Jump to content


Father Alignment Tool 215


Father

Recommended Posts

10 minuta ranije, Father said:

@InSides

Ne bih komplikovao sa CNC glodanjem svakog komada i obradom. To bi koštalo na kraju više nego da se plati nekome da protraktorom našteluje gramofon.

Можда и јефтиније од 3D штампања, нарочито ако се поручи рецимо 50 комада.

Једино јефтиније од тога би било injection molding (као Technics-ов шаблон), али то се исплати само за више од 1,000 комада.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cestitam Fatheru na lepoj implementaciji njegove geometrije na 3d model! 

Ja sam dugo godina na svojim technics gramofonima koristio standardno podesavanje preko njihovog plasticnog gauga, kasnije kada se na forumu pojavilo dosta ljudi koji su imali lepa iskustva sa baerwald arc protractorom presao sa na njega.

U sustini najveci napredak sam imao kada sam zahvaljujuci froggy-ju i bujodragu kupio at 440mla zvucnicu sa microline vrhom, tada sam cuo da nase licence mogu jako lepo da zvuce (poznato je da kubure sa sibilantima, distorzijom na zadnjoj pesmi, manjkom visokih tonova itd). Onda se pojavio father sa svojim idejnim resenjem za technics geometriju i dobio sam povod za testiranjem i igranjem :). Zamolio sam ga da mi odstampa njegov protraktor, zatim technics arc baerwald, koji nikako nisam mogao da odstampam lepo, cak i neke stamparije ovde nisu uspele. I na kraju jedan protratkor koji odgovara technics fabrickoj geometriji tj. geometriji koja se dobija podesavanjem preko gauga ( to je geometrija koja je najbliza stevensovoj, ali se malo razlikuje po nultim tackama). U principu ona se moze namestiti preko gauga, ali je preciznije ako se koristi protraktor sa lukom u dve nulte tacke, inace moze da se odstampa preko template gen programcica na vinyl engine sajtu.

Kao izvor za test uzeo sam plocu I’m not a gun - Everything at once. To je ploca koja ima toliko sabijeni materijal da se zadnja pesma na A strani nalazi do same etikete prakticno nema dead wax :). Dinamika je jaka od pocetka do kraja jako je teska za treking. Na njoj se odmah vide nedostaci sfericnog i elpiticnog vrha. 

Podesio sam glavu po svakom protraktoru i snimao na magnetofon svako podesavanje i posle toga slusao i analizirao.

Moj zakljucak je bio, da mi se cela ploca najlinearnije cula sa Fatherovim podesavanjima. Sa ova druga dva protraktora sam imao manji pad i zamucenje u visokim tonovima na odredjenim delovima ploce. To nije bas bilo toliko primetno ali se da primetiti. Sa baerwaldom sam na samom kraju zadnje pesme imao cak i cujnu distorziju (mada ova ploca je ekstrem i to je jedina koju imam u kolekciji da je takva). 

Tako da sam gramofon podesio po fatherovom protraktoru i tako slusam ploce.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, InSides said:

Дали се размишњало о стандардизовањем алата за различите ефективне дужине? Можда различитим линијама на алат за различите дужине? Верујем да је изводљиво, а то би свакало олакшало производњу и смањило трошкове исте.

Različite efektivne dužine ne igraju nikakvu ulogu u cilju boljeg trackinga, kada govorimo o istoj montažnoj daljini ose ručke do ose tanjira. Moja istraživanja geometrije 215mm + overhanging su dale najbolji rezultat na 17.5mm i nema potrebe to dalje čačkati.

Možda u budućnosti ako se iskristališe neka geometrija kao vrlo uobičajna i omasovljena kao Technics-ova izradim još koji, ali čisto sumnjam da će biti optimistične potražnje kao za 215mm kojoj takođe nisam istražio tržište.

Dodavanje linijica ili nekih žičica je eventualno moguće, sa usecima sa donje strane gde bi se one umetale, ali je to verujem pipav i vrlo škakljiv posao sa mogućnošću gubljenja tih niti koje bi mogle fingirati neke druge geometrije, obzirom da je ivica tela reper overhanging granice a procep izuzetno dominantan za poravnavanje pravca kantilivera.

Ako to i pokušam pokušaću za potrebe svog gramofona sa sirotinjskom Jelco ručkom geometrijom 200mm + 14mm overhanging = 214mm Efektivne dužine.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, InSides said:

Можда и јефтиније од 3D штампања, нарочито ако се поручи рецимо 50 комада.

Једино јефтиније од тога би било injection molding (као Technics-ов шаблон), али то се исплати само за више од 1,000 комада.

Pa to mi i jeste neka ideja 1000 ili 2000 za prvi otisak pa ako zatreba može ponovo. :D

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Različite efektivne dužine ne igraju nikakvu ulogu u cilju boljeg trackinga, kada govorimo o istoj montažnoj daljini ose ručke do ose tanjira. Moja istraživanja geometrije 215mm + overhanging su dale najbolji rezultat na 17.5mm i nema potrebe to dalje čačkati.

