Jump to content


Da li zvucnici mogu da reprodukuju sve detalje kao slusalice


omni

Recommended Posts

8 sati ranije, FinalMaster said:

То је жалосна ствар. Само код слушалица је реално изводљив идеал акустичког transducera да буде full range.

Можда. Али то не значи да је full range ултимативно боље решење од вишестепених решења. Као и код звучника, full range имплементација слушалица може да пружа добру екстензију ниских фрекфенција једино уз помоћ акустичних појачавања (код звучника уз помоћ дизајна и позиције кутија, а код слушалица преко рекреирања акустичких комора).

У тој линији, AKG K-1000, рецимо, мора да прибегава boost-у ниских фрекфенција зато што кутије драјвера не належу на уши.

Sennheiser, са друге стране, нарочито HD-650, рекреира репродукцију ниских фрекфенција делимично преко притиска које кутије драјвера производе на кост - мастоидни процесус иза уха. Зато је и позиционирање неких слушалица критично.

1 sat ranije, lalelala said:

Nisam siguran ali mislim da je stvar u tome što zvuk koji hvata naše uho u slobodnom prostoru jeste skup direktnog i odbijenog talasa , nikako samo direktnog koji se stvara kada nosimo slušalice . Možda grešimu objašnjenju onoga što čujem ali tako čujem i mnogi tako kažu da čuju ...

Crossfeed решава доста тих феномена. Нажалост, све мање произвођача појачала за слушалице имплементирају crossfeed, и форсирају релативно вештачку строгу подела канала у стерео снимцима. На почетку, ефект стерео сепарација се доживљава како "wow!" али уме да смори током дужих сесија:

http://www.meier-audio.homepage.t-online.de/crossfeed.htm

SPL (модели Phonitor и Phonitor Mini) су један пример (ОК, два) професионалних појачивача који имплементирају crossfeed, укључујући и параметре за персонализацију.

У мору high-end појачивача за слушалице (неки од њих у хиљадама еура) ретко ко има експертизу да правилно имплементира ове опције, зато се и не замарају и продају... шта ја већ знам.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, beatgoeson said:

Ovo je takođe tačno, ali zato kvalitetni zvučnički drajveri imaju primereno jake motore koji pomenute anomalije smanjuju na najmanju meru. Budući da je ovde reč o reprodukciji detalja, reč je o višim srednjim i visokim frekvencijama i takođe prilično laganim membranama. Nemoj mi reći da, recimo, jedan Raal ribon dramatično trokira na tom polju?B)

Рибони имају конституционални проблем - константно трансверзално и латерално таласање и торзију током рада. Извор звука мора да буде строго фиксиран (Доплеров ефекат) и по могућности приближно тачкаст. Они су осетљиви како на нагле импулсе снаге /посебно транзијенте/, тако чак и на локалну промају. Звук емитују под углом од 360 степени, што производи велике проблеме са амбијенталним звуком и фазним потирањима, посебно у високом регистру. Такође, због линеарне, подужне геометрије дају нереалан утисак величине инструмената које репродукују (у зависности од дужине рибона), и имају и веома усмерен звук (лошу поларну карактеристику). И најзад немају решен проблем механичког демпинга иститравања.

То да  "zvučnički drajveri imaju primereno jake motore" морам да признам да нисам разумео...

Link to comment
Share on other sites

И да подсетим, питање је било техничке природе - "Da li zvucnici mogu da reprodukuju sve detalje kao slusalice ?". Одговор је принципијелно, не.

Питања: шта пружа веће задовољство, шта је удобније, какав је стерео ефекат, како се рекреира утисак простора, какав се све хардвер користи за "поправљање" звучног утиска, мислим да овде није тема.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, FinalMaster said:

И да подсетим, питање је било техничке природе - "Da li zvucnici mogu da reprodukuju sve detalje kao slusalice ?". Одговор је принципијелно, не.

Питања: шта пружа веће задовољство, шта је удобније, какав је стерео ефекат, како се рекреира утисак простора, какав се све хардвер користи за "поправљање" звучног утиска, мислим да овде није тема.

