Jump to content


Bass reflex vs nesto drugo akustika/pozicioniranje


lesalesa

Recommended Posts

Trebao bi mi savet da li kontrukcija zvucnika ublazava probleme sa akustikom prostorije. Imam bookshelf bass reflex otvorene pozadi sa kojima na oko 50hz zvoni cela soba. Pozicije sam besumucno menjao i stvar se malo ublazi ali nijedna pozicija ne daje zadovoljavajuce rezultate. Uz zvucnike sam dobio sundjere za zatvaranje reflex porta i oni resavaju problem al uvode druge nezeljene sonicne efekte. Moje pitanje je da li bi promena zvucnika (uzmimo sve druge faktore kao konstantu) dala bolje rezultate? Napr. trasmission line zvucnik, kompresivne kutije, vece kutije itd.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, lesalesa said:

Trebao bi mi savet da li kontrukcija zvucnika ublazava probleme sa akustikom prostorije. Imam bookshelf bass reflex otvorene pozadi sa kojima na oko 50hz zvoni cela soba. Pozicije sam besumucno menjao i stvar se malo ublazi ali nijedna pozicija ne daje zadovoljavajuce rezultate. Uz zvucnike sam dobio sundjere za zatvaranje reflex porta i oni resavaju problem al uvode druge nezeljene sonicne efekte. Moje pitanje je da li bi promena zvucnika (uzmimo sve druge faktore kao konstantu) dala bolje rezultate? Napr. trasmission line zvucnik, kompresivne kutije, vece kutije itd.

Hvala.

nisam probao ali mislim da ne bi bilo dramaticno bolje ni sa kompresionim kutijama  pod uslovom da su istih karateristika , tj da su sposbne da idu nisko na istoj glasnoci kao i BR kutije ... pokusaj da ih izvuces sto dalje od zida koliko god je to moguce . Radi eksperimenta  idi malte ne do sredine sobe mada je apsusrdno ali pokusaj. Kod mene se vec na 1.35 dogodila preraspodela energije 1. moda na 2. i 3. mode 

Uglavnom su BR kutije nesto potentnije na nizim ucestanostima pa se problemi lakse pobude ...

 

Daj nam osnovne dimenzije sobe , makar rastojanje od zida iza zvucnika do zida iza slusaoca  i visinu tavanice.

Link to comment
Share on other sites

Ovo su pozicije zvucnika i pozicija gde slusam. Garnitura je od stofa i imam tepih ostalo je relativno golo... Plafon je na 260cm, a zvucnike sam izvlacio i do 1m(u odnosu na prednju ivicu) u prostor. Vise pomeranja nije realno osim za probu. Takodje slusanje po duzini nije opcija nazalost.

B2056B91-2F10-4C8B-8578-5F1010A491B4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Body said:

Iz iskustva znam kada zvučnici daju mnogo basa ili malo basa jednostavno menjaj zvučnike da li je problem u sobi ili pojačalu nije bitno naj jednostavnije menjaj zvučnike i kraj.

Ovo i jeste sustina teme, koji bi (ako bi) zvucnici bili bolje resenje? Pri tom ne ocekujem predloge proizvodjaca i modela nego eventualno tip konstrukcije ili neku drugo osobinu...

Link to comment
Share on other sites

Imam BR sa zadnjim otvorom, midbas 6,5" i alternativno Akai manje kompresione trosistemce sa 8" bas jedinicom.   Jedno vreme su bili zajedno u sobi, pogonjeni Luxman integralcem.   Subjektivno Akai je davao manje niskih frekvencija iako ima 8" bas jedinicu.  BR sa 6,5" midbasem je uvek davao vise niskih frekvencija.

