Jump to content


Belgrade Audio Video Show 2018


vladovid

Recommended Posts

Utisci koje nosim o izloženim sistemima uglavnom odgovaraju onima koje je @Aiboizneo, uz neke izuzetke, no hajde redom.

Sam prostor je korektan, ozbiljniji (i cenovno i po gabaritima zvučnika) sistemi su u većim prostorijama/salama, ostali u manjem prostoru hotelskih soba na spratu, što bi odgovaralo prosečnim sobama za audio u svetu u kojem se krećem. U tim sobama je malo mesta za posetioce, ali ih nije bilo u nekom većem broju da bi to predstavljalo smetnju. Gužvu sam zatekao u BFA sobi, ali sam kasnije popodne i tu neometano mogao da slušam sistem.

U holu su izloženi sistemi za probu slušalica, što sam preskočio da probam. Pažnju mi je izgledom privukao Bayerdynamicov pojačavač.

Takođe u holu je izložena čitava ergela Projectovih jeftinijih gramofona - na gomili izgledaju kao još veći krš, nego obično, uz izvinjenje vlasnicima :) Istina je da sam imao prilike da slušam po neki Debi i da svira prihvatljivo za cenu.

Obzirom da sam otišao u društvu prijatelja, koga su interesovali zvučnici u prihvatljivijem cenovnom rangu, nešto više vremena sam proveo u sobama sa takvim sistemima i tu se kriju i neka pozitivna iznenađenja.

U svim sobama se koristi digitalni izvor, uglavnom mrežni plejer (ili kombo uređaj), a muzika sa USB stika, uz poneki izuzetak da je izvor prenosni računar, poput sale sa najvećim KEFom.

Izbor muzike očigledno je unapred pripremljen i svuda je isti: TRAGIČAN! Ovo znači da vas zaskaču erici kleptoni, roksane i rozane, a da je džezirana verzija enter sendmen (rig!) kao neki hit sajma! U izboru je bar neki Štraus (pogodite koji!) i Betovenova 5. simfonija, čiji sam fragment uspeo da čujem u sobi sa Tanoyem, a skočio sam od sreće na Billie Jean!

U takvim uslovima utisci:

KEF Muon na način koji je gore opisan. Cena je na sreću izražena za komad, pa može jedan ove, a drugi dogodine. I gde se to izgubio pojam udruženog rada?

Focal Sopra 2 takođe na način gore opisan. Žao mi je što nisam uspeo da čujem Sopra 1. Meni ovi Focali izgledaju izvanredno, kao pravi high-tech proizvod, ultramoderno, sa fantastičnim izborom finiša, (narandžasti je vrh!).

BFA (DAC i amplifikacije ne znam koji od modela) + veliki zvučnik za stalke za kojeg sam zaboravio ko proizvodi. Čini se da bi to mogao biti Ubiq Audio, ali ni jedan od zvučnika sa veb strane. Neka me ovde neko ispravi, ili dopuni. Tek, radi se o trosistemskom zvučniku, za koji su korišćeni Mundorf AMT , (ne znam koji) i SB Acoustics Satori 6,5" drajveri na prednjoj ploči, a okrenut prema nazad Scan Speak 7" vufer (opet bez precizne informacije o modelu), koji svira u kompresiji. Obzirom na konfiguraciju(trosistemski zvučnik), mogu tek da pretpostavim da je upotrebljeni Satori midrange, a ne midwoofer verzija. Prema informaciji od prezentera upotrebljena je skretnica prvog reda, pa ako je tako postoji zavidna uparenost drajvera. Zvuk ovog sistema je koherentan, detaljan, prirodan, ili bolje reći tonski ispravan, sposoban da rekreira ambijent, sveukupno jako dobar.

Najveće razočarenje su ozbiljno koštajući sistemi formirani oko ProAc podnostojećeg, KEF R7 i Focal podnostojeće Arie: svaki od ovih sistema je svirao na svoj način loše, da se uopšte nisam upuštao u razloge za tako lošu prezentaciju.

Nisam uspeo da čujem KEF R5, niti Blade.

Vrlodobri, ili odlični sitemi su bili:

-onaj sa KEF LS50W, osim što nisam identifikovao koji je DAC svirao, onaj u KEF multipraktiku, ili Denon plejeru.

-sistem sa Tannoy Revolution XT6F. Moram da priznam da godinama nisam slušao Tannoy, ali ovaj je zvučnik za mene pravo otkrovonje i pravi allrounder. Ne znam kako izgleda na svetlu dana, u polumraku, sa zaštitnom mrežicom prilično neugledno, a postolje je čak i ružno, ali je praktično integralni deo kutije, koja tanka i visoka, trapezoidnog oblika drugačije ne bi ni mogla da stabilno stoji. Ostatak sistema su činili Marantzi sa oznakama 8XXX, plejer i pojačavač ranga cene od oko kilo evra svaki. 

