Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

27 minuta ranije, black coffe said:

U buduće prvo čitam do kraja onda pišem . :D

Pročitaj moj prvi post, tu pišu skoro sve opcije modiifikacije zvučnika koje su primerene ovom slučaju, bez modifikacija akustike sobe. To još nisam probao jer kod mene nema tih strašnih pojava, a soba je skoro identična.

Link to comment
Share on other sites

Dosta sam se igrao i mogu da iznesem par zakljucaka:

Pojacalo definitvno pravi razliku. Drugo pojacalo resava 60-70% problema (i dalje zvoni al je mnogo manje izrazeno). Oba pojacala su 100W po kanalu na 8ohm-a. Namerno ne navodim proizvodjace, jer necu da se pretvori tema u raspravi o pojacalima kao sto sam izbegavao i da navedem i koji je zvucnik u pitanju iz istog razloga. Nazalost pojacalo koje je utegnuto u basu, nema rezoluciju i otvorenost koje ima ovo drugo koje ne uteze bas toliko, tako da i dalje tragam za necim sto bi kontrolisalo bas bez drugih kompromisa.

I ako nije prihvatljivo na duze staze isprobao sam postavku po duzini sobe, koja resava sve probleme. Doslo mi je da placem koliko je bolje. U toj postavci mi drugo pojacalo vise lezi, iako je i dalje blago primetan "boomy" bas, kada nema sobe da to pojaca, to skroz prihvatljivo, i svi druge prednosti nadjacavaju ovaj nedostatak.

Kablovi(zvucnicki i interconnecti) mi nisu ni u kom smislu resavali/pogorsavali ovaj problem...

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, lesalesa said:

i dalje blago primetan "boomy" bas

Kupi slamčice i stavi u reflex otvor. Mogu i šarene, ne vidi se. To te ništa ne košta.

Ako hoćeš na probu pojačalo koje može da kontroliše taj zvučnik, isto takođe nema problema ako nije daleko. 

Link to comment
Share on other sites

 

12 minuta ranije, lesalesa said:

Kablovi(zvucnicki i interconnecti) mi nisu ni u kom smislu resavali/pogorsavali ovaj problem...

Postoji li mogućnost za probu strujnih kablova na pojačalu, izvoru, produžnoj letvi (ili njena zamena samo za potrebe testa). Pa eventualno sve zajedno ponovo sa nekim drugim IC i zvučničkim.

Ako si u BGD možemo lako da napravimo probu u kom god vidu prostorne organizacije bio sistem trenutno. Važno je utvrditi ima li pomaka. Ako si probao sa licnastim ne oklopljenim zvučničkim kablom neće se mnogo postići po tom pitanju.

Svakako treba probati i sa slamčicma, kako Nixie predlaže. Mogle bi izdampirati i to malo boomija što je ostalo u tvojim probama.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nixie said:

Kupi slamčice i stavi u reflex otvor. Mogu i šarene, ne vidi se. To te ništa ne košta.

Ako hoćeš na probu pojačalo koje može da kontroliše taj zvučnik, isto takođe nema problema ako nije daleko. 

Hvala na ponudi za probu. Izludeo sam se sa svim ovim testiranjima, malo cu sad da iskliram neko vreme pa cemo da resavamo dalje...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Father said:

 

Postoji li mogućnost za probu strujnih kablova na pojačalu, izvoru, produžnoj letvi (ili njena zamena samo za potrebe testa). Pa eventualno sve zajedno ponovo sa nekim drugim IC i zvučničkim.

Ako si u BGD možemo lako da napravimo probu u kom god vidu prostorne organizacije bio sistem trenutno. Važno je utvrditi ima li pomaka. Ako si probao sa licnastim ne oklopljenim zvučničkim kablom neće se mnogo postići po tom pitanju.

Svakako treba probati i sa slamčicma, kako Nixie predlaže. Mogle bi izdampirati i to malo boomija što je ostalo u tvojim probama.

Na ovom drugom pojacalu (boomy bas) mogu da se menjaju kablovi, i probano je sa Transparent-ovim strujnim kablom. Na prvom pojacalu nema mogucnosti promene kabla (bez neke vece intervencije :)).

Kao sto rekoh, hvala na pomoci al cu sad malo da oladim neko vreme dok ne skpim energiju da se dalje bavim ovim problemom.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Nixie said:

Možda mu se slučajno  iščupao kabal  tastature, mislim USB kabal koji nije za audio.:type

zaboravio kliknut pošalji , a i onak nemam za sad nešto pametno reć :thumbsup2Pokretač teme je rekao svoje ? Ima nešto i u pojačalu , bez obzira na snagu ?  i bez obzira da po difoltu dobra pojačala i dobri zvučnici moraju dobro svirati . Zločesto je da se i soba i postava zvučnika nešto pitaju e zato je ovaj hobi zanimljiv ? :), nešto kao puzle ? .