Мислио сам на различите ефективне дужине као различите ручице (да би се могао исти алат користити и на, рецимо, Теchnics ручици, и на SME 3009).

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, ZoSo said:

Moj zakljucak je bio, da mi se cela ploca najlinearnije cula sa Fatherovim podesavanjima. Sa ova druga dva protraktora sam imao manji pad i zamucenje u visokim tonovima na odredjenim delovima ploce. To nije bas bilo toliko primetno ali se da primetiti. Sa baerwaldom sam na samom kraju zadnje pesme imao cak i cujnu distorziju (mada ova ploca je ekstrem i to je jedina koju imam u kolekciji da je takva). 

Tako da sam gramofon podesio po fatherovom protraktoru i tako slusam ploce.

Kako sam tek ja grickao nokte dok ne dočekah rezultate. Obzirom da mi se predstavio kao mikron precizan tip. A prošlo je sigurno preko mesec dana od slanja protraktora.

Ali kada mi je javio zaključak i način na koji je sproveo test (u citiranom tekstu sa početka teme), srce mi je zamalo iskočilo na parket.

Možemo mi sami za sebe, u osami prigušenog svetla, da čujemo i zaključimo svašta, ali kada se to zaista potvrdi i kod nekoliko drugih ljudi, onda počinjemo da shavatamo značaj svega onoga što smo postigli.

Još jednom hvala kolegi @ZoSo 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, InSides said:

Мислио сам на различите ефективне дужине као различите ручице (да би се могао исти алат користити и на, рецимо, Теchnics ручици, и на SME 3009).

Razumeo sam, ali mislim da bi to bio veliki problem i kompleksan zadatak, što za isprojektovati, što za proizvesti kod nas.

Osim toga daljina još i ne bi bila veliki izazov, već pravac procepa. Možda bi se to moglo rešiti različitim pločicama koje bi se skidale i menjale po portebi umesto fiksne donje ploče... Nije neizvodljivo, ali traži pametan odabir osnovnih geometrija, analizu u protraktoru i prenošenje na model pa i konačnu proveru poklapanja.

Ja nema ni Technics-a a kamo li SME. Ovde ljudi neće da dozvole probu strujnih kablova na svojim pojačalima, a kamo li da im neko šteluje glavu na SME ručki... Sve je to malo preambiciozno. Možda kada se zaradi za neki gramofon sa SME ručkom pa in house da se stvara MK2 verzija Tool-a :D

Link to comment
Share on other sites

Ako je vazna preciznost i sto manja cena, zasto ne probati cnc na medijapanu? Kod mene stolari nose medijapan na usluznu obradu kod coveka koji ima manji neki cnc , i posle farbanja to prodaju kao rezbariju, tj duborez.

Ne moze biti skupo. Mozda je najbolje da kod nekog takvog uradis par komada, pa ako je dobro, kupis masinu i sam radis. Koliko sam shvatio, ti si arhitekta, znaci autocad ti nije stran. Brzo bi ovo savladao. 

Kako mi rece stolar, masina je placena manje od hiljadu evra, a to nije nista za bilo kakav posao. I radis kako ti odgovara

Link to comment
Share on other sites

Hvala za predlog, ali medijapan i farbanje nije srećna opcija zbog mnogo činilaca i procesa koji to prate. Ovde se instistira na zaista vrhunskoj preciznosti i definitino će samo CNC kalup za ekstrudiranu plastiku biti najoptimalnije rešenje i za kvalitetan stamper i za lakoću proizvodnje u roku od dan dva.

Zaista mislim da je pravi izbor plastika najbolje formule za čvrstinu i postojanost po pitanju boje. Technics je to jako dobro izveo, ali je zeznuo držač headshella i odabrao najlošiju geometriju. Da su bar Bearwalda preneli to bi im bio pravi hit.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Miomir said:

Da ne otvaram novu temu da li neko ima Thorens Cartridge Alignment Gauge, za rucicu tp63.

s-l300.jpg

Za ovaj dole Thorens sam radio nekom od kolega koji su svojom znatiželjom učestvovali u toku usavršavanja. Sećam se da mi je poslao prvo okrugle mere pa nije mogao da isprati luk sa vrhom igle, pa je naknadno poslao nove mere u decimalu milimetra i tada je korigovani protraktor, ako se dobro sećam ok prošao. Konstrukciju od tada sam dodatno doterao, pa bih sada mogao da izvučem još nižu grešku. Takođe korišćeni overhanging je bio jedan od preporučenih za ovaj model pa smo ga valjda zajedno usvojili dogovorom i napravio sam mu protraktor za tu daljinu, ali sa intervenciom na offset uglu radi optimizacije uglovne greške.

Torens TD218 + TP21.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 12.10.2018. at 17:23, Father said:

Hvala za predlog, ali medijapan i farbanje nije srećna opcija zbog mnogo činilaca i procesa koji to prate. Ovde se instistira na zaista vrhunskoj preciznosti i definitino će samo CNC kalup za ekstrudiranu plastiku biti najoptimalnije rešenje i za kvalitetan stamper i za lakoću proizvodnje u roku od dan dva.

