Jump to content


Father Alignment Tool 215


Father

Recommended Posts

18 sati ranije, Father said:

3D printerom sam izradio prototip koji je na slikama sa prvog posta. Nije mi prihvatljiv, iz estetskih, finansijskih i proizvodno/vremensih razloga. Nadam se da ceo proces tehnologije ekstrudirane plastike ne stvori višu maloprodajnu cenu Father Tool-a 215 sa sve ambalažom od npr. 5e. Tome se nadam, videćemo?

Za proveru geometrije i adekvatan odgovor na preciznost je odličan 3D print. Vrlo je bilo važno uneti dobro pretpostavljene tolerancije u otvoru za prihvat bajoneta headshell-a.

Mehaničke probe ulaska i izlaska bajoneta su bile uspešne kao i konačni test prenosa geometrije, što je i bilo od suštinske važnosti.

Pretpostavljam da će proces ekstrudiranja plastike u čelični kalup, biti dodatno precizniji tako da primarno teže ulaženje bajoneta na 3D print neće biti predmet brige, obzirom da je nakon 2-3 montiranja i demontiranja headshell-a sve išlo daleko lakše, a opet vrlo fest i bez lufta.

Nije proizvodna, tipuje 5 EUR maloprodajnu.

I od mene preporuka da se ide na veću cenu, eventualno za naše prostore da bude neka "sirotinjska".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sati ranije, microfarad said:

Father je napisao, da proizvodna cena bude 5eur. Samim tim, maloprodajna cena, bi bila, višestruko veća;)

Možda sam loše napisao. MIslim da sam pomenuo maloprodajnu cenu i zaista sam miislio da ide po toj ceni, ali to je samo moja ideja o ceni. Videćemo koliko će zaista biti u realnosti.

Mislim da sam taj Technics-ov Gauge viđao i za oko 7 dolara, ali je moguće da je bio polovan. Pa rekoh da počnem tiho i skromno sa tom nekom cenom oko 5e, ali zaista nisam ništa uzeo u obzir više od pomenute najniže cene koju sam našao za Tečin Gaug.

Dakle voleo bih da isteram tu cenu na Ebay-u. Da li će to biti moguće videćemo...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Krca44 said:

Cifra od 5 Eu je smesno mala.

Technicsov gauge kosta 20 Eu, ogranicene upotrebljivosti, on bi trebao da kosta 5 Eu.

Loricraft cetka od kozije dlake je 30 Funti, nista od dodatne opreme za gramofon nije zaista jeftino.

Obicna cetka sa karbonskim vlaknima je min. 10 Eu.

Mozes slobodno da dupliras cifru na 10 Eu ako je cilj strano trziste ( ili vise ) a da je prodajes za manje u lokalu.

Kljucno je da ostvaris preciznost koju imas sada i u mas proizvodnji.

Ja bih kupio i za vise od 5 Eu, samo da se ne zezam na traktoru.

kazem ja da ispada ne ozbiljan sa cenom od 5€.Trose ljudi napolje silne pare u skladu sa svojim standardom na gramofone i sve oko njih.Sa njihovim standardom ni ja ne bih trosio nista manje od 500€ na ploce mesečno.Seti se sta je Gidjgi rekao švajcarski proizvođac("poradi na dizajnu i digni cenu 5-7 puta),jednostavno ne veruju u jeftine stvari,5€ deluje kao "some cheap chinese stuff from internet".Ovde daj neku "Lidlovsku" cenu 599din za drugare sa afričkim standardom,a ostale ne zali.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Из графикона у првом посту произилази да на 80мм од центра плоче, Фадер има хармониско изобличење у функцији газне грешке од 0.47% , Бервалд 0.53 а Стивенсон 0.68 %.

Ja sam i napisao da je razlika mala, ali nekome dovoljno velika. Meni je najlakše i najbrže da pratim uglovno odstupanje od idealne tangente za posmatranu poziciju na ploči.

Svesno i sa namerom sam malo podigao nivo greške na početku gde su brazde komotnije za praćenje i ne prave problem u trackingu nego posle 120mm gde postižem manju tracking grešku. Pred kraj sam skoro identičan sa Bearwaldom na 60mm gde je najčešće kraj snimljenog materijala ili još pre te pozicije.

Link to comment
Share on other sites

Da budem još jasniji.

Offset ugao ili zakošenost zvučnice u headshell-u, kao i preporuka za overhanging od 17.5 su fiksne i usvojene mojom konstrukcijom.

Greške koje sam pratio su radijalne translacije tog usvojenog ugla po putanji luka koji čine šestar ručke + overhanging.