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, black coffe said:

zaboravio kliknut pošalji , a i onak nemam za sad nešto pametno reć :thumbsup2Pokretač teme je rekao svoje ? Ima nešto i u pojačalu , bez obzira na snagu ?  i bez obzira da po difoltu dobra pojačala i dobri zvučnici moraju dobro svirati . Zločesto je da se i soba i postava zvučnika nešto pitaju e zato je ovaj hobi zanimljiv ? :), nešto kao puzle ? .

Vidiš šta je čovek napisao nakon probe, za drugo pojačalo:

"Nazalost pojacalo koje je utegnuto u basu, nema rezoluciju i otvorenost koje ima ovo drugo koje ne uteze bas toliko, tako da i dalje tragam za necim sto bi kontrolisalo bas bez drugih kompromisa."

Znači kao što već znamo, sve utiče, zvučnici, pojačalo, soba, kablovi, nije samo plug and play, moraš malo da se pomučiš. Nekom se posreći iz prve, ali to je redak slučaj.

Očigledno to drugo pojačalo se malo pati na ekstremima spektra pa je bas utegnutiji jer ga ima manje, ali pokvario se malo i ostatak spektra. Zanimljiv sport nema šta.

Kod DIY zvučnika možeš da menjaš i prilagođavaš puno više, ali mora usput da padne neko merenje čisto da znaš šta se događa, bez toga je sve nagađanje i pipanje nu mraku.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Nixie said:

Vidiš šta je čovek napisao nakon probe, za drugo pojačalo:

"Nazalost pojacalo koje je utegnuto u basu, nema rezoluciju i otvorenost koje ima ovo drugo koje ne uteze bas toliko, tako da i dalje tragam za necim sto bi kontrolisalo bas bez drugih kompromisa."

Znači kao što već znamo, sve utiče, zvučnici, pojačalo, soba, kablovi, nije samo plug and play, moraš malo da se pomučiš. Nekom se posreći iz prve, ali to je redak slučaj.

Očigledno to drugo pojačalo se malo pati na ekstremima spektra pa je bas utegnutiji jer ga ima manje, ali pokvario se malo i ostatak spektra. Zanimljiv sport nema šta.

Kod DIY zvučnika možeš da menjaš i prilagođavaš puno više, ali mora usput da padne neko merenje čisto da znaš šta se događa, bez toga je sve nagađanje i pipanje nu mraku.

Dobra konstatacija!. nije zahebancija - ima bolji bas jer ga fali . Ostalo je lošije jer ga isto fali . Ma ovo je sport za strpljive . Ovi zvučnici me podsječaju na Jamo  D 8 i nešto  studio . Kad im najdeš pojačalo  to je to ! i u relativno maloj sobi . No dobro gospodin je rekao što je rekao i ko smo mi da ga sad  "gonimo " našim opservacijama ? :)Naravno sad če smirit strasti , uklučiti mozak i razložno postaviti situaciju . !

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, black coffe said:

Dobra konstatacija!. nije zahebancija - ima bolji bas jer ga fali . Ostalo je lošije jer ga isto fali . Ma ovo je sport za strpljive . Ovi zvučnici me podsječaju na Jamo  D 8 i nešto  studio . Kad im najdeš pojačalo  to je to ! i u relativno maloj sobi . No dobro gospodin je rekao što je rekao i ko smo mi da ga sad  "gonimo " našim opservacijama ? :).

Si gledao šta rade Japanci, uzmu maltene najveće JBL kutije koje postoje u Kenrick audio pa ih ture u predsoblje 2x3m i onda svršavaju koliko je dobar kvalitet zvuka.:bounce

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Nixie said:

Si gledao šta rade Japanci, uzmu maltene najveće JBL kutije koje postoje u Kenrick audio pa ih ture u predsoblje 2x3m i onda svršavaju koliko je dobar kvalitet zvuka.:bounce

 

Ima se more se ? :banana^_^a  što se kvalitete zvuka tiče  , moreš si mislit kako to zvuči u  15 m2 ako su 3 audiofila na katu . :o

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, black coffe said:

Moremo se mi njima rugat , ? al  ..............   . oni znaju svoj posao i u konzumentnoj  i srednjoj i u visokoj klasi ?  , a ekstremi postoje u svim društvima  , ne da bolje čuje nego da , ak mu nije "veliki" ipak može ? . :bounce

