Jump to content


Roon


lalelala

Recommended Posts

Nesto se slabo spominje kod nas pa reko da pokrenem temu i da vidimo jel ima neko iskustva ?

Prosli vikend sam okurazen iskustvima sa posla instalirao frisku kopiju Ubuntu-a i na nju trial verziju Roon-a . Licenca je inace 119 $ na godinu ili 499 $  zauvek.

Sve u svemu za Windows pojmove dosta komplikovana instalacija Roon-a je nekako posle par sati borbe proradila ...na samom PC-iju se nista ne vidi ali se sve dogadja ....ono sto vidite je na tabletu .

Taj deo  price ide jako lako i brzo !

Elem , otkacinjem svoj Auralic i miniDSP i ponovo spajam laptop preko USB kabela ...

Rezultat porazavajuc ... previse smiren , spavajuci zvuk.

Citam iskustva i mnogi kazu da su iskusili slicno . Ipak neki koji su imali Auralic Aries kazu da su super rezultate dobili kad su ostavili Ariesa u igri i kontrolisali ga preko  Roon-a ....u tom slucaju Roon radi upsampling ,dsp korekciju a Aries slaze bitove u povorku i predaje ih DAC-u na dalju obradu.

Uradim tako , podesim dsp parametre i BAM ! Zvuk ubija ...kristalno cist , svez i dinamican ...dsp korekcija radi znatno bolje nego na miniDSP-u . Upsampling ne donosi neke spektakularne rezultate ...dobijes malo na detaljima ali nekako zvuk dobije jednu mahanicku notu tako da sam to vratio na normalu i tako je najbolje za moje uvce.

Korisnicki utisak  je fenomenalan  ... ostavio sam USB disk na Ariesu i sad preko mreze vucem muziku sa Ariesa na laptop pa je vracam nazad na Aries ...tamo vamo ali radi dobro i ne zapinje .

Roon jako dobro i brzo pretrazi sve lokacije koje mu zadate , pronadje sve slicice albuma , reci od pesama  i kojesta svasta ...integrisese sa Tidalom odlicno i sve u svemu brutalan je

Jedino me brine cena i cinjenica da mi treba jos jedan PC negde u kuci koji ce da odradjuje posao . Ali PC manje vise samo za taj posao .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 months later...

Има ли нешто ново на ову тему? Драги пријатељ ми се пожалио да ми дигиталија није на нивоу аналогије, па морам да се уредим мало пре његове следеће посете.

Roon делује као добро решење. Повезао бих PC директно на DAC USB каблом. PC само за то је спреман, таблет спреман. Али како немам времена за trial, хтео бих видети што више детаља око Roon-a, пре него се решим на trial, па онда на (ако треба) годишњу лиценцу.

Link to comment
Share on other sites

Kako radi Roon na Mac mašinama starije generacije? Ima 2 starija Macbooka od kojih je jedan neko 2010 a drugi recimo 2012, ne znam više ni šta od OSX mogu da povuku. Koja su Roon ograničenja u ovom slučaju? S obzirom na perifernu ulogu digitalije u mom životu zanima me da osposobim dobar streaming servis sa što boljim zvukom za što manje para i bez ulaganja u hardver (kak sam lijep i pametan).

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam, se koliko znam ne postoji posebna tema. Kakav je Dizer? Imam mentalnu blokadu da preko VPN-a foliram da sam ko zna odakle, Srbija nije na listi, ok da ti uzmemo pare, al nema šanse ako si Srbin, pa nam daj okolo. Gvinejo Bisaovac da al Srbin jok. Isuviše sam mator da ne bi bio drkadžija. Ako oćeš moje pare evo ti, ali lege artis, a ne uokolo. Dizer može da se plati odavde vidim, sad kakav je nemam pojma. Kakav izbor džeza i klasike imaju ( ECM, ACT, DG, ...). Bilo kakva korisna informacija, samo bez politike molim Vas (bedni, vaki, naki, to znam i sam, živim ovde). Kakav je zvuk, izbor, dal zeza striming....to je ono što me interesuje, posebno što imam Tidal, Qobuz, Deezer ready spravu, pa bi se otkačio od kompa.

Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau

Roon nije striming servis, on brcka i cacka po lokalnim skladistima muzike a zatim pronalazi slicice i dodatne infformacije o izvodjacu / albumu na interneti teti. Usput nalazi pesmice slicnog ritma ili zanra pa ih predlaze kao sledece numere za svirku. Moze biti interesantno ali ako je kolekcija manja, vrtece iste melodije skoro pa u krug.

@InSides

Za raniju verziju Roon (1.3 rekao bih) dobar poznavaoc digitalije i autor odlicnog audio softvera je tvrdio da Roon izoblicava. Trenutno aktuelna verzija je 1.6. Probni period je tu, nova verzija nudi i internet radio a tu je i ponuda tri meseca Tidal pretplate. Ako hoces vrhunski zvuk sa digitalije zaboravi na sljastece graficko okruzenje, pretrazivanje tekstova pesama i ostale internet zabave.

@Milosav Grozni

Testirao Deezer mesec dana. Negde sam vec i napisao: nikada nisi siguran da li pustaju FLAC ili MP3 za jedan te isti album. To mi se desilo na par albuma, tacno vidiss promenu kvaliteta snimka a na mobilnoj aplikaciji i pise format. To kod mene izaziva sumnju kvaliteta nabavljenih 'originala' koje pustaju u etar. Nezgrapniji od Tidal interfejsa, ume da se zabrlj kod izlistavanja napred nazad odabranih albuma i autora. Ipak Tidal HiFi. Na e-bay se moze kupiti tromesecna pretplata za sicu novca ($5 kako rece jedan drugar).

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, dj.nik said:

@Milosav Grozni

Testirao Deezer mesec dana. Negde sam vec i napisao: nikada nisi siguran da li pustaju FLAC ili MP3 za jedan te isti album. To mi se desilo na par albuma, tacno vidiss promenu kvaliteta snimka a na mobilnoj aplikaciji i pise format. To kod mene izaziva sumnju kvaliteta nabavljenih 'originala' koje pustaju u etar. Nezgrapniji od Tidal interfejsa, ume da se zabrlj kod izlistavanja napred nazad odabranih albuma i autora. Ipak Tidal HiFi. Na e-bay se moze kupiti tromesecna pretplata za sicu novca ($5 kako rece jedan drugar).

5$  mp3 čini mi se. Mislim da je 12-15E mesečno za  lossless. Niče, stvarno mi ide na k.... Vpn, pa ajd plati odande il odnekud.... oću brate da seljački platim kao Milosav Seljak Vukomanović odavle, a ne kao Le Milosav francuski plemić il Majlosav još gore po engleski...nataknem ih bre. Pa makar malo i lošiji kvalitet bio. Kad oću stvarno dobro, imam vrtešku. Ti servisi bi i ovako bili saobračajci koju ploču kupiti ili ne kupiti. 

Tebi lepi moj pozdrav

Milosav Fon Vukomanovič aus Belgrade am Sava mit Dunav cvrc... ponovo...nataknem ih

.... Irce izuzimam, oni isti k... ko mi, došo od kuma, pao Bushmills za slobodu... Lepotica bre...Srbija do Bušmila:wub:

Link to comment
Share on other sites

Drugar kaze da je dobio HiFu za petaka. Sto se tice VPN-iasnja, instaliraj Opera brauzer (ionako jedan od najboljih) i u njemu imas dugmence za ukljucivanje VPN te promenu lokacije. Ovo ti je potrebno samo dok se registrujes na Tidal a sto se kartica tice, normalno prolaze domatje (mesano meso :)) Ako si nemas, izvadi karticu za internet placanja i na njoj drzis obavezni minimum (e20) i jos nesto preko potrebne sume za mesecnu pretplatu (troskovi obrade) i miran si. Jedino je za Qobuz potrebna veca vratolomija.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, InSides said:

Има ли нешто ново на ову тему? Драги пријатељ ми се пожалио да ми дигиталија није на нивоу аналогије, па морам да се уредим мало пре његове следеће посете.

Roon делује као добро решење. Повезао бих PC директно на DAC USB каблом. PC само за то је спреман, таблет спреман. Али како немам времена за trial, хтео бих видети што више детаља око Roon-a, пре него се решим на trial, па онда на (ако треба) годишњу лиценцу.