Ostalo je samo provera odstupanja od idealne tangente tako usvojenog pravca cantilivera na odabranom udaljenju od centra ploče.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Father said:

Ja sam i napisao da je razlika mala, ali nekome dovoljno velika. Meni je najlakše i najbrže da pratim uglovno odstupanje od idealne tangente za posmatranu poziciju na ploči.

Svesno i sa namerom sam malo podigao nivo greške na početku gde su brazde komotnije za praćenje i ne prave problem u trackingu nego posle 120mm gde postižem manju tracking grešku. Pred kraj sam skoro identičan sa Bearwaldom na 60mm gde je najčešće kraj snimljenog materijala ili još pre te pozicije.

Моја намера није била да истакнем да је разлика у изобличењу мала, већ да дам савет знајући шта власници грамофона највише гледају при анализи разних справа за подешавање.А то је вредност ТХД у свим тачакама, која је у твоју корист у односу на Бервалд.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Solderer said:

Моја намера није била да истакнем да је разлика у изобличењу мала, већ да дам савет знајући шта власници грамофона највише гледају при анализи разних справа за подешавање.

Najlepše hvala. Razumeo sam u potpunosti Vaš komentar.

Žaleo sam samo da možda dopunim nekim detaljem koji ilustruje razliku i logiku mog pristupa.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sondek said:

jednostavno ne veruju u jeftine stvari,5€ deluje kao "some cheap chinese stuff from internet"

Ima tu jos jedna kvaka, sa stanovista maloprodaje sa tako niskom cenom treba prodati brdo za relativno kratko vreme da se bude u plusu a i stvarno mislim da je cena od 5 Eu previse mala.

Pozdrav, Krca

:)

Link to comment
Share on other sites

On 14.10.2018. at 21:34, InSides said:

Ево ти идеја - имаш STEP (претпостављам да си то користио за 3D Print) - посети неког онлајн CNC извођача (рецимо Weerg) и види колико би коштало да урадиш, рецимо, 100 комада. (*) Они имају и процес завршне обраде, па све на једно место осим амбалаже.

(*) Мислим да би се пријатно изненадио кад видиш цену. 

 

Aluminum 5083-T651 (Peraluman)

  100 komada      -       € 2061 ,60 

Each part will cost you 20,12 €
(Delivery: 15 working days, price subject to list variations)

 

Ubacio STP model u procenjivač cene na osnovu modela. Odabrao materijal Aluminium, sa obradom Lancet™ nanospheres (nema razlike u ceni sa i bez obrade) i toleranciju 0.1mm. Nije mi se baš svidelo. :D 

Ovo je i najpovoljnija materijalizacija kod njih. Probao i antracit Naylon, ali ispada 25.04€ po komadu.

Ipak se držim ja svog plana da napravim kalup za plastiku. U zavisnosti od cene kalupa, spretnosti inženjera da u istoj ceni/dimenziji zbog nekekve tehnologije ili koječega smesti 2-3-4 komada u jedan odlivak možda pojeftini proizvodni proces?

Za sada o tome nemam ama baš nikakvog pojma. Zet burazerove ćerke ima na Beškoj firmu koja projektuje kalupe za slične stvari pa ću od njega da krenem sa upoznavanjem tematike i dalje u konkretne kontakte i prikupljanje ponuda za izradu svih neophodnih elemenata za materijalizaciju koje god legure plastike da se odlučim, a na osnovu tehničkih saveta i uvida u uzorke.

Pomenuta cena od 5€ je bila samo ideja naivne paušalne procene ili možda više iskrene želje. Neće biti stavka ili prepreka za krajnji proizvod. Oko kvaliteta odlivka i preciznosti njegove osnovne namene neće biti kompromisa. Nadam se da se vama ne žuri, jer ni ja ne volim stvari da radim na vrat na nos, pa će do objave gotovog proizvoda sigurno proći neko vreme.

Hvala svima što su dali predloge i razume se da će cena za naše tržište biti pristupačnija od objavljene na Ebay-u.

Veliki pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

 

Aluminum 5083-T651 (Peraluman)

  100 komada      -       € 2061 ,60 

Each part will cost you 20,12 €
(Delivery: 15 working days, price subject to list variations)

 

Искрено, мислим да није цена лоша кад се узме у предвид комплексност модела.

Са ризиком да звучим како продавац запослен у Weerg-у, пробао би и ово:

1,000 комада, испорука за 2 месеца уместо за 2 недеље.

Па види опет.

Презентација је важна. Нажалост, у овоме свету доста купаца преферирају презентацију наспрем функцији (*).