Link to comment
Share on other sites

Idi na kompresionu kutiju koja moze ići i blizu zida,takve kutije se relativno lako usklade sa sobnom akustikom.Problem je sto takve kutije jesu već vintage.Soba kao da je za njih stvorena za dosta siroku Uk kutija 80'tih jer su im prostori za slusanje ceato bili slicni.Alternativno barem na basreflex sa prednjim otvorom poput Ae1 koje kolega prodaje.Ovo sadasnje resenje je bas najgoravarijanta u datim uslovima..Doduse uopste ne znamo budzet niti ostatak opreme,bili bi lakse puno.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko zelis da ulazes u akusticno tretiranje sobe ali dve palme bocno od zvucnika ka coskovima, kao i par panela (ima na KP...) moze dosta da pomogne.

ti paneli cak nisu ni toliko ruzni, mogu da se ukrase drugom tkaninom itd... 

e sad da li ti trebaju absorberi ili difuzori, to je drugo pitanje i nije lako odgovoriti.

inace imao sam isti problem kao ti sa DALI Zensor3, resio sam ga (skoro :)) sa dve palme i drugim zvucnicima sa prednjim portovima. A uskoro ce i dva panela iza zvucnika, mozda i na suprotnom zidu.

Takodje i sa jednim (w/dale dimond 220) koji ima port na dnu (puca na dole) rezultat je bio dobar

nazalost, akustika cesto ne ide ruku pod ruku sa IKEA minimalistickim stilom golih zidova :) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bkrmar said:

Ne znam koliko zelis da ulazes u akusticno tretiranje sobe ali dve palme bocno od zvucnika ka coskovima, kao i par panela (ima na KP...) moze dosta da pomogne.

ti paneli cak nisu ni toliko ruzni, mogu da se ukrase drugom tkaninom itd... 

e sad da li ti trebaju absorberi ili difuzori, to je drugo pitanje i nije lako odgovoriti.

inace imao sam isti problem kao ti sa DALI Zensor3, resio sam ga (skoro :)) sa dve palme i drugim zvucnicima sa prednjim portovima. A uskoro ce i dva panela iza zvucnika, mozda i na suprotnom zidu.

Takodje i sa jednim (w/dale dimond 220) koji ima port na dnu (puca na dole) rezultat je bio dobar

nazalost, akustika cesto ne ide ruku pod ruku sa IKEA minimalistickim stilom golih zidova :) 

Sta su palme? :) Sto se tice panela koliko shvatam fiziku oni ne bi trebalo da uticu na  nize frekvencije koje su ovde problematicne ili gresim? Takodje bi voleo ako neko moze da objasni kako kompresiona kutija resava problem pod uslovima da reprodukuje jednako nisku frekvenciju? S obzirom da je problematican opseg oko 50hz verujem da ce 99% kutija da sidje dovoljno nisko da pobudi problem(mada sa drugim kutijama nisam imao ovaj problem?!).

Link to comment
Share on other sites

Sa desne strane ti je soba otvorena prema ostatku stana - kuhinja, hodnik...? Nema vrata?

Po dimenzijama same sobe stvarno imas room mode oko 50 Hz, ali ne bi trebalo da bude bas ozbiljan. Ali ako je to tu otvoreno i nema vrata, onda to uz malo sportske nesrece moze da pravi ozbiljne probleme.

Da li si probao da slusas na razlicitim pozicijama u sobi? Da li na svim imas problem ili samo tu gde sedis?

Generalno nikad nije dobro da je odmah iza slusaoca zid.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Delija said:

Sa desne strane ti je soba otvorena prema ostatku stana - kuhinja, hodnik...?

Po dimenzijama same sobe ne bi trebalo da imas problema sa room mode-ovima. Ali ako je to tu otvoreno i nema vrata, onda to uz malo sportske nesrece moze da pravi ozbiljne probleme.

Da li si probao da slusas na razlicitim pozicijama u sobi? Da li na svim imas problem ili samo tu gde sedis?

Generalno nikad nije dobro da je odmah iza slusaoca zid.

