Jump to content


Father Alignment Tool 215


Father

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Father je kod mene namestio Shure i Benz na njegovom novom Aligment Tool-u , posao od par minuta i onda je to provereno na protraktoru ( njegovom ), doslo je iz prve do poklapanja bez greske.

Posao se uradi precizno za nekoliko minuta, mnogo bolje nego na original Technics Gauge-u posle kojeg sledi provera na traktoru ( nekom odgovarajucem ) posto Techin cesto nema prosek za pin kako valja pa podesavanje Azimutha pada u vodu ( imam dva oridjija i oba su lose uradjena ).

Moze brzo i dovoljno precizno da se uradi ( kad se radi pazljivo ), provera na protraktoru je potom samo provera reda radi ili ako se zeli biti potpuno siguran da ne radi crv ( u glavi ).

Narocito korisno ako su srafovi montirani naopako kao kod mene gde sestougaone matice odozdo udaraju u telo glave pa moraju ici odozgo.

Pozdrav, Krca

:)

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Krca44 

Tvoje strpljenje i sluh za moje vratolomne ideje je neverovatna. Da ne pominjem i ne tako beznačajnu otvorenost za probe u sistemu, neprocenjivo. Hvala ti.

Iskreno, izvanredan primer prave otvorenosti i drugarskog optimizma i podrške koji nije samo izdvojen slučaj prema meni, već uobičajan i prema drugim kolegama. Čovek za primer i ponos za imati za druga. 

Link to comment
Share on other sites

Papirnih imam i mogu da izradim specifično za bilo koji gramofon i postojeću geometriju. Znači ne samo za Technics.

Za Technics sam se uvatio zbog bolje šanse da se obogatim :P, ali taj alatčić može da se koristi i za svaki drugi gramofon sa istom geometrijom ručke kao i pomenuti Technics 1200.

Znači ako Vaš gramofon ima udaljenost centra rotacije ručke 215mm Father Alignment Tool 215 je kompatibilan.

Ako je slučaj da Vam je osa ili centar ručke udaljen od centra tanjira 218mm ili 213mm onda ga ne možete koristiti jer nije previđen za tu geometriju.

Ja mogu da konstruišem protraktor za bilo koji ulazni podatak ove daljine, ali ga trenutno mogu izraditi samo u vidu direktno odštampanog primerka iz AutoCada na vrhunskom color laser printeru, ne upitne preciznosti.

Dobijaju se 3 odštampane kopije sa idealno prosečenom centralnom rupom na sva tri primerka, po takođe originalnoj ideji u vidu krune, koja osigurava idealno centriran papir na spindle osovini. Cena izrade je 1500 din + slanje.

579cd7f74a4e5_Protraktor004.jpg.a0934929504a89301823fde046ededb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, aaa zmaju! said:

Kad se to ocekuje da bude dostupno kod nas

Što se tiče samog Father alata koji je samo za 215mm + overhanging geometriju šestara ručke je vrlo diskutabilno i tek ulazim u realizaciju i pronalaženje dovoljno pedantnog alatničara za izradu kalupa i kasnije pouzdanog plastičara za masovnu proizvodnju... Tu je i patentiranje pre svega, pa u toku svega i ambalaža i ...

Neće brzo svakako. Do tada sam spreman da nekoga i posetim, naštelujem glave koje ima na headshellovima uz pomoć prototipa i malo se družimo uz muziku. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Father said:

Drugarica iz osnovne škole mi radi u Zavodu za patente Srbije. Ako se na njega može osloniti onda će valjda brzo da se i to elaborira i urami pod staklo. :)

To kralju!Tako bi ti rekli u jednom podgorickom naselju..svaka druga im je kralju, kraljice.Ili kako mali Budo keze...koji sam ja meni kralj.....Bravo , samo naprijed!Svaka cast!

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Father said:

Što se tiče samog Father alata koji je samo za 215mm + overhanging geometriju šestara ručke je vrlo diskutabilno i tek ulazim u realizaciju i pronalaženje dovoljno pedantnog alatničara za izradu kalupa i kasnije pouzdanog plastičara za masovnu proizvodnju... Tu je i patentiranje pre svega, pa u toku svega i ambalaža i ...

Neće brzo svakako. Do tada sam spreman da nekoga i posetim, naštelujem glave koje ima na headshellovima uz pomoć prototipa i malo se družimo uz muziku. :thumbsup2

Posteno!

