Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

1 sat ranije, Delija said:

Vrlo verovatno da ipak hoce. Na Jamo D830 se cuje bez ikakvog suzavanja cim malo jace pustis Massive Attack ili nesto slicno.

Zavisi od konkretnog zvucnika (kutije / driver-a).

 

Siroki su 202 mm, pa proceni velicinu porta. Rekao bih oko 6 cm sa unutrasnje strane.

IMG_0410.thumb.JPG.033301a995dce217cf04f

Jeste 60mm, na basu je kalota 75mm toliki je kalem.

Može reflex otvor da se puni polako poliesterskom vatom da se dobije aperiodik damping kutija. Samo to neće da stoji u mestu, morala bi neka mrežica sa obe strane da se postavi ili makar ona rešetka za PC ventilatore.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Nixie said:

Jeste 60mm, na basu je kalota 75mm toliki je kalem.

Može reflex otvor da se puni polako poliesterskom vatom da se dobije aperiodik damping kutija. Samo to neće da stoji u mestu, morala bi neka mrežica sa obe strane da se postavi ili makar ona rešetka za PC ventilatore.

Ma neka ugradi variovent ? to je ionako dio dynaudiove varijacije na temu ? Zvučnici su dobri  , soba je kakva je ? .Problem je riješiv , sam se treba malo poigrat zato je čovijek i pitao . Bez mjerenja je igra pokušaja i pogreške što i nije loše jer se uz put puno toga nauči i o pozicioniranju opreme , o sobnoj akustici sinergiji između uređaja i na kraju priče kad se sve posloži po "ukusu" - jel  kabeli (ovi)  imaju utjecaja na zvuk . Sretno !  Manje više  ! ? . Puritanci  DSP ne "priznaju"  - znači traže teži  put ?  SKUPLJI. Ko i nekad evilajzere . eto  ako je prevladao znak razuma , a ne  marketinških  mudrolija  i hočeš što hočeš  znaš koji Ti je put  ? :)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, black coffe said:

Ma neka ugradi variovent ? to je ionako dio dynaudiove varijacije na temu ? Zvučnici su dobri  , soba je kakva je ? .Problem je riješiv , sam se treba malo poigrat zato je čovijek i pitao . Bez mjerenja je igra pokušaja i pogreške što i nije loše jer se uz put puno toga nauči i o pozicioniranju opreme , o sobnoj akustici sinergiji između uređaja i na kraju priče kad se sve posloži po "ukusu" - jel  kabeli (ovi)  imaju utjecaja na zvuk . Sretno !  Manje više  ! ? . Puritanci  DSP ne "priznaju"  - znači traže teži  put ?  SKUPLJI. Ko i nekad evilajzere . eto  ako je prevladao znak razuma , a ne  marketinških  mudrolija  i hočeš što hočeš  znaš koji Ti je put  ? :)

Ne verujem da hoće fabričke kutije da proseca za variovent. Dynaudio je napustio variovent, kao i Scanspeak, doduše Scanspeak još uvek ima variovent u ponudi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Ne verujem da hoće fabričke kutije da proseca za variovent.

Sto da proseca kad ima BR pozadi. Napraviti variovent je piece of cake.

Neverovatno, tema obiluje losim savetima cak i od starijih clanova, vecini i dalje nije jasno na kom principu funkcionisu niske freq.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, damic said:

Sto da proseca kad ima BR pozadi. Napraviti variovent je piece of cake.

Nisam ja to predložio nego black coffie, ja sam rekao da se puni reflex otvor za probu kao imitacija varioventa. Variovent je većeg prečnika (beše valjda 110mm) i nema cevi tako da na može biti isto nikako.

I dalje mislim da dok se sve ne izmeri u sobi džaba diskutujemo. A ne znamo još ni koje pojačalo pogoni zvučnike (ili sam nešto propustio?).

Link to comment
Share on other sites

Imao bih 3 predloga i jednu preporuku.

