Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

8 sati ranije, lesalesa said:

Ovo su pozicije zvucnika i pozicija gde slusam. Garnitura je od stofa i imam tepih ostalo je relativno golo... Plafon je na 260cm, a zvucnike sam izvlacio i do 1m(u odnosu na prednju ivicu) u prostor. Vise pomeranja nije realno osim za probu. Takodje slusanje po duzini nije opcija nazalost.

B2056B91-2F10-4C8B-8578-5F1010A491B4.jpeg

Sve si pstavio po pravilno , osim što bih trebao malo više  raširiti  ( time  mijenjaš bas "modove" sobe ) . Dynaudio  je model 160 malo napucao basom da bude primjenjiv u večim prostorima . Možda zamjena za  model 140 ili pojačalo sa "mamje " basa . Sumljam da bi želio zahvate na skretnici . Obzirom da prostor ima manje od 20 m2  , a 1 m od zadnjeg zida pravilno mjereno ( od  prve stranice zvučnika )  nemaš izbora , odnosno imaš -  neakvi - room korektor  . Možda je jednostavnije nego tražiti druge zvučnike sa upitnim rezultatom ! .

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, vdzele said:

Ja sam napisao kad bi morao da ih slušam. Inače bi ih prodao da ne moram.

Ubedljivo najveći deo kupaca nema pojma da je takav bas loš. On to može da sluša ceo život i da nikad ne skonta da je imao loš bas. Kad dođe u ruke nekog ko želi da razvija zvuk onda tu nastaju problemi.

Najgore je kad se takvi ljudi naviknu na takav bas i onda svuda traže isti - ne znajući da su pogrešno naučeni.

Treba sve staviti na vagu pa videti koliko se gubi na prodaji a koliko na modifikacijama i intervencijama.

Bas more biti kratak i jasan ? , ako nije drugačije zamišljeno ? . E ti  glazbenici su čudnovate biljke ? :thumbsup2.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je i par forumasa predlozilo da menjas zvucnike, model koji ti posedujes je poznat po boomi bass-u, evo moj primer, ja sam imao canton karat m60 ,poprilicno veliki zvucnik, mslm da 12 inca bass membrana, isti problem sam imao, kada sam zapusio bas reflex problem je bio resen ali ne skroz. Tek promenom zvucnika za kef 103.4 taj problem boomi bass-a je nestao, inace imaam veoma slicnu prostoriju kao ti, malo je manja jedino....znaci menjaj kutije, floorstander jedino kompresija ili transmisija,  a bookshelf po tvojoj volji ,sto kvalitetniji...znaci kvalitetan bookshelf za pocetak, mani se merenja dsp - a i ostlaog, cista fizika i akustika ti kaze svojim recnikom to sto ti kaze, boom boom ....mozes probati da napunis prostor ali i to je dodatni zamorni posao, po meni je najlakse promeniti zvuje.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, black coffe said:

Sve si pstavio po pravilno , osim što bih trebao malo više  raširiti  ( time  mijenjaš bas "modove" sobe ) .

Ako sam dobro ispratio temu, ovo je preostalo da se proba: pomeranje zvučnika po širini.

Takođe, treba probati da se polica sa uređajima premesti tako da ne stoji između zvučnih kutija, već da se pomeri (polica) duž zida prema jednim, ili drugim vratima.

Link to comment
Share on other sites

On 9.10.2018. at 9:46, sondek said:

Dsp uopste nije lose resenje ako se koristi digitalija,odabere se frekvecija na kojoj se nadje bass peak uz pomoć mikrofona sa pozicije slusanja i spusti koliko treba db.To je kod kolege Laleta koji je imao room mod upalilo.

 

Pali to svuda :)

 

A po pisanju ovde ispade da je Focus 160 los zvucnik, sto je daleko od istine.

Treba mu malo vise prostora i rastojanja od zida, kao i dobra amplifikacija, solidni stalci, ali te kutije sviraju i te kako dobro.

 

Nadjite mi jedan njihov los review, bilo da je novinarski ili user.

Link to comment
Share on other sites

Nisu zvucnici losi nego neadekvatni za prostor u kome se slusaju.Ako je skica pravilno napravljena apsolutno je ocekivan zvuk dobijen.Basreflex prema nazad na pola metra od zadnjeg zida i mesto za slusanje uza zid.Sta tu ima nelogicno u zvuku sistema sa problemom u bassu? Nije neresivo ni pomeriti zvucnike napred pri ozbiljnijem slusanju,ali mislim da je bolje probati drugi zvucnik...a ovim usrećiti nekog ko moze da ih slusa u slobodnom i većem prostoru.

Link to comment
Share on other sites

horizontalni mod sobe ti je na oko 340 / 3,56 = 95 Hz

vertikalni je na 340 / 2,6 = 131 Hz

 

merenja za model 140 pokazuju grbu na oko 100Hz od +5 dB

https://www.stereophile.com/content/dynaudio-focus-140-loudspeaker-measurements

verujem da je i tvoj takav ....

ako tu negde i soba doda svojih +5 dB eto recepta za katastrofu ...

 

Tu verovatno ništa ne pomaže osim DSP korekcije ...

 

Sta ti je izvor ?