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Bato - hi - fi :thumbsup2

Meni je deda sišao sa Kolašina, pa po toj liniji je moguće da se malo pojam brzine i lako ćemo u završnoj fazi osloni na teoriju relativiteta :P

Nisam ja mnogo nestrpljiv. Lagano krčkam i razvijam ideje, nije ništa na prvu. E sad, to što umem da se previše obradujem dobrom rezultatu i javno pohvalim, to je valjda i zbog krvnog porekla :D:rolleyes:

Ajd' u zdravlje!  :cheers

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Hvala @Bato - hi - fi :thumbsup2

Meni je deda sišao sa Kolašina, pa po toj liniji je moguće da se malo pojam brzine i lako ćemo u završnoj fazi osloni na teoriju relativiteta :P

Nisam ja mnogo nestrpljiv. Lagano krčkam i razvijam ideje, nije ništa na prvu. E sad, to što umem da se previše obradujem dobrom rezultatu i javno pohvalim, to je valjda i zbog krvnog porekla :D:rolleyes:

Ajd' u zdravlje!  :cheers

I Scepan je porijeklom iz tih krajeva....Kad mi neko pomene Kolasin prva asocijacija mi je kacamak iz Savrdaka i lijepe zene.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Bato - hi - fi said:

I Scepan je porijeklom iz tih krajeva....Kad mi neko pomene Kolasin prva asocijacija mi je kacamak iz Savrdaka i lijepe zene.

Od lepih majki nastaju i lepa đeca pa se tako i moj đed uputio trbuhom za kruhom ... I on našao lepu Kuršumlijku i tako ... :)

Nešto je oko moje visine samo povuklo na ovu našu stranu, ali stariji klinac evo viši i od moga brata visokog kao jablan ...

No bolje da ne počinjemo jer će se začas stranice pretvoriti u  ... "Oni puc, puc, a ja ožeži ožeži ..." :1038:

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Father said:

To će u nas da potraje, pa reko, valjda neće Kinezi da me prestignu. :lol:

Nemoj  bit siguran . Ja sam imao neke ideje , raspravljao na netu i za cc godinu dana  u Kini proizvod za Europsko  tržište . Nije mi bilo bitno jer sam dobrano unarpijedio Talijanski proizvod - znači nisam ga smislio nego napravio jednostavnijim , funkcionalnijim i duplo jeftinijim . Radi se o ledomatu bez dovoda i odvoda vode . Znači da bi imao leda trebaš sam šteker na struju i KABAO  :)vode . Danas se u Metrou  kupe za  150 eura . tak ako imaš ambicije  ??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites



Hvala [mention=29340]Bato - hi - fi[/mention] :thumbsup2
Meni je deda sišao sa Kolašina..


axaaa, zato se ti tol'ko kurčiš iii, za koga si sinoć navijao a?

msm kapiraš da se zezam.. ALI: kaže se - šljegao i to sa Bjelasice (možda i Sinjajevine), a ne sa Kolašina

ontopic: ova klacibocna za Technicsa mnogo više obećava glede bizMisa od gajtana - gajtani su pomalo onostrana priča, svako je žvaće a tek poneko i proguta.. a klacibocna je egzaktna stvar - merni instrument.. i batali se plastike, to treba da bude metalno: ozbiljnije deluje i materijal je standardnog kvaliteta.. pogle malo dr. Feickerta kako on to radi..

zamišljam ga u drvenoj kutiji.. može to da ispadne dobar posao obzirom na broj Technicsa u opticaju
Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Woland said:

axaaa, zato se ti tol'ko kurčiš emoji23.png iii, za koga si sinoć navijao a? emoji3.png

Zaboravio da se uopšte igralo, a uz to ni ne pratim. Vodio dete na sport i malo šetnjica uz duboke misli ... :lol:

Klacibocna mi je plan za penziju, a gajtanluk je isključivo moj gušt sa ne toliko preteranim optimizmom da bi deca mogla da nastave posao. Krvav je, težak, pipav i traži mnogo vremena i posvećenosti. Dakle dok me ruke služe biće, a ako se od Teče zaradi za preseljenje na Trope teško da ću na plaži da rastežem kablove. :)

Link to comment
Share on other sites

Gospodine [mention=29491]Father[/mention], patentno pravo je teritorijalnog tipa i naravno postovanje patentnog prava zavisi od ekonomskih i drugih snaga države gde je nešto patentirano. Zato to države i naplaćuju “onoliko koliko su sposobne da obezbede to pravo po patentu”. Tako je cena za mali ili veliki patent (trošak prijavljivanja i ostvarenja patenta) u Srbiji znacajno niza nego u Nemačkoj, da ne pominjemo USA.