Otidji na live koncert , poslušaj isto na zvučnicima i na sluškama pa iskreno odgovori šta je bolje ...ove tehnikalije koje si naveo neke imaju a neke nemaju smisla , medjutim na kraju moj sluh i moja percepcija kažu da su zvučnici bliže originalu ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, FinalMaster said:

То да  "zvučnički drajveri imaju primereno jake motore" морам да признам да нисам разумео...

Jednostavno - ako jedan motor (tako se zove "ono" sa magnetom i voice coil-om) nije dovoljno jak da obuzda inerciju membrane, uzme se jači.

EDIT: Imam utisak da pišeš o velikim ribonskim zvučnicima, što ovde nije tema.

Link to comment
Share on other sites

Slusalice su u 90 % slucajeva superiornije zbog mnogo faktora,lepo je cuti neki master i sa funkcijom ,,Quiet comfort,,Vecina nas koji zivimo u stanovima ili u centru grada i nemamo Kucu na salasu ili u sumi to ne mozemo da izazovemo nikakvim podesavanjem sprava ili zvucnika u sobi.Jednostavno ne moze.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, okibokis said:

Slusalice su u 90 % slucajeva superiornije zbog mnogo faktora,lepo je cuti neki master i sa funkcijom ,,Quiet comfort,,Vecina nas koji zivimo u stanovima ili u centru grada i nemamo Kucu na salasu ili u sumi to ne mozemo da izazovemo nikakvim podesavanjem sprava ili zvucnika u sobi.Jednostavno ne moze.

Ima ih i što žive u centru grada pa ipak imaju 100W hifi sistem. A kome smeta neka se seli u šumu ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Engine said:

Vecina nas

Niste lepo procitali,evo recimo Beograd i sve one silne zgrade imaju sobe vecinom do 25 kvadrata i slicne staklene povrsine ,negde beton a negte rigips pregradni zidovi.Znaci tuga.Ne moze takva soba da svira kao slusalice.Neko ima srece a vecina ima ono sto i svi ostali.

Ja tvrdim da se nijedna takva soba ne cuje kao slusalice ,naravno kvalitetno odabrane,ne neka bizuterija.

Link to comment
Share on other sites

Nemam bas jasnu sliku sta bih sve trebao da uradim u svojoj sobi i koliko para da istresem za uredjaje i kutije, koje bi mi omogucile da cujem toliko detalja, koliko ih cujem na sluskama. Primera radi, dok slusam Sol Gabettu ne mogu a da ne primetim disanje, trenutak dodira gudala i zice, skripanje stolice, kasljanje... i sl. Naravno, to nije ono sto zelim da cujem, ali takvi detalji prilicno daju na autenticnosti i uopste u celokupnom dozivljaju. To cu na kutijama da cujem u dominama. Moze, ali da pojacam i potrazim sweet spot... a tu se bojim da vec ulazim u zonu stresa. :)
Uglavnom slusam na zvucnicima muziku, ali ako hocu da fokusiran saslusam neki album... slusalice nemaju alterantivu.

My2c :)

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, okibokis said:

Niste lepo procitali,evo recimo Beograd i sve one silne zgrade imaju sobe vecinom do 25 kvadrata i slicne staklene povrsine ,negde beton a negte rigips pregradni zidovi.Znaci tuga.Ne moze takva soba da svira kao slusalice.Neko ima srece a vecina ima ono sto i svi ostali.

Ja tvrdim da se nijedna takva soba ne cuje kao slusalice ,naravno kvalitetno odabrane,ne neka bizuterija.

Novi Sad , stare zgrade su od cigle ....socijalističke od cigle sa malo betona ili betončina ....nove demokratske zgrade su sa betonskim kosturom i popuna cigla ili blok . Gde god da sam živeo u SRB  i gde god sam bio u poseti , bilo je pristojno za HiFu ... USA je već tuga , tamo su kuće od drvenih štafli a pregrade su od kartona ...

U Beogradu i ostatku SRB , gde god sam bio u posetama je bila slična situacija... solidna , čvrsta gradnja ...mi smo siroma nacija  al gradimo kao treće prase , od cigle ! Ameri nemaju tu priču za decu u obdaništu  pa zaostaju ...

