inače stoji tvrdnja da se manjim kutijama ne štedi prostor. Govorim o ozbiljnom i kvalitetnom slušanju muzike.

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau

Ok, ja sam razumeo da komentarišeš upotrebljivost zapreminskog prostora ispod zvučnika u životno funkcionalnom komforu, a zadržavajući apsolutnu funcionalnost za rad zvučnika. Ja sam "vizuelizovao", polivalentni stalak koji koristi i enterijeru i zvučniku / zvuku u isto vreme. što bi se reklo, sirotinjski funkcionalizam.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, ras said:

Dobro bi ti PROSVIRALA polica,to jest komoda.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, ras said:

I na policu je loše rešenje. Iskusio sam to odavno. Postavljanje na stalke je dalo znatno bolje rezultate. 

Ne kažem da ne treba slušati muziku, več  da se na taj način ne može dobiti odgovarajući kvalitet .

Link to comment
Share on other sites

Just now, prophet said:

I na policu je loše rešenje. Iskusio sam to odavno. Postavljanje na stalke je dalo znatno bolje rezultate. 

Ne kažem da ne treba slušati muziku, več  da se na taj način ne može dobiti odgovarajući kvalitet .

To je već skretanje sa osnovne teme i pitanja koje je pokrenulo ovu diskusiju.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Ne,ali imam namenski pravljenu policu za audio i podnostojece zvucnike.

Dakle i ti si napravio kompromis: slušaš muziku u sobi u kojoj i živiš, umesto da se (beskompromisno) useliš u studio Radio Beograda.

 

 

 

Pravo pitanje bi možda bilo: zbog čega je neko pazario kutije manjih gabarita i postavio na stalke, umesto da je odmah razmišljao o podnostojećoj kutiji, koja bi mogla da donese benefite u bas odzivu?

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ras said:

Dakle i ti si napravio kompromis: slušaš muziku u sobi u kojoj i živiš, umesto da se (beskomprmisno) useliš u studio Radio Beograda.

 

 

 

Pravo pitanje bi možda bilo: zbog čega je neko pazario kutije manjih gabarita i postavio na stalke, umesto da je odmah razmišljao o podnostojećoj kutiji, koja bi mogla da donese benefite u bas odzivu?

Realno po meni samo zbog lakoce manipulacije istih ili ako se neko cesto seli.Cak sam i sam par puta pomislio da predjem na manje zbog tezine(60kgr.komad)a vec sam u godinama ali benefit je po meni uvek na strani podnostojecih.

Link to comment
Share on other sites

Ako nekoga zanima primer mojuh kutija. One izgledaju pozamašno i nezgrapno u odnosu na neke klasične bookshelf-e, reklo bi se da su se mogle produžiti do zemlje, umesto što su otišle u dubinu. Međutim, ukupna, da kažem, "praznina" za oba bas drajvera je svega dvadesetak litara. Mogao sam, eventualno, da povećam litražu na tridesetak, pa da dobijem neku onižu podnostojeću. Bez ikakvih zvučnih benefita, naprotiv. Bas bi bio malo sporiji, a imao bih više problema sa smirivanjem rezonanci na znatno izduženijim površinama kutije.  

Link to comment
Share on other sites

Meni se svidelo što su neki izlagači, razumevši da se bas odziv drastično može razlikovati u pola metra bliže ili dalje od zvučnika, odlučili da stave manji broj stolica tj. da ne pretrpavaju sobu ljudima koji ne mogu onda da čuju dobro. Soba sa tim Infinity je bila takva - slobodna. Kii vrlo dobar ali izbor muzike, za razliku od prošle godine - katastrofalan. Meni je nejasno da neko dođe da izlaže zvučnike od preko 10000 evra, a da ne posluša snimke koje će da pušta. Za tih 10-15 minuta koliko sam proveo unutra sviralo je od sjaja do očaja. Vrlo transparentan zvučnik koji pokazuje nedostatke kako snimka tako i nemarnost prezentera. Jako neprofesionalno.

Oni veliki zvučnici, što imaju prednju stranicu kao da je osb ploča, su zvučali dobro sa solo gitarom, ali samo sa njom. Ostalo je pržilo po ušima. Stereo slika je bila laserska kad se sedi tačno izmedju zvučnika.

Bila je zanimljiva i soba sa nekim zvučnicima što imaju mrežice u obliku polumeseca. Manje kutije su neverovatno transparentno radile, velike nisam poslušao.

Jako visoke zvučnike Auris audio nisam mogao da rastumačim. Jako čudan zvuk. Ali im je propust ogroman što su zamračili prostoriju i stavili svetlo direktno iznad zvučnika pa se prednja stranica pokazala grbavom. Ispod bele eko kože se jasno uočava debeli sloj lepka iz tube koji je u cik cak pokretima nanesen na drvo. Jako se primećuje i nedopustivo je za taj rang cene. 

Uglavnom, primećujem da su mi se u globalu manje kutije bolje čule nego velike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...