1. Otići kod Mlađe u prodavnicu Vox Audio i zamoliti na zajam ili kupiti set različitih dužina bas refleks uložaka za pomenuti zvučnik. Sa ovim sam imao vrlo pozitivna iskustva na Conture S 3.4 seriji. Imao sam tri različite opcije dužine kanala i zamenom se dobijala vrlo efikasna kontrola basa. Zaboravih kako je koja dužina uticala na boomy bas.

2. Ako Mlađa nema Napraviti nekoliko tuba od kartona svaka manjeg prečnika od prethodnog. Svaka tuba dužine oko 10-12cm tako da formiraju teleskopski cev izmenjive dužine, kao pomorski durbini. Naravno spoljašnji prečnik treba da knap prolazi kroz otvor postojećeg fabričkog basrefleksa. Malo po malo dodavati dužinu na teleskopu i produžavati kanal basrefleksa u nadi da se dobije mirniji boomy efekat ili njegovo potpuno nestajanje. Probati i na unutra i možda na spolja povećavanje dužine kanala.

3. Kupiti 3-4 kutije cevčica za sok onih običnih šarenih ali bez kolena, znači ravnih i napraviti svežanj koji bi se ugurao u otvor na knap. Eksperimentisati sa njihovim dužinama ili uvlačenjem/izvlačenjem iz kutije. Nisam probao jer ne trošim Bas refleks, ali mi je jednom neko preporučio kao izvanrednu foru za regulisanje boomy nus pojave na bas refleksu.

Preporuka: Merenje u svakom slučaju i optimizacija pozicije zvučnika i inventara u sobi.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ta igra sa bas reflexom uzaludna , ne kažem da se tu ne bi nešto dobilo, ali ...Očigledno je da tim zvučnim kutijama treba dobra kontrola ( još uvijek ne znamo s kojim pojačalom se pokreću ) Ja sam dao savjet kako sam problem riješio  , pa ako čovjek ima volje i mogućnosti ...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Čovek je imao volje, mogućnosti i strpljena da nas sluša do kraja prve strane :lol: sada će mo mi da se pokoljemo na par strana i tako to ide svojim tokom.

Obično to tako biva  :D dynaudio su malo nezgodnije za setovanje , al kad im nadješ " žicu " ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Bas sam to i ja pomislio :)  Sta god da je problem, igranje sa ovim zvucnicima nece dati rezultate. Resenje je naravno kupiti nove, skratiti sebi muku. 

Slicno mi je bilo sa prethodnim kutijama, jednostavno su pogadjale sobni mod iz svake pozicije, sa stalcima ili bez, kompresija u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Wazzuu said:

Bas sam to i ja pomislio :)  Sta god da je problem, igranje sa ovim zvucnicima nece dati rezultate. Resenje je naravno kupiti nove, skratiti sebi muku. 

Slicno mi je bilo sa prethodnim kutijama, jednostavno su pogadjale sobni mod iz svake pozicije, sa stalcima ili bez, kompresija u pitanju. 

dsp sve to rešava za cca 200 eura ....možda je zamena kutija manje skupa ali čisto sumnjam . 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, damic said:

Sto da proseca kad ima BR pozadi. Napraviti variovent je piece of cake.

Neverovatno, tema obiluje losim savetima cak i od starijih clanova, vecini i dalje nije jasno na kom principu funkcionisu niske freq.

Hebi ga zaboravio stavit  smješka , ali tuniranje bas refleks otvora  koje kakvim spužvetinama je  svakako manje učinkovito od navedenog ? U tom sam smislu iz zeke pomenuo taj princip rada . Variovent se da bez dodatne zahebancije da prilagođavat . Rupu ne trba bušit je ima . Naravno da je kutija projektirana da bude kakva je i da če svaka intervencija na njoj promijeniti njezine parametre . Na vlasniku je da na osnovu prijedloga svekolikog članstva odluči što če napravit. Niske frekvancije su "najzločestije " i  mogu "popapati" srednje i visoke . Što je najgore  ne može ih se "pozcionirati " kao srednje i visoke ? , al su uvijek prisutne . Zato  basisti i bubnjari su nosioci zvuka a ostali ga ukrašavaju . :):D Evo zaborevljeni  smješkovi .   :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...