Ostali sistemi koje sam slušao, svirali su, uz poneki kvalitet sa ozbiljnim manama: sistem Onkyo + Wharf  D11.4, sistem oko ProAc Tablete SC, Denon + podnostojeći Klipsch (R26F?), opet Denon + podnostoječi Q Accoustics (3050?).

Link to comment
Share on other sites

Eh, promako mi Tannoy. :huh: A baš me zanimao taj zvuk.

Usput, vidim da se mnogi čude oko uparivanja Naim i Focal... dok sam sedeo tamo, prezenter je ispričao da je inicijalno trebalo da rade sa Marantzom u D klasi (ne znam model) koji je i bio na posterima a i stajao onde na polici, ali kaže u onoj prostoriji to nije zvučilo kako valja uopšte pa je Naim tu upao kao neplanirana rezerva da vadi stvar.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Eh, promako mi Tannoy. :huh: A baš me zanimao taj zvuk.

Usput, vidim da se mnogi čude oko uparivanja Naim i Focal... dok sam sedeo tamo, prezenter je ispričao da je inicijalno trebalo da rade sa Marantzom u D klasi (ne znam model) koji je i bio na posterima a i stajao onde na polici, ali kaže u onoj prostoriji to nije zvučilo kako valja uopšte pa je Naim tu upao kao neplanirana rezerva da vadi stvar.

Za PM-10 retko negde moze da se procita da ne valja.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, anubisgrau said:

ja pitam s druge strane, gde su ovatori?

 

Fokal je odkupio Naim,zapravo su se "udruzili",dokapit(u)lacija ,merge ili vec neki qurcevit izraz.Naravno uslov je bio da se ubije proizvodnja zvucnika,zajednicki nastup...a i sve ostalo je da se J.V. samo prevrce u grobu...ostalo od stare firme ko od djenke posle krematorijuma....dugmici.Mslm napravili sampanj uredjaj,bas kenjaju po sebi englezi.

Meni se btw vise svideo mali ovator,zapravo veci treba da ide u kompletu sa dosta skupljom elektronikom ,a ne integralcem,pa nismo ni bili u situaciji da ga cujemo kako treba.Tako da Ovator je proslos'

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, microfarad said:

Electrocompaniet uzet u zastupanje od pre neki dan. Vox to jest Mlađa, završio sa Electrocompanietom.

Више Електрокомпаниет и Динаудио неће бити најбољи комбо за слагање... ко ли од сада иде уз њих. :)

Link to comment
Share on other sites

Bio juče na sajmu. 

Pre svega par utisaka o organizaciji. Crowne plaža je dosta dobar prostor, međutim 3 prostorije su akustički bile dosta loše. Mislim na one 2-3 sa kosim prozorima, gde ima dosta modova.

Sada kritika - muzički izbor. U svim sobama se vrteo maltene jedan isti materijal, koji su istancovali na USB. Kvalitet materijala dobar, sve je u wav formatu bilo, međutim numere one audiofilske. U svakoj sobi su se manje-više Cule iste stvari.

Sto se opreme tiče, bilo je nekoliko zanimljivim set-upova. Kef MUON sa EC je zvučao impresivno. Veliki zvuk, široka pozornica, sve na mestu. Zaista teško naći zamerke, osim sto je neko spomenuo bass 5.1 sistema iz susedne sobe.

Jako mi se dopao zvuk velikih Focala (valjda Sopra) sto su bili u sobi sa Kef Blade. Čini mi se da ih je neki naim terao (nisam fan naima pa se ne razumem u modele), svakako jako dobar zvuk.

Pozitivno iznenadjenje je kef LS50 u aktivi. Lep zvuk za takve kutije, međutim malo prenapucan bass, mada je to izgleda sada trend za male Zvucnike... ko zna

najbolji zvuk sajma, verovatno nikoga neće iznenaditi, je BFA sa Ubiq audio lab zvucnicima. BFA smo već imali prilike da slušamo, a zvucnici su školski primer dobro odredjenih kutija. Sjajan tweeter (prvi put sam čuo mundorf), srednjak sb Acoustics satori (polako već može da staje na crtu AudioTechnology driverima za manje para) i solidan bass. Nema šta mnogo da se pogreši.

sve u svemu, organizacija super, muzički izbor bezveze, ima šta da se čuje zanimljivo. Video cenovnik, imaju sajamske popuste, ko je u mogucnosti može i da pazari nešto jeftinije nego obično.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, nackom said:

najbolji zvuk sajma, verovatno nikoga neće iznenaditi, je BFA sa Ubiq audio lab zvucnicima. BFA smo već imali prilike da slušamo, a zvucnici su školski primer dobro odredjenih kutija. Sjajan tweeter (prvi put sam čuo mundorf), srednjak sb Acoustics satori (polako već može da staje na crtu AudioTechnology driverima za manje para) i solidan bass. Nema šta mnogo da se pogreši.