Otvoreno je ka ostatku stana (hodnik ka kuhinji sobi i ulaznim vratima... Po drugim pozicijama oscilira jacina basa ali je generalno svuda primetno da “zveci” pri odredjenim nizim tonovima. Nazalost jeste pozicija slusanja bliza zadnjem zidu al to u ovoj orijentaciji i nema bas alternativu...

Link to comment
Share on other sites

Malo sam edit-ovao post - naglasio sam da stvarno imas room mode na frekvenciji oko 50 Hz (verovatno blize 48 Hz), cak i da je soba zatvorena, ali ne bi trebalo da bude bash ozbiljan.

Zvucnik koji ne svira toliko duboko ce sigurno pomoci, ali po meni to nije resenje - time gubis dosta.

Najbolje bi bilo da se izmeri odziv mernim mikrofonom i REW-om i onda znas tacno na cemu si.

 

p.s. Znam sta uvek moze da bude resenje u takvoj situaciji, ali nije bas popularno na ovom forumu, a nije ni jeftino :)

Link to comment
Share on other sites

Za hi-fi puritance koji bi ipak malo da se "uprljaju" je verovatno najbolja varijanta room correction + low pass filter na subwoofer(ima) uz high pass filter na stereo delu sistema.

Al' da ne skrecemo temu - prvo cika Laleta moram da uverim u to :)

 

Najbolje bi bilo da se lepo izmeri FR za pocetak.

 

Link to comment
Share on other sites

Prazna ti je soba pa ti zveči, ako mozes da nabavis stvari koje ti je gore rekao bkrmar ili nesto "jednostavnije", tipa zavesa, fotelja, cveća, stočića itd., ne znam kakav ti je tepih i sl....

Pazi da ne pretrpaš prostoriju tada ćeš skroz da izgubiš bas, jbg akustika je čitava nauka...

Šetanje zvučnika trenutno rešava situaciju a koliko vidim ta soba ti je katastrofa za zvuk, otvorena, vrata, relativno velika...To je i moj problem, sistem mi je u dnevnoj sobi, levo kuhinja, pored hodnik, čekam da ostanem sam kući da bih mogao iole slušam muziku i opustiti se i zato mi je sledeća investicija HiFi soba, projekat već imam skupljam lagano lovu:D

Link to comment
Share on other sites

Slušao sam te zvučnike na 3 različita mesta i svi su imali taj bas, nevezano za sobu i uređaje. Kolega odakle sam i ja ih je imao godinama. Nešto od ovih gornjih saveta bi pomoglo, ali ja bi sa sadašnjim iskustvom uradio sledeće. Pod uslovom da moram da slušam iste kutije.

1. Odneo na peglanje zvučnik da mi se bas stavi u balans. Mora grba u donjem spektru da se ispegla. Ne bi sad ovde reklamirao majstora iz BG-a.

2. Pažljiv izbor kablova, podloški sa kupama (bolja polica) i strujni filter bi dodatno utegli bas. Recimo izbegavao bi kablove Transparent i Cardas za ovakav slučaj. Možda bi kupe tu najbrže i najjeftinije pomogle. Podigao zvučničke kablove na nešto da ne leže na zemlji, nosače na par mesta.

Tako je to kad velika korporacija želi da impresionira velikim basom iz malog zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lesalesa said:

Trebao bi mi savet da li kontrukcija zvucnika ublazava probleme sa akustikom prostorije.

Akustika prostorije je takva kakva je, ja imam sobu praktično istih dimenzija (3,65x5,50) pa nema tih efekata. Na podu imam čupavi tepih,  trosed i fotelju, ostalo je kao kod tebe, par slika, TV ništa posebno. Zvučnike sam izvukao oko 1m od zida (to je rastojanje prednje ploče). Zbog malo razlivenog basa premestio sam odavno reflex otvor napred (bio pozadi), ali to su DIY zvučnici.

