Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

4 minuta ranije, alI_Zée said:

Ма јел има неко да прода осам метара оног интерконект кабла у ствари шест јер ми је Father обећ'о два метра?

Tebi radnja bliže i od  Lidla i on mene. :)

Prošetaj Sofiju.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, alI_Zée said:

Јес' кад' бих знао где је. Мислим радња.

Ideš od Trošarine Bulevarom oslobođenja ka Avali, samo pravo bez skretanja, prođeš prvu raskrsnicu sa semaforom gde savija šina pa ideš dalje ka Avali nizbrdo do sledećeg semafora i tu skrećeš levo. 200m dalje sa leve strane piše Blue line.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nixie said:

sledećeg semafora i tu skrećeš levo. 200m dalje sa leve strane piše Blue line.

E tu na tom semaforu ako se skrene desno izleti se na Bus / Trola ( ? ) okretnicu.

Da li neko zna koji busevi tu staju, bio sam al' zaboravio a mozda cu opet.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

U sobi slicnih dimenzija promenio sam vise komercijalnih zvucnika (ranga stereophile class A) i nekolicinu diy. Po pravilu sam imao vise problema sa kutijama sa manjim bas drajverima nego sa vecim. Mislim da su problematicne kutije bile tjunovane previse nisko, sa viskom energije i distorzije u bas podrucju, pa nisam nikako mogao da ih poziciniran da me taj bas ne siluje u sobi.

Preporuka da se izmeri odziv svakako stoji, al i kad se uradi dijagnostika pitanje je sta se moze uraditi da se postojeca oprema ne cacka?

Relativno olaksanje (ne izlecenje) od bas bolova bi bilo utuljivanje bas radijacije. Pod predpostavkom da se nista ne dira od postojece opreme, nista ne cacka i otvara i da bude jeftino, mozda bi pomoglo sledece: 

Mehanicki se moze igrati sa pozicioniranjem, puniti bas refleks rupa (carape, sundjer, slamcice ...), sorbotan ispod kutija da se smanji prenos rezonancija na stalak i pod. 

U analonom domenu se moze igrati dodavanjem zobela spolja na bas port ili nekim diy inerkonektom sa ugradjenim pasivnim filterom (recimo RC first order na 50hz unece -3db u kriticno podrucje i  dodatno utisati sve ispod)

U digitalnom domenu dodavanjem nekog dsp, bolje pre nego posle DAC. Moze se probati i neki softwerski DSP na PC-u.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, hifista said:

U sobi slicnih dimenzija promenio sam vise komercijalnih zvucnika (ranga stereophile class A) i nekolicinu diy. Po pravilu sam imao vise problema sa kutijama sa manjim bas drajverima nego sa vecim. Mislim da su problematicne kutije bile tjunovane previse nisko, sa viskom energije i distorzije u bas podrucju, pa nisam nikako mogao da ih poziciniran da me taj bas ne siluje u sobi.

Preporuka da se izmeri odziv svakako stoji, al i kad se uradi dijagnostika pitanje je sta se moze uraditi da se postojeca oprema ne cacka?

Relativno olaksanje (ne izlecenje) od bas bolova bi bilo utuljivanje bas radijacije. Pod predpostavkom da se nista ne dira od postojece opreme, nista ne cacka i otvara i da bude jeftino, mozda bi pomoglo sledece: 

Mehanicki se moze igrati sa pozicioniranjem, puniti bas refleks rupa (carape, sundjer, slamcice ...), sorbotan ispod kutija da se smanji prenos rezonancija na stalak i pod. 

U analonom domenu se moze igrati dodavanjem zobela spolja na bas port ili nekim diy inerkonektom sa ugradjenim pasivnim filterom (recimo RC first order na 50hz unece -3db u kriticno podrucje i  dodatno utisati sve ispod)

U digitalnom domenu dodavanjem nekog dsp, bolje pre nego posle DAC. Moze se probati i neki softwerski DSP na PC-u.

 

 

DSP korekcija pre DAC-a svakako ...najboje ako je integrisana sa izvorom a ako nije ili je to nemoguce onda miniDSP nanoDIGI 2x8  ... sve isprobano . Ako ti treba pomoc baci PP 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, alI_Zée said:

Ма јел има неко да прода осам метара оног интерконект кабла у ствари шест јер ми је Father обећ'о два метра?

Imam 5, stoji. Mozes dobiti ako ispravis pogresno lemljena podnozja za OPA-Moon od kolege koga znas ;)

Kod mene su.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, hifista said:

Preporuka da se izmeri odziv svakako stoji, al i kad se uradi dijagnostika pitanje je sta se moze uraditi da se postojeca oprema ne cacka?

Tretiranje niskih freq.:

1.      Pozicioniranje zvucnika odnosno izvora niskih freq., eventualno  promena mesta slusanja.

2.      Akusticni tretman, pasivni – bas trapovi. Drugi pristup je aktivnim bas  trapovima.

3.      Primena multisub sistema.

4.      EQ – primena ekvilizacije na dominantnim sobnim rezonancama,  softverski ili hardverski.

Ostale vrste “tretmana” daju minimalan ili nikakav efekat, obzirom da se radi o promenama spl-a velicine nekoliko desetina dB-a.