Zaista mislim da je pravi izbor plastika najbolje formule za čvrstinu i postojanost po pitanju boje. Technics je to jako dobro izveo, ali je zeznuo držač headshella i odabrao najlošiju geometriju. Da su bar Bearwalda preneli to bi im bio pravi hit.

Pozz

Da li bi se to dalo raditi sa 3D printerom, ne znam koliko mogu biti precizni...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dacho said:

Da li bi se to dalo raditi sa 3D printerom, ne znam koliko mogu biti precizni...

3D printerom sam izradio prototip koji je na slikama sa prvog posta. Nije mi prihvatljiv, iz estetskih, finansijskih i proizvodno/vremensih razloga. Nadam se da ceo proces tehnologije ekstrudirane plastike ne stvori višu maloprodajnu cenu Father Tool-a 215 sa sve ambalažom od npr. 5e. Tome se nadam, videćemo?

Za proveru geometrije i adekvatan odgovor na preciznost je odličan 3D print. Vrlo je bilo važno uneti dobro pretpostavljene tolerancije u otvoru za prihvat bajoneta headshell-a.

Mehaničke probe ulaska i izlaska bajoneta su bile uspešne kao i konačni test prenosa geometrije, što je i bilo od suštinske važnosti.

Pretpostavljam da će proces ekstrudiranja plastike u čelični kalup, biti dodatno precizniji tako da primarno teže ulaženje bajoneta na 3D print neće biti predmet brige, obzirom da je nakon 2-3 montiranja i demontiranja headshell-a sve išlo daleko lakše, a opet vrlo fest i bez lufta.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, raspitaću se ovo nije veliki predmet. Nije to kalup za plastičnu stolicu.

Svašta nešto ove veličine ili veće od plastike  ima cenu oko 250 din u radnjama koje prodaju takvu robu. Znam da kalup predtavlja najveći finanaiski zalogaj, ali iz njega mogu da izvučem puno komada, jednostanim pozivom plastičaru. Kao da štampam vizitkatrte. :nerd Malo pakovanja ili neka nalepnica negde i vuala, spremno za slanje .... Hiljadama potrošača globalnog tržišta. :D

I onda se mali perica probudio ....:):P:D

Hvala za brigu i sugestije.:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dacho said:

Prijatelj mi se bavi proizvodnjom plastičnih križića za postavu keramičkih pločica pa mi je rekao da kalup toliko košta, a to je komad od par cm veličine.

to mi sve već lici na čari zivota u EU,sve mora da se debelo plati.Pa ovde ljudi crknu od sreće kad nesto sto kosta 10k naprave za 1000€ u diy varijanti,ili ako moze za 100€ jos bolje.

Ima ovde par mesta koje se tom plastikom bave decenijama,pa Father upali auto i pravac Pazova,na sastanak sa majstor đokom i lepo mu objasni da je to deo za bastensku prskalicu,da se ne pojavi na pijaci :D

a cenu dizi bar za 300%,sumnjiv ćeš biti niskim cenom.Sta jos za gramofone ima jeftino.Vidim ona glupost Mofi Geo disc prodaje covek za 30 € i svi kazu super cena.Ne smem ni da pogledam koliko kosta u radnji.Gramofondžijama zene nisu ravne kako im lako pare uzeti

Link to comment
Share on other sites

Ако @Father гања малопродајну цену од 5ЕУР, што би требало укључити и амбалажу и профит, рекао бих да је минимум исплатљива количина 10,000.

Надам се да претерујем. Још увек стојим на то да је алуминијум и CNC исплатљивија алтернатива поступку одливања. То се не да урадити за 5ЕУР онда (и да буде исплатљиво), али неће бити ни пуно више.

Ево ти идеја - имаш STEP (претпостављам да си то користио за 3D Print) - посети неког онлајн CNC извођача (рецимо Weerg) и види колико би коштало да урадиш, рецимо, 100 комада. (*) Они имају и процес завршне обраде, па све на једно место осим амбалаже.

(*) Мислим да би се пријатно изненадио кад видиш цену. 

Link to comment
Share on other sites

Cifra od 5 Eu je smesno mala.

Technicsov gauge kosta 20 Eu, ogranicene upotrebljivosti, on bi trebao da kosta 5 Eu.

Loricraft cetka od kozije dlake je 30 Funti, nista od dodatne opreme za gramofon nije zaista jeftino.

Obicna cetka sa karbonskim vlaknima je min. 10 Eu.

Mozes slobodno da dupliras cifru na 10 Eu ako je cilj strano trziste ( ili vise ) a da je prodajes za manje u lokalu.

Kljucno je da ostvaris preciznost koju imas sada i u mas proizvodnji.

Ja bih kupio i za vise od 5 Eu, samo da se ne zezam na traktoru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...