A belo miljence na sedištu taksija, šta kažeš za ideju?:D

Link to comment
Share on other sites

Eh , uglavnom treba okrenuti zvucnike na  kraci kraj sobe , imati prostora iza mesta slusanja i iza zvucnika ,mnogo vise nego sto nam je to u realnosti moguce  sto manje simetricna soba , al eto sta je tu je .
Kod mene je drugar dosao , slusa DNB, voli bas , ima mozda 4-5incha woofer na 2.1 sistemu od 5000din ,  to basa nema , al on misli da je to bas . I kod mene na 8 incha vrhunskim basovima da boljih nema , prvo pitanje je bilo a gde je BAS? 
E to je pitanje za razmisliti/
Ja sam licno dosao do zakljucka , da ne samo on , nego mnogi ni ne znaju sta je bas , kao sto ne znaju sta su visoki,
Drugar je dosao kod mene na aktivne basove od 8incha , i prvo sto je rekao , a gde je bas ?
Vidim slicne komentare ovde , 8incha  ,ovaj,manje basa od 6 incha, onaj , to je nemoguce , ako je magnet isti i snaga ista , a verovatno jeste bar slicno . I treba velicinu zvucnika kvadrirati, dakle jedan 10incha bas , daje basa koliko 4 od 8 incha .itd .
Potrebno je 2 do 3 6incha zvucnika da daju bas od 8incha , itd , dakle nemoguc je zakljucak .
Bass Se moze cuti kad dodje do Grmljavine , i tu cujete BAS , pustite grmljavinu na zvucniku , svaka chast ako cujete isti zvuk , pogotovo na slabom sistemu u maloj sobi , nemoguce skoro . Ali ajmo rec da dobar 8 incha zvucnik u mom iskustvu , moze da vas dovede do 30hz , donekle zvuci kao grmljavina .Nije bas isto je zbor BAS REFLEX sistema zvucnik " Prdi" poslusajte vase bas refleke , to smeta za chist bas , a bez bas refleksa , dolazimo u problem , pa je sve to kompromis chak i ako su zvucnici vrh kvalitet.
Ali , stanimo za trenutak , Vokal nema bas , gitara nema bas , truba nema bas  , klavir ima bas , i do 20hz , al sumljam da to slusate ,
dakle sta vi ustvari zelite ?Sta Slusate ?
Zvuk basa iz kola sa subwooferom ?Tto je smece , nikad nisam chuo ni jedan instrument da tako zvuci , samo elektronska muzika tako zvuci , ako to slusate , onda  ok ,nije bitno koliko ima basa nego koliko lupa , a ne moze da lupa ako vi ne chujete ili soba ne moze da da takavzvuk , ili zvuchnik to ne moze , a vecina ne moze .
U tom slucaju imate Loudness efekat, to je neki bas na 80hz , koji vecina zvucnika moze da proizvede , i zvuci toplo, i lupa .
Al na takvom sistemu grmljavina nece zvucati kao grmljavina , nego drugacije , mnogo je kompleksna tema . 
Bas je najtezi za proizvesti, ima najvecu talasnu duzinu, pa zahteva velike sobe, i zvucnike i snagu i kvalitet ,
Dobar reper za to je sta zelite da cujete , ako je to bubanj , bas velicene bubanj jedinice ce uraditi stvar , ako je to klavir na 20hz , onda zvucnik mora biti velicine klavira ili slican, bar kabinet .
Ako zelite da cujete trubu , zvucnik oblika trube ce uraditi posao , 
Jedno pitanje za sve koji traze bas , jel bas gitara , ili klavir , napravljena od Iverice , takozvanog MDF-a , ustvari lepka vecinom, nije , niko ne pravi instrumente od lepka , a svi to slusamo ,
Sto se onda zalimo , buduci da svi slusamo bukvalno Lepak , to i chujemo . Za nesto bolje , za pocetak otarasiti se lepka , a to u radnji necete naci, pa se vracamo na pocetak ,
A GDE JE BAS ?

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 9:31 AM, black coffe said:

Ima se more se ? :banana^_^a  što se kvalitete zvuka tiče  , moreš si mislit kako to zvuči u  15 m2 ako su 3 audiofila na katu . :o

Taj zvucnik izgleda skupo, al to je sve ,  ne kazem da ce zvucati lose , al kocka do kocke kockica , sto bih ja rekao , 
zapitajte se a zasto u Avioonu prozori nisu kockasti ,
Pogledajte kuce sa kockastim porzorima , gde je fasada prvo pukla ?
Pa kad to shvatite , da vas pitam ,a zasto taj zvucnik ima Coskove ?
Zasto  su montirali visokotonac na dasku od pola metra bar kolko vidim, chemu to ? 
Zasto su koristili zlatnu boju  na visokotoncima i pomerili ih sa ose sto ce rezultirati pomerenom stereo slikom?
JEdini zakljucak je da je linkovani zvucnik , ustvari Rolex sat , nije namenjen da svira nego da se gleda , jedino objasnjenje je da je to neka reklama .
Ima dobrih zvucnika od 10 000E , ali takvi zvucnici se prave za onog ko zna sta trazi, jer kao sto nema savrsenog automobila , nema ni savrsenog zvucnika, sve zavisi sta zelite .
NE moze  biti dobar za sve , ako je dobar za vetikalnu disperziju, nije dobar na osi , tj, te dve karakteristike su kompromis , jer je zvucnik statican , a slusalac dinamican. 
Takvih stavki je koliko zelite , tako da morate znati sta zelite ili cete bacati pare kao mnogi audiofili , u potrazi za "savrsenstvom"  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...