Jump to content


Da li zvucnici mogu da reprodukuju sve detalje kao slusalice


omni

Recommended Posts

3 sati ranije, Audio Doktor said:


Ako imate losu sobu , evo vam jedan savet .
Otvorite vrata od Terase , ili povece sobe, te stavite zvucnike sa strana , da su otvorena vrata izmedju zvucnika , to ce vam dati detalje u stereo slici , ako ih ima .

Pita doktor pacijenta

Da li ste se drzali mog recepta?

Da jesam,sada bih imao polomljen vrat

Zasto?

Bacio sam recept kroz prozor

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Imam sobu i terasu, imam i vrata na sobi i terasi, imam zvučnjake, popodne ako stane vetar otvaram sva vrata pa javljam šta se događa. Obično ih držim zatvorena dok slušam jer smeta ukućanima i okolini, ali kad je do detalja tu nema kompromisa.:bacanje

Aj završi tu probu pre nego ja dođem, da se ne smrznem na zvuk. :lol: ... a kažu naši stari, da Srbi ne podnose promaju.

....Uzgred budi rečeno. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nixie said:

Imam sobu i terasu, imam i vrata na sobi i terasi, imam zvučnjake, popodne ako stane vetar otvaram sva vrata pa javljam šta se događa. Obično ih držim zatvorena dok slušam jer smeta ukućanima i okolini, ali kad je do detalja tu nema kompromisa.:bacanje

Niksi tvoj sarkazam nije na mestu , jer nisi ni probao , da jesi rekao bi nesto sasvim drugo . AL nije problem  , evo pogledaces video Doktora Linkwitza pa mozda promenis misljenje .
Poenta je napraviti Zvucni Absorber izmedju zvucnika  radi bolje stereo slike tj naglasavanja Stereo Separacije (Detalja )  , koja je razlika izmedju Zvucnog absorbera i Otvora na Zidu ,  Otvor je duplo bolji, tolko o ismevanju .
 
Da se Stereo Separacija naglasi ( DETALJI) postoji jos  nacina ,   pa evo da pomenem ako bi neko jos da se smeje .
  Prostorno podeliti zvucnike , tako sto podelimo sobu na 2 dela zidom u sredini , pa u jedan stavimo levi a u drugi desni zvucnik, a slusalac sedne u sredinu i gleda u zid koji deli prostoriju na dva dela (  To su vam slusalice , ne bi culi raliku izmedju slusalica i koaksijalnih zvucnika postavljenih na taj nacin ) .
  Znam jer sam probao i to , a jos metoda imate u videu  ispod 
  doktor  Siegfried Linkwitz prica o pomenutim tehnikama i jos nekim 

 a sto se tice pojacanja  Separacije sa absorberom u sredini izmedju zvucnika  , pogledajte bilo koji sajamski eksponat , postavljen je sa absorberom u sredini , oni su u bucnom okruzenju pa ne koriste vrata , a i nije bas lepo , medjutim ne pricamo o estetici ovde nego o detaljima , probajte pa onda komentarisite . Ja sam probao i to mi je za sad najbolje , ali nije prakticno  u mojoj situaciji pa ne rolam tako stalno ali 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Delija said:

Malo previse ozbiljno si shvatio frazu "vazduh" u zvuku :D

 shvatam ozbiljno naravno   Elktroaukustiku ucio , mada nisam tamo to naucio , nego od Doktora Linkwitza , legenda je lik ,  kod njega  sam dobio inspiraciju za tehniku sa vratima , jer sam povezao dva i dva .
Svi stavljaju absorber izmedju zvucnika  , ja nisam imao , kao sto vecina nema , al mozete to uraditi bar da na jedno vece cujete sta je u pitanju, meni se jako svidelo . Naravno nije jedina tehnika , nije ni najbolja , a licno te detalje bih platio soma dva evra pez jxxemti.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Audio Doktor said:

Niksi tvoj sarkazam nije na mestu , jer nisi ni probao , da jesi rekao bi nesto sasvim drugo . AL nije problem  , evo pogledaces video Doktora Linkwitza pa mozda promenis misljenje .