16 minuta ranije, ZoranR said:

Nemam bas jasnu sliku sta bih sve trebao da uradim u svojoj sobi i koliko para da istresem za uredjaje i kutije, koje bi mi omogucile da cujem toliko detalja, koliko ih cujem na sluskama. Primera radi, dok slusam Sol Gabettu ne mogu a da ne primetim disanje, trenutak dodira gudala i zice, skripanje stolice, kasljanje... i sl. Naravno, to nije ono sto zelim da cujem, ali takvi detalji prilicno daju na autenticnosti i uopste u celokupnom dozivljaju. To cu na kutijama da cujem u dominama. Moze, ali da pojacam i potrazim sweet spot... a tu se bojim da vec ulazim u zonu stresa. :)
Uglavnom slusam na zvucnicima muziku, ali ako hocu da fokusiran saslusam neki album... slusalice nemaju alterantivu.

My2c :)

Slažem se da su detalji lakše uočljivi ...ali kad bi muzika bila samo u njima onda bi to bilo TO . Mada poštujem svačiji ukus i ako je to TO onda tu nema šta da se priča ...

Ne bih se složio da je na kutijama TO (detaljnost) tako teško postići ... potrebno je para taman koliko i za dobar komplet sluške/preamp ... dobar bas je već teže / skuplje postići sa zvučnicima ali bogami i sa sluškama još teže ...

Sluške nikada i ni pod kojim uslovima neće zatresti nogavicu na pantalonama ili pomeriti krevet kao kod kolege Ace poznatijeg kao @beatgoeson .

Ono što stalno ponavljam , prostor ... meni na sluškama svi sviraju u glavi i ja prosto ne mogu da ih (izvođače) zamislim u nekoj normalnoj postavci na sceni .

Za neke profi potrebe , kad bi trebalo da se nešto odradi a ne da se uživa , sluške bi sigurno pomogle ... za uživanje , zvučnici

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ZoranR said:

Nemam bas jasnu sliku sta bih sve trebao da uradim u svojoj sobi i koliko para da istresem za uredjaje i kutije, koje bi mi omogucile da cujem toliko detalja, koliko ih cujem na sluskama. Primera radi, dok slusam Sol Gabettu ne mogu a da ne primetim disanje, trenutak dodira gudala i zice, skripanje stolice, kasljanje... i sl. Naravno, to nije ono sto zelim da cujem, ali takvi detalji prilicno daju na autenticnosti i uopste u celokupnom dozivljaju. To cu na kutijama da cujem u dominama. Moze, ali da pojacam i potrazim sweet spot... a tu se bojim da vec ulazim u zonu stresa. :)
Uglavnom slusam na zvucnicima muziku, ali ako hocu da fokusiran saslusam neki album... slusalice nemaju alterantivu.

My2c :)

sve to cujes i na dobrim zvucnicima , naravno uz dobru amplifikaciju, i dobar snimak...Sweet spot je posebna prica , i prilicno zavisi i od tipa zvucnika - posebno kod visokotonca, kao i od uparenosti i sinergije sa srednjetoncem.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, beatgoeson said:

Jednostavno - ako jedan motor (tako se zove "ono" sa magnetom i voice coil-om) nije dovoljno jak da obuzda inerciju membrane, uzme se jači.

EDIT: Imam utisak da pišeš o velikim ribonskim zvučnicima, što ovde nije tema.

Магнети и voice coil избацују мембрану из 0 ("нултог", равнотежног) положаја, а унутрашња суспензија, 'попут федера', враћа мембрану у нулти положај.

Што је већа излазна снага унутрашње суспензије су све спорије, све неефикасније и све нелинеарније, те им јачи магнети, у крајњој линији, заправо праве већи проблем.

Не знам који је критеријум поделе на "велике и мале" рибоне, у сваком слуају принцип и проблеми су потпуно исти, јер се ради о истом типу конструкције звучника..

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, FinalMaster said:

Магнети и voice coil избацују мембрану из 0 ("нултог", равнотежног) положаја, а унутрашња суспензија, 'попут федера', враћа мембрану у нулти положај.