To znaci da patentiranjem u Srbiji država će Vam omoguciti da niko u Srbiji ne zloupotrebi Vas patent ali ako bi to uradio neko u Kini ili nekoj drugoj moćnoj državi ne treba ni da objašnjavam kakve su “moći” Srbije da za Vas obezbedi to pravo.

Kada sam ja patentirao neke stvari, pričali su mi da Japan ima čoveka koji je poslat u BG da se samo upoznaje sa patentnim materijalima i o interesantnim idejama izveštava svoje nadređene. Drugim recima neki od autora su smatrali da je nas zavod Zavod za intelektualnu svojinu nešto poput oglasne table da Vam sto lakše “ukradu” ideju; sobzirom na “snagu” naše države.

Naravno da nije tako ali i ima delimične istine u svemu.

Sve ovo sam napisao da bi ste drugarici upravo postavili pitanje koliko ste “zaštićeni” patentiranjem u Srbiji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Srecko said:

Sve ovo sam napisao da bi ste drugarici upravo postavili pitanje koliko ste “zaštićeni” patentiranjem u Srbiji.

Zahvaljujem na vrlo korisnim informacijama. Imao sam, na neki način, sumnje da bi se uopšte nešto realno moglo zaštiti ili očekivati da neko (država) stane u zaštitu bilo čega što je mali proizvod beznačajnog ekonoskog potencijala. Nije loše imati patent. Opet ako postoje skauti na ideje nije dobro ni dati im na tacni sve specifikacije i detalje, pogotovo kada su apsolutno sigurni da im niko ništa ne može.

Zamislite mene da tuži Technics da mi je maznuo geometriju. Da umreš od smeha. Verovatno bi mi palo na pamet samo da se hvališem time i to je to.

Svakako ću se raspitati o svim detaljima.

Ranije sam imao nameru da zaštitim jednu raniju ideju, možda samo autorskim pravima, kao muzički materijal, nekoliko trackova namenjenih za Burn In sistema, usviravanje i rezonance testiranje prostorije. Čak sam stupio u kontakt sa fabrikom za izradu DVD-A diskova i čak pomislio da naštampam 1000 vinila. Manuo sam se te avanture još pre 6-7 godina jer sam ukapirao kako HiFi zajednica gleda na "Demagnetizacione" hokuspokus pištalice. Da ne kažem da je bilo potrebno ozbiljno se isprsiti u finansijskom smislu...

Tada sam i saznao da mi drugarica radi u Zavodu za patente, ali sam odustao od te borbe sa vertenjačama.

Na sreću ili žalost opauči me Bog svojom šakom s vremena na vreme, pa se opet oko nečega zažarim do nivoa koji nije previše prihvatljiv u društvu, a pogotovo kod prijatelja koji ne dele ista interesovanja.

Svako nosi svoj krst, i sledi svoje puteve, samo je važno da se ne osami i izopšti iz stvarnosti zarad "važnijh" ciljeva. Treba imati meru u svemu, a lako se ta granica pređe i onda je težak povratak.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na vrlo korisnim informacijama. Imao sam, na neki način, sumnje da bi se uopšte nešto realno moglo zaštiti ili očekivati da neko (država) stane u zaštitu bilo čega što je mali proizvod beznačajnog ekonoskog potencijala. Nije loše imati patent. Opet ako postoje skauti na ideje nije dobro ni dati im na tacni sve specifikacije i detalje, pogotovo kada su apsolutno sigurni da im niko ništa ne može.
Zamislite mene da tuži Technics da mi je maznuo geometriju. Da umreš od smeha. Verovatno bi mi palo na pamet samo da se hvališem time i to je to.
Svakako ću se raspitati o svim detaljima.
Ranije sam imao nameru da zaštitim jednu raniju ideju, možda samo autorskim pravima, kao muzički materijal, nekoliko trackova namenjenih za Burn In sistema, usviravanje i rezonance testiranje prostorije. Čak sam stupio u kontakt sa fabrikom za izradu DVD-A diskova i čak pomislio da naštampam 1000 vinila. Manuo sam se te avanture još pre 6-7 godina jer sam ukapirao kako HiFi zajednica gleda na "Demagnetizacione" hokuspokus pištalice. Da ne kažem da je bilo potrebno ozbiljno se isprsiti u finansijskom smislu...
Tada sam i saznao da mi drugarica radi u Zavodu za patente, ali sam odustao od te borbe sa vertenjačama.
Na sreću ili žalost opauči me Bog svojom šakom s vremena na vreme, pa se opet oko nečega zažarim do nivoa koji nije previše prihvatljiv u društvu, a pogotovo kod prijatelja koji ne dele ista interesovanja.
Svako nosi svoj krst, i sledi svoje puteve, samo je važno da se ne osami i izopšti iz stvarnosti zarad "važnijh" ciljeva. Treba imati meru u svemu, a lako se ta granica pređe i onda je težak povratak.