Ubiq Audio Lab, a ja tražio pod Ubiq Audio :)

Sa Satori drajverima, i to baš 6,5" midvuferom je već neko od srpskih samograditelja radio, ali mi nisu poznati detalji te gradnje, čak mislim i da nije dokumentovana na meni poznatim forumima. Možda nik koja?

Ako me sećanje ne vara jedan par tih drajvera je završio i na oglasima.

 

Link to comment
Share on other sites

Što se Mlađe tiče, on je i do sada umeo da tutne Dynaudio na VTL elektroniku kad je trebalo da iscedi mas' iz tih čvaraka. Ništa neće da mu fali, možda mu malo osveži postavku. J*** EC koji već odavno nije EC nego neko investiciono *****.

Što se Ovatora tiče, nije da hrlim u pravcu vlasništva, daleko sam od penzije ali to je izvanredan zvučnik, onaj manji smo barem čuli u dovoljno dobrom svetlu na jednom od ranijih sajmova. Retko dobra fazna koherencija višestaznog zvučnika te klase, full on pistonski zvuk koji diše u sobi skoro ko što to umeju horne kad se sastave sa prostorijom. Sreća pa se više ne pravi, isto tako sreća pa taj zvuk flat earheri mrze pa neće biti na glasu sada kada više nema ulaganja u hajp, tako da smo vrlo blizu trenutka kada će polovni pasti na neku cenu u rangu tisuću evritja. Za Srbiju ne znam, taj oglas nisam video čak ni informativno pa ne znam koliko koštaju ovde a pošto nisam mušterija, ne zanima me. Ja bi tom zvučniku u dupe umesto Naim trivijalnosti nabio 2 x VT4C po kanalu pa bi ih pitao čija majka crnu vunu prede. Ili GM70. Ili babušku. Al da valja, ne samo da svetli bezveze.

 

Link to comment
Share on other sites

Bio oba dana..
Kef aktivni mnogoo bolji drugi dan, decko iz te sobe kaze da je raspakovan prvog dana u 09h. Cuo sam da je R3 takodje skroz nov i rekose mi prvog dana da ga verovatno nece ni pustati (ni drugog dana ga  nisam zatekao na kablovima)., Mnogo bolji utisak Blade od Muon_a.. Kombo ProAc i Naim mi se svideo, narocito manji.. 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, siroma said:

Molim prevod. Tj objašnjenje.

Šta podrazumevate pod kriminalno? Kriminal u smislu preplaćeno (pljačka kupca)?

Ne razumem zašto je danas OUT govoriti književnim jezikom. Zašto se za opis koriste izrazi kao "kriminalno" i "bruka"?

kriminalno = očajno, posebno kada se uzme u obzir cena sistema.

Ako ste pročitali jedan review nekog hifi objekta na engleskom videli ste izraze poput dark, silky, shouty, boomy, boxy, bloated, dull, grainy, dry, muffled, nasal...daleko od književnog ali bitno je da spaja ljude istih afiniteta. Imate masu sajtova na kojima su profesori književnosti mada tamo škripi oko HiFi-a...

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Sloba said:

kriminalno = očajno, posebno kada se uzme u obzir cena sistema.

Ako ste pročitali jedan review nekog hifi objekta na engleskom videli ste izraze poput dark, silky, shouty, boomy, boxy, bloated, dull, grainy, dry, muffled, nasal...daleko od književnog ali bitno je da spaja ljude istih afiniteta. Imate masu sajtova na kojima su profesori književnosti mada tamo škripi oko HiFi-a...

Hvala. Mogli ste odmah napisati "očajno" umesto "kriminalno". Bilo bi razumljivo. A i manje slova.

Engleski izrazi koje ste naveli  nedvosmisleno opisuju karakter zvuka.

Ne idem na sajtove o pravopisu i književnom jeziku ali mislim da osoba sa minimumom kulture i pismenosti treba da se izražava razumljivo a ne "mangupski". Pa i na HiFi forumu.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Sloba said:

kriminalno = očajno, posebno kada se uzme u obzir cena sistema.

Ako ste pročitali jedan review nekog hifi objekta na engleskom videli ste izraze poput dark, silky, shouty, boomy, boxy, bloated, dull, grainy, dry, muffled, nasal...daleko od književnog ali bitno je da spaja ljude istih afiniteta. Imate masu sajtova na kojima su profesori književnosti mada tamo škripi oko HiFi-a...

šta je ovde tačno daleko od književnog? sve precizno opisano.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...