Што је већа излазна снага унутрашње суспензије су све спорије, све неефикасније и све нелинеарније, те им јачи магнети, у крајњој линији, заправо праве већи проблем.

Не знам који је критеријум поделе на "велике и мале" рибоне, у сваком слуају принцип и проблеми су потпуно исти, јер се ради о истом типу конструкције звучника..

Vidi Stanislave ...preteruješ najblaže rečeno .

Da nisam slušao i probao svašta pa da ti poverujem . 

Barataš sa nekim polu istinama i neko ko te sluša a da ništa ozbiljnije nije čuo pomislio bi , pa zvučnici su nemoguća misija a sluške su zakon ...

Naravno da ima problema i stotinu kompromisa u konceptu zvučnika ali i gomila dobrih rešenja u određenim opsezima učestanosti gde stvari itekako u konačnici funkcionišu jako jako  dobro , da ne kažem verno i vernije nego kod slušalica ...

Ti nabacuješ probleme bez da se osvrćeš na rešenja  pa nekome možeš zvučati ozbiljno ...zvučnik je jako stara naprava i ljudi se dugo dugo i uspešno bave pronalaženjem načina kako da prevaziđu sve te probleme o kojima ti pričaš . 

I na kraju da stavimo sve tehnikalije na stranu , probao sam i verujem sebi i svojim ušima više nego tebi . Verujem da se tebi sluške svidjaju više i to poštujem . To sve nije razlog da se obraćaš publici sa neselektivnim bacanjem problema bez osvrta na rešenja... 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, FinalMaster said:

Што је већа излазна снага унутрашње суспензије су све спорије, све неефикасније и све нелинеарније, те им јачи магнети, у крајњој линији, заправо праве већи проблем.

Gotovo sva tvoja "objašnjenja" su kratka i potpuno nejasna. Recimo, ovde ništa ne razumem šta hoćeš da kažeš, ali je skoro sigurno da je u pitanju nebuloza. 

Najkraće, snaga motora je mera kontrolisanog kretanja membrane. To imaš u svakom objašnjenju BL faktora za zvučnike. Jači motor može da pogura jaču suspenziju, a jača suspenzija efikasnije vraća membranu. To je to.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, FinalMaster said:

Не знам који је критеријум поделе на "велике и мале" рибоне, у сваком слуају принцип и проблеми су потпуно исти, јер се ради о истом типу конструкције звучника..

Ma, šta mi kažeš... kao što je tviter isto što i vufer.

Link to comment
Share on other sites

 

 

2 sati ranije, beatgoeson said:

Gotovo sva tvoja "objašnjenja" su kratka i potpuno nejasna. Recimo, ovde ništa ne razumem šta hoćeš da kažeš, ali je skoro sigurno da je u pitanju nebuloza. 

Najkraće, snaga motora je mera kontrolisanog kretanja membrane. To imaš u svakom objašnjenju BL faktora za zvučnike. Jači motor može da pogura jaču suspenziju, a jača suspenzija efikasnije vraća membranu. To je to.

covek te ispravio da motor ne kontrolise inerciju membrane sad ti njemu "objasnjavas' to isto.

 

pokusao je da vam odgovori  da on pise NA TEMU ,a svi ostali "eksperti" silje sisarku na sveze meso.

 

@FinalMaster

И да подсетим, питање је било техничке природе - "Da li zvucnici mogu da reprodukuju sve detalje kao slusalice ?". Одговор је принципијелно, не.

Питања: шта пружа веће задовољство, шта је удобније, какав је стерео ефекат, како се рекреира утисак простора, какав се све хардвер користи за "поправљање" звучног утиска, мислим да овде није тема.

 

 

ja jos nisam video da ovde neko toliko jasno,precizno,koncizno,i pomeni tacno i pametno pise o hi fi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, patason said:

covek te ispravio da motor ne kontrolise inerciju membrane sad ti njemu "objasnjavas' to isto.

 

 

2 sati ranije, patason said:

ja jos nisam video da ovde neko toliko jasno,precizno,koncizno,i pomeni tacno i pametno pise o hi fi.