Prikaz realnog odziva u sobi

bad20bass.PNG

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, damic said:

Prikaz realnog odziva u sobi

bad20bass.PNG

Deo 50 Herza pa nanize, ovaj ogromni peak, sta se desi ako se aktivno ( hard/soft ) otsece/obori tako da ima mnogo brzi pad ?

Mislim da li postoji utisak da da basa ima ili bi se takav zahvat drasticno cuo kao neprirodan ?

 

Link to comment
Share on other sites

Peak je na ~43 Hz i ne treba da ima brzi pad, nego se PEQ-om "ispegla". Zvuci odlicno. Na ovom primeru mi vise smeta dip na ~68 Hz, a to bash i nije pametno "peglati" jer ce drasticno smanjiti headroom. Svakih 3 dB "pojede" pola snage pojacala (i zvucnika, naravno).

Ovako to trenutno izgleda kod mene. Moze to jos bolje, ali kad se dodje blizu dobrog FR-a ravnija linija ne znaci obavezno i bolji zvuk. Tu vec krece fini tjuning "na uvce".

Main-speakers-2x-sub.jpg

 

Naravno, ceo FR nikako ne treba da bude ravna horizontalna linija, vec se cilja Harman, House ili neka slicna target kriva - sta kome vise lezi.

attachment.php?attachmentid=74876&d=1481

 

24274d1287468973-house-curve-what-why-yo

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

Bash da vidim kakvim ces bass trap-ovima da uradis nesto iole znacajno ispod 50 Hz ;)

Bas trapovi, tesko, njihova efikasnost pada vec oko 80Hz.

Licno, ne volim trapove, ruzni su i dosta oduzimaju od zapremine sobe, primenjujem samo tacke pod 1,3 i 4. Multisub daje najbolje rezultate.

Delija, bar na spl-u, imas odliican odziv, trebalo bi dobro da se cuje, ako imas baci waterfall. Mozda ovaj deo na 120Hz da se malo utisa,  tu je velika energija. Dip na 68Hz ne trebao da smeta. Na niskim freq. uvek smetaju pikovi. Zato se uvek prvenstveno bas posmatra bez smoothinga.

Kao sto rece, horizontalan odziv zvuci lose, bas treba da bude malo izdignut a visoki utisani.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, damic said:

Bas trapovi, tesko, njihova efikasnost pada vec oko 80Hz.

...

Delija, bar na spl-u, imas odliican odziv, trebalo bi dobro da se cuje, ako imas baci waterfall. Mozda ovaj deo na 120Hz da se malo utisa,  tu je velika energija.

...

Dip na 68Hz ne trebao da smeta. Na niskim freq. uvek smetaju pikovi. Zato se uvek prvenstveno bas posmatra bez smoothinga.

Upravo to sam hteo da napises - znam da ti to jako dobro znas ;), ali mnogi zive u zabludi da bass trap-ovima moze da se sredi ceo opseg. Tuzna istina je da ne moze :)

Evo ga i kakav-takav waterfall (nemam sliku na kojoj je waterfall u focusu, a nisam kod kuce da je kreiram). Ima malo vise energije ispod 35 Hz, ali na tim frekvencijama to prija - pogotovo za filmove i koncerte, posto je sistem univerzalac :). Probao sam razlicte kombinacije, naravno.

Main-speakers-2x-sub-2.jpg

Samo sub-ove mogu PEQ-om da dodatno fino tjuniram, a trenutno je crossover frekvencija 60 Hz (filter je 24 dB/oct). Iznad (do 300 Hz na koliko sam stavio limit) je ono sto radi ARC. Tu osim room gain podesavanja (iliti izdignutosti donjeg dela target krive) ne mogu nista drugo manuelno da podesavam. ARC nezavisno podesava levi i desni zvucnik, a tu ima malo "neravnina" na oba zvucnika koje "pegla" nezavisno - resavanjem dipa na jednom od zvucnika nastaje taj mali peak na 110-120 - prilicno je "brz", tako da ne smeta.

Bitno je napomenuti da je merenje radjeno u jednoj tacki iliti na glavnoj poziciji za slusanje, a ARC kalibracija je radjena kao multipoint (8 tacaka) iliti pokriva dobar deo troseda. Da je radjeno samo za jednu tacku bilo bi "ispeglanije".

 

 

@hifista

Nisu jeftina resenja, ali, nazalost, bez njih nema perfektnog basa.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, hifista said:

DSP i multisub su daleko od pefektnog basa, vise se radi o tome da dobijes prihvatljiv bas u malom prostoru.  Bolji je kvalitetan stereo bas bez dsp procesiranja u adekvatnoj sobi koju nazalost vecina od nas nema. 

Po meni 40 m2 i nije mali prostor, al' dobro ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...