Konstrukcija tih Focus i sličnih  zvučnika je takva kakva je, gotovo svi oni imaju pik na basu da zvuče dublje i bogatije nego što stvarno mogu ti mali driveri. Znači namerno je urađeno sa većim Q faktorom u manjoj kutiji nego što treba za taj driver. To daje neprecizan i produžen bas. Kad se takva kutija zatvori dobije se to isto samo na višoj frekvenciji, jer zapremina je premala verovatno i za kompresionu kutiju.

Da bi se dobio taj pik u basu stavlja se basrefleks cevka kraća nego što treba. To probaj da rešiš na neki od sledećih načina.

1. Otvoriti zvučnik, dodati još damping materijala unutra (bela poliesterska vuna za jastuke ili slično). Ne zatvarati reflex otvor koji mora biti slobodan okolo barem 10cm.

2. Obloži celu reflex cev tankim sunđerom ili nekom drugim sličnim materijalom (filcom) debljine 5-10mm tako da joj se smanji presek a ostane ista ili čak malo veća dužina. Time se pomera rezonantna frekvencija naniže i smanjuje Q faktor. U principu bi trebalo produžiti samu cev unutar kutije, ali za to verovatno nema mesta. Obično se za to koriste cevi savijene pod 90 stepeni kad se projektuje kutija, ili se cev postavlja sa donje strane i stoji vertikalno (primenljivo samo za podnostojeće kutije).

3. Nekad se budžilo tako što se kupe one slamčice za sokove većeg prečnika (oko 5mm), nasecka se dovoljan broj parčića u dužini malo većoj od reflex cevi koliko može (5-6cm) i popuni reflex cev slamčicama da bude čvrsto, kao pčelinje saće. 

4. Probati neko drugo pojačalo i kablove do zvučnika. Neka pojačala nemaju dobru kontrolu zvučnika, Focusi imaju minimum impedanse oko 4oma, ne bi trebalo da budu problematični toliko za pojačala, ima puno gorih zvučnika po tom pitanju.

Evo ga Focus 140, nisam našao za 160 merenja. Lepo se vidi pik na basu i to dobar. Ako se poklopi sa nekom rezonancijom sobe eto problema.

https://www.stereophile.com/content/dynaudio-focus-140-loudspeaker-measurements

Link to comment
Share on other sites

kolega dragi,pre nego se potpuno sludite raznoraznim savetima,zamolite nekog da u vasoj sobi probate zvucnik drugacijeg tipa.Za pocetak samo da basrefleks nije prema nazad.Gotovo da sam ubeđen da je do zvucnika,kad sam cuo koji su.Slusao sam ih.Sve i da kupite besmisleno skupu amplifikaciju,kablove i sl. sto su uobicajeni mamipara predlozi trgovaca, tesko da ćete da se resite takvog basa.U međuvremenu izvucite ih na 1m od zida kad slusate da olaksate situaciju, ali problem je sto je soba relativno uska.Sedi se i do zida,to dodatno dodaje bass...Soba i uslovi slusanja sa kompresijom,sa zvucnikom koji nema karakteristicno bass refleks naduvavanje mid basa za taj tip malih zvucnika koji hoće vise nego sto mogu,moze i da radi za vas.Naslusao sam se muzike u takvim sobama bar 20g.Ne uznemirava vas frekventni raspon već odziv...tj bas peak koji nije na najnizoj frekvenciji napravljen iz komercijalnih razloga.Dileri to prezentuju u potpuno drugacijim sobama,a verujem da će izbeći kućnu probu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam napisao kad bi morao da ih slušam. Inače bi ih prodao da ne moram.

Ubedljivo najveći deo kupaca nema pojma da je takav bas loš. On to može da sluša ceo život i da nikad ne skonta da je imao loš bas. Kad dođe u ruke nekog ko želi da razvija zvuk onda tu nastaju problemi.

Najgore je kad se takvi ljudi naviknu na takav bas i onda svuda traže isti - ne znajući da su pogrešno naučeni.

Treba sve staviti na vagu pa videti koliko se gubi na prodaji a koliko na modifikacijama i intervencijama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...