  Предложио бих следеће:

Прво инсталирати JPlay 6.2, знам да постоји новија верзија али нисам стигао да је пробам. Подесити на рачунару параметре за предложени плејер према снази рачунара. Имам проверена подешења лако ћу их доставити. 

Затим инсталирати  Roon 1.6. Активирати и подесити JPlay 6.2 као Device у Roon-u. На овај начин се избегне утицај шљаштећег окружења Roon-а на репродукцију, а истовремено задржи сав комфор. 

После прва два корака активирати Tidal сервис у Roon-у, најтоплија препорука. 

После свега претходно наведеног позвати драгог приатеља. Мислим да ће му се и даље више свићати звук са аналогног извора, али то је до пријатеља није до звука... :)

На располагању сам Вам за детаљнија објашњења. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na kraju drugog probnog perioda i imam samo reči hvale za Roon ...

Moja motivacija je pre svega bila u odličnoj DSP integraciji koja veoma suptilno rešava probleme u mom prostoru i to bez slušnog pečata koji je ostavljao za sobom miniDSP.

Roon je instaliran na laptop (i7/8GB) i radi glatko , mada samo kada je na žici ...sa novijim laptopom sam imao Linux particiju i radilo je sve bez greške i na bežičnoj kartici ali ovaj nešto malo stariji traži kabel .

Roon ima mogućnosti razne ali meni se kao ubedljivo slušno najbolja pokazača opcija da Core deo bude neki računar a da sve to ide na moj steamer Auralic Aries Mini i da on radi kao zona / end device ....Aries prebacim u Roon ready stanje i više ne koristim njegov software a sve dalje radim iz Roon aplikacije na tabletu/mobilnom.

Praktično zamerki nema ! Sve radi glatko , nema prekida (osim internet radija koji povremeno pukne ) ... DSP mi je u sobi otkrio i prostornu dubinu koju nikada nisam imao  sa miniDSP-om.

Organizacija lokalne muzike je odlična , Roon sam pronalazi vašu muziku i dosta propratnih informacija o njoj , pa se tu onda vide i korice albuma , ponekad i tekst pesme , neke zanimljivosti itd.

Krajnji streaming radi Aries tako da ovaj "šljašteći" deo ne smeta a prija oku i mozgu .

Ako mislite da upotrebite Roon direktno sa PC-ija ili laptopa moram da naglasim da ja tu nisam dobio lep zvuk , samo prosečan ...

Ne znam u čemu je fora ali obe probe na Asus laptopovima su dale anemičan zvuk ....Asus N76 i ZenBook Pro UX501VW . Po forumima sam čitao i iskustva su slična. Kako radi sa Nukleusom ne znam ali sam površno slušao na sajmu jesenas i bilo je to dobro , jako dobro kod Radiše u sobi ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, lalelala said:

Ako mislite da upotrebite Roon direktno sa PC-ija ili laptopa moram da naglasim da ja tu nisam dobio lep zvuk , samo prosečan ...

Користим директно са рачунара. На таблету је инсталирана апликација Roon remote. Иста има потпуну контролу над Roon-om инсталираним онако како сам објаснио у претходном посту. Репродукција звука је на веома високом нивоу. :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Користим директно са рачунара. На таблету је инсталирана апликација Roon remote. Иста има потпуну контролу над Roon-om инсталираним онако како сам објаснио у претходном посту. Репродукција звука је на веома високом нивоу. :)

Verujem ... takođe verujem da kad bi mogao da uporediš sa nečim drugim da bi osetio razliku :rolleyes:

Auralic Aries Mini je jedno potpuno nepretenciozno (500€) parče hardware-a ali zvuči za klasu bolje od svakog računara koji sam do sada imao prilike da čujem . A čuo sam dosta .

Ubacivanje nekog Roon ready streamera na kraju lanca funkcionalno  ne menja ništa ...sa Roon kontrolnog uređaja (u tvom slučaju tablet) kontrola radi isto, samo što vidite dodatnu zonu , u ovom slučaju Aries ...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, džonibigud said:

Користим директно са рачунара.

Шта то значи? Рачунар > USB > DAC?