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, lalelala said:

horizontalni mod sobe ti je na oko 340 / 3,56 = 95 Hz

vertikalni je na 340 / 2,6 = 131 Hz

 

merenja za model 140 pokazuju grbu na oko 100Hz od +5 dB

https://www.stereophile.com/content/dynaudio-focus-140-loudspeaker-measurements

verujem da je i tvoj takav ....

ako tu negde i soba doda svojih +5 dB eto recepta za katastrofu ...

 

Tu verovatno ništa ne pomaže osim DSP korekcije

Ima dosta online kalkulatora za room modes, ali prednost treba dati merenju u sobi, tu se lepo sve odmah vidi.

Izdizanje i potiskivanje +-10db ko od šale.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam mikrofon može se to i izmeriti jedan vikend ako nisi daleko .

  • bas refleks nazad, napred od dole sve je to isto ...talasna dužina tog dela spektra je velika i zvuk se prostire u svim pravcima jednako tako da nema veze gde je BR otvor
  • nikakva razumna podesavanja sobne akustike nece pomoci jer je energija u tih 95 do 130 Hz velika i tesko se može upiti za male pare 
  • promena kutija može da pomogne ...nešto sa manje basa bi sigurno bolje leglo ali koliko bolje to ne znam i ne mogu da tvrdim nista . Ove kutije imaju tu grbu i ladno pune i bas velike sobe . Jendom sam ih cuo u prostoru od cca 100m2 i seo na dupe ne verujuci sta gledam i sta slusam 
  • kablovi i pojačala ovo ne mogu nikako da reše 
  • u zavsonsoti od toga koji je izvor i amplifikacija ima više dsp rešenja koja to mogu da reše za razumne pare 

Napiši nam šta je ostatak sistema pa ću ti dati par saveta a i kolega @Delija ima iskustva 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tu se svi slazemo - pa da ga merimo :D

 

@lalelala

Upravo tako. Za sam BR sa zadnje strane je vise nego dovoljno pola metra od zida i sa tolikim rastojanjem je totalno svejedno da li je sa zadnje ili sa prednje strane. To vazi i za daleko vece kutije. To ne znaci da zbog drugih razloga zvucnicima ne prija da budu jos dalje od zida - nekima manje, nekima vise.

Link to comment
Share on other sites

Steta sto u Focus 160 ne idu sundjeri kakvi idu uz novi Contour - iz dva dela. Jedan koji suzava BR otvor i drugi koji ga skroz zatvara u kombinaciji sa prvim. Suzavanje bi stvarno moglo malo da pomogne spustanjem rezonantne frekvencije, ali bi onda smanjeni precnik mogao da pravi problem pri glasnijem slusanju ("prozvizdali" bi), a i driver bi vise trpeo.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Delija said:

Steta sto u Focus 160 ne idu sundjeri kakvi idu uz novi Contour - iz dva dela. Jedan koji suzava BR otvor i drugi koji ga skroz zatvara u kombinaciji sa prvim. Suzavanje bi stvarno moglo malo da pomogne spustanjem rezonantne frekvencije, ali bi onda smanjeni precnik mogao da pravi problem pri glasnijem slusanju ("prozvizdali" bi), a i driver bi vise trpeo.

Neće da se čuje zviždanje, pozadi su. Ako stavi recimo neki filc ili sunđer debljine 5mm oblikovan kao cevka, malo duži od samog reflex otvora spustiće frekvenciju i Q faktor, ispeglaće pik. Nije mi poznato koliki je reflex otvor, recimo 50-60mm prečnika za 6-7inch driver.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Krca44 said:

Pa sundjer je lako kupiti u radnji i iseci sem ako Dynaudio ne pravi neke posebne sundjere

Pravi tamnosive. to nema u radnji. Ima u kineskim paketima sa alija, dobio ja par puta baš taj koji treba, sivi 5-6mm i  nije od veverice nego od nafte napravljen.:bounce

Link to comment
Share on other sites

Vrlo verovatno da ipak hoce. Na Jamo D830 se cuje bez ikakvog suzavanja cim malo jace pustis Massive Attack ili nesto slicno.

Zavisi od konkretnog zvucnika (kutije / driver-a).

 

Siroki su 202 mm, pa proceni velicinu porta. Rekao bih oko 6 cm sa unutrasnje strane.

IMG_0410.thumb.JPG.033301a995dce217cf04f

Link to comment
Share on other sites

Možda će moj savjet da pomogne s obzirom da imam dynaudio s bas reflexom od pozadi i još problematičnijom sobom nego što je tvoja .Kupi kablove koje Father preoručuje  ( 2x2x0,8 mm , bezhalogene )kao zvučničke , pošto ove novkabel koje ja imam teško da ćeš naći ;) i zamoli zoranzu da ti napravi interkonekt sa wireworld posrebrenim konektorima i čistom solid core srebrnom žicom 0,5 mm i reci doviđenja boomi bas-u :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Delija said:

Da niste slucajno izmerili koliko dB skidaju ti kablovi na 50 Hz? :)

Ne bavim se mjerenjem , tu bi možda Father pomogao s obzirom da koristi iste  ;). Bas-a ima dosta , ne fali ga i izuzetno je kontrolisan . S interkonektom koji savjetujem ( zoranzu ga je napravio i ringeraja ) je sve dovedeno na pravu mjeru . Nego ne pitasmo čovjeka koje pojačalo koristi B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...