(*) И опет, сматрам да пластика (у било којој форми) није довољно термо/хидро стабилна да задржи пројектирану прецизност алата. Нажалост, ово се може утврдити у пракси тек након слања алата у неку локацију са потпуно различитом климом. Technics-ов overhange gauge јесте пластичан, али је и тражена прецизност мања од овде презентованог алата.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, InSides said:

Искрено, мислим да није цена лоша кад се узме у предвид комплексност модела.

Такође, могао бих и да дам пар сугестија за смањивање те комплексности, али не бих да узмем превише слободе.

Link to comment
Share on other sites

Imam neki osećaj da će na kraju sve to da se završiti kao u onom prastarom vicu o Lali:

Doš'o Lala kod pekara i pita ga jel' ima 1000 kifli.
Pekar: Nemam.
Lala: Dobro.
Drugi dan, pita opet Lala: Jel' imate 1000 kifli?
A pekar naravno odgovori: NEMAM!
Tako ti to ide 5 dana, kad Lala pita: Jel' mozete vi da ih napravite?
Pekar: Mogu, Lalo!
Sutradan doš'o opet Lala i pita: Jel' imate 1000 kifli?
Pekar pun ponosa: DA, LALO, IMAM!
Lala: E, teško ćete vi to prodati.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, InSides said:

Такође, могао бих и да дам пар сугестија за смањивање те комплексности, али не бих да узмем превише слободе.

Nije tu ništa kompleksno. Specifična je samo daljina do ivice alata i ugao zakošenja procepa u sredini na donjem delu. Sve je iz jednog dela. Preciznost dimenzija je samo važna da se ispošuje, a o tome brine CNC napravljen kalup.

Oblikovnost alata je namerno ušiljena sa prednje strane da bi se lakše prostupalo šrafovima headshella i umanjila količina materijala. Zadnji zid je naizgled deblji, ali je opet u funkciji lakšeg prihvata sa palcem i kažiprstom, radi komotnog pridržavanja. Gornji kraći krak je da bi se alat mogao osloniti na podlogu pa možda podešavati zakošenost kantilivera pomoću velike lupe ....

Nema ti šta da se pojednostavi, vrlo je kompaktan i lako izvodljiv, samo me čini nervoznim taj čelični kalup. Opet, ništa nije nepremostivo.

Kada se plastična saksija za cveće prečnika 50cm prodaje za 500 din, koliko košta kalup za toliko čudovište u odnosu na mojih 68mm x 20mm x 40mm, što su spoljne mere Father Alata.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Father said:

Nije tu ništa kompleksno.

Свакако.

Верујем да овде не фали искуства у пројектовању - једноставно, понекад наизглед минималне корекције модела воде ка значајном смањивањем трошкова CNC глодања, зато што се упростују путање алата, и промена истих.

11 minuta ranije, Father said:

Kada se plastična saksija za cveće prečnika 50cm prodaje za 500 din, koliko košta kalup za toliko čudovište u odnosu na mojih 68mm x 20mm x 40mm, što su spoljne mere Father Alata.

Сигурно је калуп скупљи за ту саксију.

Али аналогија је непотпуна - та саксија се штанца у много хиљада комада, и трошак калупа се може лакше пренети на више комада.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, InSides said:

Али аналогија је непотпуна - та саксија се штанца у много хиљада комада, и трошак калупа се може лакше пренети на више комада.

Zato i napisah naivno pretpostavljena cena. :P

Videću kako će biti, dok se u realnosti ne proveri kao sa ovim Weerg-om.

Važno je da idem korak napred i to je velika motivacija. Hladni tuševi su mogući, ali već ste me upozorili na to. :D

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Father said:

@Froggy :)

Ima da ispečem 1000 Father Alata, makar ih prodavali i moji unuci. :D :thumbsup2

A sada ozbiljno - ako je ta klacibocna® (tj. gauge) dizajniran isljučivo za spindle-to-pivot razdaljine od 215 mm sa mogućnošću postizanja overhang-a od 17,5 mm (tj. uglavnom za Technics gramofone sa S-ručicom i odvojivim headshell-om), moje je mišljenje da bi se više isplatila izrada 3D štampačem (istim onim za pravljenje prototipova iz prvog posta ove teme) po pojedinačnoj porudžbini, a po ceni koštanja pojedinačne izdrade + 50-100% "ugradnja", nego pući 2.000+ EUR za 100 komada (od kojih, verujem, ni 10% ne bi bilo prodato u toku jedne godine, znajući cicijaški mentalitet ovdašnjih tzv. audiofila).
By-the-way, koliko je koštala izrada jednog komada prototipa gorepomenutim 3D štampačem, čisto informacije radi...?

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

 Koga god da negde vidim od Forumaša ima da častim pićem.

Ја ћу да ти поклоним своју слику да носиш у новчанику па гледај до миле воље, о чашћавању неком другом приликом.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...