24 minuta ranije, lalelala said:

Verujem ... takođe verujem da kad bi mogao da uporediš sa nečim drugim da bi osetio razliku :rolleyes:

Auralic Aries Mini je jedno potpuno nepretenciozno (500€) parče hardware-a ali zvuči za klasu bolje od svakog računara koji sam do sada imao prilike da čujem . A čuo sam dosta .

Ubacivanje nekog Roon ready streamera na kraju lanca funkcionalno  ne menja ništa ...sa Roon kontrolnog uređaja (u tvom slučaju tablet) kontrola radi isto, samo što vidite dodatnu zonu , u ovom slučaju Aries ...

Моја је идеја била да инсталирам Roon на скривеном HTPC-у, који би био headless. То је онда ваљда Roon Core. Контрола са таблета (ваљда Roon Control).

Повезивање на DAC могу на два начина - (1) веза преко USB кабла и (2) веза преко мреже - када би користио Roon-ову верзију Devialet Air протокола.

Могу проверити оба па решити који је бољи - али кочи ме то што ми је дигитална библиотека минимална.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, lalelala said:

Auralic Aries Mini je jedno potpuno nepretenciozno (500€) parče hardware-a ali zvuči za klasu bolje od svakog računara koji sam do sada imao prilike da čujem . A čuo sam dosta .

Mali off. Jel može na aries da se prikači eksterni hard, on da se poveže na dac, a da se biblioteka prelistava preko aplikacije na mobilnom/tabletu? Znači kao samostalni računar? Striming servisi me trenutno ne interesuju...

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Filipescu said:

Mali off. Jel može na aries da se prikači eksterni hard, on da se poveže na dac, a da se biblioteka prelistava preko aplikacije na mobilnom/tabletu? Znači kao samostalni računar? Striming servisi me trenutno ne interesuju...

U Aries Mini može da se ugradi 2.5" hard disk, nema potrebe za dve odvojene kutije.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, dj.nik said:

@InSides

Po meni najjednostavnije je usvojiti Tidal kad vec nema velike lokalne digi kolekcije.

TIDAL није доступан у Македонији, а локални IP има прилично интензивне контроле коришћења било које VPN опције. TIDAL је, за сад, non-issue.

Deezer HiFi је можда опција, али не желе (*) да се интегришу са Roon-ом.

(*) Видим да су људи и на Roon и на Deezer форумима тражили, али договора још нема.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Zexx said:

U Aries Mini može da se ugradi 2.5" hard disk, nema potrebe za dve odvojene kutije.

može max do 2TB .....ja kupio takav ali nešto debljih dimenzija i nisam uspeo da zatvorim kutiju , tako da je na kraju ostao preko USB veze  na malom fensi USB eksternom kućištu .

Ipak ovo nije dobro rešenje iz nekoliko razloga ...

Prvo kad se USB hdd napaja sa linearnog napajanja on vuče impulsnu struju i dosta kvari napajanje za sam Aries ...

Drugo , Roon core PC vuče te lokalne fajlove sa Ariesa na PC , obradjuje ih (kod mene DSP) pa ih vraća na Aries , što moram priznati radi ali je to sve nepotrebno cimanje vamo-tamo  po kućnoj mreži

Najbolje je po meni hdd ugraditi u PC na kojem je Roon

 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Zexx said:

U Aries Mini može da se ugradi 2.5" hard disk, nema potrebe za dve odvojene kutije.

 

8 minuta ranije, lalelala said:

može max do 2TB .....ja kupio takav ali nešto debljih dimenzija i nisam uspeo da zatvorim kutiju , tako da je na kraju ostao preko USB veze  na malom fensi USB eksternom kućištu .

Ipak ovo nije dobro rešenje iz nekoliko razloga ...

Prvo kad se USB hdd napaja sa linearnog napajanja on vuče impulsnu struju i dosta kvari napajanje za sam Aries ...

Drugo , Roon core PC vuče te lokalne fajlove sa Ariesa na PC , obradjuje ih (kod mene DSP) pa ih vraća na Aries , što moram priznati radi ali je to sve nepotrebno cimanje vamo-tamo  po kućnoj mreži

Najbolje je po meni hdd ugraditi u PC na kojem je Roon

 

Zahvaljujem. Imam hard sa sopstvenim napajanjem... Mozda i razmislim u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...