Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

On 17.10.2018. at 11:13, Delija said:

Main-speakers-2x-sub-2.jpg

Malo sam se poigrao sa fazom i malo "zabiberio" oba sub-a sa +2 dB u odnosu na prethodno merenje. FR je ravniji, waterfall blago losiji (posledica pojacavanja sub-ova), ali subjektivno mi prija malo vise basa, pogotovo kod tiseg slusanja.

Kao sto vec rekoh Damicu, a sto je i sam vise nego svestan - prokletstvo ovakvog tipa sistema je sto uvek moze nesto dodatno da se cacka :)

Main-speakers-2x-sub-phase-30.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17.10.2018. at 17:57, hifista said:

U malim sobama treba izbegavati sisteme koji su tjunovani ispod 40hz bez obzira na velicinu drajvera. Precesto se komercijalne kutije tjunuju da imaju jak bas ispod 40hz, cesto i ispod rezonantne frekvencije sto je pogubno ne samo zbog velikog pika u bas odzivu nego zbog upropascenog srednjotonskog balansa ako drajver pokriva siri opseg.  Sto manje posla za DSP to bolje.

Apsooooooolutno tačno. I ne u tako malim sobama - mojih 25m2 doživljavam kao idealno za neki potentniji mini monitor. Na mojim bas jedinicama koje su izmerene -3db na 40Hz fabrički, odziv je toliko atenuiran da u direktnoj radijaciji mislim da su blize -6dB na 60-70Hz. Još sa bizarnim škrgama na leđima kabineta od preko 300 litara, koje ne mogu da odmaknem više od 50cm od zadnjeg zida, i samo 3.5m od usta horne do slušne pozicije koja je ionako preblizu zadnjem zidu..... brrrr. Ovako je fino, atenuiran bas koji ipak zbog veličine drajvera bez problema pritiska gde i kada treba. 60-80m2 smatram optimalnim za horne, veće panele i generalno gde postoji akustički filter sprege između drajvera i vazduha kome treba dovoljna dužina da talas odradi. To je manje upadljivo na rešenjima kao što su Geddesova (bez subova), gde se i najveće Summe u realnosti ponašaju kao mini monitori.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Hans Zimmer ume da ceni par dB na 16 Hz... 

Odlgedao/odslušao Hans Zimmer - Live in Prague. :) Našao neki sa stereo Flac zvukom. :)

Samo ću reći da sam uživao od prvog kadra. Čini mi se da mi je produkcija na ovom Live nastupu čak i bolja od CD Gladijatora koji posedujem. Hor mi je malo zvučao skriveno, ali ništa strašno, ipak sve ostalo je impresija za impresijom. Crna basistkinja je za mene highlight.

Dubine su neverovatne, definisanost i brzina u donjim valerima je Vau Vauova :o.

Hvala za preporuku! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...