Imati patent je jako pametno i korisno, naročito ako se bavite naučno istraživačkim ili akademskim radom (dosta bodova se dobija za patente pri reizborima u zvanje).
Ne treba da odustajete ni od patentiranja niti od ideja koje ste pomenuli ili koje već realizujete.
Ovo sto sam napisao ranije, shvatite kao jedan kamičak u cipeli.
Siguran sam da bi Vaša drugarica mogla imati predloge koji bi Vaš rizik sveli na prihvatljiv nivo.
Srećno!!!
Link to comment
Share on other sites

Најприје, честитке за срађено! Поздрављам идеју и изведбу, и нарочито детаљну презентацију идеје, приступа и реализацији.

Подешавање параметра порамњивања грамофонске игле је кључно за изванредну репродукцију, али захтева стрпљење, фокус и искуство. Зато је помеђу доста корисника грамофона постало вуду, и баш зато поздрављам сваки нови приступ проблематици који олакшава посао и прави га приступачнијим што ширем кругу људи.

Пар предлога/питања:

  1. 3D штампање је одличан приступ проблему прототипизирања, али не бих рекао да је добро решење за производњу. Штавише, пластика као материјал је мало проблематична због могуђности девијација форме и димензија као последица различитих температурних градијента и влагу околине. На тежи начин сам научио да чак и извикане инжињерске пластике су веома подложне променама након израде.

    Рекао бих да је алуминијум бољи материјал за финални производ. Лако се обрађује (мада морало би CNC глодалицом), лепо се финишира, и је доста мање подложан промени.
     
  2. Дали се размишљало о варијацији headshell-ова, т.ј. димензија collet (bayonet) конектора? Током мог експериментирања са различитим headshell-овима на SME (Sumiko, Orsonic, Technics итн) утврдио сам да постоје варијације у дужини конектора која може довести до варијација од 1-2мм.

    У стандардном процесу порамњивања, где је headshell на ручицу, и overhang/angle се подешава протрактором на лицу места, ово је мање важно. У овом приступу, где се звучница подешава у референци на headshell ван ручице, потенцијал за пребачај/подбацај је можда израженији.
     
  3. Дали се размишњало о стандардизовањем алата за различите ефективне дужине? Можда различитим линијама на алат за различите дужине? Верујем да је изводљиво, а то би свакало олакшало производњу и смањило трошкове исте.

За крај, патент је супер идеја, али је, у ово време, како је и г. @Srecko елаборирао, важније за академски напредак и лично задовољство, него као средство заштите права.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Srecko said:

Imati patent je jako pametno i korisno, naročito ako se bavite naučno istraživačkim ili akademskim radom (dosta bodova se dobija za patente pri reizborima u zvanje).

Sada ste me baš lepo nasmejali. Pogotovo ono oko reizbora u zvanje. :cheers

Link to comment
Share on other sites

@InSides

Ne bih komplikovao sa CNC glodanjem svakog komada i obradom. To bi koštalo na kraju više nego da se plati nekome da protraktorom našteluje gramofon.

Plastičan je i Technics-ov tolike godine i radi posao. Moj model je nešto više pažnje posvetio bajonetu i boljem fiksiranju, a opet nije ni previše knap da mora da se čovek muči pri izvlačenju headshella ili guranju u otvor.

Ima i za koji stoti užih osovina headshellova pa oni dosta lakše ulaze od npr Technics-ovog koji je lepo knap. Za referencu daljine pri montaži u bajonet sam koristio Jelco HS-50 tehnički crtež. Pokazalo se da je Tecnics-ov shell identičan.

11569916-origpic-9ff157.jpg

HS-50.jpg.08626f9c10d3f6c69b60ab61d2921333.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...