Prvo - pričaš o teško izvodljivim stvarima, to sa vratima između zvučnika i deljenjem sobe retko ko ima prilike da proba u našim stanovima. Jedino da uvatim kad je komšija na odmoru pa da otvorim vrata u negovu dnevnu sobu. Ja leti skoro uvek kad nije vrućina slušam sa otvorenim prozorima i zvuči malo drugačije ali ne bitno. Recimo puno više utiče broj ljudi u sobi. Otvaranje vrata u veliki prostor iza zvučnika će puno promeniti odziv na niskim frekvencijama. Skoro sam bio kod čoveka koji ima otvor između zvučnika prema trpezariji, bliže desnom zvučniku, a kako taj otvor nije bio tačno u sredini nije moglo da se sluša, težak debalans zvučne slike zbog tog otvora.

Drugo - to je poznata stvar imaš tih slika sa velikim prostorom iza zvučnika koliko hoćeš po netu ali to su desetine kvadrata  za slušanje koje 99.999 posto nas nema. A što se pokojnog Linkwitza tiče on je legenda i skoro sve sam pročitao što je pisao ali nemam uslova za OB zvučnike, odnosno nemam dovoljno prostora.

Treće - za adsorbere između zvučnika su u pravu, nažalost velikoj većini tu stoji TV kao i meni, što je loše jer je to vrlo reflektivna površina ali ne više od običnog zida. OB zvučnici i drugi dipoli su specifični ne možeš generalizovati na sve zvučnike, nije isti efekat.

Link to comment
Share on other sites

Ma nije veliki prostor u pitanju  moze i u maloj sobi ,, moja je mala ,nego zvucni absorber izmedju zvunika velicine vrata , soba je ista , zvuk umestu da se odbija iza zvucnika i kvari sliku, ode napolje .
Kranje je jednostavno , ljudi koriste absorbere da se rese refleksija , ovako sa otvorenim vratima  samo izmedju zvucnika dobija se na separaciji , levi desni kanal , jer nema reflekije izmedju zvucnika da kvari stereo sliku . Ostalih refleksija ima , samo centralnih nema , a Glas je u centru, sto je  bitan faktor u muzici , pa primer .

Ja sam cuo 4  ili tri glasa , gde sam ranije cuo samo jedan ipo Vokal , u pesmi Aerials or Pepersa .
Zvuci kao da pevac Lebdi u sobi izmedju zvucnika , cak nije ni na nivou zvucnika , nego iznad , kao andjeo , tako se cuje . 
A oko glavnog glasa  sporedni idu po 10ak centimetara sa strana , shapat se cuje ispod glavnog glasa , i sve to sa stereo zvucnika , apsolutna neverica .
Zato sherujem , probaj , svidece ti se garantujem, pogotovo ako volis kakav nu metal ili rock sa vokalima, sa TEchno i nema mnogo koristi .
Pa sam zato rekao , Valja za tamo gde ima detalja , al cesto i nema detalja 
 

Link to comment
Share on other sites

Moguce da se cuje i na slusalicama ,  ali na slusalicama je sve na jednom mestu , u sred glave ,  ovako postavljeno , nesto je levo , nesto je gore ,nesto je dole , pa se zbog toga , lakse cuje , duplo lakse , nije sala . Mislim , ko ima volje nek proba , ja sam sam to otkrio pomerajuci zvucnike svuda , malte ne na plafon,  posto nisam imao dobar Absorber , otvorio sam vrata , zvuci smesno ,al ne da radi , nego kida . Naravno ne mogu tako stalno ostaviti , ponekad , voleo bi da mogu .

Link to comment
Share on other sites

 Nije ni meni simetricno, isto su mi vrata levo, 50cm od bocnog zida, i otvaraju se na unutra, ali nije problem samo da taj deo gde je glas, centralni deo, da nema zid iza ,  a taj deo je uglavnom velicine vrata , ako se pevac cuje sire od vrata ,onda je to problem, jer usta nisu 2metra siroka  , mora biti iz jedne tacke da se cuje . 
Mislim ne moras , samo ne bih ja to podcenjivao , tkao kazem, mozda zvucni smesno , al ne zvuci smesno :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...