Ne iznenađuje me da je za tebe pisanje sa zaključkom da " јачи магнети, у крајњој линији, заправо праве већи проблем" tačno i pametno, čim sam mu se ja suprotstavio. Uostalom, nisi ni razumeo šta je napisano, jer tvrdiš da ja njemu objašnjavam isto.

E, pa nije tačno da motor ne kontroliše inerciju membrane. Ja to nisam napisao. Napisao sam da će pogurati i jaču suspenziju, što je tačno, i ništa drugo. Šta bi, u stvari, značilo da motor ne kontroliše inerciju membrane? Kada se promeni struja, da kalem uopšte ne reaguje, nego ga vraća suspenzija? To mi izgleda baš sumanuto.

Ono što me je i do sada rukovodilo da kupujem drajvere sa jakim magnetima (obratite pažnju na reč "tight"):

"if you were to make a listening comparison between a high BL driver with a low BL driver, you would find the high BL driver will sound much tighter and more accurate."

Evo, čak sam našao da kod veoma jakih motora suspenzija postaje gotovo nebitna:

"High BL drivers make it possible to use smaller sealed boxes in some designs, because the motor strength is so high, the restoring force of the air in the box, and the suspension of the driver, are small in comparison, making them relatively insignificant."

https://speakerwizard.co.uk/driver-ts-parameters-bl-motor-strength/

Patasone, poješće te zloba.

Link to comment
Share on other sites

Ja recimo nikad nisam jos cuo detaljnost preciznost i lifelike tacnost srednjih tonova,realnu dimenziju instrumenata i scene kao na koncertu ESl zvucnika sa slusalica ni sa jednim slusalicama, ukljucujući i HD800 koje su mi dosad najbolje sto sam cuo.Doduse ni sa klasicnim zvucnikom,čak sam ubeđen da je to i fizicki neizvodljivo,panel to pobeđuje fizickim dimenzijama.Doduse ESL paneli i jesu velike slusalice.Nisam doduse slusao Stax ili recimo ove nove RAAL bi bile zanimljivo cuti.Aca tvrdi da je dobijen 3d kao kod zvucnika,a jesu i ogromne povrsine prema bilo kakvim slusalicama,i Stax je.Zato ih i zovu pravilno Earspeaker,a ne headphones.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, sondek said:

Ja recimo nikad nisam jos cuo detaljnost preciznost i lifelike tacnost srednjih tonova,realnu dimenziju instrumenata i scene kao na koncertu ESl zvucnika sa slusalica ni sa jednim slusalicama, ukljucujući i HD800 koje su mi dosad najbolje sto sam cuo.Doduse ni sa klasicnim zvucnikom,čak sam ubeđen da je to i fizicki neizvodljivo,panel to pobeđuje fizickim dimenzijama.Doduse ESL paneli i jesu velike slusalice.Nisam doduse slusao Stax ili recimo ove nove RAAL bi bile zanimljivo cuti.Aca tvrdi da je dobijen 3d kao kod zvucnika,a jesu i ogromne povrsine prema bilo kakvim slusalicama,i Stax je.Zato ih i zovu pravilno Earspeaker,a ne headphones.

nisam razumeo , jesi čuo bolje sa slušalicama ili nisi ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ja recimo nikad nisam jos cuo detaljnost preciznost i lifelike tacnost srednjih tonova,realnu dimenziju instrumenata i scene kao na koncertu od ESl zvucnika sa slusalica ni sa jednim slusalicama, ukljucujući i HD800 koje su mi dosad najbolje sto sam cuo.Doduse ni sa klasicnim zvucnikom,čak sam ubeđen da je to i fizicki neizvodljivo,panel to pobeđuje fizickim dimenzijama.Doduse ESL paneli i jesu velike slusalice.Nisam doduse slusao Stax ili recimo ove nove RAAL bi bile zanimljivo cuti.Aca tvrdi da je dobijen 3d kao kod zvucnika,a jesu i ogromne povrsine prema bilo kakvim slusalicama,i Stax je.Zato ih i zovu pravilno Earspeaker,a ne headphones.

evo ovako sam mislio.mslm nisam popio jutarnju kafu..nisam sav svoj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...